Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Liga, su kuria išmokstama gyventi

 
REKLAMA  •  2013 10 26 6:00
Nesudėtingi kraujo tyrimai moderniu gliukomačiu – paprasčiausias ir greičiausias diabeto valdymo būdas
Nesudėtingi kraujo tyrimai moderniu gliukomačiu – paprasčiausias ir greičiausias diabeto valdymo būdas metroparamedicalsvc.com nuotrauka

Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, 246 mln. žmonių visame pasaulyje serga diabetu. Prognozuojama, kad 2025-aisiais tokių ligonių skaičius sieks apie 380 milijonų. Valstybinės ligonių kasos duomenimis, Lietuvoje cukrinis diabetas diagnozuotas apie 90 000 žmonių. Tačiau manoma, kad iš viso mūsų šalyje galėtų būti apie 150 000 tokių ligonių, nes apie pusė jų net nežino, kad jų gyvenimus jau palietė ši liga.

Viso gyvenimo palydovas

Kasoje gaminamas insulinas, kuris reguliuoja angliavandenių apykaitą organizme. Susirgus cukriniu diabetu, sutrinka insulino išsiskyrimas, jo ima stigti arba būna per daug, dėl to didėja gliukozės kiekis kraujyje. Dėl per didelio jos kiekio kraujyje žmogus jaučia didesnį troškulį, kurį sunku numalšinti, odos niežulį, padažnėja šlapinimasis. Susilpnėja organizmo imunitetas, sutrinka medžiagų apykaita. Jeigu laiku nesiimama priemonių, prasideda reikštis diabeto pasekmės: smulkiųjų kraujagyslių pažeidimai, o paskui – ir širdies bei kraujagyslių sutrikimai, kitos sunkios neįgalumą lemiančios komplikacijos, tokios kaip regėjimo sutrikimas, diabetinė pėda.

„Pirmojo tipo diabetu, kuris pasireiškia staiga, netikėtai, kartais diagnozuojamas ištikus komai, susergama vaikystėje. Jį sukelia imuninės sistemos sutrikimai, paveldėtas polinkis, nors jis ir ne visuomet lemiamas. Daugiausia – iki 95 proc. – sergama II tipo diabetu, kuris pasireiškia jau brandžiame amžiuje – po 30-35 metų. Sirgti II tipo diabetu didesnė rizika tiems žmonėms, kurių medžiagų apykaita dėl paveldėtų ir išorinių faktorių tampa lėtesnė, todėl blogiau įsisavinami angliavandeniai, organizme atsiranda gliukozės perteklius. Daugiausia turintys antvorio, nutukę žmonės, turintys padidėjusiį kraujospūdį ir jo nereguliuojantys, gyvenantys nejudriai, nesilaikantys sveikos gyvensenos principų. II tipo diabetas ilgą laiką nepasireiškia jokiais akivaizdžiais simptomais, todėl apie ligą sužinoma atsitiktinai. Žmogus nieko neįtardamas gali sirgti dešimtmetį ir ilgiau. Neretai liga, kai diagnozuojama, jau būna pasiekusi komplikacjių stadiją, – sako prof. Vaidotas Urbanavičius. - Diabetas – viso gyvenimo palydovas, todėl svarbu išmokti su juo gyventi ir jį kontroliuoti.“

Gyvenimiškos istorijos...

Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė šią ligą pažįsta asmeniškai, pačiai teko įveikti daugelį apie diabetą sklandžiusių mitų. „Aš pati diabeto specialiste tapau, kai išmokau gyventi su šia liga, ją kontroliuoti pagal penkis savikontrolės principus: žinios, mityba, fizinis aktyvumas, vaistai ir mokymasis. Stengiuosi, kad ir visuomenė daugiau žinotų apie šią ligą. Diabetu sergantys žmonės išmoko burtis į klubus, dalytis patirtimi, išnyko daugelis šią ligą lydinčių mitų. Nuolat tobulėja ir visiems ligoniams prieinami kokybiški vaistai bei ligos kontrolės priemonės: gliukomačiai, juostelės, švirkštai, trumpos aštrios adatėlės. Visoje Lietuvoje veikia diabeto klubai, mokyklos, vasaros stovyklos vaikams. Ligoniai ir jų šeimos nariai gauna daug patarimų, konsultacijų iš gydytojų, diabeto slaugytojų.“

Diabeto asociacijos vadovė džiaugiasi šiuolaikiškomis ligos kontrolės priemonėmis: kokybiškais vaistais, gliukomačiais, aštriomis ir trumpomis, ypač mažomis, 4 mm, adatėlėmis, kuriomis leidžiantis insuliną nereikia specialios technikos, duriant tiesiai vaistai patenka į poodį. Ypač tai svarbu jautriems vaikams, kuriems keletą kartų per dieną reikia leistis vaistus, ir jie kaskart patiria stresą. „Jauni žmonės geba išnaudoti modernius dalykus, blogiau – su vyresniais, kurie, nors ir mokomi, greitai pamiršta patarimus arba elgiasi savaip: taupo, tomis pačiomis adatomis vaistus leidžiasi keletą kartų, pažeidžia elementarius higienos reikalavimus. Pati rimčiausia problema, manau, ta, jog dalis ligonių vis dar tebemano, kad už ligos kontrolę atsakingi medikai, o ne jie patys.“

Vaikas serga diabetu...

“Mano dukra I tipo diabetu serga nuo 5 metų. Susirūpinome, kai ji ėmė sparčiai blogti, pernelyg daug gėrė ir dažnai šlapinosi. Dėjome daug pastangų, kad išmoktume gyventi su liga, - pasakoja klaipėdietė Jovita D. – Kol mergaitė buvo maža, sekėsi sunkiai, nes ji verkdavo kaskart, kai prireikdavo durti į pirštuką, norint patikrinti gliukozės kiekį kraujyje. Nelengvai pavyko subalansuoti ir mitybą. Mažam vaikui sunku atsisakyti norimų skanėstų. Pamažu ji išmoko, kiek ir ko valgyti, matuotis gliukozės kiekį, leistis insuliną. Dukra suaugo, baigė studijas, dirba, keliauja ir pati sėkmingai kontroliuoja savo ligą. Džiaugiamės, kad įdėtos pastangos nenuėjo veltui, kad liga nesugadino dukrai gyvenimo.”

„Kai tėvai sako, jog žino, koks cukraus kiekis diabetu sergančio vaiko kraujyje, dažniausiai tai neatitinka tikrovės. Žinoti galima tik pamatavus. Vaikai labai imlūs ir greitai išmoksta patys naudotis gliukomačiais. Juo labiau kad jų dabar yra modernių ir kokybiškų, kuriais paprasta naudotis. Problema – kaip sekasi vykdyti gydytojo nurodymus, - pažymi Klaipėdos vaikų ligoninės gydytoja endokrinologė Sigita Vainienė, kurios nuomone, nepaisant didelių medikų pastangų, darželiuose ir mokyklose suaugusieji ne visada geba įsiklausyti į sergančių vaikų poreikius bei imtis atsakomybės jiems padėti: – Yra ir labai atsakingų, ir rūpestingų pedagogų, tačiau nemažai atvejų, kai mokyklose vaikai, norėdami pasitikrinti gliukozės kiekį arba susileisti insulino, priversti slėptis tualetuose. Tai nehigieniška ir pavojinga. Lietuvoje diabetu serga per 700 vaikų. Kaip jiems padėti, privalo išmanyti ne tik jų tėvai, medikai, bet visi, kurie su jais dirba. Be aplinkinių geranoriškumo net ir su geriausiomis priemonėmis nepasieksime geros diabeto kontrolės.“

Modernios priemonės – geresnė ligos kontrolė

„Ne tik jauni, bet ir vyresnieji naudojasi išmaniaisiais telefonais, kompiuteriais, grotuvėliais. Diabetikui visada po ranka turi būti ir gliukomatis. Be abejo, jo reikia irgi modernaus, atitinkančio šiuolaikinio žmogaus poreikius: prietaisas turi būti mažas, patogus ir paprastas naudoti. Būtent toks yra Glucocard X-mini plus, kuriam būdingos visos išmaniojo gliukomačio savybės, - rekomenduoja UAB "Interlux" Šeimos medicinos ir sveikos gyvensenos produktų grupės vadovas Aivaras Pliauckys. - Šis gliukomatis naudojamas su nekalibruojamomis diagnostinėmis juostelėmis Glucocard X-Sensor N50, norint juo išmatuoti gliukozės kiekį kraujyje, pakanka labai mažyčio lašelio kraujo, tyrimo rezultatas paaiškėja per 5 sek., jį parodo aiškūs skaičiai dideliame apšviestame ekrane. Prietaise yra rezultatų žymėjimo funkcija: „prieš valgį“, „po valgio“, „po mankštos“, didelė atmintis – jame galima saugoti net 500 tyrimų rezultatų su data ir laiku, o 6 pastarųjų tyrimų rezultatai pavaizduoti grafike. Šis gliukomatis turi jungtį duomenims perkelti į kompiuterį, turi saugią ir higienišką panaudotos juostelės išmetimo funkciją, pasižymi patvarumu – juo galima atlikti iki 2 tūkst. tyrimų. Tai ypač svarbu tinkamai ligos kontrolei, koreguojant maisto, fizinio aktyvumo bei vaistų dozes.“

Naudodami Glucocard X-Sensor N50 juosteles ir surinkę 10 jų pakuočių, iki šių metų pabaigos vaistinėse galite gauti ir malonią dovaną – X-mini kapsulinį garsiakalbį kompiuteriui, išmaniajam telefonui ir grotuvui. Tai – gamintojų linkėjimai pacientams niekada neprarasti optimizmo ir geros nuotaikos.

Keletas svarbiausių klausimų apie diabetą

UAB „Interlux“ su Lietuvos diabeto asocija ir Lietuvos slaugytojų diabetologų draugija neseniai parengė ir išleido visiems labai reikalingą, ypač tiems, kam liga diagnozuota neseniai, patarimų leidinį „Diabeto vadovas: kaip gyventi gerai, jei susirgote diabetu“. Pacientus jis pasieks per gydytojų kabinetus, pacientų klubus.

Kokios tinkamos gliukozės kiekio kraujyje normos?

4 – 7 mmol/l prieš pietus ar vakarienę ir iki 9 mmol/l po dviejų valandų.

Kiek kartų per dieną reikia matuoti gliukozės kiekį kraujyje?

Gydytojai pripažįsta, kad didžiausia klaida – glikemijos matavimas tik ryte nevalgius, nes tai neatskleidžia tikrosios padėties. Pasidaryti tyrimą šiuolaikiniu gliukomačiu Glucocard X-mini plus trunka vos kelias sekundes. Norint gauti tikslius rezultatus būtina paisyti pasirengimo tyrimui ir tyrimo eigos eiliškumo taisyklių.

Kas yra hipoglikemija?

Gliukozės kiekio kraujyje sumažėjimas (mažiau nei 4,0 mmol/l ). Jaučiamas alkis, drebulys, prakaitavimas, nerimas, irzlumas. Žmogus gali nualpti.

Kas yra hiperglikemija?

Tai gliukozės kiekio kraujyje padidėjimas. Pavojinga riba – 16 mmol/l. Ji ištinka dėl insulino trūkumo gausiai pavalgius, susileidus per mažą insulino dozę, patyrus fizinę ar psichinę traumą ir pan.

Kodėl sergant diabetu reikia leistis insuliną?

Insulinas reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje, tai – viena pagrindinių ligos kontrolės priemonių norint išvengti sunkių padarinių: aklumo, inkstų nepakankamumo, širdies ir kraujagyslių ligų, opų, galūnių amputacijos.

Kaip pasirinkti injekcijos vietą?

Insulinas turi patekti į poodinį sluoksnį. Greito ir trumpo veikimo insuliną rekomenduojama švirkšti į pilvą ir rankas, o ilgo ir vidutinės trukmės – į šlaunis ir sėdmenis.

Kaip išvengti gumbų?

Labai svarbu nuolat keisti injekcijos vietas. Naudokite trumpas, 4 mm ilgio, adatėles, tinkamas ir suaugusiesiems, ir vaikams. Tuomet odos suimti nereikia, galima leisti statmenai, palaikyti adatą kelias sekundes. Norint išvengti skausmo ir komplikacijų adatą dera naudoti tik vieną kartą.

Ką visada privalo turėti diabetu sergantis žmogus?

Gliukozės matuoklį, insulino švirkštą, adatų injektoriams, piršto dūriklį, lancetą, gliukozės testų juostelių, aštrių ir pavojingų atliekų dėžutę, be to, greitai pasisavinamų angliavandenių – saldainių, gliukozės tablečių.

Kokie pagrindiniai ligos kontrolės būdai?

Paisyti racionalios mitybos, vartoti specialios medicininės paskirties maisto produktus, padedančius palaikyti tinkamą gliukozės kiekį kraujyje visą dieną. Toks yra augalinės kilmės preparatas Coccinia D, kuris nepakeičia injekcijų, bet gerina insulino pasiskirstymą, kai kraujyje padidėja gliukozės kiekis. Jis tinkamas sergant bet kurio tipo diabetu, ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams nuo 3 metų. Labai svarbu keletą kartų per dieną atlikti nesudėtingus kraujo tyrimus gliukomačiu, laiku susileisti insuliną, vesti dienyną, kuriame sužymėti gliukozės kiekio kraujyje pokyčiai, klausimai gydytojui.

Insulino vartotojo ID

Apie savo ligą informuokite artimuosius ir draugus.

Paprašykite slaugytojos, užpildykite ir nešiokitės insulino vartotojo identifikacijos kortelę (ID), kurioje paaiškinta, kaip jums padėti, jeigu dėl diabetinės komos netekote sąmonės.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"