Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Kauniečių tyrimai neįtinka Vilniaus onkologams

 
Kęstučio Šimatonio nuotrauka

Kauno klinikose esančiu vieninteliu šalyje branduolinės medicinos įrenginiu jau daugiau nei metus atliekamas itin sudėtingas pozitronų emisijos tomografijos tyrimas, daugiausia naudojamas onkologinėms ligoms diagnozuoti. Atlikti šį tyrimą siunčiami pacientai iš visų Lietuvos didžiųjų ligoninių, bet ne iš Vilniaus universiteto onkologijos instituto. Jo specialistams priimtinesni kolegos iš Varšuvos.

Užuot siuntęs savo pacientus į Kauną, Vilniaus universiteto onkologijos institutas (VUOI) rekomenduoja jiems rinktis Lenkiją.

Kol Lietuvoje nebuvo pozitronų emisijos tomografo, atrodė natūralu, kad mūsų pacientai keliaudavo tirtis į kitas šalis – Lenkiją, Estiją, Vokietiją, Šveicariją. Tačiau nuo 2012-ųjų tokia galimybė radosi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikose pradėjus veikti už 11 mln. litų įsigytam pozitronų emisijos tomografui. Moderniame Radiologijos diagnostikos centre jau atlikta per 500 pozitronų emisijos tomografijos (PET) tyrimų.

Stebinanti situacija

Šis tyrimas padeda kur kas greičiau pamatyti vėžinius pakitimus, nei taikant kompiuterinę tomografiją arba magnetinį rezonansą. PET metodas padeda įvertinti, kaip progresuoja navikas ir ar nėra metastazių, pasirinkti geriausią gydymo būdą. Tokia diagnostika taikoma, kai tenka spręsti, kokios apimties operaciją teks daryti. Be to, šis metodas suteikia vertingų duomenų apie gydymo efektyvumą.

Sąrašą ligų, kurioms esant PET tyrimą kompensuoja mūsų šalies ligonių kasos, yra patvirtinusi Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Į jį įtraukti galvos ir kaklo vėžio, nemažai plaučių vėžio, limfomos atvejų. Be to, šį sąrašą netrukus numatoma gerokai išplėsti.

Kaip pasakojo LSMU ligoninės Kauno klinikų radiologė profesorė Ilona Kulakienė, atlikti PET tyrimo savo pacientus siunčia Vilniaus, Kauno, Klaipėdos didžiųjų klinikų onkologai radioterapeutai ir onkologai chemoterapeutai, hematologai, pulmonologai, kardiologai, ausų, nosies, gerklės ligų gydytojai. I.Kulakienę stebina, kad daugiau nei per metus kauniečių turimu moderniu aparatu nebuvo tirti pacientai iš VUOI – vienos didžiausių onkologijos ligoninių Lietuvoje.

Apie tyrimą Lietuvoje nežinojo

"Sunku pasakyti, kodėl jie mums nesiunčia pacientų – juk visur skelbta, kad šiuo vieninteliu Lietuvoje įrenginiu tiriame pacientus iš visos šalies. Tirtinų pacientų, sergančių plaučių, galvos ir kaklo vėžiu, tikrai turi ir VUOI. Esame girdėję kalbų, kad instituto specialistams pernelyg sudėtinga šio siuntimo tvarka. Bet kitos įstaigos su tuo susidorojo. Dar girdėjome atsiliepimų, esą savo aparatu tiriame per mažai indikacijų. Tačiau tai irgi ne argumentas nesiųsti savo pacientų. Todėl ši situacija verčia manyti, kad viską lemia kokios nors ambicijos", – sakė I.Kulakienė.

Medikė tikino, jog pernai gruodį į Radiologijos diagnostikos centro specialistus kreipėsi pacientė, kuri pati sužinojo, kad ten atliekami PET tyrimai. Pacientė pasakojo, kad VUOI jai buvo rekomenduota važiuoti tirtis į Lenkiją. Moteris piktinosi, kodėl jai niekas nepasakė, kad tokį tyrimą galima atlikti Lietuvoje. "Mes ištyrėme ją kaip privačią pacientę", – teigė I.Kulakienė.

Profesorės žiniomis, Lenkijoje PET tyrimas yra brangesnis nei Kaune ir, turimais duomenimis, kainuoja apie 1200 eurų (apie 4200 litų). O kur dar kelionės, apgyvendinimo išlaidos. Kol nebuvo įsigaliojusi atitinkama Europos direktyva, Lietuvos piliečiai už visa tai turėdavo mokėti iš savo kišenės.

Lietuvoje ligonių kasų apmokamo PET tyrimo kaina – 3500 litų. Tiek pat atsieina, jeigu pacientui atliekamas mokamas tyrimas.

N.E.Samalavičius pripažino, kad kartais VUOI pacientai iš tiesų vyksta dėl PET tyrimo į Lenkiją./Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
N.E.Samalavičius pripažino, kad kartais VUOI pacientai iš tiesų vyksta dėl PET tyrimo į Lenkiją./Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Lemia ryšiai?

VUOI Radiologijos skyriaus vedėja dr. Rūta Grigienė prisipažino girdėjusi savo kolegų atsiliepimų, esą atlikti PET tyrimo VUOI pacientai nesiunčiami todėl, kad juo tiriama per mažai ligų, o pats siuntimo procesas pernelyg sudėtingas. Esą kol kauniečiai įgis daugiau patirties, VUOI gydytojai noriau siunčia savo pacientus į Lenkiją. Vis dėlto R.Grigienė pažymėjo, kad ji pati nė kiek neabejoja kolegų iš Kauno patirtimi ir kvalifikacija PET tyrimui atlikti.

VUOI vyriausiasis mokslo darbuotojas, 1-ojo onkochirurgijos skyriaus vedėjas prof. Saulius Cicėnas teigė, jog yra keletas priežasčių, dėl kurių šios įstaigos pacientai nesiunčiami atlikti PET tyrimo į Kauną.

"Iš pradžių buvome pasiuntę keletą savo ligonių, bet gauti rezultatai nesutapo su klinikiniais duomenimis. Kitas dalykas - palaikome labai gerus ryšius su Varšuvos medikais, ten yra naujausias pozitronų emisijos tomografas. Labai gerai atlieka tyrimus, labai gerai juos aprašo. Be to, laukiame, kol pradės veikti kitas PET aparatas Vilniaus universiteto Santariškių klinikose", – aiškino S.Cicėnas.

Tikimasi, kad šis aparatas bus paleistas šių metų balandžio 1 dieną. Jeigu taip ir įvyks, dar šiek tiek laiko truks akreditavimo ir licencijavimo procesai, su įranga dirbantys Vilniaus specialistai turės įgyti patirties.

Priminus, kad Lenkijoje pacientams iš Lietuvos tekdavo, o gal net ir dabar tenka gerokai patuštinti savo kišenes, S.Cicėnas sakė: "Aš tų visų dalykų tiksliai nežinau, čia ne mano reikalas. Siunčiu juos ten, nes Lenkijoje atliekamas labai kokybiškas tyrimas, yra labai geros kokybės aparatas, rodantis mums tikrą vaizdą. Žinoma, nenoriu pasakyti, kad Kaune stovintis aparatas yra blogas. Kita vertus, ligonių, kurie tirtini pozitronų emisijos tomografu, nėra daug. Savo institute turime SPECT tyrimą, kuris labai panašus į PET tyrimą, tad prireikus jį ir naudojame."

VUOI direktorius prof. Narimantas Evaldas Samalavičius teigė pirmąkart girdintis, kad jų pacientai nesiunčiami atlikti PET tyrimo į Kauną. "Tokios nuostatos, kad nesiųsti, nėra, nebuvo ir nebus. Tam nėra jokių priežasčių. Bendraujame ir su Kaunu, ir su visomis kitomis įstaigomis. Kad siųstume pacientus į Lenkiją, vengdami siųsti į Kauną - didžiulė netiesa", – sakė jis.

Tačiau N.E.Samalavičius pripažino, kad kartais VUOI pacientai iš tiesų vyksta dėl PET tyrimo į Lenkiją. Esą dėl to, kad Kaune tam tikrų tyrimų tiesiog nedaroma.

"Taip irgi gali būti, bet netikiu, kad visi 100 proc. pacientų "neįtelpa" į pas mus tiriamas indikacijas. Kitas dalykas – tuos pačius mokamus tyrimus galime daryti ir čia, Lietuvoje, Kauno klinikose", – į tokius teiginius reagavo I.Kulakienė.

Ministras žada aiškintis

SAM atsiųstame komentare "Lietuvos žinioms" pabrėžiama, kad VUOI steigėja yra Vyriausybė, todėl ministerija neturi teisinio pagrindo kontroliuoti jo veiklos.

"Vis dėlto jeigu informacija pasitvirtintų, tai būtų netoleruotina situacija, nes joks gydytojas ar gydymo įstaiga negali būti užsienio kompanijų atstovas, niekas negali teikti sveikatos priežiūros paslaugų pažeisdamas ar apeidamas teisės aktus", – LŽ teigė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis.

Jis paymėjo, kad VUOI privalo laikytis SAM patvirtintų reikalavimų, o jeigu nori siųsti pacientus į užsienį, turi tai daryti laikydamasis nustatytos tvarkos. "Gydytojai privalo suprasti, kad yra nacionalinės sveikatos sistemos subjektai ir yra jai įsipareigoję", – sakė ministras. Jis žadėjo aptarti situaciją su VUOI vadovybe.

SAM priminė, kad sveikatos priežiūros įstaigoje pacientui privaloma suteikti jam svarbią ir būtiną informaciją. Paciento teisė gauti informaciją apie savo sveikatos būklę, ligos diagnozę, medicinos tyrimo duomenis, gydymo metodus ir gydymo prognozę, sveikatos priežiūros sistemoje teikiamas paslaugas (mokamas, nemokamas) bei galimybes jomis pasinaudoti ir kt. yra reglamentuota Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymu. Jeigu gydymo įstaigoje gauti atsakymai paciento netenkina, rūpimus klausimus jis gali pateikti ligonių kasoms el. paštu info@vlk.lt arba telefonu 8 700 88 888.

Be kita ko, nuo praėjusių metų spalio įsigaliojus Tarpvalstybinių sveikatos priežiūros paslaugų direktyvai, pacientas įgijo teisę rinktis, kurioje Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės šalyje (Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine) gauti planinę medicinos pagalbą ir išlaidų kompensaciją už ją. Tad pacientas, turintis gydytojų komisijos siuntimą atlikti PET tyrimą, gali jį atlikti ir Lenkijoje, ten už jį sumokėti, o grįžęs teritorinei ligonių kasai pateikti išlaidų kompensavimo prašymą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"