Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Nerūkantys europiečiai susitiko Amsterdame

 
2008 10 07 0:00
G.Bliuvas bei konkurso Lietuvoje koordinatorė Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovė A.Adomaitytė.<br>Autorės nuotraukos
G.Bliuvas bei konkurso Lietuvoje koordinatorė Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovė A.Adomaitytė.
Autorės nuotraukos

Praėjusią savaitę Amsterdame Metų nerūkančiu europiečiu paskelbtas čekas, o labiausiai tabako kontrolei nusipelniusiu veikėju pripažintas buvęs Italijos sveikatos apsaugos ministras. Laureato vardo buvo verta kiekvieno finalininko, taip pat - ir Lietuvos atstovo Ginto Bliuvo atsisveikinimo su rūkymu istorija.

Pirmąkart vykusiame konkurse dalyvavo vienuolika šalių: Čekija, Suomija, Airija, Italija, Lietuva, Latvija, Malta, Nyderlandai, Lenkija, Ispanija bei Jungtinė Karalystė. Laimėtojas atrinktas tarptautinei komisijai įvertinus savo šalyse nugalėjusių dalyvių istorijas. "Nerūkančiu europiečiu 2008" paskelbtas 67 metų čekas Milošas Hlohovskis, rūkęs net 48 metus. Vyrą labai retai buvo galima pamatyti be cigaretės rankoje, tačiau vieną dieną žmona, dirbusi vaistinėje, nupirko jam nikotino pleistrų. Dabar Milošas džiaugiasi, kad nuo jo nebesklinda rūkalų kvapas, kad pradėjo laisvai kvėpuoti, prapuolė kankinantis kosulys. Vyro gydytojas teigė, kad Milošo kraujo spaudimas dabar kaip jauno vyriškio. Supratęs, koks buvo tampąs nesveikas, čekas net pradėjo treniruoti raumenis. Tapęs "Nerūkančio europiečio" konkurso laimėtoju M.Hlohovskis pirmiausia dėkojo žmonai, paskatinusiai mesti rūkyti. Per apdovanojimą Amsterdame Nyderlandų sveikatos, socialinės apsaugos ir sporto ministrės Elsos Borst įteiktu 15 tūkst. eurų čekiu atostogoms, matyt, pasinaudos abu sutuoktiniai.

Laimėjo visi

Pirmąkart vykusį "Nerūkančio europiečio" projektą organizavo ir vykdė Europos Komisija bei Pagalbos metantiems rūkyti tinklas, rėmė kompanija "Pfizer". Rengėjai pabrėžė, kad laimėjo visi metusieji rūkyti konkurso dalyviai, kaip prizą gavę sveikesnio ir ilgesnio gyvenimo galimybę. Be to, finalininkai su savo artimaisiais galėjo pasimėgauti kelių dienų nemokamomis atostogomis rudenėjančiame kanalų mieste. Pasidomėjus, kodėl apdovanojimų ceremonijai pasirinktas legalizuotu "žolės" rūkymu garsėjantis Amsterdamas, paaiškėjo, kad tai padaryta dėl paprastos priežasties - šis įdomus miestas lengvai pasiekiamas visiems finalininkams.

Beje, šią vasarą Nyderlanduose įsigaliojo nauji rūkymo ribojimai, aprėpiantys visas viešąsias vietas, įskaitant diskotekas ir net "koffeeshops", kuriose renkasi marihuanos rūkytojai. Nuo šiol leidžiama rūkyti tik tam skirtose patalpose. Norint apsaugoti personalą nuo pasyvaus rūkymo poveikio, šiose patalpose neaptarnaujama. Viešbučio, kuriame buvo apsistoję "Nerūkančio europiečio" projekto dalyviai, numeriuose buvo iškabinti skelbimai su grasinimu 50 eurų bauda, jei bus nustatyta, kad gyventojas rūkė.

Rado pasekėjų

Šių metų "Nerūkančiu europiečiu" tapęs čekas drąsino pasekti savo pėdomis ir keletą draugų. Savotišku nerūkymo ambasadoriumi tapo ir Lietuvoje vykusiame konkurse laimėtoju tapęs vilnietis verslininkas G.Bliuvas. Jis šiandien išvardytų bent aštuonis pažįstamus, bendradarbius, studijų draugus, kuriuos įkalbino nerūkyti. Vyras žada raginti atsisakyti rūkymo ir savo verslo partnerius Baltarusijoje - šioje šalyje cigaretės itin pigios, tad rūkoma labai daug. G.Bliuvas norėtų pertvarkyti ir savo biure esančią rūkyklą, - kad prieš keletą metų naujame pastate suprojektuotoje patalpoje vietoj peleninių puikuotųsi stalas tenisui.

G.Bliuvas įsitikinęs, kad raginant nerūkyti svarbiausia pabrėžti ne tai, kaip blogai yra rūkyti, bet kaip gera nerūkyti. "Nors dūmą traukiau 24 metus, metęs tai daryti jaučiuosi taip, tarsi niekada nebūčiau rūkęs. Dabar nereikia sukti galvos, kur nusipirkti cigarečių, ieškoti žiebtuvėlio, vietos rūkyti, nebesmirdi rūkalais drabužiai. Jau sutaupiau daugybę litų ir kažin kiek sveikatos, taip pat ir laiko, kurį surydavo rūkymas. Per susirinkimus ir susibūrimus nebekankina mintys, kada galėsiu vėl parūkyti, nustojau kosėti naktimis, nebereikia išmesti naujo, bet jau pradeginto kaklaraiščio, dingo stresas vakarais, kai ėmęsis darbo su siaubu pastebėdavau, kad turiu tik dvi cigaretes, o vakaras dar ilgas", - vardijo Gintas. Labiausiai jis džiaugiasi, kad atsisakęs žalingo įpročio įgyvendino seną vaikų bei žmonos norą. Beje, vyras nerūkydavo prie saviškių, o išeidavo į balkoną, tad žmona Jurga net ir nepastebėjo pokyčio. Po mėnesio apie tai pranešė pats šeimos galva.

Mesti rūkyti neplanavo

G.Bliuvas prisipažįsta neplanavęs mesti rūkyti: pinigų pakako, sveikata nesiskundė. Vyras nekreipdavo dėmesio į ant cigarečių pakelių esančius perspėjimus, o šeimos spaudimas nerūkyti versdavo elgtis priešingai. Tačiau kartą įdomumo dėlei jis nusprendė perskaityti Alleno Carro knygą "Lengvas būdas mesti rūkyti". G.Bliuvas netikėjo, kad knyga gali taip paveikti, tačiau perskaitęs ją surūkė savo paskutiniąją cigaretę. Labiausiai vyras bijojo pirmojo "baliaus", tačiau ir tuomet noras rūkyti nebekilo. Dalyvavimas "Nerūkančio europiečio" konkurse G.Bliuvui buvo dar vienas saugiklis, kad rūkymas neatsinaujintų. Konkurso sąlygos numatė, kad dalyvis turi nurodyti dar keletą žmonių, kurie patvirtintų, kad jis neberūko. "Būtų gėda, jei pričiuptų elgiantis priešingai", - sakė vyras.

Efektyvesnės konsultacijos

Įdomus faktas: remiantis "Baltų lankų" knygynų informacija, minėtoji A.Carro knyga buvo perkamiausia šios vasaros užsienio autoriaus knyga Lietuvoje. Tai rodo, kad žmonės domisi galimybėmis mesti rūkyti. Iki šiol Lietuvoje išties trūko informacijos, kaip tai padaryti, - juk ne visiems pakanka perskaityti knygą ar pasitarti su psichologu, kai kuriems būtinas medikamentinis gydymas. "Nerūkančio europiečio" projekto koordinatorė, Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovė Aina Adomaitytė sako, kad norintieji mesti rūkyti ir iki šiol galėjo kreiptis į telefoninę pagalbos liniją. Tačiau galimybės padėti buvo ribotos, nes specializuota pagalba buvo prieinama tik keliuose didžiuosiuose miestuose. Po šį spalį vyksiančių mokymų specialių žinių gaus visoje šalyje dirbantys visuomenės sveikatos specialistai, psichologai, psichiatrai, psichoterapeutai. Lapkritį pradės veikti naujoji Pagalbos metantiems rūkyti tinklo telefono linija. Paskambinus bus galima sužinoti, kur kreiptis dėl konkrečios pagalbos. "Pagaliau ir mes Lietuvoje, nors ir mažais žingsneliais, iriamės į priekį", - džiaugėsi A.Adomaitytė. Anot jos, daugelis kitų Europos šalių turi sukūrę daug rimtesnes tabako kontrolės strategijas nei Lietuva, jose daugiau specializuotų gydymo įstaigų ar skyrių metantiems rūkyti. Pavyzdžiui, Latvija turi atskirą ligoninės padalinį, kur gydoma tik nuo priklausomybės tabakui, o konsultantų telefonu darbą, skirtingai nei mūsų šalyje, apmoka valstybė.

Politikai ir rūkymas

Anot A.Adomaitytės, Lietuvoje būtų sunku rasti politiką, vertą Europos nerūkymo progreso apdovanojimo, kuris irgi buvo įteiktas per "Nerūkančio europiečio" projekto baigiamąjį renginį Amsterdame. Šis apdovanojimas, skirtas visuomenės veikėjams, daugiausiai nusipelniusiems tabako kontrolės srityje, atiteko buvusiam Italijos sveikatos apsaugos ministrui Girolamui Sirchiai. Jis pasižymėjo savo šalyje vykdyta kompanija dėl rūkymo uždraudimo viešose vietose, o rūkymą ribojantis teisės aktas net vadinamas "Sirchios įstatymu". Profesorius daug prisidėjo ir kovojant su rūkymo sukeltomis ligomis. Apdovanojimus teikusi garbaus amžiaus Nyderlandų sveikatos, socialinės apsaugos bei sporto ministrė E.Borst prisipažino rūkiusi nuo 18 metų, tačiau metusi prieš penkerius, dar iki pradėdama eiti šias pareigas. Lietuvoje teko girdėti apie kitokius "laimėjimus". Prieš keletą metų sėkmingą kampaniją dėl rūkymo uždraudimo viešose vietose įgyvendinęs buvęs sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga sumanė sužaisti teniso partiją su premjeru Gediminu Kirkilu. Pralaimėjęs pastarasis žadėjo atsisakyti pomėgio pypkiuoti. Tačiau laimėjęs liko prie savo pomėgio, o, kaip buvo skelbta spaudoje, dar net rūkė ir kažkur kavinėje, nors tai draudė naujai priimtas įstatymas. Beje, rūko ir dabartinis sveikatos apsaugos ministras Gediminas Černiauskas. Tad iki Europos nerūkymo progreso apdovanojimo dabartiniams mūsų politikams, regis, toloka.

Naujas konkursas

Lieka žvelgti į ateitį. Amsterdame įvykusio projekto organizatorių susitikimo metu "Nerūkančio europiečio" konkursą numatyta rengti ir ateinančiais metais. Lietuvoje jau gruodį planuojama pakviesti į jį naujus dalyvius, norinčius mesti rūkyti bei pretenduoti į "Nerūkančio Europiečio 2009" titulą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"