Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Kinų akupunktūra peržengia sienas

 
2012 12 04 6:54
Dr. J.Liu Lietuvoje dalijosi žiniomis apie tradicinės kinų ir vakarietiškosios medicinos sąveiką. /Ritos Stankevičiūtės nuotr.
Dr. J.Liu Lietuvoje dalijosi žiniomis apie tradicinės kinų ir vakarietiškosios medicinos sąveiką. /Ritos Stankevičiūtės nuotr.

Pasak Liaoningo tradicinės kinų medicinos universiteto atstovo dr. Jingfengo Liu, kinai vos prieš dešimtmetį  atsigręžė į tūkstantmetę savo patirtį. Dažno šalies gyventojo namuose dabar praktikuojamas akupunktūros menas šiandien populiarėja visame pasaulyje.     

"Nesvarbu, kokia krašto kultūra, visų mūsų gyvenimas panašus: visi gimstame ir mirštame, visi sergame. Todėl labai svarbu žinoti dalykus, kurie gali padėti kokybiškai gyventi", - pabrėžė svečias, atvykęs dalyvauti tradicinės kinų medicinos savaitės renginiuose Vilniaus universiteto Konfucijaus institute.

J.Liu teigimu, mums įprasta Vakarų medicina Kinijoje labai populiari, o vienu metu net buvo užgožusi savas tūkstantmetes tradicijas.

"Kai prieš kelis dešimtmečius šalyje buvo pradėtos ekonominės reformos ir Kinija atsivėrė Vakarams, viskas, kas mus iš ten pasiekdavo, buvo vertinama kaip geriausia, geriau net už tai, ką turime savo krašte. Ypač jauni žmonės manė, kad modernūs dalykai yra puikūs, o visa, kas tradiciška - neverta dėmesio. Tačiau maždaug prieš dešimtmetį kinai vėl ėmė gręžtis į savo paveldą - tai, kas taikyta prieš tūkstančius metų. Suvokta, kad dėl savo tradicijų ir esame tuo, kas esame", - teigė J.Liu.

Tačiau jeigu kinas suserga, greičiausiai jis kreipiasi į Vakarų medicinos gydytoją. "Vakarų medicina pasižymi gera ligų diagnostika ir turi tam gerų šiuolaikinių priemonių. Bet dėl šalutinio poveikio, kurį kartais sukelia Vakarų medicinos gydymo būdai, kai kurie žmonės renkasi tradicinę kinų mediciną, ypač jeigu pagalbos prireikia vaikams. Taip pat yra ligų, kurių Vakarų medicina negali išgydyti. Tada taip pat kreipiamasi į tradicinės kinų medicinos specialistus. Kinijoje tradicinės medicinos gydytojai išmano ir Vakarų mediciną, tad gali derinti abi šias tradicijas", - pažymėjo J.Liu.

Kinijos ligoninėse taip pat plačiai taikomi Vakarų medicinos principai. "Vakarų medicina užsiima pinigų "darymu", tuo metu tradicinės kinų medicinos sąnaudos - vaistai ir pats gydymas - yra kur kas pigesni. Pacientams tai yra gerai, bet ligoninei labai nepelninga", - pabrėžė J.Liu.

Tačiau Kinijos medicinos reabilitacijos centruose tradicinės medicinos būdai užima daug svarbesnę vietą nei vakarietiški.

Kinų jaunuolis gydomas akupunktūra nuo antsvorio. Nuotrauka iš svorio mažinimo klinikos Tianjine. /AFP/Scanpix nuotr.
Kinų jaunuolis gydomas akupunktūra nuo antsvorio. Nuotrauka iš svorio mažinimo klinikos Tianjine. /AFP/Scanpix nuotr.

Pelningas amatas

Pasak J.Liu, Kinijoje dažniausiai taikomi tradicinės medicinos būdai yra gydymas vaistažolėmis, masažu ir maistu. Akupunktūros menas tarp trijų populiariausiųjų nepatenka. Beje, net pačioje Kinijoje buvo metas, kai šis gydymas buvo draudžiamas. Vis dėlto jis išliko ir pagrindinė to priežastis - šio gydymo veiksmingumas. Juolab kad taip gydytis nebrangu, o šalutinis poveikis - gana mažas. Kinijoje akupunktūros moka daugelis paprastų žmonių ir taiko šį metodą namie, norėdami padėti sau ar artimiesiems.

Gydymas adatomis pastaruoju metu tapo labai populiarus ir Vakarų pasaulyje. Pavyzdžiui, JAV yra 70 koledžų, kur mokoma akupunktūros, dirba net 17-19 tūkst. šios srities specialistų, atliekami moksliniai šio gydymo būdo tyrimai. Didžiojoje Britanijoje akupunktūros studijų programas pateikia bene dešimt universitetų.

J.Liu surinkti duomenys rodo, kad akupunktūros specialistų pajamos JAV, pradedant ką tik baigusiaisiais studijas ir baigiant klinikų savininkais, gali siekti 1500-25 tūkst. dolerių per mėnesį. "Kaip matote, JAV tai yra gera profesija", - teigė J.Liu.

Kinijoje veikia 28 tradicinės kinų medicinos universitetai, bakalauro programa trunka penkerius metus. Mokslus baigęs specialistas vadinamas tradicinės kinų medicinos gydytoju, bet ne akupunktūrininku. Šalyje įgytas bakalauro diplomas pripažįstamas ir JAV, tad turėdamas jį gali gauti licenciją ir dirbti.

Svarbiausia - praktika

Norint gydyti akupunktūra, reikia žinoti tradicinės kinų medicinos principus, bet, anot J.Liu, puikus teorijos išmanymas nebūtinas, nes daug svarbesni praktiniai įgūdžiai. "Vis dėlto klaidinga manyti, kad akupunktūros galima išmokti labai greitai, o praktikuoti - jau po vienos ar dviejų dienų kurso", - pabrėžė J.Liu.

Tradicinės kinų medicinos pagrindas - In ir Jan bei 5 elementų teorijos. Jos aprėpia visus gamtos dėsnius, visus visatoje vykstančius reiškinius. Akupunktūrai labai svarbi meridianų arba kanalų teorija, teigianti, kad šiais žmogaus organizme esančiais kanalais teka gyvybinė Či energija ir kraujas. Kai žmogus jaučia skausmą, manoma, kad arba Či energijos tėkmė yra sustabdyta, arba neprateka kraujas. Kanalai yra susieti su vidaus organais, stimuliuojant tam tikrus kūno taškus atkuriama sutrikusių organų veikla.

Kinų medicinoje išskiriama daugiau kaip 300 akupunktūrinių taškų. Norint pasiekti gerų gydymo rezultatų, labai svarbu teisingai nustatyti diagnozę, pasirinkti tinkamus taškus ir teisingai juos nustatyti, atsargiai elgtis su pavojingais taškais, per kuriuos galima labai pakenkti.

"Yra žmonių, kurie akupunktūros nesimoko universitetuose, bet patirties semiasi savarankiškai ar iš kitų gydytojų, net susikuria savų gydymo būdų. Vakaruose yra specialistų, kurie taiko akupunktūrą be meridianų teorijos, labiau remiasi Vakarų medicina, anatomija ir panašiai. Visi šie bandymai nėra blogi, nes pasimokius vieniems iš kitų galima tobulinti šį gydymo būdą", - teigė J.Liu.

Nuo įvairių negalių

Beje, akupunktūros seansams Vakarų šalyse naudojamos adatos šiek tiek skiriasi nuo naudojamų Kinijoje. Įdomu, kad, tarkim, kinai akupunktūra gydo mažiau ligų nei amerikiečiai. Pasaulio sveikatos organizacija yra sudariusi akupunktūra gydomų ligų sąrašą ir į jį įtraukia vis naujų.

Pasak J.Liu, minėtas metodas dažniausiai naudojamas skausmui malšinti, taip pat siekiant atsikratyti rūkymo ar kitų žalingų įpročių. Taip pat - vaisingumui gerinti, tam tikroms ginekologinėms ligoms gydyti.

Populiarėja ir veido akupunktūra, o štai, sakysim, Japonijoje labai mėgstama streso valdymo akupunktūra. Egzistuoja ir kosmetologinė šio meno kryptis. Populiarėja net gyvūnų gydymas adatomis.

Akupunktūros seansas kartais atliekamas grojant muzikai, taip padedama žmogui atsipalaiduoti. Siekiant geresnio gydomojo poveikio, dar naudojamos vaistažolės. Akupunktūros specialistas nemažai kalbasi su pacientu, tokia globa ir rūpestis ligoniui padeda dar geriau jaustis. Yra žmonių, kuriems akupunktūra taip patinka, kad jie net tampa priklausomi nuo šio gydymo.

J.Liu patarimai

* Sveikas žmogus pirmiausia pasižymi psichologine pusiausvyra. Dera palaikyti harmoniją tarp proto, kūno ir dvasios, nes jie veikia vienas kitą. Be to, reikia tinkamai maitintis ir neužmiršti judėti. Svarbu gyventi darniai su gamta, prie jos prisitaikyti, o ne kovoti su ja.

* Norint būti sveikiems, reikia derinti judėjimą ir ramybės būseną bei poilsį. Tai labai svarbu. Jeigu užsiimate cigunu, labai svarbu ilsėtis, nes to nepadarius gali atsirasti sveikatos sutrikimų.

* Svarbu palaikyti pusiausvyrą tarp vidinės ir išorinės Či. Daugeliu atvejų negalime nugalėti iš išorės mus atakuojančių patogenų, tad turime darniai su jais gyventi.

* Kaip keičiasi metų laikai, taip keičiasi ir žmogaus organizmas, todėl įvairiais sezonais sveikatą reikia palaikyti skirtingai. Kaip elgtis žiemą, padeda suprasti gyvūnų elgesys. Tuo metu dauguma jų kur nors įlenda ir kaupia jėgas bei energiją pavasariui. Remiantis tradicine kinų medicina, taip turėtų elgtis ir žmonės.

* Žiemą organizmas susiduria su šalčiu, kuris gali paveikti vidinę mūsų šilumą, o tada žmogus gali susirgti. Kad to nenutiktų, vidinę šilumą reikia palaikyti. Jau vasarą reikėtų imti karštį iš aplinkos ir kaupti jį žiemai, todėl patartina per dažnai nevalgyti ledų, pernelyg nepiktnaudžiauti kondicionieriumi.

* Remiantis tradicine kinų medicina, kiekvienas maistas arba vėsina, arba šildo. Žiemą reikia valgyti šildantį maistą, o tokia yra aviena, jautienos kaulai, antiena, sojos pupelės, graikiniai riešutai, ausiagrybiai, sezamai, raudonos saldžiosios bulvės, ridikai ir kt.

* Žiemą reikėtų negerti arba gerti mažiau žaliosios arbatos, nes ji pasižymi vėsinančiu poveikiu. Tuomet geriausia gerti juodąją arba raudonąją arbatas.

* Labai svarbus miegas - skirtingais metų laikais gultis reikėtų skirtingu metu ir miegoti nevienodą laiką. Pavyzdžiui, pavasarį ir vasarą reikėtų keltis anksti, o miegoti eiti vėlai. Rudenį reikia eiti miegoti anksčiau ir anksčiau atsikelti. Žiemą reikia eiti miegoti anksti, o keltis vėlai.

* Kadangi žiemą gauname mažiau saulės spindulių ir energijos, reikėtų daugiau ilsėtis. Užsiimant kokiomis nors pratybomis, nepersistengti. Žiemą negalima labai intensyviai sportuoti, nes gausiai prakaituoti negerai.

* Žiemą pakinta mūsų psichologinė būsena, jaučiamės kiek prislėgti, melancholiški ir tai yra normalu. Tad šį laiką tiesiog reikia išlaukti, ramiai jį išbūti, kad pavasarį ir vasarą pasitiktume džiugesni.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"