Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Šypsenos ir pasitikėjimo reikia ne tik jauniems

 
LŽ archyvo nuotrauka

Sveiki ir gražūs dantys liudija ne tik apie gerą žmogaus sveikatą, bet ir apie jo gyvenimo kokybę. Jeigu prasti dantys, žmogus drovisi kalbėti ir šypsotis, patiria psichologinę įtampą, vengia bendrauti net su senais draugais ir pažįstamais, ką jau kalbėti apie naujas pažintis... Pagyvenusiems žmonėms dantys labai svarbūs ir dėl sveikatos, kad galėtų gerai sukramtyti maistą, ir dėl išvaizdos, ir dėl socialinių santykių. Tačiau dantų protezavimas – brangus, o pensijos mažos, todėl jiems labai svarbi ir valstybės parama.

Į redakciją kreipėsi laikraščio bičiulė Lietuvos uzbekų bendrijos „Pachtakor“ pirmininkė Kuisi-oi Zujienė, kuriai jau 82 metai. Prieš trejetą metų Antakalnio poliklinikoje moteris protezavosi dantis, tačiau iki šiol iš teritorinės ligonių kasos (TLK) nesulaukia kompensacijos. „Mano pensija nedidelė, todėl tie pinigai, kurių taip ilgai nesulaukiu, man svarbūs, – sako moteris. – Suprantu, jog kompensacijos už dantų protezavimą eilėje laukia daug žmonių, bet manyčiau, kad vertėtų atsižvelgti ir į amžių, juk kai kurie gali kompensacijos ir nebesulaukti...“ Geranoriška garbaus amžiaus moteris, kurią prieš daugelį metų iš Uzbekistano į Lietuvą atvedė meilė, įsitikinusi, kad su panašiomis problemomis susiduria ne tik ji, bet ir daugiau pagyvenusių žmonių.

Pas odontologą – be baimės

Dėl kokių problemų senjorai ateina į odontologijos kliniką? Vilniaus centro odontologijos klinikos „Denticija“ gydytojas odontologas ortopedas Darius Migauskas sako, kad daugiau problemų dėl dantų protezavimo turi žmonės, kuriems teko dantis taisytis dar sovietiniais laikais. „Tuometinės ir dabartinės odontologijos lygis labai skiriasi. Tik prieš ketvirtį amžiaus Lietuvoje tapo prieinamos modernios medžiagos, naujos technologijos, tausojanti technika. Pasikeitė ir pacientų požiūris į dantų taisymą. Anksčiau daugelis delsdavo kreiptis į medikus iki paskutinės minutės, nes bijojo skausmą keliančių procedūrų. Dabar gydytojų odontologų nebijo net maži vaikai, – šypsodamasis aiškina gydytojas. – Tiems, kuriems reikia protezuoti dantis, siūlome ir labai modernių, brangių, ir paprastesnių, pigesnių dantų protezavimo būdų bei medžiagų. Svarbiausia – išsiaiškinti, kokie pacientų lūkesčiai ir galimybės.“

Lūkesčių gali būti įvairiausių. Vieniems pacientams sverbu gerai atrodyti ir laisvai šypsotis, kitiems – patogiai kramtyti ir kad nereikėtų dažnai lankytis pas gydytoją. Žinoma, rūpi ir paslaugų kaina. Tačiau lieka tik stebėtis, jog kai kurie žmonės dėl pigumo kreipiasi į abejotino lygio odontologijos kabinetus ir rizikuoja savo sveikata. Kai kada tenka skaityti apie modernias paslaugas siūlančias odontologijos klinikas, į kurias atėjus be dantų, po poros valandų galima išeiti su... dantimis. Be abejo, dirbtiniais, tačiau užtikrinančiais galimybę kuo plačiausiai šypsotis. Odontologas D. Migauskas kiekvienam pacientui norėtų patarti ne aklai pasitikėti entuziastingais reklaminiais siūlymais, bet įsigilinti į jų esmę ir rinktis patikimų klinikų pagalbą. „Stebuklų nebūna. Plati šypsena per keletą valandų – tik laikinas, nors ir nepigiai kainuojantis dalykas, tik pradžia. Norint pasiekti tikrą rezultatą reikia daug laiko, pastangų ir lėšų, – sako gydytojas odontologas. – Per pirmuosius susitikimus išsiaiškinę paciento lūkesčius ir aptarę jo burnos būklę bei finansines galimybes, pasiūlome pacientui keletą sprendimų alternatyvų ir sudarome gydymo planą pagal jo pasirinktą variantą. Nemažai pacientų, kurie iš vaikystės prisimena močiučių ir senelių nakčiai išsiimamus protezus, būtent jų labiausiai ir baiminasi, todėl pageidauja modernesnių protezavimo būdų. Kartais tam kliudo finansinės galimybės.“

Lūkesčiai ir galimybės

Už Lietuvoje nustatytą ir ligonių kasų kompensuojamą sumą odontologijos klinika senjorui dažniausiai gali pagaminti tik pačius paprasčiausius išimamus abiejų žandikaulių protezus. Pageidaujantiems geresnės kokybės tenka primokėti. Nereikėtų pamiršti, kad kainuoja ne tik medžiagos, bet ir paslaugos: individualių protezų gamyba, pritaikymas ir pan. Visa tai – aukštos kvalifikacijos specialistų rankų darbas.

Nemažai pacientų nusivilia kompensavimo tvarka bei suma, skiriama dantims protezuoti, tačiau čia derėtų kalbėti apie mūsų visuomenės poreikių ir sveikatos apsaugos sistemos finansavimo skirtumus. Suprantama, kad kokybė ir grožis kainuoja brangiau, tačiau staigmenų savo pacientams gydytojai odontologai tikrai niekada nepateikia. „Pacientai, pageidaujantys geresnės kokybės, renkasi išimamus protezus, tvirtinamus ant įsriegtų į žandikaulius implantų, – sako gydytojas. – Pritvirtinti protezai yra patogesni, stabiliai laikosi burnoje, žmogui nereikia jaudintis, kad valgant ar bendraujant jie nepasislinktų, nepajudėtų. Pacientai greičiau pripranta, jaučiasi komfortiškiau, gali drąsiau šypsotis.“ Gydytojas nepraleidžia progos priminti, kad dantų protezams taip pat reikia priežiūros: „Kaip negalime tikėtis, kad neprižiūrėdami mašinos ilgai ja važiuosime, taip ir apleidę dantų protezų higieną bei tinkamą priežiūrą jais ilgai nesidžiaugsime,“ – primena D. Migauskas.

Ką reikia žinoti

Valstybinės ligonių kasos (VLK) informacija: mūsų šalyje teisę į dantų protezavimo paslaugas, teikiamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, turi trys gyventojų grupės: žmonės, sulaukę senatvės pensijos amžiaus, žmonės, pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais, ir vaikai iki 18 metų.

Nors šių paslaugų finansavimas kasmet didinamas, bet laukiančiųjų dantų protezavimo eilės ir toliau daugėja. 2014 metų pirmame ketvirtyje dantų protezavimo Lietuvoje laukė 145 596 asmenys, o 2015 metų pabaigoje – jau 176 982.

2015 metais dantų protezavimo paslaugoms kompensuoti skirta 11 mln. 149 tūkst. eurų. Tai 28 proc. daugiau nei 2014 metais. 2015 metais šių paslaugų suteikta per 30 tūkst. žmonių. Šiemet šiam tikslui skirta 11 mln. 986 tūkst. eurų. Savivaldybės taip pat gali skirti papildomų lėšų iš savo biudžeto.

Yra įvairios eilės žmonių, kurie įrašyti į tam tikros savivaldybės asmenų, laukiančių dantų protezavimo, sąrašus. Šių paslaugų gali tekti laukti nuo 1,5 iki kelerių metų. Vaikų dantys protezuojami be eilės.

Dėl dantų protezavimo paslaugų žmogus pirmiausia turėtų kreiptis ne į dantų protezavimo, bet į gydymo įstaigos, prie kurios yra prisirašęs, gydytoją odontologą. Gydytojas, nustatęs, kad žmogus turi teisę į dantų protezavimo išlaidų kompensavimą iš PSDF biudžeto ir kad jo dantų būklė atitinka dantų protezavimo indikacijas, sudaro burnos priežiūros bei gydymo planą, su juo supažindina pacientą ir išduoda jam nustatytos formos išvadą, patvirtinančią dantų protezavimo būtinumą. Šią išvadą ir kitus reikalingus dokumentus pacientas turi pateikti gydymo įstaigai, prie kurios yra prirašytas.

Gydymo įstaiga registruoja pacientų prašymus ir pateikia teritorinei ligonių kasai (TLK), o ši sudaro savivaldybės gyventojų, laukiančių dantų protezavimo paslaugų, sąrašą ir apie tai pacientus informuoja laišku. Įprastai TLK paštu pacientams siunčia du pranešimus: viename praneša apie įtraukimą į eilę, kitame kviečia protezuoti dantis konkrečiose įstaigose. Žmogus gali ir nelaukdamas antrojo pranešimo kreiptis į bet kurią gydymo įstaigą (taip pat ir į nesudariusią sutarties su TLK), turinčią licenciją teikti odontologinės priežiūros paslaugas.

Pasinaudojęs tokia galimybe pacientas pats sumoka už dantų protezavimą, o tuomet gali kreiptis į TLK dėl išlaidų kompensavimo. Atėjus jo eilei, kompensuojama pinigų suma pervedama į jo nurodytą banko sąskaitą. Asmens, kuris mirė nesulaukęs kompensacijos, teisė į kompensacijos susigrąžinimą pereina jo įpėdiniams.

Pensininkams, nedarbingiems arba iš dalies darbingiems asmenims šiuo metu kompensuojama iki 376,51 euro. Kai kuriais atvejais (asmenims, kurių bedantis apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnio nei 12 mm aukščio) kompensuojama iki 1158,48 euro. Vaikams kompensuojama iki 1158,48 euro, bet ne daugiau už faktines išlaidas. Kompensuojamosios sumos pakanka minimaliai kramtymo funkcijai atkurti, bet jei žmogus nori gražesnių dantų ar iš geresnių medžiagų pagamintų protezų, jam tenka primokėti. Tie, kas negali patys susimokėti gydymo įstaigai už dantų protezavimo paslaugas, turi laukti antrojo TLK laiško – kvietimo protezuoti dantis. Kaip minėta, vienų savivaldybių gyventojams jo gali tekti laukti ilgiau, kitų – trumpiau, tai priklauso nuo laukiančiųjų skaičiaus.

Prieš dantų protezavimą būtina išgydyti sugedusius dantis. Dėl to reikia kreiptis į pirminės sveikatos priežiūros įstaigos odontologą. Gydantis dantis svarbu žinoti, kad teks sumokėti už plombavimo bei kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones, nes ligonių kasos PSDF lėšomis mokama tik už gydytojo darbą. Jei gydant dantis neužtenka pirminio lygio odontologo pagalbos, SAM įsakymais yra nustatyta, kad už aukštesnio lygio gydymo procedūras taip pat reikia papildomai mokėti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"