Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Sutuoktinių tarpusavio išlaikymas, nutraukus santuoką

 
2011 11 29 15:28

Gyveno laimingai Janina su Jonu santuokoje. Jonas gerai uždirbdavo, todėl Janina prižiūrėjo vaikus, namus ir nedirbo. Tačiau atsitiko taip, jog reikia skirtis. Janinai greitai įsidarbinti nepavyksta. O jeigu ir randa kokį pasiūlymą dirbti, tai tik už minimalų atlyginimą (nėra patirties, kvalifikacijos). Tokia situacija nereta tarp buvusių sutuoktinių. Ar turi Janina teisę į tolesnį sutuoktinio išlaikymą, jeigu buvęs vyras ir toliau daug uždirba, o ji, visą savo laiką skyrusi namų jaukumui kurti, vaikams prižiūrėti ir auklėti, negali tinkamai savimi pasirūpinti?

Sutuoktinių pareiga vienas kitą išlaikyti

Susituokus sutuoktiniams atsiranda pareiga vienas kitą materialiai remti. ši pareiga sutuoktiniams egzistuoja ne tik esant santuokoje, bet ir ją nutraukus. šiame straipsnyje neaptariami tarpusavio išlaikymo klausimai susituokus. Problemų dėl to paprastai nekyla. ši pareiga paprastai vykdoma savanoriškai. Nutraukus santuoką, noras išlaikyti kitą sutuoktinį dažniausiai išnyksta. 

Sutuoktinių tarpusavio išlaikymas, nutraukus santuoką, gali būti nustatytas dviem būdais: tarpusavio susitarimu (susitarta vedybų sutartyje ar santuokos nutraukimo padarinių sutartyje) arba, nesant tokio susitarimo, prašant teismo santuokos nutraukimo byloje priteisti išlaikymą. Toliau aptartinas tik pastarasis atvejis, kadangi, susitarus dėl išlaikymo, sutuoktiniams jau būna aiškūs šie klausimai. Pažymėtina, kad vėliau, jau nutraukus santuoką, reikalauti priteisti išlaikymą, nebegalima.

Sutuoktinio teisė į išlaikymą

Civilinio kodekso (CK) 3.72 str. 1 d. nustatyta sutuoktinio teisė reikalauti priteisti jam iš kito sutuoktinio išlaikymą. ši teisė nėra absoliuti, ji siejama su prašančiojo priteisti išlaikymą sutuoktinio turtine padėtimi. Tokios aplinkybės, kaip, pavyzdžiui, sutuoktinio nedarbingumas, amžius ar nepilnamečio vaiko auginimas gali būti reikšmingos, sprendžiant apie sutuoktinio turtinę padėtį, siekiant nustatyti, ar išlaikymo prašantis sutuoktinis turi pakankamai turto ir pajamų, kad galėtų save išlaikyti. Tokia teisė į išlaikymą pripažįstama sutuoktiniui, jeigu jo paties turtas ar gaunamos pajamos nepakankamos jo minimaliems pragyvenimo poreikiams tenkinti. 

Taigi sutuoktinis neturi teisės į išlaikymą, jeigu jo turimas turtas ir jo gaunamos pajamos yra pakankami visiškai save išlaikyti. Sutuoktinis taip pat neturi teisės į išlaikymą, jei santuoka yra nutraukta dėl jo kaltės (CK 3.72 str. 4 d.). Kai santuoka tarp šalių nutraukiama dėl abiejų sutuoktinių kaltės, išlaikymas gali būti priteisiamas bendra tvarka.

Pagal Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išaiškinimą, vertinant, ar užtenka prašančiam priteisti išlaikymą sutuoktiniui jo turimo turto ir pajamų save išlaikyti, svarbu nustatyti, koks yra jo pragyvenimo lygis, t. y. ar sutuoktiniui racionaliai naudojant turimą turtą ir pajamas užtikrinami minimalūs būsto, maitinimosi, apsirengimo, sveikatos priežiūros ir kiti poreikiai. Minimaliųjų poreikių patenkinimo kriterijus taikytinas ir tada, kai sprendžiama, ar išlaikymą privalantis teikti sutuoktinis yra finansiškai pajėgus tai daryti. Teismas, nustatęs, kad prašančio priteisti išlaikymą sutuoktinio minimalūs poreikiai neužtikrinami, gali jam priteisti išlaikymą iš kito sutuoktinio tik tada, jeigu tai nereikš, kad tokiu atveju liks neužtikrinti išlaikymą turinčio teikti sutuoktinio minimalūs poreikiai. Taigi sutuoktinio išlaikymui priteisti reikšmingi abu aspektai: tiek išlaikymo reikalingumas, tiek ir galimybė išlaikymą teikti.

Išlaikymo reikalingumas 

CK 3.72 str. 2 d. nustatyta prezumpcija, jog sutuoktiniui reikalingas išlaikymas, jeigu jis augina savo ir buvusio sutuoktinio nepilnametį vaiką, yra nedarbingas dėl savo amžiaus ar sveikatos būklės. Pagal šią teisės normą prašantis išlaikymo sutuoktinis neįrodinėja išlaikymo reikalingumo, nes pripažįstama, kad jam reikalingas išlaikymas, jeigu sutuoktinis, iš kurio prašoma priteisti išlaikymą, neįrodo priešingai. Kita vertus, visais atvejais, net ir galiojant išlaikymo reikalingumo prezumpcijai, išlaikymo priteisimo klausimą sprendžiantis teismas privalo atsižvelgti į santuokos trukmę, abiejų sutuoktinių turtinę padėtį, jų sveikatos būklę, amžių, į jų darbingumą, nedirbančio sutuoktinio įsidarbinimo galimybes bei kitas svarbias aplinkybes (CK 3.72 str. 5 d.). 

Išlaikymą teismas gali atsisakyti priteisti, jeigu santuokos trukmė buvo ne ilgesnė kaip vieneri metai; sutuoktinis, turintis teisę gauti išlaikymą, yra padaręs nusikaltimą kitam sutuoktiniui ar jo artimiesiems giminaičiams; sutuoktinis, turintis teisę gauti išlaikymą, savo sunkią materialinę padėtį sukūrė pats savo kaltais veiksmais (gėrė, pralošė lošdamas azartinius žaidimus ir pan.); santuokos metu neprisidėjo prie bendro turto gausinimo ar tyčia kenkė kito sutuoktinio ar šeimos interesams.

Sutuoktinis, nutraukiant santuoką nebuvęs reikalingas išlaikymo, nutraukus santuoką net ir pasikeitus aplinkybėms, neturi teisės reikalauti išlaikymo.

Teisininkas Arūnas Tarutis

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"