Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Pigesni vaistai ir pacientas kvailio vietoje

 
2009 04 28 0:00

Į nežabotą vaistais prekiaujančių įmonių ir farmacininkų apetitą niekas nė nebūtų kreipęs dėmesio, jei ne krizė, gerokai patuštinusi valstybės ir pacientų kišenes. Ar šiandien siūlomos medikamentų kainų mažinimo priemonės išties padės siekti šių tikslų?

Nors ne vieno vaisto kaina Lietuvoje jau didesnė nei turtingose Vakarų Europos šalyse, jų brangimui galo nematyti. Statistikos departamento duomenimis, šių metų kovą, palyginti su 2008-ųjų gruodžiu, medikamentai pabrango net 15 proc., o nuo liepos 1 dienos, kai bus panaikintas pridėtinės vertės mokestis(PVM), laukia naujas kainų šuolis. Negana to, dėl nesurenkamo biudžeto maždaug 4 proc. ketinama mažinti valstybės išlaidas kompensuojamiesiems vaistams. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtos Vaistų prieinamumo gerinimo ir kainų mažinimo priemonės turėtų būti tas šiaudas, į kurį kabintųsi nepriteklių skandinama valstybė ir pacientai. Tačiau jos vertinamos kaip per kuklios, nepadėsiančios malšinti vaistais prekiaujančių įmonių ir farmacininkų apetito.

Trūksta ryžto

LŽ pašnekovų teigimu, SAM vadovybė tokia neryžtinga, o gal net tingi, kad elgiasi kaip tas anekdotinis prokuroras, kuris derasi su nusikaltėliu. SAM maloniai paprašo suinteresuotųjų atsakyti - tinka jiems šios priemonės ar ne. Visi choru ir atsako: žinoma, netinka. Be to, LŽ žiniomis, po numatomo SAM vadovybės perstumdymo kai kurie vaistų piginimo plano architektai ketina iš jos trauktis. Kas norės judinti farmacijos kompanijas ir vaistinių tinklus, kurie, dangstydamiesi pažeistais pacientų interesais, tuoj pat sukels visuomenės nepasitenkinimą valdžia. Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) pirmininkas Antanas Matulas taip pat įžvelgia slopstantį ministerijos norą ką nors keisti iš esmės. Po svarstymo SRK rekomendavo SAM planą papildyti: siekti pratęsti PVM lengvatos vaistams galiojimą, greičiau įsileisti į rinką pigesnius generinius preparatus ir net susigrąžinti rusiškus medikamentus, jei jų gamyba atitinka reikalavimus. Politiko nuomone, daugumą vaistų piginimo priemonių įgyvendinti nesunku. Tam reikėtų tik kelių įstatymų pataisų, o daugeliu atvejų pakaktų pakeisti Vyriausybės nutarimus ir sveikatos apsaugos ministro įsakymus. Tokios A.Matulo mintys tik dar akivaizdžiau parodo, kad daugybę metų buvo leista klestėti ydingai vaistų politikai, kai permokėdavo ir valstybė, ir pacientai, o laimėdavo prilindusieji arčiau prie SAM vadovybės.

Keis laisvai

Kas siūloma dabar? "Ministerijos plane vardijamos priemonės, esą turinčios pagerinti vaistų prieinamumą. Tačiau pacientų ir valstybės gerovė yra tik figos lapelis ekonominiams tikslams įgyvendinti. Tikrasis planas - nukreipti pinigų srautus iš vienos kišenės į kitą", - drėbė farmacijos klausimais besidomintis Kauno medicinos universiteto profesorius Eduardas Vaitkus. Jis ypač kritikuoja siūlymą vaistų receptus rašyti tik bendriniu (cheminiu), o ne firminiu pavadinimu. Kodėl? Juk, regis, tai būtų naudinga: su farmacijos kompanijomis susitarę gydytojai nebegalėtų primygtinai kišti būtent jų vaistų, o vaistinėje pacientas rinktųsi bet kurios firmos tos pačios veikliosios medžiagos preparatą. Tačiau, E.Vaitkaus teigimu, mūsų žmonės ir dabar turi teisę prašyti, kad medikamentas būtų pakeistas į kitą to paties poveikio preparatą. LŽ žiniomis, pernai net 40 proc. atvejų vaistininkai keitė vienus vaistus kitais. "Įvedus receptų rašymo bendriniu pavadinimu tvarką, jie tai darys visu 100 procentų. Tada visus finansinius srautus lems nebe gydytojas, skiriantis konkretų vaistą, o jį parenkantis vaistininkas. Ir pirmiausia bus siūlomas vaistinių tinklui finansiškai naudingiausias preparatas", - įsitikinęs E.Vaitkus.

Nebebus pasirinkimo

Jau rašyta, kaip vaistininkai skatinami už tai, kad žmonėms siūlytų tam tikrą preparatą. E.Vaitkus pasakojo savo rankose laikęs tipines vieno vaistinių tinklo sutartis su farmacininkais: jei jūsų vaistas bus siūlomas pirmas, papildomai sumokėsite mums tiek, jei antras - tiek, trečias - dar kitą sumą. "Nuo kokio vaisto daugiausia pelno liks tinklui? Nuo brangiausio. Todėl jie nepardavinės pigesnių medikamentų, tik dėl vaizdo padės keletą skirtingų dėžučių", - reziumavo KMU profesorius.

Pačių farmacininkų nuomone, įvedus tokią tvarką, ilgainiui iš rinkos bus išstumtos kompanijos, negalinčios ar nenorinčios primokėti vaistinių tinklams. Galų gale būsią panašiai kaip prekybos centruose, kur nebeliko ankstesnio prekių pasirinkimo, tik - kelių didžiausių gamintojų produktai skirtingais pavadinimais.

Ar pirksime pigiausią?

"Jei vaistininkas savo nuožiūra pakeis vaistą, o žmogui dėl to pasidarys blogai, jis paduos į teismą gydymo įstaigą ar gydytoją, bet ne vaistininką", - pabrėžė E.Vaitkus.

A.Matulas pritarė, kad tuo atveju, jei farmacininkas galės keisti medikamentus, nebus aišku, kas atsakys už gydymo kokybę. Ar Seimo SRK pirmininkas nemano, jog šia priemone siekiama perskirstyti finansų srautus vaistinių tinklų naudai? "Tokių įtarimų gali kilti. Prieš keletą metų SAM įrodinėjo priešingas tiesas dėl receptų rašymo tvarkos", - sakė A.Matulas.

Tačiau darbo grupės Vaistų prieinamumo gerinimo ir kainų mažinimo priemonėms parengti vadovas, SAM ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius LŽ tikino, kad nerimauti nėra pagrindo. Esą nuo vaistų pardavėjų piktnaudžiavimo žmones apsaugos vaizdinė informacija apie visų tos rūšies receptinių medikamentų pasirinkimą, kainas ir priemokas. Ji būtų surašyta, pavyzdžiui, monitoriaus ekrane. Be to, SAM plane yra numatytas ligonių kasų ir vaistinių sutarčių sugriežtinimas. Taip siekiama, kad jos turėtų tris pigiausius to paties bendrinio pavadinimo kompensuojamuosius vaistus. Be to, ketinama kontroliuoti, jog vaistinėse būtų šių medikamentų ir jie būtų siūlomi pirkėjams.

Kaip taupiau?

SAM teigimu, numatytos priemonės gyventojų išlaidas už vaistus sumažins 90-150 mln. litų per metus. "Tačiau jei norime iš tiesų sutaupyti, reikia keisti pačią kompensuojamųjų vaistų kainodaros tvarką. Apie tai šiame plane net neužsimenama. Dabartinė sistema, kai kaina nustatoma pagal šešių Vidurio ir Rytų Europos valstybių kainų vidurkį, nebeveikia taip, kad mūsų žmonės galėtų įsigyti pigesnių medikamentų. Kodėl jos nenustačius pagal trijų Europos šalių, kuriose šis vaistas kainuoja mažiausiai, vidurkį? Taip nuskriaustume farmacijos firmas, nes jos būtų priverstos sumažinti kainas, o ligoniai laimėtų", - kalbėjo E.Vaitkus. Tokiai idėjai pritarė ir Seimo SRK, jis pasiūlė peržiūrėti referentinių valstybių skaičių.

Taip pat raginama uždrausti kompensuoti vaistų priemokas arba jas bent riboti. "Štai kompanija turi preparatą, už kurį vaistinėje dar reikia primokėti 100 litų, tačiau geradarė firma padengia šią priemoką. Jei įmanoma padaryti tokią nuolaidą, vadinasi, vaistas yra daug pigesnis. Verčiau kompanija sumažintų kainą, kurią už šį medikamentą moka valstybė. Tačiau tai jai, matyt, neapsimoka", - sakė E.Vaitkus.

A.Matulo nuomone, jei tokios nuolaidos išliktų, farmacijos kompanijos turėtų jas taikyti visoms vaistinėms vienodai. Mat dabar dėl susitarimų tarp farmacininkų ir didžiųjų vaistinių tinklų jas gali pasiūlyti tik šie.

Pakenks mažiesiems

SAM savo plane siūlo nustatyti maksimalius antkainius vaistinėms ir didmeninėms vaistų prekybos įmonėms bei užtikrinti, kad kompensuojamųjų medikamentų mažmeninės kainos ir pacientų priemokos už jas būtų vienodos visose vaistinėse. "Tačiau tuomet bet kuriai Lietuvos vaistinei būtų sukurtos visiškai nepalankios verslo sąlygos", - prieštaravo Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos vadovė Jūratė Kulberkienė. Anot jos, bendras Lietuvos vaistinių pelnas šiuo metu svyruoja apie nulį. Nors, farmacininkų teigimu, vaistinių antkainiai kartais sudaro iki 50 proc. medikamento kainos, nors jos gauna 10-20 proc. garantuoto pelno vien už kompensuojamuosius vaistus. Ir vis tiek beveik ant kiekvieno kampo įsikūrusių įstaigų savininkai - kone vargšai.

Prieš siūlymą įvesti maksimalius antkainius visiems vaistams jau pasisakė ir A.Matulas. Mat vaistinių atstovai pareiškė, kad, sumažindami antkainius vieniems medikamentams, jie bus priversti didinti juos pigesniems preparatams. Taigi vaistai neatpigs. Be to, apribojus antkainius, bankrutuos kaimo vaistinės, tad SAM siūlymas esą bus naudingas tik didiesiems vaistinių tinklams. Stebėtojų teigimu, diskusija, kas naudinga ligoniui ir palanku valstybei, pavirto į rūpinimąsi atskirų verslo grupių pelnu.

Trūksta išmanymo

Įdomu, ar įveiks užkardas ir kitas ministerijos siūlymas - sugrupuoti medikamentus ir kompensuoti pagal pigiausiojo kainą? Pasak ekspertų, tai vienas veiksmingiausių būdų valstybei sutaupyti. "Nepamirškime, kad net tabletės forma ar spalva psichologiškai veikia žmogų, placebo efekto įtaka gydymui - neabejotina. Tačiau mūsų pacientų medicininis išprusimas yra menkas, jie netiki, kad pigesnis generinis preparatas veikia taip pat, kaip brangesnis patentinis. Tad žmonės verčiau krapštys paskutinius centus brangiausiam vaistui ir dar primokės. Deja, medikai, dirbantys pagal farmacijos atstovų rekomendacijas, "neranda" laiko tai paaiškinti", - dėstė E.Vaitkus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"