Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Su meile ir pagarba sergančiam žmogui

 
2012 12 21 11:54
Medikai rankų sudėję nesėdi ir laisvalaikiu. Kalėdinės parodos ekspozicijoje. / Ritos Stankevičiūtės nuotraukos
Medikai rankų sudėję nesėdi ir laisvalaikiu. Kalėdinės parodos ekspozicijoje. / Ritos Stankevičiūtės nuotraukos

Ateinančių metų pradžią kiekvienas sutiksime skirtingai: vieniems bus dosniai atseikėta laiko tarp draugų ir artimųjų prie židinio su taure vyno, o kitų rankose metų virsmo minutę galbūt sukrykš nauja gyvybė arba jų akys iš po medicininės kaukės skaičiuos sunkaus ligonio širdies dūžius...

Kalbėti apie medikus visuomet norisi išskirtiniais žodžiais.

Šią profesiją renkasi ypatingi žmonės, pasiryžę sutikti gimstantį, padėti patekusiam į nelaimę, ištiktam ligos ir palydėti paliekantį šį pasaulį. Jie yra davę priesaiką kasdien, kas valandą prisiimti atsakomybę už žmogaus sveikatą ir gyvybę.

"Jūs esate nuostabūs! Operatyvūs, dėmesingi, pozityviai nuteikiantys, visada pasirengę padėti, o kas svarbiausia - novatoriški, lankstūs ir besišypsantys. Tokį personalą surinkti, išlaikyti ir motyvuoti yra didis menas! Ačiū Jums visiems ir kiekvienam atskirai: slaugytojoms - rūpestingoms, gydytojoms - išklausančioms ir suprantančioms, mieloms slaugutėms ir kruopščioms valytojoms." Mažojo Fausto, gydyto Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, tėvų padėka - tarsi šios ligoninės charakteristika, prie kurios po gerą žodį galėtų pridurti daugelis pacientų ir jų artimųjų. Antakalnio ligoninės - kaip ji vadinama ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje, išskirtinumas - atidus ir humaniškas požiūris į pacientą.

Praeinantys metai šiai ligoninei - permainų laikas. Keitėsi pavadinimas, tebesikeičia struktūra.

Prieš metus ligoninės direktoriumi patvirtintas gydytojas angiochirurgas, buvęs ligoninės direktoriaus pavaduotojas Henrikas Ulevičius.

- Kokie Jums ir ligoninei buvo praeinantys metai?

- Metai buvo sunkūs. Kol visa ligoninė buvo tik Antakalnio g. 57, visi buvome susigyvenę lyg viena šeima. Daugelis žmonių čia dirba metų metais. Jeigu kas ir išvažiuodavo, tai padėti, profesionalumu ir išmintimi sustiprinti kitą ligoninę. Tarkime, kraujagyslių chirurgai tapo skyrių vedėjais Klaipėdos miesto ir Jūrininkų ligoninėse, nemažai mūsiškių gydytojų dirba Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje, tai - tarsi mūsų ligoninės dovana naujai susikūrusioms ligoninėms.

2012 metai garsėja restruktūrizacija. Prijungta Sapiegos ligoninė. Su milžiniškom skolom, su užsitęsusia ir žmones išvarginusia finansine ir organizacine netvarka. Atidavėme beveik 4 mln. litų skolų, kiek sugebėjome, sutvarkėme negeroves, kaip įmanydami raminome žmones. Dabar jie patenkinti, nes gali ramiai dirbti, laiku gauna atlyginimą. Tuos pinigus, kuriais išmokėjome Sapiegos ligoninės skolas, galėjome panaudoti savo ligoninės remontui, aparatūrai atnaujinti, bet yra kaip yra.

Tačiau šiandien ir mums, ir Sapiegos ligoninei vėl perversmas ir vėl naujas nerimas - Vilniaus miesto taryba pritarė sprendimui nuo 2013 m. sausio 1 d. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės teikiamas palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas perduoti Vilniaus universitetinei slaugos ir ilgalaikio gydymo ligoninei, vadinamajai Tyzenhauzų ligoninei, ir jos pavadinimą pakeisti į Šv.Roko - visų sergančiųjų globėjo - vardo ligoninę.

Dar vienas restruktūrizacijos momentas - Vilniaus universitetinė Antakalnio ligoninė tapo mūsų ligoninės filialu. Dar prieš tai buvo bandoma ją išnuomoti, permainų ir netikrumo laikotarpis užsitęsė, todėl ir ten žmonės susierzinę, nepatikliai žiūri ir į mus. O mes norime, kad viskas kuo greičiau nusistovėtų, kad medikai galėtų ramiai dirbti. Medicinoje tai ypač svarbu, juk dirbame su ligoniais, gydytojas jiems turi teikti ramybę ir pasitikėjimą. O jeigu jis pats turi rūpesčių?.. Antakalnio filiale yra neurologijos, nefrologijos, hemodializės, dienos chirurgijos, vaikų alergologijos skyriai. Ligoniams patogios mažos palatos, gražiai sutvarkyta aplinka. Planuojame sutvarkyti struktūrą, kad nesidubliuotų kai kurie skyriai. Ketiname savo ligoninėje palikti intervencinę kardiologiją, o filiale sustiprinti terapinį, reabilitacinį profilį. Susijungę galime plėsti nefrologijos ir hemodializės paslaugas, kurių reikia vis daugiau. Reikėtų stiprinti pulmonologijos skyrių, nes sergančiųjų plaučių ligomis daugėja, o Vilniuje yra tik vienas skyrius Santariškių ligoninėje. Ir mūsų ligoninėje, ir filiale yra už Europos Sąjungos (ES) lėšas įrengti modernūs dienos chirurgijos skyriai. Tokių paslaugų reikia vis daugiau. Neretai tenka būti Vokietijoje, ten dienos chirurgijos paslaugos labai paplitusios. Žmonės taupo laiką ir yra patenkinti, kad dėl menkos problemos nereikia ilgai gulėti ligoninėje. Taigi, nuolat mąstome, kaip geriau išnaudoti ir patalpas, ir aparatūrą, ir - svarbiausia - išsaugoti kvalifikuotą personalą.

Į ligoninę žmonės patenka ne tik dėl ligos, skausmo, bet ir lydimi didelio streso. Beje, neretas, "kaip tikras lietuvis", pirma dar būna ilgai kentėjęs tikėdamasis, kad praeis... Gydytojams tenka dėti daug pastangų gelbstint žmones iš mirties nagų. Tačiau ar visi tai supranta? Pastaruoju metu vyrauja absurdiška nuomonė, jog netgi keliomis ligomis sergantys senučiukai miršta ne dėl to, kad tai neišvengiama, o dėl... gydytojų kaltės.

Kiekvienas žmogus ne tik turi teisę gauti geriausią gydymą susirgęs, bet ir pareigą rūpintis savo sveikata. Deja, daugeliui kol kas atrodo, jog tai - gydytojų pareiga. Žmogus turėtų suvokti, kad aktyvus, sveikas gyvenimo būdas, profilaktinis sveikatos tikrinimas - ne medikų išmonė ar užgaida, o būtinybė jo sveikatai ir gerovei. Kuo mes skiriamės nuo vakariečių? Jie, vos sunegalavę, kreipiasi į gydytojus. Mūsų žmonės kenčia, kol jau nebepaeina, kartais jiems nebegali padėti netgi moderniausi gydymo būdai. Beje, ligoninei skaičiuojant finansus tenka nuolat balansuoti tarp moderniausių technologijų, kurios yra brangesnės, bet tampa norma, ir tarp žmonių pageidavimų gydytis naujausiomis priemonėmis ir vaistais. Tarkime, kojų venų, hemorojaus, kai kurias nefrologines operacijas galima atlikti ir įprastiniais pjūviais, ir lazeriu, tačiau tuo atveju ligoniui už operaciją reikia primokėti. Įstatymais priemokos leistos, tačiau kai kada modernios technologijos tampa norma, ir mums tenka skaičiuoti, kad pacientui suteiktume geriausią paslaugą ir nepatirtume didelių nuostolių.

Mano nuomone, ateina laikas visiems skaičiuoti, kiek kainuoja ligų ir traumų gydymas, ir skirti daugiau dėmesio aplinkos sveikatinimui, traumų profilaktikai. Paradoksalu, tačiau buityje įvyksta labai daug nelaimių, kurių padariniai - operacijos, ilgi lovadieniai ir netgi neįgalumas. Taigi, rimtai pasvarstę, turime didžiulių rezervų. Jei žmogus savo organizmu rūpintųsi bent jau taip, kaip automobiliu, tai leistų sutaupyti lėšų ir pagerinti gyvenimo kokybę.

O dėl gydytojų kalčių ir klaidų... Deja, nesame dievai ir nė vienas nėra apsaugotas nuo klaidų arba nesėkmių. Kartais vienintelis netikslus judesys skalpeliu gali turėti nelengvų pasekmių. Be to, per daugelį metų mokslininkai apskaičiavo, kad yra neišvengiamas tam tikrų komplikacijų procentas. Tarkime, JAV angiochirurgai vienu metu, norėdami apsisaugoti nuo pjūvių supūliavimo, tirdavo visus galimus infekcijos šaltinius: nosiaryklę, dantis ir t. t., tačiau komplikacijų išvengti vis tiek nepavykdavo. Taigi, čia norisi prisiminti labai įdomią neseniai girdėtą mintį: "Gydytojo užduotis - linksminti pacientą, kol jį gydo gamta." Sveiksta pats žmogus, gydytojui reikia tik pridėti ranką, kad tas procesas vyktų greičiau ir sėkmingiau.

- Kur glūdi Jūsų kolektyvo stiprybė?

- Mūsų stiprybė - dėmesys pacientui. Jis ligoninėje turi jausti visapusišką dėmesį ir rūpestį. Paslaugos kokybė, deja, labai nedaug priklauso nuo technologinio aprūpinimo arba patalpų grožio... Svarbiausia - kompetentingas gydytojas, kuris laiku ir vietoje pasirūpintų sergančiu žmogumi, svarbiausia, kad ligonis gydymo įstaigoje jaustųsi saugus. Man liūdnai atrodo, kai išpuoštoje ligoninėje pacientai jaučiasi nejaukiai ir nesulaukia reikiamos pagalbos.

Naujos technologijos prasmingos tiek, kiek jos padeda žmogui ir pagerina jo gyvenimo kokybę. Dažniau verta pamąstyti, ar tikrai didžiulė operacija padės, pratęs žmogaus gyvenimą, ar geriau likusias dienas jis praleistų be tos operacijos teikiamo streso ir skausmo.

Mūsų stiprybė - tai pagarba ilgamečiams darbuotojams, turintiems didelę darbo patirtį - visų mūsų Mokytojams. Jų autoritetas, erudicija, svarūs patarimai ir konsultacijos reikšmingi ne tik ligoniams, bet ir gydytojams, leidžia mums visiems pasijusti vieningos komandos nariais. Tas vertybes stengiamės perteikti ir jauniems gydytojams rezidentams, iš kurių geriausieji tampa mūsų kolegomis.

- Kas vienija žmones į komandą?

- Manau, kad būtinybė jausti kolegos palaikymą, nenorėjimas pasilikti vienam su bėda. Mes nuolat kalbame, jog gydytojas niekada neturi bijoti pasikviesti į talką kolegos. Jeigu yra problema, kvieskite kad ir mane. Žmogaus, kuris turi patologinį išdidumą, mano, kad viską gali padaryti pats, medicinoje reikia vengti. Ypač chirurgijoje, nes ten neretai pasitaiko ekstremalių situacijų. Raginu gydytojus nebijoti tartis su kitų specialybių kolegomis, skubėti vienas kitam į pagalbą, kai tik prireikia. Jeigu įvyksta nelaimė, neslėpti, o viską išsiaiškinti iki galo. Niekas neturi bijoti kreiptis į kolegą. Nelaimių, komplikacijų skaičius yra užprogramuotas, todėl jų išvengti neįmanoma. Svarbiausia - net ir sunkiausioje situacijoje išlikti žmogumi.

- Kokie darbai laukia ateinančiais metais?

- Planuojame tobulinti inkstų akmenligės gydymo technologijas, įsigyti naujos aparatūros, pradėti intervencinį širdies kraujagyslių gydymą. Tikimės atnaujinti operacines, kurias jau reikia modernizuoti. Nuo kovo 1 dienos į Santariškių ligoninę persikels Akušerijos ir ginekologijos klinika, būtina viską sutvarkyti taip, kad ir pas mus darbas nesutriktų. Kaip sakiau, tai - nebe pirmas kartas, kai mus palieka dalis puikių gydytojų. Tačiau, mūsų nuomone, svarbu, kad su jais persikeltų ir mūsų ligoninės humaniškumo, dėmesingumo pacientams, atsakomybės dvasia.

- Ko norėtumėte palinkėti kolegoms, pacientams?

- Pacientams ir kolegoms gydytojams, visiems ligoninės darbuotojams linkiu geros sveikatos, susiklausymo bei laimės šeimose, nes nuo to labai priklauso ir jų darbo sėkmė.

Žmonėms "neramiuose" ligoninės taškuose linkiu ramybės ir pasitikėjimo. Kai kada labai svarbu išlaukti, tikintis geriausio rezultato.

Tikimės, kad naujoji valdžia gerbs pagrindines socialdemokratijos vertybes ir rūpinsis tuo, kas svarbu visiems žmonėms - sveikatos apsauga, švietimu, socialine gerove. Kad ateinantys metai mums bus geri ir turėsime idėjų bei jėgų įgyvendinti sumanymus. 

REKLAMA

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"