Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Klastingi virusai kėsinasi į kepenis

 
Ligita Jančorienė
Ligita Jančorienė Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Prieš penkerius metus Ženevoje vykusi 63-ioji Pasaulinė sveikatos asamblėja nutarė, kad liepos 28-oji turi būti minima kaip Pasaulinė hepatito diena. Ši data pasirinkta hepatito B viruso atradėjo, Nobelio premijos laureato prof. Barucho Samuelio Blumbergo (1925–2011) gimimo dienai paminėti.

2015 metų Pasaulinės hepatito dienos šūkis: „Venkite hepatito. Nedelskite“, o tikslas - atkreipti visuomenės dėmesį į šią klastingą ir pavojingą ligą bei jos prevenciją.

Virusinis hepatitas - tai ūminis arba lėtinis kepenų uždegimas, sukeltas virusinės infekcijos. Hepatito A virusas labiausiai plinta per užkrėstą maistą, vandenį, nešvarias rankas. Hepatito B virusu užsikrečiama per lytinius santykius, todėl iki tol, kol nebuvo masiškai skiepijami kūdikiai, šia infekcija dažnai susirgdavo jaunuoliai, pradėję lytinį gyvenimą. Pastaruoju metu ūmaus hepatito B atvejų smarkiai sumažėjo, nes kelią infekcijai plisti užkirto skiepai – labai patikima ir ilgalaikė apsauga.

Simptomai skirtingi

Hepatito C viruso (HCV) vienintelis nešiotojas ir šaltinis yra žmogus. Infekcija paliečia bet kurio socialinio sluoksnio ir statuso asmenis. HCV neperduodamas per įprastą buitinį kontaktą: laikantis už rankų, bučiuojantis, geriant iš tos pačios stiklinės, kosint ar čiaudint. Statistinis HCV užsikrėtęs žmogus yra aktyvus ir darbingo amžiaus, todėl neigiamos šios infekcijos pasekmės atsiliepia ekonomikai. Rizikos grupei priklauso asmenys, kurie iki 1993 metų, kai dar nebuvo galimybių ištirti kraują dėl HCV, tapo kraujo donorais arba kuriems buvo atliktos chirurginės operacijos, organų transplantacijos, perpiltas kraujas, kraujo plazma ir kiti kraujo produktai, darytos hemodializės procedūros. Visuomenė pernelyg mažai žino apie HCV, praminto tyliuoju šio amžiaus žudiku, plitimo būdus ir jo keliamus pavojus dar ir dėl to, kad liga ilgai nepasireiškia jokiais požymiais.

Hepatitu C galima užsikrėsti per nesaugius ar traumuojančius lytinius santykius, švirkščiamuosius narkotikus vartojančių asmenų krauju užterštas adatas. Ši infekcija aktuali ir medikams bei kosmetologams, atliekantiems medicinines (chirurgines, odontologines) arba kosmetologines (akupunktūra, tatuiruotės, pedikiūras, manikiūras ir kt.) procedūras, jeigu joms daryti naudojama netinkamai sterilizuota aparatūra, pažeidžiamos apsauginės pirštinės ir t. t. Buitinio užsikrėtimo atvejų pasitaiko retai, nebent nesilaikoma įprastų asmens higienos reikalavimų: naudojamasi bendrais dantų šepetėliais, skustuvais, žirklėmis, kitais manikiūro įrankiais ir pan. Kiekvienam, užsikrėtusiam HCV, ligos simptomai gali būti skirtingi, dažnai – menki ir nespecifiniai. Apie 15–25 proc. žmonių pasveiksta savaime, tačiau jei aktyvios infekcijos požymių aptinkama ilgiau kaip pusę metų, manoma, kad liga tapo lėtinė ir per kelias dešimtis metų gali smarkiai pažeisti kepenis. Taip atsitinka 75–85 proc. atvejų. 10–20 proc. žmonių, užsikrėtusių HCV, per 20–30 metų išsivysto kepenų cirozė – sunkus kepenų pažeidimas, pasireiškiantis šio organo audinių randėjimu ir struktūros persitvarkymu. Dėl to sutrinka kepenų funkcija. Hepatito C viruso infekcija yra ir viena pagrindinių kepenų vėžio – hepatoceliulinės karcinomos – priežasčių.

Viena labiausiai paplitusių infekcijų pasaulyje

Kaip teigiama šia proga išplatintame Higienos instituto pranešime, pastaruosius ketverius metus Lietuvoje daugėja 41–60 metų gyventojų (vyrų tris kartus daugiau negu moterų), mirštančių nuo ūmaus hepatito A ir B, kitų ūminių, lėtinių, nepatikslintų virusinių hepatitų bei alkoholinės kepenų ligos. Nors vyrai suserga dažniau, moterų kepenys pažeidžiamos greičiau ir jos miršta anksčiau. Nuo šių ligų mirštančių 20–40 metų žmonių mažėja.

Hepatitas - viena labiausiai paplitusių infekcijų. Kaip nurodo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), planetoje yra 240 mln. žmonių, užsikrėtusių hepatito B virusu, 150 milijonų - hepatito C virusu, o hepatitas E net 20 proc. nėščiųjų trečią nėštumo trimestrą gali lemti mirtį. Kiekvienais metais apie 600 tūkst. gyventojų miršta nuo hepatito B sukeltų komplikacijų, 350 tūkst. užsikrėtusių asmenų - nuo kepenų pažeidimų. PSO duomenimis, kasmet pasaulyje maždaug milijonas mirčių priskiriama hepatito virusų sukeltoms infekcijoms. Hepatitas B ir C yra pagrindinė priežastis, lemianti 78 proc. visų kepenų vėžio atvejų. Mirtingumas nuo ūmaus hepatito B ir C, vėžio, kepenų cirozės siekia beveik 3 proc. visų mirties atvejų pasaulyje. Europoje nuo hepatito B ir C per metus miršta apie 120 tūkst. žmonių.

Daugiaveidė liga

Pirmi ūmaus hepatito A ar B simptomai gali būti nesunkiai supainiojami su kitų ligų požymiais, nes yra nespecifiniai: bendras silpnumas, apetito stoka, dispepsija, gastritas, pykinimas, karščiavimas. Kai kurie pacientai jaučia maudulį po dešiniu šonkaulių lanku, sąnarių skausmus. Šeimos gydytojas negalavimų priežastį gali nustatyti tik atlikęs tikslinius kraujo tyrimus ir pilvo organų echoskopiją. Kai išryškėja specifiniai, hepatitui būdingi požymiai - gelta, patamsėjęs šlapimas, pakitusi išmatų spalva, – tai rimti signalai, kad sergama kepenų uždegimu.

Hepatitas A dažniausiai būna tik ūmus. Šia liga endeminiuose kraštuose paprastai serga vaikai. „Lietuvoje, kur hepatito A viruso paplitimas dabar menkas, dažniausiai suserga keliautojai, parsivežantys šią infekciją iš kitų valstybių. Tačiau mūsų šalyje yra daug jaunų žmonių, neturinčių specifinio imuniteto, todėl hepatito A protrūkio rizika gana didelė. Hepatito A virusas plinta per neplautas rankas ir maistą, kuris gali būti gamintas žmogaus, sergančio blankia hepatito A forma ir neskiriančio daug dėmesio asmens higienai", - sakė Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Infekcinių ligų centro gydytoja infektologė doc. Ligita Jančorienė. Ji priminė nepamiršti plauti rankų prieš valgį, gaminant maistą, pasinaudojus tualetu. Tai ypač svarbu vasarą, atostogaujant, keliaujant.

"Jeigu žmonės, kurie nesirgo hepatitu A ir nebuvo nuo jo skiepyti, nepamirštų to padaryti prieš vykdami į egzotiškus kraštus, ypač į Aziją, Afriką, Pietų Ameriką, jie išvengtų vienos dažniausiai pasitaikančių keliautojų infekcijų, kuri puikiai kontroliuojama vakcina“, - pridūrė doc. L. Jančorienė. Pasak gydytojos, ūmus hepatitas B šiuo metu beveik nekelia problemų jauniems žmonėms, nes nuo jo yra patikima profilaktikos priemonė – efektyvi vakcina. Ji, įvertinus riziką susirgti lėtiniu hepatitu B ir ligos pasekmes bei infekcijos paplitimą, nuo 1998 metų įtraukta į Nacionalinį privalomųjų skiepų kalendorių. Kūdikiai skiepijami pirmą gyvenimo parą, o nuo 2002 metų pradėti skiepyti ir dvylikamečiai. Tačiau rizika susirgti išlieka suaugusiems žmonėms, kurie nuo hepatito B nesiskiepijo. Jie gali užsikrėsti per nesaugius lytinius santykius ar buitinį kontaktą su viruso nešiotoju, ypač lankydamiesi kraštuose, kuriuose ši infekcija labai išplitusi.

Skiepų nuo hepatito C nėra

Hepatito C virusas intensyviai dauginasi ir nuolat kinta (mutuoja), todėl organizmo imuninei sistemai labai sunku su juo kovoti ir jį pašalinti. Pasaulyje žinomi 6 pagrindiniai hepatito C viruso tipai, Lietuvoje aptinkami trys – 1, 2 ir 3 genotipai.

„Nors ši liga sunki ir klastinga, maždaug pusė užsikrėtusiųjų nė neįtaria, kad serga, nejaučia jokių specifinių negalavimų. Kol kas vakcinos nuo HCV nėra, tačiau hepatito C diagnozės nereikėtų vadinti lemtinga, - kalbėjo doc. L. Jančorienė. - Šią kepenų cirozę, o kartais ir kepenų vėžį sukeliančią ligą jau galima efektyviai gydyti naujų vaistų deriniais, kurie, tiesiogiai veikdami viruso dauginimosi grandis, visam laikui pašalina infekciją iš organizmo. Noriu dar kartą patvirtinti, kad hepatitas C – išgydoma liga.“

Pati naujausia informacija

Minint Pasaulinę hepatito dieną Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) išplatino pranešimą, kad Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė siūlyti įtraukti į kompensuojamųjų vaistinių preparatų sąrašą naujus, gerokai efektyvesnius vaistus, skirtus lėtiniam, įsisenėjusiam hepatitui C gydyti. Kliniškai patvirtinta, jog vaistinių preparatų Viekirax/Exviera derinys, taikomas anksčiau negydytiems ligoniams, yra efektyvus beveik 100 proc., o iš visų pacientų, kurie buvo nesėkmingai gydyti nuo šios ligos kitais vaistais, pasveiksta 98 procentai. Be to, smarkiai sutrumpėja gydymo trukmė.

Šia proga SAM pristatytas meninis projektas „Perspektyvos: menas, kepenų ligos ir aš“, kurio tikslas - atkreipti visuomenės dėmesį į hepatitą C kaip ligą ir meno kalba papasakoti apie ją, taip pat suteikti pacientams galimybę pasidalyti sunkiausiais išgyvenimais ir patirtimi, kaip gyventi sergant šia liga. Tai - pasaulinio projekto dalis, kurio idėja – paciento ir menininko susitikimas, po kurio menininkas kūriniu perteikia ligonio išgyvenimus. Pirmajame projekto etape dalyvavo du mūsų šalies menininkai - Adomas Storpirštis ir Arvydas Pakalka. Meno darbai, kuriuose pavaizduotos Lietuvos pacientų ligos istorijos, jau eksponuoti per Tarptautinį kepenų ligų (EASL) kongresą. Šiemet prie „Perspektyvų“ projekto prisidėjo 15 Lietuvos dailės akademijos Kauno fakulteto menininkų. Jie kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų medikais padėjo pacientams geriau suprasti šią sudėtingą ligą. Parodą galima pamatyti SAM.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"