Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Į meilės guolį - su... chronometru

 
REKLAMA  •  2013 10 26 6:00
Džiaugsminga santarvė miegamajame paprastai garantuoja ir gerus poros santykius.
Džiaugsminga santarvė miegamajame paprastai garantuoja ir gerus poros santykius. LŽ archyvo nuotraukos

Daugeliui žinoma išmintinga Levo Tolstojaus frazė, kad visos laimingos šeimos panašios, o kiekviena nelaiminga - nelaiminga savaip. Tačiau beveik vieningai pripažįstama, jog nesutarimai miegamajame yra viena pagrindinių, nors neretai nutylimų, porų nesugyvenimo ir net skyrybų priežasčių. Ar tik ne ji ir slepiasi po dažniausiai įvardijama aptakia fraze „nesutapo charakteriai“?

Apie lytinio akto trukmę sklando daug mitų. Kai kurie teigia, jog yra „sekso gigantai“, galintys mylėtis valandą ar ilgiau, kiti – kuklesni, tačiau ne vienas irgi išgyvena, negalėdamas pasiekti tokių rezultatų, net priešingai – priverstas prisipažinti, kad kenčia dėl priešlaikinės ejakuliacijos (per ankstyvo sėklos išsiveržimo). Kokio masto ši problema, kokia vidutinė normalaus lytinio akto trukmė, kas yra gerai, o kas – per greitai?

Per greitai, per ilgai... O kiek – normalu?

Su tokiais klausimais kreipėmės į seksualinės medicinos gydytoją Robertą Adomaitį.

„Siekiant išsiaiškinti, kokia yra vidutinė lytinio akto trukmė, buvo atlikti moksliniai tyrimai. Tiriamieji - įvairaus amžiaus vyrai. Chronometru fiksuotas laikas nuo varpos įstūmimo į makštį iki sėklos išsiveržimo. Trukmė labai įvairi: nuo nulio, kai sėkla išsiveržia dar varpai nepatekus į makštį, iki pusvalandžio ar ilgiau. Beje, kai kuriems tiriamiesiems nepavyko „baigti“. Visų rezultatų mediana - 5,4 minutės, o daugiausia lytinių aktų baigėsi per 3–5 minutes. Reikia pridurti, kad norint išvengti tam tikrų dalykų, galinčių turėti įtakos lytinio akto trukmei, tokių kaip pažinties pradžia, jaunas amžius ir seksualinių santykių patirties stoka, dviejų žmonių susitikimas po ilgo išsiskyrimo, į tyrimą buvo kviečiamos poros, kurių partneriai gerai pažįsta vienas kitą ir yra įpratę mylėtis“, - pasakoja gydytojas R.Adomaitis.

Jis atkreipia dėmesį, kad per ankstyvos ejakuliacijos priežastis gali būti kai kurie poros incidentai – tada trumpu lytiniu aktu vyras „baudžia“ partnerę, nepaiso jos poreikių, siekia tik savo pasitenkinimo. Tačiau konfliktą išsprendus tie dalykai paprastai praeina. Kaip liudija tyrimai, susirūpinimą dėl pernelyg ankstyvos ejakuliacijos per savo gyvenimą yra patyrę daugiau kaip ketvirtadalis visų vyrų. Beje, gera žinia ta, kad amžius beveik neturi įtakos lytinio akto trukmei. Fiziškai stiprus, sveikas vyras tokį pat laiką gali mylėtis būdamas ir 20-ies, ir 45-erių, ir 60 metų. Lytinio akto kokybę gali lemti ligos, santykiai su partnere, aplinka, tačiau jo trukmei tie dalykai daro tik trumpalaikę įtaką.

R.Adomaitis
R.Adomaitis

„Norėčiau kaip filme...“

Reikia žinoti, kad kai kurie vyrams greita ejakuliacija yra įgimta. Jie tokie jau gimė, ir čia nieko nebepadarysi. Jokiomis pastangomis ar treniruotėmis to nepakeisi. Ar tai patologija, sutrikimas? Jokiu būdu ne. Net iki minutės trunkantis lytinis aktas pereina visus etapus, kaip ir ilgalaikis, žmonės patiria orgazmą. Ir jeigu toks vyras sutinka partnerę, kurią ši jo savybė tenkina, nekyla jokių problemų, nes yra moterų, kurios geba greitai atsipalaiduoti ir per labai trumpą laiką patirti pasitenkinimą. Problemų kyla ir apie sutrikimą gali būti kalbama tuomet, kai kenčia vienas ar kitas partneris, kai tarp jų kyla nesutarimų, kurie vis plečiasi, ir dažniausiai net pamirštama, kas įžiebė tą kibirkštį, iš kurios įsiliepsnojo tokia nesantaika, kad namie skraido lėkštės, kraunami lagaminai...

Kai kurie antropologai, pasak R.Adomaičio, šmaikštauja, esą žmonija išliko būtent vyrų, patiriančių greitą ejakuliaciją, dėka. Tokių individų populiacijoje yra nuo 2 iki 5 procentų. O gal iš tiesų? Juk gamtoje lytiniam aktui daug laiko skirti negalima – nesaugu, reikia ieškoti maisto, tenkinti kitus gyvybinius poreikius. Tai tik žmonės, turintys daug laisvo laiko ir patogius šiltus būstus, sugalvojo, kad mylėtis reikia ilgai... Dėl įdomumo reikėtų pridurti, kad lytinio akto trukmės variacijų esama net tarp gyvūnų – ir ilgai, ir trumpai santykiauja tiek pelytės, tiek... drambliai (tai tik fiziologija, neturinti nieko bendra su dvasingumu...).

Grįždami prie problemos esmės pakalbėkime apie patirtį, kuri praverčia vyrui daug kur, taip pat ir lytinių santykių srityje. „Jeigu vyras nėra patyręs sunkios psichologinės traumos arba neturi kokių nors fizinių negalių, jis gali išmokti kontroliuoti ejakuliacijos laiką, sklandžiai atidėti sėklos išsiveržimo akimirką. Tačiau tik toks, kuriam greita ejakuliacija nėra įgimta", - akcentuoja gydytojas. Žinoma, net nemenkos patirties turinčius vyrus kai kada gali apgauti ambicijos. Tuomet jie, apimti nerimo, kreipiasi į gydytoją ir prašo patarti, kaip lytinį aktą pratęsti iki 15 minučių: „Norėčiau kaip filme, nes man pavyksta tik... 12 minučių.“ Tada medikui tenka įrodinėti, jog tas epizodas, be abejo, buvo filmuojamas ne vieną dieną, o moteris vyrą myli ne vien už tai, kad jis geba ilgai mylėtis.

„Istorijoje buvo daugybė greitos ejakuliacijos apibrėžimų, dabar apsistota prie šio: „Per greita ejakuliacija - jeigu sėklos išsiveržimas įvyksta greičiau nei per 1 minutę“, - sako gydytojas. - Tačiau, jeigu nagrinėtume atvejus, kai visi vieno vyro aktai su skirtingomis partnerėmis trunka iki 2 minučių, pamatytume, kad iš tiesų 90 proc. jų trunka mažiau negu minutę. Tiek laiko jokiu būdu negali pakakti situacijai kontroliuoti. Pagrindinė ankstyvos ejakuliacijos keliamų problemų esmė - kad vyras negali valdyti savo kūno. Tai jam kelia nepasitenkinimą, nerimą, nevisavertiškumo jausmą, kėsinasi į pačią vyriškumo esmę. Sėklos išsiveržimo nevaldo nė vienas vyras, tokia jau yra fiziologija, tačiau kiekvienas nori kontroliuoti vadinamąją intravaginalinės ejakuliacijos latencijos (atidėjimo) trukmę - laiką nuo varpos sustandėjimo iki sėklos išsiveržimo."

Džentelmenas prieš 100 metų ir dabar

„Lytinių santykių suvokimas ir tai, ko iš jų tikimės, per pastarąjį šimtmetį kardinaliai pasikeitė. Viktorijos laikais džentelmenai negaišo laiko mylėdamiesi - tai buvo laikoma nereikalingu energijos švaistymu. Vyrui derėjo eiti į klubą, skaityti laikraščius, domėtis politika, rūkyti cigarus, bendrauti, o mylėtis – nesąmonė! Dabar tokį džentelmeną visi kepurėmis užmėtytų, - juokiasi gydytojas. – Priešlaikinės ejakuliacijos keliamos problemos - emocinė įtampa, nepasitenkinimas, nusivylimas, kurį jaučia vienas ar abu partneriai, iš to kylantys jų tarpusavio santykių sutrikimai. Jeigu pora patenkinta ir laiminga, nors meilės aktas trunka vos minutę, viskas gerai, nėra apie ką kalbėti. Tačiau taip būna labai retai: kai susitinka, kaip sakoma, „dvi vieno obuolio pusės“, arba labai lanksčios, adaptyvios psichikos žmonės. Nors tokių yra maždaug trečdalis populiacijos, gyvenime jie dažnai prasilenkia.“

Neretai vienas partnerių kenčia ir tyli. Greita ejakuliacija – labai uždelsta problema, ko gero, dažniau atvedanti porą iki skyrybų, nei skatinanti kreiptis į gydytoją. Žmonės į medikus kreipiasi užauginę vaikus, kai įsisenėję šeimos santykių skauduliai, psichologinės problemos tampa nepakeliamos. Jie nesutaria, priekaištauja, žemina vienas kitą. Tada padėti labai sunku.

„Nors pas gydytoją neretai ateina vienas žmogus, vis tiek tenka spręsti poros problemas. Tokia yra seksualinės medicinos specifika. Sėkmės galima pasiekti tik dalyvaujant partneriui ir glaudžiai su juo bendradarbiaujant. Vieno asmens pastangomis gero rezultato pasiekti labai sunku arba beveik neįmanoma, - dalijasi patirtimi gydytojas R.Adomaitis. – Sutariančios ir puikiai bendradarbiaujančios poros pačios išsprendžia tarpusavio problemas. Tos, kurios neblogai sutaria ir nuoširdžiai stengiasi, noriai naudojasi patarimais, ieško ir atranda būdų, kaip gyventi normalų seksualinį gyvenimą, kartais net pasitelkdamos papildomų priemonių, ieškodamos įvairių variantų. Tačiau taip jau yra, kad žmonės iš aplinkoje esančios informacijos apie seksualinę funkciją susidaro normos įvaizdį. Ir, be abejo, lygina jį su savo patirtimi bei galimybėmis. Vyrai, turintys problemų dėl ankstyvos ejakuliacijos, neretai priežasties ieško žmonos arba nuolatinės partnerės veiksmuose. Bet kai tai nepasitvirtina, kreipiasi į gydytoją. Ir ne todėl, jog norėtų būtų „sekso gigantais“, o tam, kad bent vieną dieną pasijustų „normalūs kaip visi“, t. y. galėtų ramiai pasimylėti tas 5 minutes. Jiems svarbiausia – pajusti, kad gali kontroliuoti situaciją, valdyti savo kūno funkcijas. Ir tegul meilės aktas truks trumpiau nei tas išsvajotąsias 5 minutes, vis vien jis žmogui reikš labai daug - padės susigrąžinti savivertę. Jausmas, kad gali kontroliuoti situaciją, keičia ir vyro savijautą, santykius su partnere, vadinasi, gerina poros gyvenimo kokybę.“

Netikėtai atrastas sprendimas

Kaip galima padėti žmonėms, kurie objektyviai turi priešlaikinės ejakuliacijos problemų, t. y. jų lytinis aktas per greitas su visomis partnerėmis, kelia diskomfortą, todėl gali būti įvardijamas kaip seksualinė disfunkcija?

„Yra žinoma, kad viena iš neuromediatoriaus serotonino funkcijų – slopinti smegenyse lytinį sujaudinimą. Pirmalaikę ejakuliaciją lemia tam tikras slopinimo proceso sutrikimas, - aiškina seksualinės medicinos gydytojas R.Adomaitis. - Iki šiol buvo preparatų, priklausančių selektyviųjų serotonino inhibitorių klasei, kurie veikia serotinino apykaitą. Tačiau organizmas juos skaido lėtai, prie jų priprantama, todėl ejakuliacijos problemoms spręsti netinka. Ejakuliacijos procesui reguliuoti svarbu, kad preparatas veiktų greitai ir neilgai, o poveikis būtų nukreiptas į lytinę funkciją. Šiaip jau vaistų nuo seksualinės disfunkcijos atrandama labai retai. Galima sakyti, jog šįkart pasisekė – atsitiktinai buvo atrastas dapoksetino preparatas, tinkantis ejakuliacijos problemoms spręsti. Vaistas veikia greitai, trumpai, didžiausia jo koncentracija kraujyje susidaro po 1-2 valandų išgėrus tabletę. Paskui organizme jis labai greitai skyla, todėl nebūna vadinamojo nutraukimo sindromo. Vyrams nereikia jaudintis, ar spės išgerti piliulę. Paprastai daugelis nujaučia, ar valandos laikotarpiu gali turėti lytinių santykių, juo labiau jeigu jie planuojami šeimos miegamajame. Poros dažniausiai mylisi 2 ar 3 kartus per savaitę, taigi laikas, kada tai įvyks, paprastai gali būti derinamas su partnere.“

Kai kuriems Lietuvos vyrams šis preparatas pažįstamas, nes kai kas jo atsiveždavo arba atsisiųsdavo iš užsienio. Dabar šių tablečių galima įsigyti ir Lietuvoje. Reikia tik rasti drąsos ir stiprybės kreiptis į seksualinės medicinos specialistą arba šeimos gydytoją, nelaukiant, kol gana paprastai išsprendžiama problema sugadins tai, kas tarp žmonių vertingiausia – darnius tarpusavio santykius, šeimą. Turintieji preparato vartojimo patirties tikina, kad jo pamėginus ir abiem partneriams pasistengus, miegamasis ėmė kelti tik malonias emocijas, o į namus grįžo santarvė.

LT/Pri/2013/16

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"