Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
TRASA

Bernie - ponas "Formulė-1"

 
2011 02 09 0:00
Svarbiausias "Formulės-1" asmuo B.Ecclestone'as siekia naudos bet kokiais būdais ir tuo didžiuojasi.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
Svarbiausias "Formulės-1" asmuo B.Ecclestone'as siekia naudos bet kokiais būdais ir tuo didžiuojasi.
AFP/Scanpix nuotrauka

'Formulės-1' komercinių teisių savininkas 80 metų Bernie Ecclestone'as yra žavus, bet kartu ir klastingas. Savo priešus jis lengvai įveikia įviliodamas į spąstus arba papirkdamas.

Vokietijos žurnalas "Stern" kalbėjosi su šiuo nepaprastai galingu žmogumi, mėgstančiu pabrėžti savo paprastumą. Norėdamas papirkti banko direktorių tarybos pirmininką Gerhardą Gribkowsky kartą jis nepagailėjo net 50 mln. dolerių, tačiau pradėdamas pokalbį "Formulės-1" bosas paprastai pareiškia: "Vadinkite mane Bernie."

Mažas ūgis, didelis ego

Bernardo Charleso Ecclestone'o - pramoninio žvejo iš Pietų Anglijos sūnaus - išvaizda neįspūdinga: ūgis - vos 1,59 m, nuo gimimo jis beveik nemato viena akimi, turi naujai suformuotą nosį, nes jos galiuką prieš kelerius metus nukando šuo.

Šis "Formulės-1" galiūnas kadaise pardavinėjo naudotus automobilius, dirbo nekilnojamojo turto agentu. Jis - lošėjas, nevykėlis lenktynininkas, tačiau galiausiai atėjo ir jo šlovės valanda. Atradęs save "Formulės-1" rinkodaros srityje B.Ecclestone'as tapo šios sporto šakos komercinių teisių savininku ir dabar nė mažiausia smulkmena čempionate neįvyksta be jo palaiminimo.

"Formulė-1" - B.Ecclestone'o gyvenimas. Joje jis kaupia turtus sau ir padeda juos susikrauti kitiems. Šiuo metu verslininkas turi namus Londone ir Šveicarijoje, sraigtasparnį ir keturmotorį reaktyvinį lėktuvą Bae 146-100. Jam priklauso "Paul Ricard" lenktynių trasa Prancūzijoje, Londono "Queens Park Rangers" futbolo klubas.

Dar 1978 metais laikraščiai jį vadino Napoleonu arba Mafijos bosu. B.Ecclestone's buvo įsipainiojęs į dešimtis skandalų, tačiau tai nesutrukdė jam šimtui metų įsigyti "Formulės-1" komercines teises.

Perversmo kvapas

Po trijų dešimtmečių besąlygiškos valdžios vienas žmogus turėjo galimybių jį nuversti teismui palaiminus. 2005 metais tai pamėgino padaryti Bavarijos žemių banko tarybos pirmininkas Gerhardas Gribkowsky. Tačiau netrukus jis pats pasitraukė ir ilgokai niekas negalėjo paaiškinti, kodėl.

Šių metų sausio pradžioje G.Gribkowsky buvo suimtas Miuncheno prokuratūros nurodymu, įtarus, kad iš "Formulės-1" jis uždirbo 50 mln. dolerių, tačiau nesumokėjo mokesčių. B.Ecclestone'ui tokia suma - mažmožis, juk jo turtas vertinamas apie 10 mlrd. litų, bet G.Gribkowsky pateko į rimtą bėdą.

Šių įvykių priešistorė tokia. 2002 metų pavasarį Leo Kircho žiniasklaidos koncernui patekus į keblią padėtį, Bavarijos ir dar dviem kitiems bankams atiteko trys ketvirtadaliai SLEC holdingo, kuriam priklausė ir "Formulės-1" komandų vadyba užsiimančios įmonės. G.Gribkowsky, būdamas Bavarijos banko vyriausiuoju rizikos valdytoju, pamėgino atsikratyti abejotino verslo, bet tai nebuvo taip paprasta, nes Kircho koncernas SLEC holdingui pirkti iš bankų buvo pasiskolinęs 1,6 mlrd. svarų sterlingų, tačiau šie pinigai akcijoms nuvertėjus beveik ištirpo.

B.Ecclestone'ui priklausė likęs ketvirtadalis SLEC akcijų, be to, jis kontroliavo dalį antrinių įmonių, todėl apsukrusis verslininkas paskyrė du įgaliotinius į pagrindinės firmos tarybą ir taip užsitikrino joje balsų daugumą. B.Ecclestone'as mikliai sukūrė jam reikiamą aplinką, kol priešininkai dar buvo neatsitokėję. Vienintelis G.Gribkowsky dar mėgino priešintis B.Ecclestone'o valdymui.

Tuo metu kiti galingieji - "McLaren Mercedes", "BMW Williams", "Ferrari" - atidžiai stebėjo vykstančią kovą. Jie kartu lipdė alternatyvią rinkodaros organizaciją GPWC, kuri turėjo pradėti veiklą 2008 metais. Juos erzino, kad B.Ecclestone'as atsisakydavo dalytis su jais žiniomis apie pinigų srautus, neleido reikšti savo nuomonės, nesilaikė susitarimų. Tačiau jau kitą dieną, kai G.Gibkowsky prieštaravimai nutilo, B.Ecclestone'as ekipoms pasiūlė 260 mln. svarų sterlingų už Concorde'o sutarties pratęsimą.

Pinigais teko dalytis

Nuo to laiko "Formulės-1" komandoms leista kartą per metus susipažinti su verslo reikalais. Jos gauna 50 proc. pelno prieš atskaičiuojant mokesčius ir 47 proc. televizijos pajamų. Be to, jos gali pareikšti ir savo nuomonę, pavyzdžiui, nesutikti lenktyniauti Libijoje.

Netrukus Bavarijos bankui priklausiusi holdingo dalis buvo parduota britiško kapitalo investicijų grupei CVC. Tačiau po kelerių metų sandoriu susidomėjo prokuratūra, nes įtarė, kad G.Gribkowsky honoraras - "groteskiškai didelis". Apie šią transakciją jo bankas nieko nežinojo, o Vokietijos iždas negavo mokesčių. Esama įrodymų, kad 50 mln. buvo sumokėta iš "Formulės-1" įmonių sąskaitų. Gali būti, kad B.Ecclestone'as, kaip jis pats tvirtina, nedavė kyšio - G.Gribkowsky pats galėjo sukurpti sutartis už konsultacijas. 2006 metais B.Ecclestone'as jį paskyrė pakankamai pinigų turinčios "Petara Ltd.YD" direktoriumi, turinčiu didelius įgaliojimus.

Sporto verslas

Nuolat skelbdamasis, kad kariauja su komandų savininkais ar žiniasklaida, B.Ecclestone'as pasijuto drąsiau - ir šis priešas paperkamas. "Mano principai aiškūs. Naudingai pirkti, brangiai parduoti, mažinti išlaidas", - sakė B.Ecclestone'as, valdantis daugiau nei 30 viena su kita susijusių įmonių.

Jis išmano ir rinkodarą. Ponu "Formule-1" vadinamas verslininkas niekada neslėpė sportą pavertęs ciniška dolerių gaminimo mašina. Dideli pinigai pradėjo plaukti tik atėjus B.Ecclestone'ui, kai jis perėmė "užsienio politikos" rūpesčius iš dirbtuvėse plušančių "juodadarbių".

B.Ecclestone'as pats derasi su rėmėjais, valstybių veikėjais, transliuotojais, be jo neapsieina nė viena komanda, nė vienas lenktynininkas. Gerbėjai jį laiko genijumi, pavertusiu "Formulę-1" populiariu spektakliu, kurio 2010 metų apyvarta sudarė 3 mlrd. eurų - juk tiesiogines transliacijas stebi 520 mln. žiūrovų keturiuose žemynuose, o kritikai jo nekenčia už tai, kad gilias šaknis turintis sportas buvo paverstas blizgančiu cirku.

Galia - vienose rankose

"Formulės-1" komandų vadovai nedrįsta atvirai reikšti savo nepasitenkinimo, nes bijo sulaukti keršto. Juk B.Ecclestone'as žino viską - pradedant logistika ir baigiant paslaugomis ypač svarbiems asmenims. Kelionės ir viešbučiai užsakomi per jo nuosavą kelionių agentūrą, todėl "per daug įžūlių" komandų narių skrydžiai gali būti atšaukti.

Koncernas DHL, kaip rėmėjas, moka už tai, kad galėtų po pasaulį skraidinti tonas modernios technologijos, bet B.Ecclestone'as reikalauja, kad komandos mokėtų už krovinių gabenimą. Įrangai įstrigus muitinėje, muitininkai skambina pačiam B.Ecclestone'ui, kuris viską sutvarko per kelias minutes. "Mes nesame mafijos rūšis, mes esame mafija", - kartą pasakė "Formulės-1" vadas. Jis atmetė mechanikų dirbtuvių pasiūlymą steigti paramos fondą sunkiai besiverčiančioms komandoms. "Aš esu bankas", - pareiškė britas.

Niekas nestoja jam skersai kelio. Valstybių veikėjai ir ekonomikos šulai su išsipūtusiais dokumentų aplankais nuolankiai laukia jo prie autobuso, taikliai vadinamo "Kremliumi". Niekas nevyksta be Bernie palaiminimo. Jis rūpinasi visomis smulkmenomis ir viską turi žinoti. Per Stambulo lenktynes fotografams pasiskundus, kad trūksta vietos įrangai susidėti, kitą rytą "Formulės-1" viešpačio įsakymu į spaudos centrą buvo atgabenta daug stalų. Kai buvęs Austrijos kancleris Wolfgangas Schuesselis jam norėjo įteikti ordiną, turėjo laukti visą valandą.

Pinigų troškulys nuo vaikystės

B.Ecclestone'as - nuolatinis anekdotų taikinys. Pasakojama, kad kai naciai bombardavo Angliją, 10 metų Bernie rytais rinkdavo ir parduodavo granatų skeveldras. Būdamas 14-os vieną rytą jis supirko visas bandeles iš aplinkinių kepyklėlių ir parduotuvių, todėl kai per dešimtos valandos pertrauką bendramoksliai alkani pradėjo šturmuoti parduotuves, nieko neberado. "Bet aš turėjau visokiausių, žinoma, su antkainiu", - didžiuodamasis pasakojo pats Bernie. Tai nutiko 1944 metais, kai maisto produktai buvo normuojami.

Jo žvejys tėvas sūnui davė tik vieną patarimą: "Mesk tinklą per bortą ir pradėk melstis." Bernie laikėsi šio patarimo, tik nesimeldė, nes labiau pasitikėjo savo jėgomis. Jis metė studijas, lošė pokerį, kai šis dar nebuvo išpopuliarėjęs per pobūvius, ir pelnė "eikliakojo šunelio" pravardę.

Nevykėlis prie vairo

1950 metais B.Ecclestone'as jau svajojo apie "Formulę-1", 1958-aisiais mėgino patekti į "Grand Prix". Kadangi pats važiavo per lėtai, išleido į trasą garsųjį Stirlingą Mossą, užmaukšlinęs jam savo šalmą. Tačiau apgavystė išaiškėjo, todėl iki šiol statistinių duomenų lentelėse ties B.Ecclestone'o pavarde puikuojasi įrašas: "nelaimėjęs kvalifikacinės atrankos rungtynių".

Jis mėgsta girtis savo laimėjimais 8-ame dešimtmetyje, kai visus reikalus galima būdavo sutvarkyti "vyriškais tarpusavio susitarimais", nes šiuo metu tai daroma susikvietus būrius advokatų. "Formulė-1" tapo pernelyg šalta. Kone iš visų jos dalyvių atėmėme asmenybę ir charakterį", - skundžiasi B.Ecclestone'as. Šiuo metu jis nesidomi sutartimis, tačiau nieko nedaro be savo būrio advokatų patarimų.

Pernai rudenį atšventęs 80 metų jubiliejų B.Ecclestone'as ištvėrė tris širdies šuntavimo operacijas. Jis nerūko, beveik negeria alkoholio, jo svoris idealus, nes valgo "tik tiek, kiek reikia gyvybei palaikyti", ir nepraleidžia progos pasigirti: "Kaskart, kai jie mano mane pričiupę, paaiškėja, kad jų blauzdos per skystos."

Moterys jam - tik dekoracija

Šis šmaikščių posakių akrobatas, trijų dukterų tėvas turi dar vieną jo vertą posakį: "Siūlau, kad moterys visada vilkėtų tik baltais drabužiais, kaip visi kiti virtuvės prietaisai." Tai jis pasakė lenktynininkei Danicai Patrick, kai ši užėmė ketvirtąją vietą žymiose lenktynėse "Indy 500".

Su antrąja žmona Slavica, visa galva už jį aukštesne, Bernie išsiskyrė 2009 metais, atseikėjęs jai milijardą dolerių. Ponia nedelsdama už 36,5 mln. svarų nusipirko dviturbinį lėktuvą "Gulfstreamn G550", septyniais metrais ilgesnį už jos buvusio vyro lainerį.

Šiuo metu B.Ecclestone'as gyvena su beveik 50 metų jaunesne Fabiana Flosi, brazile lenktynių puošmena ir "rinkodaros viceprezidente". Jo ir Slavicos 26 metų dukra Tamara dirba "Formulės-1" reportere vienoje Italijos televizijoje ir garsėja sugebėjimu pastatyti prieš kamerą kiekvieną rungtynių dalyvį. Kita Slavicos duktė - 22 metų Petra turi savo mados liniją. Jaunėlė pasakoja: "Tėtukas niekada niekur neina. Jis nekenčia žmonių, pobūvių ir mandagių pokalbių apie nieką. Bet jis mielas. Tikrai ne monstras, kaip apie jį sakoma."

 

Parengė Rima KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"