Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Nevyriausybinės organizacijos veiks efektyviau

 
LŽred@lzinios.lt
REKLAMA  •  2014 04 01 6:00
„Psichikos sveikatos perspektyvų“ darbuotojos (iš kairės) V.Klimukienė, K.Levickaitė, J.Kelpšaitė ir U.Grigaitė siekia pokyčių psichikos sveikatos paslaugų sistemoje, gina žmonių, turinčių negalią, teises.
„Psichikos sveikatos perspektyvų“ darbuotojos (iš kairės) V.Klimukienė, K.Levickaitė, J.Kelpšaitė ir U.Grigaitė siekia pokyčių psichikos sveikatos paslaugų sistemoje, gina žmonių, turinčių negalią, teises. PSP archyvo nuotrauka

Nevyriausybinės organizacijos (NVO), dar vadinamos trečiuoju sektoriumi, dažnai imasi pildyti valstybės paliktas spragas sveikatos apsaugos, socialinių paslaugų, švietimo ar žmogaus teisių užtikrinimo srityse. Taip atsitiko ir 2011 metais steigiant Vilniaus šeimos psichologijos centrą.

Trys profesionalios psichologės Vaida Kalpokienė, Laura Tamulevičė ir Paulina Želvienė, neapsikentusios kokybiškų ir prieinamų paslaugų šeimoms trūkumo, ėmėsi kurti viešąją įstaigą. Nors Lietuvoje yra 107 valstybiniai psichikos sveikatos centrai, psichologo konsultacijos juose nelengvai prieinamos. Psichikos sveikatos problemų turintiems žmonėms tenka laukti eilėse, nes vienam psichologo etatui tenka 40 tūkst. registruotų gyventojų. Vaikų psichologų psichikos sveikatos centruose nėra, jų tenka ieškoti pedagoginėse, psichologinėse tarnybose, o sunkesniais atvejais – vieninteliame Lietuvoje Vaikų raidos centre. Konsultacijos čia tenka laukti ilgai, kartais net ne vieną mėnesį. Deja, psichoterapijos paslaugos Lietuvoje apskritai nekompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), tad kvalifikuotos pagalbos tenka ieškoti tik privačiose įstaigose.

Iniciatyva ir rentabilumas

Vilniaus šeimos psichologijos centrą nuo pat pradžių savo darbu ir asmeninėmis investicijomis rėmusios, kilnių idėjų vedamos emocinės paramos specialistės sunkiai skynėsi kelią pirmyn. Daugelis centre konsultuojamų žmonių yra iš nepasiturinčių šeimų, kurios negali daug mokėti už taip reikalingas paslaugas, todėl specialistės jiems taiko socialinę kainą.

Vien 2013 metais centre konsultuota beveik 900 vaikų, suaugusiųjų ir šeimų. Psichologė V.Kalpokienė pasakoja: „Dažniausiai konsultuojame didelių psichikos sveikatos sunkumų turinčius vaikus, kuriems reikia ilgalaikės (ne trumpesnės nei metų) pagalbos. Koreguoti būtina ne tik vaiko sutrikimus, bet ir santykius šeimoje, kad būtų užtikrinta stabili aplinka, bendravimas. Vienas efektyviausių mano pasiekimų – antrus metus trunkanti agresyvaus paauglio, kuriam grėsė patekti į socializacijos centrą, terapija. Galiu pasidžiaugti, kad vaikas gyvena šeimoje, lanko mokyklą, jo elgesys pakito teigiama linkme, ir konsultacijų prireikia tik retkarčiais.“

Vis dėlto lazda turi du galus. Tokios paslaugos itin nerentabilios įstaigai, kuri neturi išorinių rėmėjų ir nėra orientuota į pelną, todėl šeimos psichologijos specialistės, gavusios kolegų iš kitos viešosios įstaigos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ (buvusi VšĮ „Globali iniciatyva psichiatrijoje“) kvietimą dalyvauti mokymuose apie lėšų pritraukimą iš pavienių aukotojų ar verslo sektoriaus bei pardavimų strategijos kūrimą, nedvejodamos juo pasinaudojo. Net puikus profesinės srities išmanymas ir žinojimas, kaip teikti kokybiškas psichologines paslaugas klientams, negarantuoja sklandžios organizacijos plėtros, tam reikia papildomų specifinių gebėjimų.

Šiuose mokymuose dalyvavo ir kitų psichikos sveikatos srityje veikiančių NVO atstovai. Visi jie susiduria su ta pačia problema: valstybė neturi sukurto paslaugų pirkimo iš NVO sektoriaus mechanizmo, todėl daugelis organizacijų murkdosi klampiame projektų liūne, kai veikla gali būti planuojama tik iki kalendorinių metų pabaigos. O kur dar kasmet apkarpomi konkursus skelbiančių valstybės ir savivaldos institucijų biudžetai, didžiausią dalį kažin kodėl nurėžiant nuo socialinio ir sveikatos paslaugų sektoriaus.

Projektinė veikla įtraukia ir kolegas iš rajonų

VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ darbuotojai gerai žino projektinės veiklos kainą, nes per keturiolika gyvavimo metų įgyvendino daugiau kaip 60 įvairaus masto ir apimties projektų. Dėl to įstaiga patirtimi ir žiniomis aktyviai dalijasi su kolegomis bei bendraminčiais, dirbančiais skirtinguose Lietuvos kampeliuose. Kitų jos organizuotų mokymų, šįkart apie projektų rengimą ir įgyvendinimą, dalyviai iš pradžių įtariai žiūrėjo į gautus kvietimus, nes glumino tiek pačios organizacijos pavadinimas, tiek už dyką siūlomi mokymai. Tačiau tie, kurie išdrįso atvykti, džiaugėsi ir dar kolegas prisidėti pakvietė, taip išplėsdami projektų rengimo ir įgyvendinimo paslaptis perpratusiųjų būrį Alytaus, Kauno, Marijampolės, Tauragės, Utenos ir Vilniaus rajonuose.

„Psichikos sveikatos perspektyvų“ darbuotojai – ne tik projektų valdymo ekspertai. „Lietuvoje mes vieni iš nedaugelio turime ekspertizę žmogaus teisių ir psichikos sveikatos, taip pat ŽIV/AIDS ir psichikos sveikatos srityse. Esame įsigilinę į pakartotinio nusikalstamo elgesio vertinimo bei korekcijos efektyviausią praktiką, išmanome apie vystomąjį bendradarbiavimą ir senėjimo reiškinius globaliame kontekste“, – pasakojo VšĮ “Psichikos sveikatos perspektyvos” direktorė Karilė Levickaitė. Siekiant užtikrinti šių specifinių žinių sklaidą Lietuvoje buvo įsteigtas Žinių ir mokymų centras. „Apsilankę puslapyje www.gip-vilnius.lt galite išsirinkti jus dominančius mokymus ir mes organizuosime juos bet kuriame Lietuvos kampelyje. Tikimės, kad tokiu būdu ir mūsų nevyriausybinė ne pelno organizacija generuos papildomų lėšų, būtinų įstaigai išlaikyti“, - pridūrė K.Levickaitė.

Karilė pasakojo, kad mokymų temos atsirado remiantis organizacijos, kuri labai daug dėmesio skiria žmogaus teisių pažeidimams ir psichikos sveikatos sistemos spragoms, trylikos metų patirtimi. Psichikos sveikatos sutrikimų arba psichikos negalią turinčių žmonių teisės pažeidžiamos gana dažnai, jie diskriminuojami. Mažai kas žino, jog šių asmenų teises gina Lietuvoje ratifikuota Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija. Žmonės ieško teisingumo. „Psichikos sveikatos perspektyvų“ darbuotojai padeda jiems. Šiuo metu bendraujama su negalią turinčiais tėvais, kurių naujagimė dukra buvo apgyvendinta sutrikusio vystymosi kūdikių namuose. Įsikišus nevyriausybinei organizacijai, kūdikis grąžintas šeimai.

Apie psichikos sveikatą - profesionaliai

K.Levickaitės kolegė, paprojekčio „VšĮ „Globali iniciatyva psichiatrijoje” gebėjimų stiprinimas siekiant sisteminių pokyčių psichikos sveikatos srityje ir dalijantis patirtimi su kitomis NVO“ vadovė Ugnė Grigaitė teigė, jog Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programa, pagal kurią šiam paprojekčiui skirta beveik 170 tūkst. litų parama, suteikė puikią galimybę susisteminti visas šias patirtis bei ekspertizes, dalytis jomis su kolegomis NVO sektoriuje ir taip sustiprinti savo, kaip nevyriausybinės organizacijos, gebėjimus. Prieš metus organizacijoje dirbti pradėjusi Ugnė pastebėjo, kad psichikos sveikatos tema visuomenėje kalbama labai mažai, ir iškėlė sau klausimą, ar tai daugiau susiję su šią sritį gaubiančiais neigiamais stereotipais, ar paprasčiausiu nežinojimu. „Net ilgai psichikos sveikatos priežiūros ar socialinių paslaugų sistemoje dirbantys specialistai dažnai nedaug ką gali pasakyti apie savo klientų žmogaus teises ir kol jų nepaklausi, regis, nė nesusimąsto apie tai“, – kalbėjo Ugnė.

Labai svarbu savo žiniomis dalytis su kolegomis ne tik iš nevyriausybinio, bet ir iš valstybinio sektoriaus. VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ įsiregistravo Valstybės tarnybos departamento mokymų teikimo bazėje, kad sukauptą vertingą patirtį ir kompetenciją galėtų perteikti kitiems. Taip ji vykdo savo misiją skatinti efektyvią, humanišką ir etišką psichikos sveikatos priežiūrą Lietuvoje. Prie šios misijos prisideda ir tokios nevyriausybinės organizacijos kaip Vilniaus šeimos psichologijos centras, kuris, įgijęs kompetencijos pritraukti papildomų rėmėjų, plečia teikiamų paslaugų spektrą, o šių metų pradžioje ryžosi pateikti savo pirmojo projekto paraišką.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"