Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Nemokamų psichologų kada nors padaugės

 
Lietuvos psichologų sąjungos prezidentas E.Kazlauskas stebisi, kad valstybė investuoja į psichologų rengimą, bet nepasinaudoja šių specialistų paslaugomis.
Lietuvos psichologų sąjungos prezidentas E.Kazlauskas stebisi, kad valstybė investuoja į psichologų rengimą, bet nepasinaudoja šių specialistų paslaugomis. Romo Jurgaičio nuotrauka

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis prieš mėnesį pasirašė įsakymą, pagal kurį bus didinamas psichikos sveikatos centruose dirbančių psichologų skaičius. Lyg ir žingsnis į priekį, rūpinantis pašlijusia Lietuvos gyventojų psichine sveikata, bet jis bus žengtas tik nuo 2016-ųjų, ir keliskart menkesnis, nei reikėtų, kad situacija keistųsi iš esmės.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Asmens sveikatos departamento vyriausiosios specialistės Odetos Vitkūnienės teigimu, nuo 2016-ųjų psichikos sveikatos centrų (PSC) psichologų aptarnaujamų gyventojų skaičius bus sumažintas nuo 40 iki 20 tūkst., taigi šių specialistų bus įdarbinta daugiau. Nuspręsta, kad PSC papildomai bus įsteigti 48 medicinos psichologų etatai. Šiuo metu 107 Lietuvos psichikos sveikatos centruose yra 102 medicinos psichologo etatai, tad 2016-aisiais jų atsirastų apie 150.

Pas psichologę – tik po mėnesio

Vilniaus Šeškinės poliklinikos PSC šiuo metu dirba dvi suaugusiųjų ir viena vaikų psichologė. Norint patekti pas šias specialistes reikia laukti apie mėnesį, tad pagalbos per emocinės krizės įkarštį neverta tikėtis. Tačiau pagaliau patekus vėlesnių vizitų skaičius neribojamas.

Iki šių metų į konsultaciją pas psichologą dar reikėjo gydytojo psichiatro siuntimo. Tačiau nuo sausio 1-osios pacientai gali tiesiogiai kreiptis į bet kurį PSC komandos narį – psichiatrą, psichologą, psichikos sveikatos slaugytoją.

"Mūsų psichologės tikrai užsiėmusios. Papildomai jos dar rengia relaksacijos, autogeninės treniruotės užsiėmimus, vyksta ne tik individualūs pokalbiai, bet ir grupinė terapija. Vieno paciento konsultacijai skiriama valanda, – pasakojo PSC vadovė Rasa Jasaitė, o paklausta, ar įstaigai pakanka šiuo metu dirbančių psichologių, ji atsakė: - Kiek jų būtų, tiek ir reikėtų. Bet viską lemia finansai."

Nors PSC konsultuojančių psichologių atlyginimas labai nedidelis – vos viršija 1000 litų, norinčiųjų įsidarbinti netrūksta. "Psichologo išsilavinimą turinčiųjų labai daug, bet jie nelabai turi kur dirbti", – pažymėjo R.Jasaitė.

Pasak sostinės Šeškinės poliklinikos PSC vedėjos R.Jasaitės, pas šio centro psichologes galima patekti tik po mėnesio./LŽ archyvo nuotrauka
Pasak sostinės Šeškinės poliklinikos PSC vedėjos R.Jasaitės, pas šio centro psichologes galima patekti tik po mėnesio./LŽ archyvo nuotrauka

Atidėliojimą vertino kritiškai

Pašnekovė teigiamai vertino SAM sprendimą PSC įdarbinti daugiau psichologų. Juk privačiai teikiamos paslaugos yra brangios ir ne visiems prieinamos. Tačiau R.Jasaitė pripažino, jog ministro įsakymas pasirodė keistokas. Specialistei lig šiol neteko matyti, kad ministrai pasirašinėtų įsakymus taip iš anksto. Šiuo atveju V.P.Andriukaičio įsakymas įsigaliotų tik po 2,5 metų.

"Galbūt tai lėmė finansiniai aspektai. Bet jei numatoma ką nors keisti, reikia tai daryti kuo greičiau", – svarstė R.Jasaitė.

Jos nuostatai pritarė ir Lietuvos psichologų sąjungos (LPS) prezidentas dr. Evaldas Kazlauskas. "Labai sveikiname sprendimą padidinti PSC dirbančių psichologų skaičių. Bet manome, kad šių priemonių reikėtų imtis skubiau, o ne po kelerių metų, – juk psichikos sveikatos situacija Lietuvoje tikrai nedžiugina. Suprantame, kad biudžetas iš anksto planuojamas, bet, mūsų nuomone, būtų geriau, jei psichologų skaičius būtų didinamas nuosekliai, po 20 proc. kasmet, negu sprendimas atidedamasi keleriems metams", – teigė E.Kazlauskas.

SAM atstovė O. Vitkūnienė paaiškino, kad toks ministerijos sprendimas priimtas atlikus 104 PSC analizę ir jiems pateikus informaciją, kad rajonuose sunku rasti psichologų ir juos įdarbinti. "Įvertinus įstaigų pasirengimą papildomai įdarbinti medicinos psichologus ir valstybės finansavimo galimybes, realiai psichologų gali padaugėti tik nuo 2016 metų. Įstaigoms tam pasirengus ir atsiradus finansavimo galimybei psichologų įdarbinimo PSC klausimas bus peržiūrėtas, naujų etatų gali atsirasti ir anksčiau nei 2016 metais", – tvirtino O.Vitkūnienė.

Mažiau nei siūlė

E.Kazlausko duomenimis, Europos Sąjungoje vienam psichologui vidutiniškai tenka 1000 gyventojų. O Lietuvos PSC dirbančiam psichologui šiuo metu tenka net 40 tūkst. gyventojų, susidaro didelės eilės.

"Nors Lietuvoje psichikos sveikatos centrų tinklas gerai išplėtotas, dėl per mažo juose dirbančių psichologų skaičiaus neužtikrinamas jų paslaugų poreikis, kuris yra tikrai didelis", – apgailestavo LPS prezidentas.

Lietuvos psichologų sąjunga siūlė, kad, peržiūrėjus normas, pirminėje psichikos sveikatos priežiūroje dirbančiam psichologui tektų 10 tūkst. gyventojų, o esamas jų skaičius būtų padidintas keturis kartus - net iki 400.

"Suprantame, kad tam reikia biudžeto lėšų, bet manome, jog šios priemonės labai prisidėtų prie visuomenės gerovės. Valstybės investuoja į šias paslaugas, nes siekia užkirsti kelią rimtesnėms psichikos sveikatos bėdoms ir su jomis susijusioms socialinėms bei šeimos santykių problemoms. Laiku suteikę psichologinę pagalbą, galėtume jų išvengti", – pabrėžė E.Kazlauskas.

Tačiau SAM priimti sprendimai buvo gerokai kuklesni už profesinės psichologų bendrijos siūlymus. Kaip jau minėta, SAM pasirinko normatyvą, pagal kurį vienam PSC dirbančiam psichologui tektų 20 tūkst. pacientų, būtų įsteigti 48 nauji psichologų etatai.

"Tai labai pozityvi žinia, bet manome, kad numatomi pokyčiai iš esmės neišspręs problemos. Žinoma, paslaugų prieinamumas truputį padidės, bet ne tiek, kiek reikėtų. Vyriausybė savo programoje psichikos sveikatą paskelbė vienu prioritetų. Manome, kad šios srities paslaugoms modernizuoti reikėtų daugiau dėmesio", – įsitikinęs E.Kazlauskas.

Pagalba - ir dėl krizių

Jo teigimu, būtina sukurti tęstinę psichologinę pagalbą užtikrinančią sistemą.

"Dėl savižudybių į ligoninę patekusiems žmonėms ten suteikiama pagalba, bet vėliau jie turėtų patekti pas PSC specialistus. Psichikos sveikatos centruose derėtų sudaryti galimybes padėti krizę patiriantiems žmonėms, pas psichologą jie turi patekti kuo greičiau. Reikia suprasti, kad Lietuvoje yra daugybė žmonių, kurie nepajėgia susimokėti už privataus psichologo paslaugas", – teigė E.Kazlauskas.

Privačiai dirbančio psichologo konsultacija šiuo metu kainuoja nuo 50 iki 100 litų, bet jų reikia ne vienos. Jei problemos rimtesnės, reikia bent 10-12 konsultacijų. Kartais pagalba teiktina metus ir ilgiau.

Rengia, bet neįdarbina

Lietuvoje per metus parengiama 60-70 sveikatos ir klinikinės psichologijos specialistų, deja, sveikatos sistema nesudaro galimybės jų įdarbinti.

"Tai dar vienas paradoksų – valstybė investuoja į psichologų rengimą, bet vėliau nepasinaudoja šiais specialistais, o gyventojai negauna jiems reikalingų paslaugų", – pažymėjo E.Kazlauskas.

Jis rėmėsi Danijos ir Suomijos pavyzdžiu. Šiose šalyse nuosekliai didinamas psichologų rengimas, jų etatų skaičius, keliami specialistams atlyginimai. Minėtos valstybės supranta, kad investavimas į psichologinę pagalbą padeda taupyti lėšas, kurių nebeprireikia socialinėms problemoms spręsti.

"Skaičiuojama, kad iki 25 proc. Europos gyventojų per savo gyvenimą turi kokių nors psichikos sveikatos problemų. Jos mūsų šalyje tikrai aštrios, savižudybių rodiklis 3 kartus didesnis nei Europos vidurkis, per metus dėl jų netenkame apie 1000 žmonių. Vis dėlto daugiau darbo vietų psichologams iš esmės neatsiranda, tad dalis jų palieka profesiją", – sakė E.Kazlauskas.

sk

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"