Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Metų sandūroje - kitoks požiūris į gyvenimą

 
2012 12 21 12:10
MP archyvo nuotraukos
MP archyvo nuotraukos

Gydytojo Svajūno Barakausko 2000 metais įsteigta pirmoji Lietuvoje privati medicininių tyrimų laboratorija 'Medicina practica' greitai sulaukė gydytojų ir pacientų pasitikėjimo.

Laboratorija ne tik sukūrė vieną moderniausių medicininių tyrimų sistemų Baltijos šalyse, bet ir paskatino daugybę žmonių profilaktiškai pasirūpinti savo sveikata.

Moderniausios medicininių tyrimų technologijos, atvirumas ir novatoriškumas, nuolat plečiamas tyrimų "meniu", pacientams atidūs specialistai ir dažnos profilaktinių tyrimų akcijos - tokia trumpa atestuotų medicininių tyrimų laboratorijų tinklo "Medicina practica" charakteristika.

Aukščiausio patikimumo tyrimai

Dabar laboratorija "Medicina practica" turi 16 padalinių visoje Lietuvoje. Čia atliekama apie 200 skirtingų tyrimų: bendrųjų klinikinių, vėžio, alergijos, skydliaukės hormonų, inkstų, kepenų fermentų, lytiškai plintančių ligų, citologinių, šlapimo ir kt. Parengta apie 30 profilaktinių tyrimų programų.

Garantuoti aukščiausią tyrimų patikimumą laboratorijai "Medicina practica" padeda ir glaudus bendradarbiavimas su viena garsiausių pasaulyje sveikatos priežiūros srityje įmonių "Roche". Ne tik modernūs analizatoriai, bet ir naujausios tyrimų metodikos laboratorijoje įdiegiamos beveik vienu metu kaip ir Vakarų Europoje. Tai poliklinikų ir šeimos klinikų gydytojams leidžia tiksliau diagnozuoti ligas, o svarbiausia - kuo anksčiau perspėti apie dar tik gresiantį negalavimą.

"Ligos diagnozės tikslumas 70-90 proc. priklauso nuo tyrimų rezultatų. Laboratorijos darbas viešai nepastebimas, tačiau kiekvieną dieną čia vyksta maži stebuklai: iššifruojame kraujo lašo informaciją ir pateikiame gydytojams skaičius, iš kurių sprendžiama apie žmogaus organizmo būklę. Šiandien laboratorijos "Medicina practica" tyrimai atliekami naudojant tokias technologijas, kurioms valdyti reikalingi labai kvalifikuoti darbuotojai. Mūsų laboratorija stengiasi, kad Lietuvos žmonės galėtų naudotis tais pačiais naujausiais medicinos mokslo ir technikos laimėjimais kaip ir išsivysčiusių valstybių piliečiai. Kuo geriau mūsų visuomenė suvoks profilaktinių tyrimų svarbą, tuo daugiau galėsime išsaugoti gyvybių, kurias prarandame dėl per vėlai pastebėtos sunkios ligos", - sakė laboratorijos "Medicina practica" vadovas gydytojas S.Barakauskas, kuris šiandien sutiko pasidalyti mintimis, neretai liekančiomis kitų mūsų pokalbių apie profilaktinius tyrimus paraštėse.

Gyd. S.Barakauskas: "Didžiuojuosi, kad dirbu su nuostabiais ir nuoširdžiais žmonėmis." 
Gyd. S.Barakauskas: "Didžiuojuosi, kad dirbu su nuostabiais ir nuoširdžiais žmonėmis." 

Gydytojams per sunkus visagalių vaidmuo

Mane visada domino sveikatos profilaktika - t. y. visuma priemonių, leidžiančių žmogui nesirgti, sumažinti ligų riziką ir kuo ilgiau išlaikyti gerą savijautą.

Vykstant sveikatos reformai, kiekvienas ministras mėgino kurti savo sistemą. Kai kurie dalykai buvo sėkmingai nukopijuoti, o kai kurie, nors ir geri, - nepagrįstai užmiršti ir netaikomi. Sutelktas dėmesys į gydymą naujausiais medikamentais ir modernių technologijų taikymą, tačiau iš esmės tai tik daugiau ar mažiau sėkmingos sunkių ligos pasekmių šalinimo priemonės. Taip didėjo gydytojų atsakomybė, jie visuomenėje įgijo dabartinį beveik visagalių įvaizdį.

Niekas neklausia, kaip žmogus gyveno, ar bent kiek rūpinosi savo sveikata, ar laiku kreipėsi į gydymo įstaigas, tačiau jeigu jis išeina anapilin, kaltinamas tik gydytojas - kad "ne viską padarė gelbėdamas pacientą". Tuo metu tiesa yra kitokia - kai liga įsisenėjusi, gydytojas, vaistai ir modernios technologijos gali tik palengvinti žmogaus sveikatos būklę, o kai to padaryti nebeįmanoma, padėti oriai sutikti tai, kas neišvengiama...

Kodėl nuomonė, kad medikai yra visagaliai, taip įsišaknijo? Gydytojai - iš prigimties labai atsakingi žmonės - ėmėsi pernelyg sunkios naštos ir iniciatyvos, norėjo tapti daugiau galinčiais, nei jiems duota.

Atsakomybės pirmos ėmėsi moterys

Sveikatos profilaktika padalija atsakomybę tarp gydytojo ir paciento. Ir tik pats žmogus gali pasirūpinti savo sveikata, kartais net prisiversti tai padaryti. Jeigu kalbėtume techniniais terminais - niekas neabejoja, kad automobiliui būtina techninė apžiūra, priešingu atveju savininkui gresia baudos. Vadinasi, tik taip daugelį žmonių galima priversti rūpintis savo technikos priemone. O sveikata?

Jeigu žmogui pasiūlai pasitikrinti vieną ar kitą organizmo funkciją vos tik pajutus pirmuosius simptomus, šis atkerta, kad tai - tik jo asmeninis reikalas. Be abejo, jis pats yra savo kūno valdovas. Tačiau ištikus bėdai pacientas kreipiasi į gydytojus ir pradeda kaltinti juos bei visą gydymo įstaigą, kad "nesugeba pagydyti”. Kalti visi, išskyrus jį patį.

Nors teigiama, kad sveikata - brangiausias turtas, daugelis žmonių jos nebrangina, o susirgę mėgina nusimesti atsakomybę, nenori pripažinti, kad gyveno netinkamai. O juk šiuo atveju žmogus yra baudžiamas gerokai skaudžiau nei už automobilio nepriežiūrą.

Galime pasidžiaugti, kad tokią padėtį ėmėsi keisti moterys, kurios iš prigimties imlesnės viskam, kas susiję su šeimos sveikata. Jos pirmiausia pradėjo labiau savimi rūpintis, atkreipė dėmesį į profilaktinius tyrimus. Laboratorijos "Medicina practica" veiklos pradžioje profilaktinių sveikatos tikrinimų metu pacientų santykis buvo toks: 10 moterų ir 1 vyras. Per dešimtmetį tas santykis gerokai pasikeitė. Šiuo metu ateina 10 moterų ir 4 vyrai. Žinoma, Lietuvos vyrai galėtų būti dar drąsesni.

Lietuviai vyrai gyvena bene trumpiausiai Europoje. Tai rodo, kad mūsų gyvenimo kokybė gerokai atsilieka nuo kitų europiečių. O juk mums trūksta ne tik saulės, bet ir esame linkę į savigraužą, nuolat išgyvename kaltės, nepasitenkinimo, nevisavertiškumo jausmus, kurie anaiptol neprideda sveikatos. Man atrodo, kad šeimose ir mokyklose turėtų būti mokoma atsipalaiduoti, nepasiduoti stresui, nereaguoti į nepagrįstus mokytojų, vyresniųjų ar darbdavių reikalavimus.

Stresą ir tempą privalome stabdyti

Stresas ir vis greitėjantis gyvenimo tempas - didžiausios mūsų sveikatos rykštės. Atlikti tyrimai rodo, kad dėl streso kai kurie kraujo tyrimo rezultatai gali kisti nuo 30 iki 50 procentų. Tam įtakos turi ir fizinis krūvis. Todėl vykdydami profilaktinių tyrimų programas perspėjame žmones, kad jie ateitų pasirengę - ne paskubom atlėkę, o pailsėję.

Man kelia abejonių kai kurių privačių medicinos centrų pažadai nuodugniai patikrinti sveikatą per vieną dieną. Realiai tai atrodo taip: atsiėmei pluoštą paskubom padarytų tyrimų rezultatų, o kiek jie atspindi tikrąją sveikatos būklę ir ką su jais daryti, neaišku...

Daugelis pacientų ateina jau sirgdami, o nustatyti ligos diagnozę - kūryba, reikalaujanti aukščiausios šeimos gydytojo kompetencijos, patirties ir išminties. Juk jam reikia apibendrinti ne tik tyrimų rezultatus, bet ir visą informaciją apie žmogų, jo šeimos anamnezę, galbūt paveldėtą polinkį sirgti tam tikromis ligomis, t. y. daugybę informacijos, kurios žmogus savyje sukaupė per ilgus metus.

Jeigu ir toliau gyvensime taip, kaip dabar, tikėdami, jog keletas tablečių gali įveikti ligą, įgytą per daugelį metų netausojant savo sveikatos, be saiko eikvojant energijos išteklius, tada, deja, nepadės jokie skundai: "Gydytojas manęs neišgydė..."

Keistis pačiam, keisti pasaulį

Sparti technologijų raida mums suteikė daug galimybių išplėsti medicininių tyrimų spektrą ir užtikrinti jų tikslumą. Galime efektyviau ištirti ligas, įvertinti gydymo kokybę, tinkamai parinkti vaistus, o svarbiausia - pastebėti dar tik artėjančią ligą.

Mes dar turime kur tobulinti tyrimus ir kelti savo kvalifikaciją. Tačiau mūsų laboratorija siekia, kad viskas, ką darome, skatintų žmogų suvokti esmę: sveikatą pirmiausia lemia jo paties mintys, noras ir pastangos būti sveikam. Tai - paties žmogaus pasirinkimas ir atsakomybė, kurios niekam negalima primesti. O mes ir gydytojai praplečiame tas galimybes, ištirdami įvairių organizmo sistemų veiklą, kad būtų daugiau aiškumo ir objektyvumo.

Džiaugiuosi, kad mūsų pastangos kuo geriau ir kokybiškiau atlikti visus tyrimus, nuoširdžiai bendrauti su pacientais, nuolat siekti žinių ir tobulėti duoda žmonių vertinamus rezultatus. Linkiu kolegoms ir jų šeimoms būti sveikiems ir toliau puoselėti gražiausias bendravimo vertybes.

Pradėkime nuo Naujųjų metų...

Lietuvoje vykdoma keletas profilaktinių tyrimų programų: valstybė skiria lėšų moterų krūties, gimdos kaklelio vėžio, vyrų prostatos tyrimams. Tačiau panaudojama tik dalis tų programų lėšų. Mūsų krašte kol kas žmonės skeptiškai žiūri į tai, kas teikiama nemokamai, ir nesusimąsto, jog tai - visų mokesčių mokėtojų pinigai, jie mano, kad turi teisę rinktis - rūpintis savo sveikata ar ne.

Ką tokiu atveju daro norvegai? Medicinos įstaigos du kartus pakviečia savo pacientą atlikti profilaktinių tyrimų, o trečią kartą informuoja darbdavį, kad jeigu jo darbuotojas dėl savo nerūpestingumo susirgs, mokėti už gydymą teks iš savo kišenės. Tai suveikia. Jeigu sąmoningumą galima ugdyti tik tokiu būdu, galime imti pavyzdį iš norvegų.

Mes džiaugiamės, kad vykdydami prostatos vėžio prevenciją mobilia laboratorija pasiekiame vis daugiau Lietuvos vyrų atokiuose rajonuose. Vien šiais metais tokių išvykų metu aptikome apie 1000 prostatos vėžio atvejų. Kaimo vyrai išdrąsėja, jie kalba apie prostatos problemas, vienas kitą ragina nedelsiant tikrintis.

Malonu pajusti ilgamečio švietimo, pokalbių ir susitikimų rezultatus. Kartą praeidamas nugirdau, kaip kieme susirinkusios močiutės aptarinėjo savo cholesterolio tyrimus. Reikia pripažinti, gana profesionaliai, jos žinojo, kuo skiriasi mažo ir didelio tankio cholesterolis. Tiesą sakant, nustebino reakcija į draugę, kuri prisipažino nepasidariusi tyrimų: "Tai nėra ko su tavim kalbėti..." Tai moterys, kurios susimąsto, kaip saugoti ne tik savo sveikatą, bet paragina ir kitus tai daryti.

Manau, kad metų sandūra - puiki proga kiekvienam žmogui sustoti ir skirti dėmesio sau, keisti požiūrį į save, savo sveikatą ir gyvenimą. Kol nesugebėsime atsikratyti tingumo, nenoro kurti ir imtis atsakomybės už savo gyvenimą bei Lietuvos ateitį, kol daugeliui jaunų tvirtų žmonių bus priimtina nuolanki tarnystė kam nors kitam, o dažniausiai - užsieniečiui darbdaviui, tol kils skausmingų abejonių dėl tautos ateities ir išlikimo.

Didžiuojuosi, kad dirbu su nuostabiu kolektyvu, kuris kiekvieną dieną nuoširdžiai atlieka ligų diagnostikos ir prevencijos darbą, neskaičiuodamas valandų, energijos, dėl kiekvieno paciento patirtų išgyvenimų. Esu dėkingas visiems mūsų įmonės darbuotojams. Tik šių nuostabių savo darbui atsidavusių žmonių dėka "Medicina practica" šiandien yra geriausia medicininius tyrimus atliekanti laboratorija.

REKLAMA

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"