Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Visuotinis sanatorinis gydymas tolsta

 
2008 02 05 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Pagal naują medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo organizavimo tvarką ambulatorinis sveikatos stiprinimas bus skiriamas vis dažniau, o iš valstybės kišenės apmokamas gydymasis bei gyvenimas sanatorijoje teliks sunkiausių ligonių privilegija.

Sirgti tampa per brangu: įkandin gulėjimo ligoninėje trukmės mažinimo, vizitų į namus ribojimo bei šmėkščiojančios mokesčio už lankymąsi pas gydytoją ir receptus perspektyvos seka reabilitacinio gydymo permainos.

Praėjusią savaitę įsigaliojusiame sveikatos apsaugos ministro įsakyme naujoji reabilitacijos ir sanatorinio gydymo organizavimo tvarka reglamentuota itin detaliai - net 87 lapuose. Vaikams sveikatą grąžinantis gydymas sanatorijose liko, tačiau suaugusiems pacientams dažniausiai teks reabilituotis ligoninėse ar reikalavimus atitinkančiose poliklinikose. Atsigauti kurortuose ir toliau galės visi norintys, tačiau tik sunkiausiems ligoniams ir pragyvenimas, ir medicininės paslaugos bus apmokėti valstybės. Ambulatorinei reabilitacijai siunčiamiems pacientams kompensuojamas tik gydymas, tad norintieji atgauti jėgas kurorte, už nakvynę bei maistą turės susimokėti patys.

Nesunkūs - į polikliniką

Pasak Valstybinės ligonių kasos atstovo Kazio Žilėno, šiemet medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui skirta 143,3 mln. litų, t. y. per 12 mln. litų daugiau nei pernai. Gyvenamojoje vietoje teikiamos pigesnės ambulatorinės paslaugos laikomos pirmenybe, tad joms skiriamos lėšos taip pat didinamos. Nuo gegužės 1 dienos žadama patvirtinti gerokai didesnes medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugų bazines kainas.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Asmens sveikatos skyriaus vyriausiosios specialistės Rasos Biekšienės, sveikatą grąžinantis gydymas sanatorijose ligšiol dažnai buvo skiriamas ir ne itin sunkiems ligoniams. Pasak specialistės, perėjimas prie ambulatorinės reabilitacijos tokių pacientų sveikatai neatsilieps, - gyvenimas sanatorijoje esąs ne gydymo, o poilsio dalis. Nuo šiol ambulatoriškai teks gydytis, pavyzdžiui, sveikstant po nekomplikuoto miokardo infarkto (mikroinfarkto), nesunkios krūtinės anginos, lėtinio obstrukcinio bronchito, sergant lengvos formos bronchine astma, skydliaukės uždegimu, tirotoksikoze (struma), skrandžio, dvylikapirštės žarnos opaligėmis, nekomplikuotu A ar B hepatitu, kitomis ligomis.

Pasak R.Biekšienės, teikiant daugiau pigesnių ambulatorinių paslaugų už tą pačią sumą bus galima pagydyti daugiau ligonių. Be to, sanatorijos bus labiau suinteresuotos priimti ligonių kasų siųstus pacientams.

Tikisi savivaldos paramos

Daliai senyvų žmonių, nenorinčių palikti ūkio be priežūros, ambulatorinė reabilitacija arčiau namų išties būtų patogesnė. SAM duomenimis, tokias paslaugas Lietuvoje teikia 71 įstaiga, tačiau rajonuose jų nepakanka.

"Jei žmogaus būklė yra sunki ir jis negali kaskart keliauti į polikliniką, galima guldyti jį į stacionarą. Nors pagal naują tvarką specializuotai stacionarinei reabilitacijai suaugusieji galės būti siunčiami tik pasigydę ligoninėje, pirminės sveikatos priežiūros įstaigai parašius motyvuotą raštą ligonių kasai, tokia reabilitacija taip pat galės būti skirta. Jei stiprinti sveikatos tenka vykti tolėliau, o ligonis neturi tam lėšų, vienkartine išmoka jį galėtų paremti savivaldybė. Ar bent skirti transportą nuvežti žmogų pirmyn ir parvežti atgal. Tokią galimybę ji išties turi", - sakė R.Biekšienė.

Sunkiausieji gaus viską

SAM atstovė LŽ patikino, kad sunkiausieji ligoniai, kaip ir anksčiau, galės atgauti jėgas sanatorijoje. "Žmonės po nugaros ar galvos smegenų pažeidimų, degeneracinių nervų sistemos ligų, stuburo operacijų, ūmaus miokardo infarkto, didelės rizikos krūtinės anginos, širdies ir kraujagyslių, plaučių operacijų, visi onkologiniai ligoniai bei sergantieji kitomis sunkiomis ligomis gaus visiškai apmokėtą stacionarinę reabilitaciją, įskaitant maitinimą ir apgyvendinimą", - sakė R.Biekšienė.

Geresnės galimybės

Anot SAM specialistės, naujovės suteiks daugiau galimybių pacientams po endoprotezavimo operacijų. Nors dabar jų reabilitacijos laikas sutrumpėjo iki 20 dienų, tačiau šias paslaugas turėtų gauti visi, kam reikia. Lig šiol dėl įvairių priežasčių: didelio ligonių skaičiaus, gydymo įstaigai išnaudojus reabilitacijai skirtas lėšas arba neinformavus apie būtinumą, kartais ji taip ir dingdavo. Pasak specialistų, negavus reabilitacijos net neapsimokėtų dėti endoprotezo, - būtų perniek ir gydymas, ir brangiam protezui įsigyti skirtos lėšos.

Kaip gauti?

R.Biekšienė pabrėžia, kad sveikatą stiprinančio gydymo negalima skirti be reabilitologo konsultacijos. Ligoninės specialistas ar šeimos gydytojas, įvertinęs paciento būklę, būtinai turėtų ją pasiūlyti.

"Gydytojas ir reabilitologas privalės paaiškinti reabilitacijos ypatumus. Būna atvejų, kai ši gali pakenkti. Kartais reabilitacija rekomenduotina praėjus 3-4 savaitėms po gydymo. To nepaaiškinus žmonės mano esą nuskriausti", - sako SAM atstovė.

Kita vertus, naujoji tvarka sukonkretino siuntimo reabilitacijai sąlygas. Tai esą padaryta siekiant išvengti "žaidimų" diagnoze - tokiu keliu į sanatorijas patekdavo ne visi, kam reikia, o silpniausieji, išnaudojus kvotas, kartais likdavo be nieko. "Reabilitacijos įstaigai nustačius, kad pažeista atrankos ir siuntimo tvarka, arba ligonio sveikatos būklė neatitinka tam tikrų kriterijų, per 5 darbo dienas ji galės grąžinti pacientą jį siuntusiai įstaigai. Pastaroji turės apmokėti patirtas išlaidas", - komentavo R.Biekšienė.

foto

LŽ archyvo nuotrauka

Ambulatorinės reabilitacijos paslaugas sanatorijoje pacientai gaus nemokamai, tačiau už gyvenimą bei maitinimą teks susimokėti patiems.

sanator2.jpg

foto

Petro Malūko nuotrauka

SAM Asmens sveikatos skyriaus specialistė R.Biekšienė teigė, kad sunkiausieji ligoniai, kaip ir anksčiau, galės nemokamai atgauti jėgas sanatorijoje.

bieksiene8006PM

Nespėjo pasirengti

Druskininkų "Eglės" sanatorijos direktorius medicinai Arvydas Balčius iš esmės teigiamai vertino permainas, tačiau nerimavo dėl sunkumų, kilsiančių inkstų bei gastroeneterologinėmis ligomis sergantiems sunkiems ligoniams. Jis teigė, kad problemų kils ir dėl vargiai įgyvendinamo reikalavimo sanatorijose turėti reanimacijos tarnybą.

"Ligonių kasų įkainiai už mūsų paslaugas buvo nerealūs. Apgyvendindami, maitindami ir gydydami pacientus teikėme savotišką labdarą, nes už skiriamus 68 litus net viešbučio daug kur neapmokėsi. Tačiau ligonių kasų pacientų nesikratėme. Kasmet nuspręsdavome, kiek jų priimsime, šio skaičiaus ir laikydavomės", - teigė A.Balčius.

Tačiau ir šioje, bene daugiausiai Druskininkuose ligonių kasų pacientų priimančioje sanatorijoje, pastarųjų skaičius kasmet mažėjo. 2005-aisiais "Eglėje" iš viso buvo gydyti 28 354 pacientai, iš jų ligonių kasų - 5300. Pernai gydyta 32 500 pacientų, ligonių kasų siųstųjų - 3673. Taigi didžioji dalis sanatorijos klientų patys susimoka visą - 150 litų už parą - kainą. Anot A.Balčiaus, toks esąs ir bendras Druskininkuose veikiančių sanatorijų vidurkis.

Pradėjus teikti daugiau ligonių kasų apmokamų ambulatorinių paslaugų, šiems žmonėms taptų lengviau, nes nukristų dalis piniginės naštos. "Eglė" jau preliminariai nustatė kainas pacientams, gausiantiems ambulatorinės reabilitacijos paslaugas. Parą gyventi su maitinimu jiems kainuos nuo 69 litų. Už sudėtingesniųjų reabilitaciją ligonių kasa primokės 52 litus, už stipresnius - 43 litus.

Dėl tarp naujos tvarkos taisyklėse esančių spragų didžiausia problema gali kilti dėl sunkiai sergančių inkstų ir gastroenterologinėmis ligomis pacientų. Pasak A.Balčiaus, dabar Lietuvoje nėra nė vienos įstaigos, licencijuotos teikti jiems reabilitacijos paslaugas. "Todėl sunkią diagnozę turintys žmonės kol kas negalės gauti visapusiškai apmokamų sanatorijos paslaugų. Nebent jie sutiks su lengvesne diagnoze ir bus siųsti ambulatorinei reabilitacijai. Tačiau tada jiems teks primokėti už apgyvendinimą ir maitinimą", - sakė A.Balčius. Jis apgailestavo, kad sanatorijoms neduota laiko persitvarkyti. Be to, nemažai problemų esą sukels reikalavimas įsteigti reanimacijos tarnybą. Pašnekovo įsitikinimu, sanatorijoms visiškai pakanka aparatūros sunkiems ligoniams sekti.

"Aparatūros reanimacijai dar galime įsigyti, tačiau nebus kam su ja dirbti. O ir ką reanimuosime? Jei žmogų jau galime reabilituoti, matyt, neprireiks jo reanimuoti?", - svarstė A.Balčius. Anot jo, neįvykdžius šių reikalavimų, kils sunkumų gauti licenciją, kartu - ir pradėti teikti trūkstamas paslaugas inkstų ir gastroenterologiniams ligoniams.

foto

LŽ archyvo nuotrauka

"Eglės" sanatorija - viena daugiausiai ligonių kasų pacientų priimančių įstaigų Druskininkuose.

Egle1.jpg

Abejoja dėl kokybės ir prieinamumo

Lietuvos reabilitologų asociacijos pirmininkas prof. Aleksandras Kriščiūnas kalbėdamas apie naują tvarką įžvelgė daugiau pliusų nei minusų, tačiau baiminosi, kad vargingiau gyvenančių ar kaimo žmonių galimybės gauti tinkamą pagalbą labai sumažės.

"Šiuo metu itin akcentuojama ambulatorinė reabilitacija yra ir gera, ir pigesnė. Tačiau ji tinka tik didelių miestų ir rajonų centrų gyventojams. Kaimo žmonių galimybės ją gauti labai sumažės. Norėdami atgauti jėgas sanatorijoje, jie turės primokėti, o galinčiųjų tai padaryti nėra daug. Turtingesniame pasaulyje kelionė į gydymo įstaigą nesudaro sunkumų, tačiau Lietuvos realybė kitokia. Dardant autobusu ar troleibusu, gydymas vargu ar duos naudos.

Minusu vadinčiau ir tai, kad norint suteikti daugiau paslaugų mažinama reabilitacijos trukmė. Ambulatorinei reabilitacijai pirmiau buvo skiriama vidutiniškai 16 dienų, dabar liko 12. Po sąnarių protezavimo vietoj 30 dienų dabar liko 20, o juk laikas irgi yra gydytojas.

Siauresnės tapo ir kai kurių psichinę negalią turinčių pacientų galimybės reabilituotis. Kai kuriems į ambulatorinę reabilitaciją siųstiems pacientams, pavyzdžiui, po prostatos operacijų, vaikščioti į gydymo įstaigą su drenais ir kateteriais bus labai nepatogu.

Be to, išliko labai maži įkainiai. Kokią kokybę galima pasiūlyti už 43 litus, kai už juos reikia atlikti 4 ar 5 procedūras per dieną. Ar jos bus visavertės?

"Lyg tai norėta padidinti mastelį, bet vis su ta pačia antklodėle. Papildomi milijonai reabilitacijai skiriami atlyginimams didinti, o lovadienio kaina jau daug metų nedidėja. Kol nepadidins įkainių, sanatorijos ir toliau nepriims mūsų ligonių", - sakė A.Kriščiūnas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"