Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Įkaitais tapę medikai rengiasi streikui

 
Per streiką VPLC darbuotojai nekonsultuos pacientų, neguldys jų į skyrius, neišduos pažymų, neatliks ekspertizių.
Per streiką VPLC darbuotojai nekonsultuos pacientų, neguldys jų į skyrius, neišduos pažymų, neatliks ekspertizių. Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotraukos

Sostinės savivaldybės podukra tapusio Vilniaus priklausomybės ligų centro (VPLC) darbuotojų kantrybė išseko. Į skurdą įstumtai įstaigai nepadėjo ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) suteikta finansinė injekcija - algų už birželį žmonės gali tikėtis nebent spalį. Apsispręsta rengti įspėjamąjį, o vėliau ir tikrąjį streiką.

Prieš kurį laiką sušvitusi viltis, kad bus dedamos visos pastangos išspręsti VPLC problemas, blėsta. Priminsime, kad vietoj pernykščių 5,5 mln. litų sostinės savivaldybė centrui šiemet teskyrė 1,5 mln. litų – išlaikymą tik iki balandžio. VPLC darbuotojai du mėnesius – balandį ir gegužę – dirbo be atlyginimų, paslaugų teikimas buvo gerokai apribotas, toks išliko iki šiol.

Merija toliau tikina norinti perduoti finansiniu akmeniu po kaklu tapusią įstaigą SAM, o sveikatos apsaugos viceministras Erikas Mačiūnas teigia, kad dėl perdavimo buvo kreiptasi dar balandį, bet galutinio sostinės valdžios sprendimo iki šiol taip ir nesulaukta. "Niekaip negalime paspartinti šio proceso, nes tai yra Vilniaus savivaldybės įstaiga. Atsidūrėme keblioje situacijoje – savivaldybė deklaruoja, kad nori mums atiduoti centrą, bet to nepadaro", – LŽ sakė jis.

Įžvelgia negražius žaidimus

Nors SAM neseniai ištiesė pagalbos ranką VPLC ir atseikėjo jam 1 mln. litų, dėl biurokratinio mechanizmo birželio pradžioje darbuotojai buvo atgavę algas tik už balandį. Tiesa, gerokai sumažėjusias. VPLC 1-ojo skyriaus vedėjos Zitos Skardinskaitės teigimu, dėl taupymo politikos jos atlyginimas buvo sumažintas maždaug trečdaliu.

Šiuo metu centro darbuotojai yra gavę tik 20 proc. atlyginimo už gegužę. Kada sulauks likusių pinigų – neaišku. Mat tik dalis minėto milijono skirta algoms, kitos lėšos numatytos vaistams, kitoms gydymo ir paslaugų išlaidoms apmokėti. Paskirsčius lėšas ketvirčiais paaiškėjo, kad darbuotojų viltys gauti atlyginimą už birželį nukeliamos į spalį.

Žmonės tikėjosi, kad pajudėjus centro perdavimo SAM reikalams padėtis pagerės. Birželio pradžioje šis klausimas buvo svarstytas Vilniaus savivaldybės taryboje, jam pritarta po pateikimo. Galutiniai sprendimai turėjo būti priimti per kitus posėdžius. Tačiau VPLC darbuotojus pasiekė kalbos, kad jiems rūpimas klausimas veikiausiai bus išbrauktas iš artimiausio sostinės tarybos posėdžio darbotvarkės.

"Savivaldybė sako, kad yra paskendusi skolose, mums neturi pinigų, tad nori mus greičiau atiduoti SAM. Bet išgirdę apie galimą klausimo išbraukimą iš artimiausio posėdžio darbotvarkės pasijutome tapę įkaitais. Rodos, vyksta negražūs žaidimai: mūsų nepaleidžia, bet ir neatiduoda kitam šeimininkui. Kad žmonėms nėra iš ko gyventi, niekam neįdomu", – kalbėjo Z.Skardinskaitė.

Darbuotojai mano, kad centras tiesiog žlugdomas. Žmonėms sunku patikėti, kad neįmanoma rasti pinigų, kurie užtikrintų įstaigos egzistavimą iki Naujųjų metų.

"Įstaigos uždarymas brangiai kainuotų, tektų mokėti išeitines. Be to, pasipiltų kritika. Tad daug geriau, jei mes patys išsilakstytume. Tada galima pasakyti, kad centras merdėjo, esą taip jau įvyko ir niekas dėl to nebūtų kaltas", – svarstė Z.Skardinskaitė.

Bandydamas išsilaikyti centras buvo priverstas apriboti nemokamas, pabranginti mokamas paslaugas. Brangesnės tapo ir pažymos norintiesiems įsigyti ginklą bei gauti vairavimo teises. Be to, šiandien jau tenka mokėti už ambulatorinę psichologo konsultaciją.

"Kad mūsų veikla iš viso nesustotų, turime kaip nors verstis. Savivaldybė spaudė mus ieškoti visokių išgyvenimo variantų, su jos žinia buvo sudarytas priemonių planas", – LŽ paaiškino VPLC vadovas Emilis Subata. Tačiau, jo teigimu, įstaigos tai neišgelbės. Pavyzdžiui, pernai už mokamas paslaugas iš viso buvo surinkta 450 tūkst. litų, o centro darbuotojų atlyginimams ir "Sodros" mokesčiams per mėnesį reikėjo apie 411 tūkst. litų.

Z.Skardinskaitė
Z.Skardinskaitė

Nėra kito kelio

VPLC darbuotojai pasiduoti neketina. Visuotiniame susirinkime nuspręsta ruoštis streikui. "Daugiau nebeturime ką daryti, visas priemones jau išnaudojome. Supratimo ieškojome merijoje ir SAM, informavome premjerą, siuntinėjome raštus Seimo komitetams", – vardijo streiko komiteto nare tapusi Z.Skardinskaitė.

Darbuotojai reikalaus išmokėti algas bei užtikrinti įstaigos funkcionavimą. Liepos 4 dieną ketinama surengti įspėjamąjį dviejų valandų streiką, liepos 11-ąją - pradėti tikrąjį. Streikuojantys VPLC darbuotojai nekonsultuos pacientų, neguldys jų į skyrius, neišduos pažymų, neatliks ekspertizės. Tai nėra būtinoji pagalba, tad šios priemonės nesikerta su įstatymais.

VPLC direktorius E.Subata streiko idėją palaiko. "Taip, pritariu jam, jeigu jau nėra kito būdo atkreipti visų suinteresuotų institucijų dėmesį. Civilizuotoje valstybėje negali taip būti, kad gerai, sąžiningai dirbantys žmonės paliekami be atlyginimo ir galimybės išeiti atostogų. Labai abejoju, ar žmonės turi tiek santaupų, kad išgyventų be atlyginimo", – sakė jis.

"Sausi" atsakymai

Centro direktorių stebina sklindančios kalbos apie galimą sprendimo dėl VPLC perdavimo atidėjimą. Esą tai galėjo lemti stringančios SAM ir savivaldybės derybos dėl pasikeitimo nekilnojamuoju turtu.

Sveikatos apsaugos viceministras E.Mačiūnas neigė, kad tokios derybos vyksta. "Nieko apie tai nekalbėjome. Ir ką galėtume mainyti? Dalyvavau beveik visuose pokalbiuose su meru Artūru Zuoku, bet šios kalbos man – kažkas naujo", – LŽ sakė jis.

Paaiškinimų dėl susidariusios situacijos ir centro likimo LŽ kreipėsi ir į Vilniaus savivaldybę. "Pranešame, kad yra parengtas Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo projektas „Dėl biudžetinės įstaigos Vilniaus priklausomybės ligų centro savininko teisių, pareigų ir turto perdavimo". Šis projektas birželio 5 dieną vykusiame tarybos posėdyje buvo pateiktas svarstyti. Sprendimo projektas bus tvirtinamas artimiausiame tarybos posėdyje", – teigiama merijos atstovės Daivos Savickienės atsiųstame atsakyme.

Pasiteiravus, kodėl vilkinamas VPLC perdavimas SAM, kartu neskiriant išlaikymo šiam centrui, atsakyta, jog "Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu „Dėl Vilniaus miesto savivaldybės 2013 metų biudžeto tvirtinimo“ VPLC skirtas išlaikymas (1500 tūkst. litų). Taip pat šiam centrui papildomai skirtos lėšos ir iš Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, 2009−2013 metų priklausomybės ligų gydymo programai įgyvendinti 2013 metams – 1580,2 tūkst. litų".

Į klausimą, ar vis dėlto ketinama perduoti šį centrą SAM su visais įstaigai priklausančiais pastatais, gavome tokį atsakymą: "Informuojame, kad yra parengtas Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo projektas „Dėl biudžetinės įstaigos Vilniaus priklausomybės ligų centro savininko teisių, pareigų ir turto perdavimo.“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"