Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Po sunkios ligos - išvaizdos ir vertybių pokyčiai

 

Kaunietis verslininkas 38 metų Giedrius Pauža džiaugiasi gyvenimu, augančiomis dukrelėmis ir... netikėtai pasikeitusia išvaizda. Buvęs šviesiaplaukis tapo brunetu, patyrė ir daugiau pokyčių. Tai - ne kosmetinių procedūrų, o sunkios onkologinės ligos gydymo pasekmė.

Vandensvydžio lygos direktorius G.Pauža pernai susirgo ūmia mieloleukemija - kraujo vėžiu. Vyras ištvėrė daugybę gydymo procedūrų, jam buvo transplantuoti kaulų čiulpai. Dabar kaunietis stebisi savo besikeičiančia išvaizda. Šiek tiek pliktelėjusiam, itin šviesių plaukų vyriškiui ataugo stiprūs, gerokai vešlesni tamsūs plaukai. Pasikeitė ir antakių spalva. Daugiau plaukų atsirado ant rankų, kojų ir krūtinės. Tvirtesni tapo nagai. 

"Iš šviesiaplaukio staiga tapau tamsiaplaukis - to nepastebėti neįmanoma. Mane pažįstantieji vis pajuokauja, kad mano donoras turbūt buvo Vokietijoje gyvenantis turkas", - pasakodamas savo istoriją šypsojosi G.Pauža. Jis neslėpė, kad gavęs neįkainojamą donoro dovaną ir atsitiesęs po sunkios ligos pasikeitė ne vien išoriškai.

Liga užklupo netikėtai

Praėjusių metų žiemą G.Pauža dar buvo sveikut sveikutėlis. Devyniskart Lietuvos vandensvydžio ir pasaulio vandensvydžio čempionas pastarąjį sykį varžybose dalyvavo gegužės mėnesį. Tąkart prieš trijų dienų išvyką į Baltarusiją sportininkas išsamiai pasitikrino sveikatą. Jokių sutrikimų medikai neužfiksavo. Visi tyrimai, tarp jų ir kraujo, buvo puikūs. 

Grįžęs iš Baltarusijos G.Pauža ėmė ruoštis kelionei į Rodo salą, kurioje turėjo savaitę ilsėtis su žmona Kristina ir dukterimis Patricija bei Elžbieta. Nuosavame name gyvenanti šeima prieš išvyką griebėsi aplinkos tvarkymo darbų - Kristina triūsė gėlynuose, Giedrius pjovė žolę. Vyras prisimena, kad tada pirmą kartą "neįveikė" pievelės, nes pajuto labai didelį nuovargį. 

Nusprendęs numigti jis tikėjosi atsibusti žvalesnis. Tačiau G.Paužai pakilo temperatūra, krėtė drebulys, skaudėjo visą kūną. Po dviejų dienų vyras ėmė kosėti. Kaunietis manė esąs persišaldęs, todėl nuskubėjo pas šeimos gydytoją. Kraujo tyrimas parodė stiprų uždegimą. G.Pauža pabrėžė, kad tuomet medikai net pamanė, jog sugedo tyrimus atliekantis aparatas. Jokių rimtų sveikatos sutrikimų anksčiau neturėjęs sportininkas nuvažiavo į Kauno klinikas ir išgirdo negailestingą diagnozę - kraujo vėžys. 

Tą pačią dieną G.Pauža atvyko į Vilnių, į Santariškių klinikas, kuriose, jo įsitikinimu, pluša savo darbą išmanantys ir itin nuoširdūs specialistai. Gydytojai įspėjo kaunietį - jei nesigydys, ūmi liga jį pakirs per kelis mėnesius. 

Padėjo artimieji

Mylimu vyru, ištvėrusiu tris chemoterapijas, nuolat rūpinosi žmona. Dabar G.Pauža pripažįsta, kad be artimųjų paramos būtų buvę sunku. Juk gydymas ilgas, varginantis ir sudėtingas. Dažnas pacientas alpsta, negali pasirūpinti savimi. Pykinimas, galvos svaigimas - nuolatiniai gydomų onkologinių ligonių palydovai. G.Pauža pasakojo labai prižiūrėjęs burnos gleivinę ir stengęsis, kad ji neišopėtų. Tai reiškia, jog vyras galėjo įprastai maitintis ir išsaugojo įvairiems vaistams bei preparatams suleisti taip reikalingas venas. 

G.Paužos organizmas gana lengvai pasidavė gydymui. Kaunietis negailėjo pagyrimų Santariškių klinikų medikams, psichologams, slaugėms. Vyras tvirtino ne sykį matęs, kaip seselės grąžina pinigus juos padavusiam pacientui ir su ašaromis akyse sako, kad sunkiems ligoniams jų reikia labiau.

Liepos mėnesį buvo nuspręsta G.Paužai daryti kaulų čiulpų persodinimo operaciją. Lietuvoje tinkamo donoro nerasta. Tuomet kreiptasi į pasaulinį donorų banką, vienijantį apie 16 mln. žmonių. Rugpjūčio 22-ąją G.Paužą pasiekė viltį naujam gyvenimui suteikusi žinia - tinkamas donoras rastas. "Tai buvo nuostabi diena, nes supratau turįs viltį gyventi. Juk miršta net jauni žmonės, taip ir nesulaukę tinkamo donoro", - kalbėjo kaunietis. 

Tačiau greitai džiaugsmą pakeitė nerimas. Rengiantis transplantacijai G.Paužai medikamentais buvo sunaikinti kaulų čiulpai, imunitetas. Tokiu atveju jei kas nors atsitiktų donorui, procedūros laukiantis pacientas paprasčiausiai mirtų. Sunkią ligą įveikęs vyras teigė daug sykių pasirašęs įvairius raštus, kurių pabaiga būdavo vienoda: "Viskas gali baigtis mirtimi." 

G.Pauža prisipažino su nerimu laukęs gydytojo Adomo Bukausko kelionės į Vokietiją ir išgyvenęs dėl to, kaip jam seksis. Specialistas į Vokietiją skrido lėktuvu, paskui į Hamelno miestą važiavo traukiniu. Ankstų rytą iš Lietuvos iškeliavęs gydytojas su itin vertingu kroviniu - donoro krauju - į Santariškių klinikas grįžo vakarop. 

Rugpjūčio 31-osios naktį G.Paužai buvo atlikta kaulų čiulpų transplantacija. "Nežinojau, ką daryti - džiaugis ar verkti. Jausmas toks... Na, jam gali prilygti tik kūdikio gimimas", - atvirai LŽ pasakojo pašnekovas. 

Pasikeitė vertybės

Antrą galimybę gyventi gavęs vyras neslepia, kad tai jį pakeitė ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai. Anksčiau dominę prabangūs automobiliai, vardiniai drabužiai, išskirtiniai restoranai nebeteko prasmės. "Tik dabar maitinuosi dar geriau negu anksčiau", - pridūrė G.Pauža. 

Šiandien jis - ramesnis, lėtesnis, randa laiko ir sau, ir artimiesiems. Įsigytą svajonių automobilį verslininkas nutarė parduoti vos išgirdęs diagnozę. Anksčiau 200 kilometrų per dieną mieste nuvažiuodavęs kaunietis grįžęs iš ligoninės gerai pagalvoja, ar jam būtina vykti iš namų, ar tikrai reikia skubėti, ar neapsieis be naujo pirkinio. G.Pauža neabejoja - žmogus mano esą svarbus tik sau, o įsitikinimas, kad pasaulis be jo sustotų, yra nepaprastai klaidingas.

Per šv. Kalėdas tėtis leido jauniausiai dukrai didelėje parduotuvėje išsirinkti kokį tik nori žaislą. Tačiau ir ji nesusigundė brangiu pirkiniu. Mergaitė išsirinko šuniuką už 30 litų. "Anksčiau vaikams pirkdavome 300-400 litų kainuojančius žaislus ir nesusimąstydavome, kad jie laimę matuoja kitaip", - atvirai dėstė pašnekovas. 

G.Pauža tvirtino ne sykį svarstęs, kada geriau mirti nuo vėžio - 21-erių ar 38-erių? Sportininkas neslėpė manantis, kad jam būtų sunkiau išeiti iš šio gyvenimo, nes labai gaila palikti neužaugintas dukteris. Juk kol neturi vaikų, pasak kauniečio, nesupranti, koks yra didelis skausmas juos palikti. 

"Donoro kamieninės ląstelės dar turi įsitvirtinti mano organizme. Ar mąstau apie čiulpus dovanojusį žmogų? Žinoma. Labai norėčiau su juo susipažinti. Tik donoro kaulų čiulpai jau nebe jo, o mano. Tai didelė to žmogaus dovana man", - apie užplūstančius jausmus kalbėjo G.Pauža. 

Vyras dar sunkiai užlipa laiptais, jam nuolat virpa rankos. Tačiau visa tai laikina. Kaunietis žino, kad turės patirti dar ne vieną 

psichologinį ir fizinį pokytį. Jo kraujo grupė iš antros keičiasi į trečią. "Mano kaulų čiulpai sunaikinti. Todėl perimsiu donoro kraujo grupę ir jo kraujo DNR", - sakė G.Pauža. Vyras teigė žinantis atvejų, kai po transplantacijos pasikeitė recipiento akių spalva. Tačiau jam kol kas tenka stebėtis tik nauja plaukų spalva. 

Gali paaiškinti

Onkohematologinių ligonių bendrijos "Kraujas" pirmininkė Dalia Bielskytė spėliojimų, kas yra donoras, ar jis turės įtakos jos išvaizdos pokyčiams, išvengė. Prieš daugiau kaip 13 metų kraujo vėžiu susirgusiai moteriai idealiai tiko sesers kaulų čiulpai. "Žinoma, galvojau apie ją. Mąsčiau, kad labai myliu seserį ir kad su meile priimsiu jos dovaną. Ir čiulpai prigis, ir ims gaminti sveiką  kraują, o aš pasveiksiu ir viskas bus gerai", - LŽ pasakojo D.Bielskytė. 

Moteris tvirtino jokių naujų savybių po transplantacijos neįgijusi. Juk sesuo - savas, artimas ir labai panašus žmogus. "Liko tik begalinis dėkingumas ir meilė jai, sesei donorei, neišpasakytas artumas", - teigė pašnekovė.

Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro gydytoja dr. Rita Čekauskienė pasakojo, kad tiek donorų, tiek pacientų pasitaiko įvairių. Vieni klausinėja, kam atiteks jų kaulų čiulpai, nori susitikti su ligoniu, kiti ateina į kraujo paėmimą primenančią procedūrą tik pareigos vedami ir išeina iš jos neparodę jokių emocijų. Daug sergančių žmonių rašo savo gelbėtojams laiškus, bet yra ir tokių, kurie net nesupranta, kokią ypatingą dovaną gavo. 

Medikai tikino daug kartų girdėję pacientų klausimus apie naujas, jiems neįprastas savybes ar išorinius pasikeitimus, atsiradusius baigus gydymą, tačiau visa tai paaiškinama mokslu. Pasak R.Čekauskienės, po transplantacijos gali pasikeisti ligonio odos ar plaukų spalva, jų struktūra. Tiesius plaukus turėjęs žmogus retsykiais tampa garbanotas. "Toks yra medikamentų poveikis, nors kai kas mano, kad tai - donorų kaulų čiulpų įtaka", - aiškino dr. R.Čekauskienė. Gydytoja tvirtino, jog pacientai neskuba su medicinos mokslo atstovais dalytis emocijomis, net jei jaučia, kad jų kūnas įgavo naujų formų ar ypatybių. 

VUL Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro Kaulų čiulpų transplantacijos ir intensyvios chemoterapijos skyriaus vedėjas Igoris Trociukas įsitikinęs, jog donoro ypatybės jokios įtakos recipientui neturi: "Gali pasikeisti tik sergančio žmogaus kraujo grupė. Visa kita paaiškinama mediciniškai." 

Psichologės Marijos Turlinskienės komentaras:

"Pacientai po kaulų čiulpų transplantacijos patiria labai įvairių jausmų: ir teigiamų, ir neigiamų. Daug išgyvenimų sukelia mintys apie donorą. Jeigu šis yra giminingas - brolis ar sesuo, dažnai pabrėžiama, kad jų ryšys tapo stipresnis, artimesnis. Tai labai svarbi, prasminga ir vertinga patirtis, nes suvokiama, jog dovanojama gyvybė.

Jeigu donoras yra negiminingas, pacientui kyla daug fantazijų - koks tas žmogus, koks jo gyvenimas, koks vidinis pasaulis, nes "dabar jo kraujas teka manyje". Atsiranda minčių, kad kartu su persodintais čiulpais galima perimti ir donoro charakterio savybes, elgesio būdą, gal net išvaizdą. Kartais juokaujama, jog, pavyzdžiui, "vokiškus" čiulpus gavęs asmuo tampa pedantiškesnis, tvarkingesnis. Tai tėra juokai, bet jie rodo, kokių tapatybės klausimų dažnai kyla. Po transplantacijos žmogus dažnai permąsto ir savo vertybes."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"