Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Prieš tuberkuliozę – rimbu ir meduoliu

 
Lietuvoje ketinama griežtinti priverstinį gydymą nuo tuberkuliozės.
Lietuvoje ketinama griežtinti priverstinį gydymą nuo tuberkuliozės. LŽ archyvo nuotrauka

Tuberkuliozė, ypač atspari ligos forma, tebėra gėdą Lietuvai daranti problema. Šią savaitę prabilta, kad svarbiausiu ginklu kovojant su ja turėtų tapti socialinės priemonės, motyvuojančios pacientus gydytis: nemokami transporto bilietai, maitinimas, priemokų už vaistus atsisakymas. Kita vertus, ketinama griežtinti priverstinį gydymą.

Specialistai pabrėžia, kad iki šiol kovai su tuberkulioze buvo skirta per mažai dėmesio. Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis įsitikinęs, jog sprendžiant šios srities problemas itin svarbu daugiau dėmesio skirti asocialiems asmenims. Mat tie, kurie nesikreipia dėl gydymo arba jo nesilaiko, nereguliariai vartoja vaistus, įgauna medikamentams atsparios formos tuberkuliozę.

"Dėl šios grupės žmonių Lietuva kartu su Rumunija pirmauja Europos Sąjungoje pagal sergamumą vaistams atsparia tuberkulioze. Būtent tokios formos ligos plitimas kelia didelį nerimą, nes įprastos tuberkuliozės atvejų mažėja. Nedrausmingų pacientų negalima palikti likimo valiai vien pasakius: "Eik, nusipirk vaistų." Nieko iš to nebus. Reikia organizuoti vaistų ir maisto dalijimo sistemą, kad tie žmonės būtų suinteresuoti pasirodyti. Būtina pasiūlyti visą paketą socialinių paslaugų, kurios galėtų pagerinti šių pacientų gyvenimą. Tai svarbiausia priemonė siekiant sumažinti vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų", – kalbėjo V.P.Andriukaitis.

Jis patikino, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) yra numačiusi lėšų ne tik pacientams gydyti, bet ir maitinti, o dėl nemokamų transporto bilietų bus deramasi su Socialinės apsaugos ir darbo, Susisiekimo ministerijomis, taip pat su savivaldybėmis. "Visą paketą socialinių priemonių norėtume pradėti įgyvendinti jau šiemet. Labai svarbu, kad šias priemones galėtume vykdyti bent 5 metus ar ilgiau", – pabrėžė ministras.

V.P.Andriukaitis įsitikinęs, jog sprendžiant tuberkuliozės problemą reikia daugiau dėmesio skirti asocialiems asmenims. / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotraukos
V.P.Andriukaitis įsitikinęs, jog sprendžiant tuberkuliozės problemą reikia daugiau dėmesio skirti asocialiems asmenims. / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotraukos

Jis sutiko, kad dabartinė tuberkuliozės gydymo įstaigų būklė yra prasta. Anot V.P.Andriukaičio, galima pasidžiaugti nebent Alytaus apskrities tuberkuliozės ligonine, kurioje gydomi teismo sprendimu nukreipti asmenys. Ministro teigimu, šiuo metu diskutuojama dėl kitų gydymo įstaigų rekonstrukcijos, tam esą numatyta europinių lėšų.

Padėtų sutaupyti

V.P.Andriukaičiui pritarė vyriausiasis Lietuvos tuberkuliozės specialistas, pulmonologas Kęstutis Miškinis. Jo manymu, laipsniškas tuberkuliozės mažėjimas užliūliavo politikus ir sveikatos apsaugos organizatorius - šiems ėmė atrodyti, jog liga išnyks savaime. Tačiau taip nenutiko. Ir dabar sergamumas medikamentams atsparia tuberkulioze išskiria mus iš kitų Europos šalių. 2012-ųjų duomenimis, Lietuva pagal dauginį vaistų nuo tuberkuliozės atsparumą, registruojant naujus ligos atvejus, užima pirmąją vietą. Iš 499 tokių atvejų, fiksuotų Europoje, net 116 nustatyta Lietuvoje.

"Vaistams atsparios tuberkuliozės išplitimas - ne vienos dienos darbas. Tai formavosi dešimtmečius, ir būtent – dėl nepakankamo dėmesio šiai problemai", – pažymėjo K.Miškinis. Anot pulmonologo, sveiku protu nesuvokiama tai, kad Lietuvoje ilgą laiką labai trūko vaistų tuberkuliozei gydyti. Šis klausimas narpliotas keletą metų, ir kai tik buvo išspręstas, gydymo rezultatai pagerėjo.

K.Miškinis pabrėžė, kad vaistams atsparios tuberkuliozės gydymas labai brangus, net 1000 kartų brangesnis už įprastą. Sužinoję apie naują ligos atvejį medikai su nerimu laukia tyrimų rezultatų, nes baiminasi, jog pacientas iš pat pradžių užsikrėtė medikamentams atsparia tuberkulioze.

Pulmonologas irgi mano, kad norint sėkmingai kovoti su šia liga pirmiausia reikia įgyvendinti socialines priemones. "Dabartinė sistema nepadeda žmonėms pasveikti. Socialinės priemonės – maitinimo organizavimas, nemokama kelionė iki vietos, kur dalijami vaistai, - būtų labai naudingos. Visai nedaug investavę pasiektume kur kas geresnių rezultatų. Tada nereikėtų kasmet išleisti 50 mln. litų ypač sudėtingiems tuberkuliozės atvejams gydyti. Galėtume išsiversti su triskart mažesne suma – 10-15 mln. litų", – įsitikinęs K.Miškinis.

Standartinis įprastos tuberkuliozės gydymas trunka 6-8 mėnesius. Deja, Lietuvoje nepavyksta pasiekti Europos rodiklių - išgydyti 85 proc. šia liga susirgusių pacientų. Ir tik todėl, kad nepakanka socialinių svertų, motyvuojančių žmones gydytis. O kuo mažiau jų išgydoma, tuo didesnė tikimybė, jog liga pereis į vaistams atsparią formą. Tada gydymas tampa ne tik brangus, bet ir labai sudėtingas, ilgas, trunka 1,5-5 metus. Pacientas turi gerti daugybę vaistų, o jie sunkiai toleruojami, kenkia kitoms gyvybiškai svarbioms organizmo funkcijoms.

Šeimynykščių patikra

Dar viena neišspręsta problema – užsikrėtusiojo šeimos narių patikros. Anksčiau užtekdavo pasakyti, kad jie pasirodytų medikams. Dabar reikia šeimos gydytojo siuntimo, tad žmonės nenori vargti, kol pas jį pateks, ir į medikus kreipiasi tik tada, kai jau suserga sunkios formos tuberkulioze. "Todėl labai svarbu užtikrinti, kad sergančio asmens šeimos nariai laiku pasirodytų gydytojams. Jeigu įgyvendintume šią ir kitas priemones, iki 2023 metų galėtume tapti normalia Europos šalimi - tokia, kurioje liga paplitusi taip pat, kaip ir kitose žemyno valstybėse", – dėstė K.Miškinis.

Dėmesys pažeidžiamoms grupėms

Sergamumas tuberkulioze susijęs ir su AIDS problema. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas priminė, jog tuberkulioze neretai suserga narkotikus vartojantys žmonės. Remiantis turimais duomenimis, pernai pusė ŽIV infekuotų asmenų susirgo AIDS būtent dėl tuberkuliozės, nes ši liga dar labiau susilpnino imunitetą. "Prieš 30 metų pradėjusi plisti ŽIV infekcija pakeitė požiūrį į socialinės rizikos visuomenės grupes. Imta aktyviai dirbti su joms priklausančiais žmonėmis, taikyti žalos mažinimo programas. Svarbu, kad ir tuberkuliozės atveju socialinės rizikos grupių asmenis pasiektų jiems skirtos priemonės, susirgę žmonės galėtų tinkamai vartoti vaistus", – pabrėžė S.Čaplinskas.

Skatins skiepijimą

V.P.Andriukaitis įsitikinęs, jog būtina gerinti ir vaikų skiepijimo rodiklius. "Dabar daugėja neskiepytų vaikučių, nes jų tėvai, vadovaudamiesi pseudomokslinėmis teorijomis ar gandais, atsisako tai daryti. Jei skiepijama masiškai, susidaro kolektyvinis imunitetas. Kai gausėja neskiepytų vaikų, šiam kolektyviniam imunitetui iškyla grėsmė. Tai vertinu ir kaip grėsmę tautos saugumui. Mūsų tikslas – sugrąžinti aktyvią imunizaciją, kad paskiepytųjų skaičius siektų 96-99 procentus", – aiškino sveikatos apsaugos ministras.

Laukia visuomenės pagalbos

K.Miškinis ragino visuomenę aktyviau prisidėti nustatant sergančius asmenis. "Didžiausias mūsų rūpestis, kad žmonės, kurie nelabai gerai jaučiasi, o jų kosulys, gydomas įprastais būdais – arbata, sirupais, nepraeina per 2 savaites, pasirodytų medikams. Štai rūkaliai nekreipia dėmesio į savo kosulį, nes daugelis jų turi bronchitą ir tai jau tapo įprastu dalyku. O jei žmogus dar mėgsta alkoholį, tada išvis nekreipia dėmesio į kosulį ir visur skleidžia ligos bakterijas. Pastebėjus, kad jūsų artimieji, giminės, kaimynai, nuolat kosti, vertėtų prieiti prie jų ir patarti kreiptis į gydytoją", – vardijo K.Miškinis.

Priverstinis gydymas

Pulmonologas, kaip ir ministras V.P.Andriukaitis, pritaria tam, kad priverstinis gydymas nuo tuberkuliozės būtų sugriežtintas. Šią savaitę Seime įregistruotos atitinkamos įstatymo pataisos (jų iniciatorius – parlamentaras Linas Balsys), kurios leistų išplėsti tokį gydymą.

K.Miškinis pasisako už tai, kad būtų panaikintos priemokos už vaistus nuo tuberkuliozės.
K.Miškinis pasisako už tai, kad būtų panaikintos priemokos už vaistus nuo tuberkuliozės.

"Priverstinį gydymą nuo tuberkuliozės reglamentuojantis įstatymas jau yra, tik jo praktinis taikymas – labai sudėtingas. Mat reikia sudaryti specialias komisijas, o šios turi priimti sprendimus dėl priverstinio gydymo. Tačiau tai padaroma tik per 4-6 mėnesius. Tada dažnai jau būna vėlu, nes žmogus per tą laiką miršta", – pabrėžė K.Miškinis.

Jis užsiminė, kad Estijoje panašus įstatymas veikia labai paprastai ir genialiai. "Jeigu pacientas 2 kartus neateina pasiimti vaistų, pranešama policijai. Tada atvažiuoja policininkai su specialiomis kaukėmis, nuveža žmogų į priverstinio gydymo vietą, o teisėjas per 2 paras priima sprendimą jį gydyti. Priverstinai gydoma tol, kol ligonis išskiria bacilas ir yra pavojingas aplinkiniams", – pasakojo vyriausiasis Lietuvos tuberkuliozės specialistas. K.Miškinio nuomone, Lietuvoje taip pat reikėtų supaprastinti priverstinio gydymo procedūras.

L.Balsio siūlomose Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisose numatoma, kad socialinės rizikos grupei priklausančiam suaugusiam asmeniui nustačius atvirą tuberkuliozę, gydytojas per 12 valandų turi pranešti pacientui apie priverstinį hospitalizavimą ir gydymą. Jei nebūtų galimybės jo informuoti, medikas su policininku turėtų vykti sergančio žmogaus nurodytu adresu. Jeigu pacientas atsisakytų gydymo, jis vis tiek būtų pristatytas į tuberkuliozės gydymo įstaigą, o šios administracija per 12 valandų paprašytų teismo leidimo dėl priverstinio gydymo.

Vaistai – be priemokų

Vis dėlto, K.Miškinio nuomone, tikslas turėtų būti ne priverstinis gydymas, o žmogaus motyvavimas rūpintis sveikata. Čia padėtų ne tik nemokamas maitinimas ar transporto bilietas, bet ir priemokų už vaistus panaikinimas.

"Mūsų pacientai dažnai negali susimokėti nė tų 3-4 litų priemokos, o jeigu ir turi tiek pinigų, išleidžia juos kitam tikslui. Tad vienas žingsnių, kuriuos vertėtų žengti SAM, – padaryti taip, kad vaistai nuo tuberkuliozės būtų visiškai nemokami, be jokių priemokų", – pažymėjo K.Miškinis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"