Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Laimės paukštę pagaus tik tam pasirengęs medžiotojas

 

Šiuolaikinė visuomenė ilgai vadovavosi nuostata - daugiau gaminantieji daugiau uždirba ir gali daugiau vartoti, todėl tiesiog privalo tapti laimingesni. Tačiau daugelyje Vakarų šalių po Antrojo pasaulinio karo pajamos padidėjo keletą kartų, o žmonių laimė - ne. 

Tai paskatino platesnius visuomenės laimės lygio tyrimus, o šiais remiantis įrodyta, kad minėtoji nuostata turi būti perskaitoma tarsi iš antro galo - laimingesnieji sugeba ne tik džiaugtis gyvenimu, bet ir daugiau uždirbti. Nuosekli tokio požiūrio išdava: norint, kad ekonomika klestėtų, reikia nuo mažumės ugdyti laimingo žmogaus bruožus, tarp kurių kone svarbiausi - savęs vertinimas ir požiūris į kitus.

Aš - geras, tu - ...

Tik pradėjęs pažinti save ir pasaulį, dar nė žodžio nesugebantis pasakyti kūdikis jau suvokia, ar aplinkiniai juo džiaugiasi, ar jam abejingi, ar ant jo pyksta. Taigi jis pradeda nutuokti, ar aplinkiniai jam geri, ar blogi, o perimdamas jų požiūrį į save pradeda suvokti, koks jis pats - geras ar blogas. 

Bręsdamas jis vienokį ar kitokį vertinimą girdės iš tėvų ir apie penktus šeštus savo gyvenimo metus jau tvirtai vadovausis nuostata: "Man gera, pasaulis nuostabus, o aš padarysiu jį dar geresnį", arba:  "Man bloga, pasaulis šlykštus, kada nors atkeršysiu (dar nežinau kam, gal net sau pačiam)."

Vėlesni suaugusio žmogaus sprendimai remiasi panašiomis vaikystėje išugdytomis nuostatomis, kurių nėra daug. Todėl jas atpažinti gana lengva. Pakanka įvertinti, kas labiau dera prie žodžio "aš". Išsiaiškinti, ar tinka jausmai ir mintys, reiškiantys "šaunuolis, laimingas", ar - "nevykėlis, vėpla". Tą patį reikėtų padaryti su žodžiais "kiti", "jie" arba "tu".

Aš geras, tu geras. 

Tai veiklios asmenybės, gyvenančios visavertį gyvenimą, nuostatos. Taip žvelgiantis į pasaulį žmogus sako: "Aš ir tu - šaunūs žmonės, todėl, pabaigę mūsų įdomius ir svarbius darbus, galėtume drauge maloniai praleisti laiką." Taigi nei darbe, nei po jo neatsiras priežasčių jaustis neįvertintam, nekils noro žeminti kitą ir aukštinti save.

Kitokios nuostatos - tai didesnis ar mažesnis nutolimas nuo teigiamai save vertinančio princo, kuris apsuptas pagarbos vertų žmonių, savijautos, artėjimas prie save varlei prilyginančio žmogaus savijautos ir savęs bei kitų kaltinimo. 

Aš geras, tu blogas. 

Tokia nuostata itin veiksminga, kai reikia nutraukti santykius. Vargu ar nuolat juos nutraukiantis žmogus turės tikrų draugų, sulauks paramos ir palaikymo. Daug dažniau jis jausis įžeistas ir nuskriaustas ar bent negavęs to, kas jam esą tikrai priklauso. Tokie rengia kryžiaus žygius prieš kitatikius, nepakenčia kitos nuomonės, nes laiko ją "blogųjų" gudriai suregzta intriga ir nuolat piktinasi aplinkinių nedorovingumu.

Aš blogas, tu geras. 

Tai žmogaus, nuolat apimto depresijos, manančio, kad jį persekioja nesėkmės, bandančio neišsišokti, būti kaip visi, nuostata. Jis mano esąs blogas ir menkas, o todėl neturįs teisės į džiaugsmą bei malonumus. Jis lengvai paklūsta kitam, nes suvokia tą kitą kaip geresnį ir išmintingesnį. Todėl ir vadovaujasi ne savo, bet to "geresniojo", t. y. vado, partijos ar bent sutuoktinio požiūriu. Suprantama, kad gyvendamas kito galva jis daug laimės nepatiria, todėl nuolat įsitikina savo menkumu.

Aš blogas, tu blogas. 

Tai nusivylusio savimi, kitais ir likimu žmogaus nuostata. Tas, kuris ja vadovaujasi, žino, kad jei kur ir yra tikrai gerų žmonių, tai labai toli. O šalia jo - tik tokie pat kaip jis nevykėliai. Jis žino, kad nuodėminga ar gyvuliška prigimtis visada persvers proto bei dvasingumo pradą, ir savo pesimistinį požiūrį į pasaulį pagrindžia tvirčiausiu argumentu - pripažįsta, jog ir pats yra niekam tikęs. Toks žmogus gerai žino, kad tas, kuris šiandien juokiasi, rytoj verks. Galiausiai padaro nuoseklią išvadą: "Aš blogas, tu blogas, tai kodėl to tuščio ir nykaus gyvenimo sparčiau neužbaigus." Ir įvairiais būdais - alkoholiu, narkotikais ar kaip nors kitaip - stengiasi jį sutrumpinti.

Aš, tu ir jie

Nuostatų į save ir kitus palyginimo idėją galima plėsti. Ją galima susieti su nuostata į tuos, kuriuos santykinai pavadinsime "jie", t. y. žmones, kuriuos laikome tolimesniais nei tas, į kurį galime kreiptis "tu".

Aš geras, tu geras, jie geri. 

Tai žmonių, išugdytų demokratinėje visuomenėje, nuostata. Jie nori bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, mielai kviečia į svečius kitos kultūros atstovą, nes nori jį pažinti ir laiko geru bei įdomiu. Besilaikantieji šios nuostatos tvirtina, kad myli visus žmones, ir atrodo įtartini tiems, kurie kam nors priskiria "minusą".

Aš geras, tu geras, jie blogi. 

Visa politinė demagogija remiasi šia nuostata: "Aš geras, todėl turi manęs klausyti, tu geras, nes klausai. Jie blogi, todėl mes jiems parodysime, nuo jų ginsimės ir t. t." Geriausiu atveju tie kiti, tie "jie" laikomi įtartinais ir privalo parodyti savo gerąsias savybes, o tam padaryti pakanka pripažinti vertinančiojo pranašumą.

Aš geras, tu blogas, jie geri.

Tai žmogaus, kuris bando valdyti artimuosius ar pavaldinius teigdamas, kad jis ypatingas, ir bet kuris "geras" tai suprastų bei įvertintų. Tik jo "blogi" artimieji to nesugeba, todėl turi pasikeisti.

Panaši pozicija šiandien nuolat skelbiama iš televizoriaus ekrano. Kai diskusijoje pritrūksta argumentų, pareiškiama: "Visame pasaulyje daroma taip!" Drauge leidžiama suprasti, kad žinantysis, kaip dera daryti, yra protingas, doras, geras, jog kažkur yra puikūs, geri, išmintingi žmonės, tik čia susirinko neišmanėliai. 

Jeigu "išmintingi nurodymai" ir toliau atmetami, lengva pereiti į poziciją "aš geras, tu blogas, jie blogi" - tokia yra pati parankiausia visuotinei pasaulio kritikai.

Nekaip jaučiasi ir žmogus, kuris vadovaujasi nuostata: "Aš blogas, tu geras, jie blogi". Jis viliasi, kad "gerasis" įvertins padlaižiavimą ir apdovanos jį, o ne kitus - dar blogesnius.

Prasčiausios, be abejo, yra likusios nuostatos, kai ir sau, ir aplinkiniams priskiriami "minusai", kai vadovaujamasi požiūriu - žmogaus prigimtis ydinga, gerų žmonių nėra ir negali būti.

Nuostatos, sėkmė ir pajamos

Kūdikis gali užaugti daug kuo. Jau po kelerių gyvenimo metų galimybių pastebimai sumažėja, nes vaikas diena iš dienos girdi tėvų nurodymus, kurie "programuoja" jo elgesį ir jausmus. Pavyzdžiui, mama paima vaikutį iš darželio ir klausia: "Ar klausei auklėtojos? Ar buvai geras?" Vaikas įsidėmi: būti geram, vadinasi, klausyti vyresniųjų. Suaugus jam bus nelengva tapti savarankiškam.

Vaikystėje įgytos nuostatos įvertinti tai, kas gera ir kas bloga, patį save bei kitus yra svarbi mūsų pasaulėjautos dalis, ir jos turi būti nuolat patvirtinamos. Darbais tai padaryti sunkiau nei žodžiais, todėl pasikalbėjimai lengvai telpa į bandymus nuolat patvirtinti kurią nors iš čia aprašytų schemų. 

Valdžia netikusi, jaunimas paleistuvauja, kaimynai triukšmauja, kainos kyla, politikai vagia ir kitos panašios temos tereiškia, kad kiti yra blogi. Reikėtų daryti taip, o ne kitaip, priimti tokius, o ne kitokius įstatymus, bausti ar išteisinti - tai tos pačios nuostatos išplėtojimas, priduriant, kad esu geras ir geriau už kitus numanau, kaip netikusį pasaulį sutvarkyti.

Harvardo universiteto psichologai analizavo arti trijų tūkstančių pokalbių ir susiejo tiriamiesiems būdingą požiūrį su jų pajamomis ir gyvenimo kokybe.

Paaiškėjo, kad pozityviai vertinantys save ir kitus žmonės uždirba vidutiniškai trečdaliu daugiau nei jų bendrapiliečiai ir labiausiai džiaugiasi gyvenimu. Tiesa, itin turtingų žmonių tarp jų buvo palyginti nedaug. 

Turtuoliai dažniau priklausė tiems, kurie vadovavosi nuostata: "Aš geras, tu blogas." Nors apskritai šios grupės atstovų pajamos tik šiek tiek viršijo vidurkį. Kita vertus, tarpasmeninių santykių problemų - skyrybų, konfliktų darbe ir panašiai - jie turėjo dvigubai daugiau nei kiti.

Likusieji nei gyvenimu džiaugėsi, nei normaliai uždirbo.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"