Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Santuoka – pasiryžimas visą gyvenimą keliauti kartu

 
Tarptautinio projekto „Tu tokia žavi!” dalyves suvienijo tikslas – geriau pasirengti šeimai.
Tarptautinio projekto „Tu tokia žavi!” dalyves suvienijo tikslas – geriau pasirengti šeimai. Katarzynos Topolskos nuotrauka

Be išsilavinimą liudijančio diplomo negausi pageidaujamo darbo, be egzaminais įrodyto išmanymo nebūsi prileistas prie sudėtingų prietaisų... Neatsakingas bandymas neturint vairuotojo pažymėjimo sėsti prie automobilio vairo baigiasi nelaime. Yra gal tik viena išimtis iš begalės gyvenimo taisyklių: norint kurti šeimą nebūtina išeiti jokių mokslų, pakanka sulaukti 18 metų...

Tačiau akivaizdu, jog to nepakanka. Stiprią ir laimingą šeimą, galinčią išauginti sveikus ir dorus vaikus, gali sukurti brandžios asmenybės, suvokiančios, kad tvirtos šeimos santykiai kuriami nuosekliu kasdieniu darbu.

Kelioms Lietuvos studentėms kilo idėja: jos norėjo pasirengti savo svarbiausiajai - šeimos - misijai ir ne tik pačios išmokti to, kas joms labiausiai rūpi, bet ir pasidalyti tomis žiniomis su savo bendraamžėmis.

Jaunos merginos ėmėsi iniciatyvos

„Tu tokia žavi!” - tai tarptautinis projektas apie dvasios ir kūno grožį, pasirengimą šeimai ir darbui, šeimos santykių puoselėjimą ir tinkamą elgesį formalioje aplinkoje... Apie viską, kas merginai padėtų suprasti savivertę, pasijausti saugiau ir pasirengti svarbiausiems gyvenimo sprendimams, apie kuriuos per mažai kalbama arba jie nuvertinami ir kai kuriose šeimose, ir mokykloje“, – sako projekto koordinatorė Katarzyna Topolska.

Per visus akademinius metus merginos turėjo progą susitikti su įvairių sričių ekspertais: doc. dr. Egle Laumenskaite - sociologe, Monika Norbutaite - kūno teologios lektore bei jos sužadėtiniu Dariumi Palilioniu, doc. dr. Raimonda Bitinaite-Širvinskiene - kostiumo istorijos specialiste, doc. dr. Beata Grebliauskiene – tarptautinio protokolo lektore, Gintautu Vaitoška – psichoterapeutu, Ričardu Pagojumi – knygos „Meilės pamokos“ autoriumi, Inga ir Pauliumi Gebrauskais – verslininkais, Šeimų universiteto įkūrėjais, Alvyda Jasilionyte – įvaizdžio konsultante, kuri įvedė merginas į darbo aplinkos pasaulį, Violeta Vitkauskiene, vadovavusia diskusijai, kaip suderinti darbą ir šeimą... Per paskutinį susitikimą Egidija Bružienė ir Kristina Judienė - mamos, auginančios po keturis vaikus ir turinčios savo verslus, bei su vaikais dirbanti savanorė Ugnė Kraulaidytė dalijosi savo patirtimi. Įpusėjus projektui, grupelė studenčių iš Lietuvos važiavo į Taliną, kur kartu su latvėmis, estėmis ir suomėmis gilinosi į įvaizdžio, komunikacijos ir grožio klausimus.

Lektoriai – apie projekto aktualumą

Savigarbos problema

Gintautas Vaitoška: „Moteris mūsų krašte dėl istorinių ir kultūrinių priežasčių dažnai kenčia dėl savigarbos stokos. Pasitikėjimo savimi stygius neleidžia jai pasiekti visavertės saviraiškos, o vyriško veikimo tipo pervertinimas ir savybių, kuriomis moteris pranašesnė už vyrą, paneigimas veda prie vyriškų veiklų pervertinimo. Visuomenė labiau vertina galią ir karjerą politikoje, teisėje, technologijose, jėgos struktūrose ir pan., o tarpasmeninis ryšys, toks svarbus pedagogikoje, medicinoje, socialiniame darbe, yra nuvertinamas, taip skurdinant visuomenę. Pasaulio patirtis liudija, jog moteriškumo vertės įtvirtinimas yra vienas svarbiausių visuomenės gerovės šaltinių.

Moters savigarbos stiprinimas – tai priešnuodis vis labiau plintančiam vartotojų požiūriui, primityviam moters erotizavimui. Savo vertės pajautimu merginos padėtų sudaryti sąlygas vyrų psichologinės brandos augimui ir gebėjimui įsipareigoti ne tik trumpalaikiams hedonistiniams ryšiams, bet ir santuokinei meilei, ir draugystei. Žiūrint plačiau, moters savigarbos augimas bei harmoningesni vyrų ir moterų santykiai turi didelę galią mažinti agresijos apraiškų ir stiprinti pagarbos asmeniui dimensiją mūsų visuomenėje.“

Gyvų pavyzdžių poreikis

Paulius Gebrauskas: „Manau, jog jaunimui svarbu gauti gyvų pavyzdžių, kurie įkvėptų ir padėtų ateityje priimti atsakingus sprendimus kuriant šeimą. Nė viena institucija nemoko gyventi šeimoje, o matant dabartinę skyrybų statistiką, tai yra labai aktualu. Galiu tai teigti prisimindamas ir savo patirtį bei jaunystėje matytus pavyzdžius. Galimybė gyvai bendrauti tikrai ne kartą padėjo įvairiose gyvenimo situacijose.“

Naujų lyderių formavimas

Inga Gebrauskienė: „Šis projektas atrodo sėkmingas jau vien savo pavadinimu. Kiekviena mergina yra žavi ir, manau, kiekviena ieško žinių, kaip tinkamai ir subtiliai atskleisti savo žavesį. Projektas merginoms suteikia gaires, kaip tai padaryti. Labai tikiuosi, kad šis ir panašūs projektai padės jaunimui, ir jis susiformuos ''tinkamą pasaulėžiūrą, galės atskirti tikrąsias vertybes, suras įkvepiančių pavyzdžių, sieks idealų, o galiausiai taps įkvepiančiais lyderiais“."

Ką davė projektas dalyvėms?

Kas yra moteriškumas?

Gabija, anglų filologijos studentė: „Labiausiai man patiko susitikimas su Egle Laumenskaite. Ji kalbėdama sugebėjo paliesti tas temas, kurios svarbios kiekvienai merginai, o smagiausia tai, kad ne vien pati kalbėjo, bet ir mums užduodavo klausimų... Kokios savybės tikrai būdingos moteriai? Motiniškumas, rūpestingumas, įžvalgumas... Būdamos labai moteriškos, galime keisti pasaulį. Mokslininkė kalbėjo apie tai, kokia vertinga kiekviena esame ir kiek daug gero galime padaryti. Paskaitininkė tikrai sugeba įkvėpti, išėjus iš paskaitos norėjosi keistis, stengtis būti geresnei, moteriškesnei.”

Kur slypi moters grožis?

Gabija, anglų filologijos studentė: „Buvo smagu klausyti sužadėtinių Monikos ir Dariaus, kurie pasakojo, kaip skirtingai moterys ir vyrai suvokia grožį. Labiausiai patiko, kad galėjau išgirsti vaikino nuomonę. Darius pasakė, kad vyrai viską priima tiesiogiai, nemąsto subtiliai: jeigu mergina ką nors atidengia ar pabrėžia, ji turi vieną tikslą – patraukti, - tokia vaikino interpretacija. Smagu buvo išgirsti, kad reikia būti tiesiog natūraliai, tokiai, kokia esi, tai vaikiną labiausiai sužavi. Juos patraukia nuoširdumas ir paprastumas.”

Labiau vertinama tai, kas laimėta didelėmis pastangomis

Ona, dizainerė: „Negaliu nepaminėti Gintauto Vaitoškos paskaitos. Patiko merginos ir vaikino santykių palyginimas: ”Jei mergina iš karto pabučiuoja tą, kurį laiko savo princu, jis virsta varle. Tam, kad varlės virstų princais, jiems reikia ilgai stengtis, patirti ne vieną išbandymą, kol nusipelno merginos pabučiavimo.” Tai puiki mintis, kaip mes galime ugdyti šalia esantį žmogų, palikdamos vietos atradimams ir galimybei pasitempti, nes tai, kas laimėta įdėjus daug pastangų, vertinama daug labiau nei tai, kas gauta visai lengvai. Dar įstrigo Monikos Narbutaitės komentaras rūkančiai merginai: „Esi per graži, kad rūkytum.“ Tie žodžiai privertė susimąstyti, kaip galima paveikti žmogų ne jam priekaištaujant, bet netgi pasakant komplimentą.”

Meilė = darbas

Kotryna, viešbučių administravimo bakalaurė: „Man labiausiai patiko Ričardo Pagojaus paskaita, kurioje jis perteikė savo požiūrį į meilę, kuriamus santykius, bendravimą. Tai nebuvo sausos teorinės žinios iš psichologijos vadovėlių, bet realiais pavyzdžiais, asmenine patirtimi grįsta išmintis. Labai įstrigo pasakyti žodžiai, kad MEILĖ = DARBAS ir kad tapimas tuo „vieninteliu“ yra procesas. Galbūt todėl šiuolaikinėje visuomenėja mažėja „kol mirtis mus išskirs“ santykių, nes norime viską gauti ant „lėkštutės“, neįdėdami jokių didesnių pastangų meilei išsaugoti.”

Kristina, verslo vadybos studentė: „Ričardo Pagojaus paskaita man leido suprasti, jog meilė ir įsimylėjimas yra skirtingi dalykai. Jei įsimylėjai, dar nereiškia, jog tai ir yra meilė. Prieš įsipareigodami vaikinas ir mergina vienas kitam turėtų užduoti pakankamai klausimų, pastebėti įspėjamuosius ženklus (gal vaikinas nenori nutraukti santykio su savo buvusiąja, o gal jis mėgsta išgerti?), kurie gali nulemti tolesnių šeimos santykių kokybę.”

Laiminga santuoka

Giedrė, medicinos studentė: „Labai džiaugiuosi, kad dalyvavau šiame projekte. Kai kurie labai prasmingi susitikimai itin įstrigo į atmintį ir nuolat skatina mane mąstyti bei keistis. Vienas jų - paskaita apie šeimą, o labiausiai – gražios, krikščioniškos, drąsios ir laimingos šeimos pavyzdys, kurį mums pateikė Inga ir Paulius Gebrauskai. Jie davė mums daugybę naudingų patarimų ateičiai. Svarbiausias: „Santuoka – tai tikrai nelengva kelionė, kuri reikalauja abiejų partnerių pastangų ir kantrybės, tai gerai apgalvotas dviejų mylinčių žmonių pasiryžimas visą gyvenimą keliauti kartu.“

Gabija: „Man įstrigo Pauliaus mintis apie vyro ir žmonos santykius: vyrui niekada nenusibosta, kai juo žavimasi. Kartais žmona jam tiesiog turi pasakyti: „Kaip gerai tu pjaustai duoną!”, o moteriai niekada, kad ir kiek kartų kartotum, nenusibos žodžiai: “Aš tave myliu.” Deja, kartais vyrai mano, kad jeigu sykį tuos žodžius pasakė, tai kam juos kartoti.”

Kristina, verslo vadybos studentė: “Inga ir Paulius Gebrauskai sužavėjo tuo, kad susitikimo pradžioje pasakė: "Mes nesame idealūs tėvai, bet esame tie, kurie nori ir siekia tapti idealūs.”

Agnė, finansų ekonomikos bakalaurė: „Mano nuostatų šis projektas nepakeitė, tik dar labiau jas sustiprino: šeimos santykių pagrindas - panašus sutuoktinių požiūris į gyvenimą, kalbėjimasis ir bendravimas. Santuokai reikia daug kompromisų bei nuolankumo savo partneriui, kad pavyktų įveikti gyvenimo kelyje sutiktus išbandymus.”

Aistė, medicinos studentė: „Įsiminė ne tiek paskaitos pateikimas ar gauta nauja informacija, kiek šeimos pavyzdys. Tuomet supratau, jog tikrai įmanoma praktiškai siekti šeimos idealo, ir verta jo siekti, kad taptum tikrai laimingu žmogumi. Džiaugsmas tiesiog spinduliavo iš šių žmonių. Tai žavi ir suteikia stiprybės siekti panašumo.”

Europos Komisijos lėšomis finansuojamą ES tarptautinę jaunimo iniciatyvą pagal programą „Veiklus jaunimas“ vykdo VšĮ Visuomenės kultūrinio ugdymo centras. Paskaitos vyko „Vilnelės“ kultūros centre. Jų santraukas galima rasti merginų sukurtame tinklaraštyje.

Užs. V-1245

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"