Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Vėžio taikinys - jaunos moterys

 
2012 11 13 6:01
Užsienio spaudos nuotrauka
Užsienio spaudos nuotrauka

Gimdos kaklelio vėžį moderniais tyrimais galima diagnozuoti ankstyvos stadijos. Tuomet jis sėkmingai išgydomas.

Pagal sergamumą gimdos kaklelio vėžiu ir mirtingumą nuo jo Lietuva yra ketvirta nuo galo tarp visų Europos valstybių. Ilgą laiką pirmavusi mūsų šalis užleido šią vietą Rumunijai, Makedonijai ir Bulgarijai. Susirgimas šiuo vėžiu - pagrindinis piktybinis tarp moterų iki 30 metų. Iš viso Lietuvoje nuo gimdos kaklelio vėžio šiuo metu kenčia apie 5000 moterų. Kasmet ši liga diagnozuojama maždaug 500 moterų. Kasdien ji nusineša vienos ar dviejų  moterų gyvybes. Ir tai - mūsų šalyje, kur realiai priskaičiuojama mažiau kaip 3 mln. gyventojų. Palyginkime: Suomijoje yra 5,2 mln. gyventojų, o nuo gimdos kaklelio vėžio kasmet miršta apie penkiskart mažiau moterų.

Svarbu tai, jog gimdos kaklelio vėžys, diagnozuotas ankstyvos stadijos, gana sėkmingai išgydomas. Taigi šiuolaikinės prevencijos ir gydymo priemonės yra pajėgios užkirsti kelią šiai piktybinei ligai ir išsaugoti moteris šeimai bei visuomenei.

Diagnozė - viena, išeitys - skirtingos

Joanai, gyvenančiai viename Vilniaus krašto rajonų, dar tik dvidešimt dveji, tačiau jos ligos istorija jau gana įspūdinga. Moteris anksti pradėjo lytinį gyvenimą, sukūrė šeimą. Po to, kai pagimdė sūnų, dažnai lankėsi pas gydytoją ginekologą. Įprastinių citologinių tepinėlių rezultatai buvo neaiškūs, neaiškėjo ir juos kartojant. Vyras ir motina ragino nenurimti, ieškoti priežasčių. Tik dėl savo atkaklumo moteris gavo siuntimą į konsultaciją pas Santariškių klinikos medikus. Tuomet Joanai buvo rekomenduotas modernus THINPREP PAP skystųjų terpių tyrimo metodas, kuriuo buvo nustatyta teisinga diagnozė: liaukinis gimdos kaklelio vėžys, dislokuotas gimdos kaklelio kanale. Laimei, suspėta laiku, vėžys buvo dar paviršinis, neinvazinis, todėl jį pašalinus moters sveikatai pavojus nebegresia.

Kitas atvejis. Keturiasdešimtmetė moteris reguliariai lankydavosi pas gydytojus, jai būdavo atliekami citologiniai tyrimai, viskas būdavo gerai. Kartą, perskaičiusi straipsnį apie modernų tyrimo metodą, nutarė juo pasinaudoti. Juo labiau kad antrąkart ištekėjo ir apsigyveno Vilniuje, džiugiai pradėjo naują gyvenimo etapą. Deja, laimę aptemdė žinia, kad serga invaziniu gimdos kaklelio vėžiu. Jau gerokai pažengusiu... Gydytojas paklausė: "Kodėl taip ilgai delsėte? Dabar jau sudėtinga jums padėti."

"Šie pavyzdžiai gana tipiški, - sako Patologijos diagnostikos laboratorijos gydytoja patologė medicinos mokslų daktarė Jolita Rimienė. - Kiekvienas apsilankymas pas gydytoją ginekologą privalo turėti svarbiausią akcentą - citologinį tyrimą. Ir tiek moteris, tiek gydytojas privalo siekti, kad jis būtų tikrai kokybiškas. Tradicinis citologinis tepinėlis neblogai tinka dažnesniems ikivėžiniams - plokščialąsteliniams pakitimams ir plokščialąstelinio gimdos kaklelio vėžiui nustatyti. Jis nepasiekia retesnio, bet daug pavojingesnio - liaukinio vėžio ir šio tipo ikivėžinės būklės gimdos kaklelio kanalo liaukiniame epitelyje. Tai viena priežasčių, kodėl nuo 2004 metų vykdant valstybinę gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą mažėja plokščialąstelinio vėžio atvejų, o ypač uždelstų jo formų, tačiau daugėja susirgimų liaukiniu gimdos kaklelio vėžiu ir itin sunkiai diagnozuojamų liaukinių ikivėžinių pakitimų. Ši piktybinė liga dažniau būdinga 20-49 metų moterims ir turi daug blogesnes prognozes nei plokščialąstelinis, kuris aptinkamas gimdos kaklelio išorinėje dalyje, lengviau diagnozuojamas ir paprasčiau gydomas. Todėl neretai girdime stebintis: vienai moteriai laiku diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys, ir ji sėkmingai pasveiko, o kitą, kuriai nustatyta tokia pat diagnozė, po poros metų tenka palydėti anapilin."

Retesnė vėžio forma - agresyvesnė

Apie liaukinį gimdos kaklelio vėžį ir Lietuvoje plačiau imta kalbėti prieš keletą metų, kai nuo jo mirė Didžiojoje Britanijoje populiaraus TV realybės šou žvaigždė Jade Goody, kuriai tebuvo 27 metai.

Ji sirgo agresyvia ligos forma, nes nuo diagnozės iki mirties praėjo tik 7 mėnesiai, tuo tarpu kai plokščialąstelinis vėžys nuo ikivėžinių pakitimų vystosi 5-7 metus. Navikas išplito ir suardė aplinkinius Jade dubens organus. Liaukinis vėžys - tai liga, kuriai būdinga greita, agresyvi eiga. Ji sunkiai gydoma, o gydymo rezultatai būna prastesni nei plokščialąstelinio vėžio. Plokščialąsteline karcinoma serga 35-49 metų moterys, liaukinis vėžys kėsinasi į 20-49 metų  moteris.

Liaukinį vėžį ir ikivėžinius pakitimus iš paprasto citologinio tepinėlio nustatyti labai sunku. Naudojant skystųjų terpių tyrimo sistemą tai galima padaryti tiksliai, ypač jeigu tiriamas ir ląstelių blokas. THINPREP PAP tyrimas iš visų tyrimų sistemų yra vienintelis, turintis moksliniais įrodymais pagrįstų straipsnių patvirtinimą apie jo patikimumą. Šiuo metodu nustatoma gerokai daugiau pakitimų, rodančių, kad prasidėjo piktybiniai procesai.

Modernus skystųjų terpių tyrimo metodas THINPREP PAP yra gerokai jautresnis, todėl jį taikant atsiranda galimybės anksčiau ir tiksliau nustatyti liaukinį vėžį ir jo ikivėžinę būklę. Tai labai svarbu, nes šis vėžys pasižymi didesniu agresyvumu, dažniau metastazuoja, recidyvuoja ir gydomas sunkiau nei plokščialąstelinis. Juo serga kas penkta moteris, kuriai diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys. Mirtingumas nuo šio naviko daug didesnis.

Todėl labai svarbu, kad tyrimai būtų atliekami moderniomis technologijomis, kurios leidžia anksčiau ir tiksliau diagnozuoti ligą bei pagerinti jos prognozes. Tyrimo metodų patikimumas yra labai svarbus, nes kalbama apie jaunas moteris. JAV valstybinės patikros programos duomenimis, dėl aktyvių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių, tokių kaip žmogaus papilomos viruso (ŽPV) 18 tipo infekcija, ankstyvi lytiniai santykiai su daugeliu partnerių, rūkymas, peroraliniai kontraceptikai ir pan., liaukinio gimdos kaklelio rizika didėja nuo 10 iki 50 procentų. O juk šie rizikos faktoriai labai sparčiai plinta ir pas mus.

Ankstyva diagnostika - ne tik gydytojo atsakomybė

Dabar mūsų šalyje vykdomoje valstybinėje gimdos kaklelio profilaktikos programoje net iki 7 proc. citologinių tepinėlių yra nekokybiški: paimti netinkamu moters ciklo metu, juose daug kraujo, uždegimo priemaišų, ląstelės sutraiškytos, jų yra per mažai, kad būtų galima daryti atitinkamas išvadas. Moterys negauna kokybiško atsakymo, todėl joms tenka eiti dar kartą, o tam ne taip lengva rasti laiko. Nerimas atsiliepia ir nuotaikai, santykiams darbe ir šeimoje. Keletą dešimtmečių naudotas citologinio tepinėlio tyrimas nėra pakankamai jautrus. Tyrimais pagrįsta, kad invazinio gimdos kaklelio vėžio atveju klaidingai neigiami rezultatai gali būti nuo 16 iki 82 proc. atvejų, o ankstyvoji ikivėžinės būklė nediagnozuojama vienai iš 10-20 moterų. Nors ir galime džiaugtis moterų sveikatai Lietuvoje skiriamu dėmesiu, tačiau Valstybinė ligonių kasa apmoka tik klasikinės citologijos tyrimą kas treji metai, tokiu būdu nustatyti ląstelių pakitimai jau yra toli pažengę. Už tyrimą kokybiškomis ir moderniomis sistemomis moterys turi mokėti pačios. Kita vertus, net vykdomos programos galimybėmis pasinaudoja ne visos moterys. Didelė problema - pačių moterų sąmoningo dėmesio savo sveikatai stoka, ginekologinės apžiūros baimė, netinkami gyvenimo prioritetai, kai kalbama apie mokamus tyrimus. Ar nekeista, kad 47 proc. moterų, jeigu turėtų papildomų lėšų savo reikmėms, jas geriau skirtų savaitgalio laisvalaikiui, o ne savo sveikatos patikrinimui?

Laboratorijos atsakyme - tiksli ir pagrįsta diagnozė

Dalyje Europos šalių, tarp jų Anglija, Norvegija, Švedija, jau prieš keletą metų atsisakė tepinėlių ir perėjo prie kokybiškų THINPREP PAP tyrimų skystojoje terpėje. Tai geros kokybės tyrimai, kurie gali padėti išgelbėti daugelio moterų sveikatą ir gyvybę. Kokybiški tyrimai prieinami ir Lietuvos moterims.

2011 metų kovą "Lietuvos akušerijos ir ginekologijos" mokslo darbų XIV tomo Nr. 1 paskelbtas J.Rimienės, Ž.Gudalevičienės ir R.Kurtinaitienės straipsnis "Naujos gimdos kaklelio vėžio diagnostikos metodikos: pirmieji THINPREP PAP tyrimo efektyvumo vertinimai". Mokslininkių tyrimo tikslas - įvertinti skystojoje terpėje fiksuotų gimdos kaklelio ląstelių preparatų, paruoštų naudojant THINPREP PAP sistemą, citologinio tyrimo efektyvumą diagnozuojant gimdos kaklelio ikinavikinę patologiją ir skystosios terpės tinkamumą atlikti ŽPV DNR tyrimą. Darbo autorės apibendrino 1397 per metus THINPREP metodu atliktus citologinius gimdos kaklelio  tyrimus 25-45 metų moterims. 192 tirtosioms buvo nustatyta patologija. Tyrimai buvo atliekami iš ląstelių, fiksuotų skystosiose terpėse. Mokslininkės akcentuoja, kad tarp šių preparatų pasitaikė labai menka dalis (mažiau kaip 0,6 proc.) netinkamų mėginių. Tyrimo pranašumas, kad galima nustatyti ne tik ląstelinius, bet ir architektūrinius (sandaros) pakitimus, vadinasi, ne tik nustatyti vėžio patologiją (liaukinis ar plokščialąstelinis), bet ir įvardyti naviko tipą. "Mes ne tik pateikiame išvadą, kad pacientei nustatyti atipiniai pakitimai, bet įvardijame tikslią ir patikimą diagnozę, - sako gyd. J.Rimienė. - Pacientė kreipiasi į gydymo įstaigą su tikslia diagnoze, taupomas gydymo taktikos pasirinkimo laikas, jai greičiau suteikiama pagalba."

Papildomas tokio tyrimo pranašumas - galimybė pakartotinai parengti ląstelių preparatą iš skystojoje terpėje likusios medžiagos histologiniam tyrimui tuo atveju, kai pakitimas sudėtingas ir reikalinga ypač tiksli diagnozė vėliau, gydant pacientę chirurginiu būdu. Iš šios medžiagos taip pat nustatomas tipas ŽPV, kuris yra viena pagrindinių gimdos kaklelio vėžio priežasčių, bei kitos lytiškai plintančios ligos.

Modernūs ir patikimi

Kaip tiriamos Vakarų Europos šalių, kuriose sergamumas gimdos kaklelio vėžiu dešimtimis kartų mažesnis nei Lietuvoje, moterys? Europos gimdos kaklelio vėžio asociacijos (ECCA) atstovai ir konkrečiai - generalinis direktorius dr. Philipas Daviesas, kuris šių metų pradžioje dalyvavo Lietuvoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje "Gimdos kaklelio vėžio prevencijos pažanga Europoje" teigia, jog pagrindinės tokio didelio mūsų šalies moterų sergamumo gimdos kaklelio vėžiu priežastys - didelės rizikos ŽPV paplitimas ir efektyvios gimdos kaklelio prevencijos stygius. Mažiausiai gimdos kaklelio vėžiu sergama tose šalyse, kuriose taikomas "organised cervical canser screening" programos, daugiau - kuriose "opportunistic screening", kitaip tariant, pagal galimybes. Pirmuoju atveju moterys turi galimybę naudotis įstatymais įtvirtinta ir valstybės mastu administruojama programa, kuri užtikrina daugumos moterų galimybę naudotis geros kokybės paslaugomis. Būtent šis vėžio prevencijos būdas net 80 proc. sumažina sergamumą gimdos kaklelio vėžiu. Tačiau tik tuomet, jeigu ši programa pasiekia moteris, kurios nesitikrina reguliariai arba išvis niekada nesitikrino dėl rizikos susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Toks pavyzdys - Didžioji Britanija, kurioje dėl organizuotų programų vos per dešimtmetį sergamumas šia liga sumažėjo perpus. Antruoju atveju moterims suteikiama galimybė susirasti informacijos ir išsitirti savo iniciatyva arba tada, kai jos apsilanko pas gydytoją dėl kitų priežasčių. Tas būdas tinka išsilavinusioms ir sąmoningai savo sveikata besirūpinančioms moterims.

Lietuvoje vykdoma prevencijos programa, deja, kol kas didelio efekto nedavė, nes jos galimybėmis pasinaudojo mažiau kaip pusė (apie 44 proc.) moterų.

Tai, kas geriausia moters sveikatai

Nors susirgimų gimdos kaklelio vėžiu Lietuvoje nemažėja, galima pasidžiaugti, kad jų daugiau nustatoma ankstyvosios stadijos. Viena  svarbių priežasčių, kodėl buksuoja prevencijos programa - technologinis tepinėlio netobulumas. Atėjo metas, kai kiekvienas gydytojas ginekologas turėtų tapti dar ir švietėju, informuojančiu moteris apie galimybę pasirinkti modernius ir patikimus tyrimo būdus, apie jų pranašumus, be abejo, ir pats juos taikyti! Na, o visos moterys nuo 18 metų ar nuo pirmųjų lytinių santykių bent kartą per 1- 2 metus nedvejodamos ir nelaukdamos raginimų turėtų išsitirti.

Kaip pasinaudoti visomis THINPREP PAP tyrimo galimybėmis?

"THINPREP PAP tyrimas suteikia galimybę pasirinkti medžiagos ląstelių paėmimo būdą priklausomai nuo moters gimdos kaklelio anatominių savybių ar matomų pakitimų per apžiūrą. Šluotelė yra tinkamesnė negimdžiusioms moterims, mentelė ir šepetėlis - labiau problemiškiems gimdos kakleliams. Taikant pastarąjį būdą galima paimti daugiau medžiagos iš gimdos kaklelio kanalo ir patikimiau nustatyti ankstyvojo liaukinio vėžio požymius. Naudodami šiuos būdus ir pažangias tyrimo metodikas gauname išsamią informaciją apie ankstyviausius moters gimdos kaklelio patologinius pakitimus", - aiškina gyd. J.Rimienė.

Neretai pristatant naujas kosmetikos priemones akcentuojama, jog moteris yra verta gauti tai, kas geriausia. Mes, moterys, privalome suvokti, jog tikrai esame vertos to, kas geriausia. Visų pirma - mūsų sveikatai. Sutikime, kad jeigu reiktų rinktis iš sveikatos ir gražaus mažmožio, pažvelgusi į savo šeimą, vaikus, kiekviena pasirinktume sveikatą, nes tik būdamos sveikos galime kasdien būti su jais ir juos mylėti.

(R)

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"