Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Gyvybes gelbėja tik ryšio zonoje

 

Greitosios medicinos pagalbos (GMP) medikai nuogąstauja, kad dėl dispečerinių pertvarkos ligoniai jų gali nesulaukti: vietos kelių nežinantiems medikams gali nepavykti rasti privažiavimo prie atokesnių kaimų, o žmogaus gyvybe vertinama 'auksinė' valanda gali ištirpti ir ten, kur nesiekia mobilusis ryšys.

"Ačiū Dievui, kad šiandien nieko neatsitiko ir, duok Dieve, kad rytoj viskas būtų gerai", - tokiomis mintimis kiekvieną dieną baigia Širvintų rajono Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vyriausioji gydytoja Nijolė Dimšienė. Šiam centrui priklausančių dviejų GMP automobilių brigados nuo pirmadienio važinėja tik pagal dispečerių iš Vilniaus GPM stoties nurodymus, tad nuolat baiminamasi nesklandumų. Vilniaus apskritis - vienintelė visame krašte suspėjo nuo metų pradžios perimti aplinkinių rajonų savivaldybių GMP dispečerines. 

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) valdininkai gavę Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) rekomendacijas buvo priversti pripažinti, kad pertvarkai išties nepasirengta: nėra patikimos techninės įrangos, neatsižvelgta į tai, kad GMP medikai vykdo ne vien būtinosios medicinos pagalbos funkcijas ir pan. 

"Auksinė" valanda ištirps

Nuo šių metų sausio pirmųjų dienų GMP dispečerinių tarnybų darbą iš 56 rajonų turėjo perimti 10 įstaigų - Marijampolės, Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos ir Vilniaus apskričių centrų GMP stotys. Tačiau, pasak sveikatos apsaugos viceministrės Janinos Kumpienės, trūkstant lėšų nebuvo įsigyta reikiamos įrangos. Esą todėl nespėta įvykdyti ir dispečerinių pertvarkos, jų šiuo metu yra beveik tiek pat, kiek ir buvo.

"Kitų valstybių patirtis rodo, kad dispečerinių funkcijų valdymas savivaldybėje turint tik dvi ar tris brigadas, nėra racionalus. Todėl ir buvo numatyta pertvarka. Pertvarkius dispečerinių tinklą į įvykio vietą bus galima nuvykti operatyviau ir pagalbą suteikti per patį optimaliausią laiką. Jį medikai vadina "auksine" valanda. Medikai greičiau galės padėti žmogui po eismo įvykio ar kito nelaimingo atsitikimo, insulto, infarkto ar pan.", - LŽ tvirtino J.Kumpienė. Anot viceministrės, be Vilniaus, pertvarkai beveik pasirengusios tik Klaipėdos ir Kauno GMP stotys, tačiau kitos - tikrai dar ne. 

Dirba kaip ant adatų

Vilniaus GMP stotis jau perėmė funkcijas iš apskričiai priklausančių Elektrėnų, Vilniaus, Ukmergės, Šalčininkų, Trakų, Švenčionių, Širvintų rajonų savivaldybių GMP dispečerinių tarnybų. 

Tad šių rajonų medikai pirmieji pajuto ir pertvarkos trūkumus.

Širvintų rajono PSPC vyriausioji gydytoja N.Dimšienė LŽ teigė, kad perdavus dispečerinės paslaugas Vilniuje dirbantiems dispečeriams, rajono medikai prarado savarankiškumą. Nuo šiol į iškvietimus važiuoja griežtai pagal vilniečių nurodymus, gaunamus mobiliuoju ryšiu. Mat žadėto kur kas patikimesnio radijo ryšio tarp Širvintose dirbančių medikų brigadų ir Vilniaus dispečerių kol kas nėra. 

"Tvirtinama, kad radijo ryšį turėsime po trijų mėnesių, kovą, tačiau šiuo metu neveikia ir GPS navigacinės sistemos. O kompiuterinės programos veikia prastai - kol į mūsų kompiuterius ateina pranešimas apie iškvietimą, kol spausdintuvu išspausdinama iškvietimo kortelė, praeina beveik minutė. Gerai, jei tai nėra ypač skubus atvejis. Tačiau tokiu atveju net viena pradelsta minutė gali kainuoti žmogaus gyvybę. Gerai, kad iki šiol dar neatsitiko nieko bloga", - sakė N.Dimšienė.

Suvalkijoje Marijampolės GMP stoties dispečeriai funkcijas perėmė iš Kazlų Rūdos bei Kalvarijos GMP tarnybų, nes nuo šių metų teritorinės ligonių kasos atsisakė finansuoti ten buvusias GMP medikų brigadas todėl, kad šiuose rajonuose gyvena mažiau nei 16-18 tūkst. gyventojų.

Tačiau ir jie, anot Marijampolės GMP stoties direktoriaus Alvydo Dirsės, susiduria su ta pačia problema - iškvietimai budinčioms medikų brigadoms perduodami mobiliuoju ryšiu, nes radijo ryšio įrenginių nėra nei dispečerinėje, nei medikų automobiliuose.

"Nebesitikime, kad būsime aprūpinti reikiama - radijo ryšio ir GPS navigacine - įranga, tad nusprendėme patys ją įsigyti iš savo uždirbtų lėšų. Kitos išeities nematau, tad netrukus skelbsime tarptautinį įrangos pirkimo konkursą", - LŽ atskleidė A.Dirsė. Anot jo, kol nėra tinkamos įrangos, jie nesiryžo dispečerių funkcijų perimti iš kitų dviejų Marijampolės apskrities savivaldybių - Šakių bei Vilkaviškio. 

Tuo metu patys medikai baiminasi, kad nelaimių nebus išvengta, jei iškvietimas jų negalės pasiekti tuo metu, kai jie bus vietovėje, kur jų nepasieks mobilusis ryšys.

Reforma didmiesčiams

LŽ kalbinti krašto GMP stočių medikai stebėjosi, kodėl trūkstant lėšų taip skubama pertvarkyti GMP dispečerines tarnybas. "Buvo laiko, reikėjo viską gerai suplanuoti, paskui pasirengti tokiai pertvarkai, o ne elgtis karštakošiškai", - teigė Šakių GMP stoties direktoriaus Rimgaudas Juozas Lebedžinskas.

R.J.Lebedžinsko teigimu, reformai reikia papildomų pinigų, nes navigacinė, kompiuterinė įranga kainuoja tūkstančius litų. Šakių GMP stočiai tai būtų sunkiai pakeliama našta, jei pačiai reikėtų ją įsigyti, nes tam prireiktų ne vieno šimto tūkstančių litų.

"Reforma sugalvota didmiesčiams ir visai neatsižvelgta į kaimo specifiką. Juk į nelaimę patekusiam žmogui GMP medikas yra ir pirmasis patarėjas, ir pagalbos teikėjas. Gyvenantieji vidury miškų ar laukų gydytojo juk neprisišaukia, nes juos aptarnauja bendrosios praktikos gydytojas, paprastai atvažiuojantis iš kur nors toliau. Ir pas mus, į Šakius, gydytojai dirbti atvažiuoja net iš Kauno. Todėl GMP medikas - visa kaimo žmogaus viltis, o jei jis klaidžios ieškodamas ligonio, tos vilties gali ir nebeprireikti", - mąstė Šakių GMP stoties direktorius.

Būtent to baiminasi ir šiemet GMP tarnybos netekusio Kazlų Rūdos PSPC vyriausioji gydytoja Marija Tebėrienė. Pasak gydytojos, šios savivaldybės kai kurie kaimai - tiesiog miškuose. GMP brigadose dirbantiems vietiniams žmonėms pavyksta surasti miško keliukus į tokius kaimus, bet atvykusiems iš kitur medikams to padaryti beveik neįmanoma.   

Darbo padaugėjo

GMP stočių ir tarnybų darbuotojai neslėpė, kad pastaraisiais metais darbo jiems tik daugėjo. Ypač po to, kai mažesnėse ligoninėse pernai buvo uždaryti kai kurie skyriai, naktimis pradėta teikti tik labai ribota skubioji pagalba. "Anksčiau per metus susidarydavo apie 4 tūkst. iškvietimų, tačiau jų vis daugėja, nes Širvintų ligoninėje nebeliko chirurginio skyriaus, ir ligonius tenka vežti į Vilnių. Vis dažniau, ypač naktimis, pervežti ligonius GMP tarnybos prašo ir ligoninės skubios pagalbos skyrius, nes naktį jame budintys traumatologai gali pagelbėti tik esant mažoms traumoms", - pasakojo N.Dimšienė.

Panaši padėtis ir Šakiuose. "Mūsų ekipažai į Kauno ligonines vyksta net iki keturių kartų per parą", - LŽ sakė Šakių GMP stoties direktorius R.J.Lebedžinskas.   

Iki šių metų į Kauno ligonines ligonius tekdavo vežti ir Kazlų Rūdos bei Kalvarijos GMP automobiliais. Kelionėje jie užtrukdavo 3-4 valandas.

Negailėjo kritikos

Seimo SRK pirmininkas Antanas Matulas LŽ teigė, kad SAM tik gavusi jų komiteto rekomendacijas pripažino, jog GMP dispečerinių pertvarkai tinkamai nepasirengta, tad žadėta neskubėti. 

"Kai SRK svarstėme dabartinę situaciją, išsiaiškinome, kad pertvarką būtina stabdyti ar atidėti jos įgyvendinimą. Matėme, kad tam nebuvo pasirengta techniškai: neįsigyta navigacinės ir kitokios techninės įrangos, o mobilusis ryšys nepatikimas, tad pasikliauti vien juo - pernelyg rizikinga", - teigė A.Matulas.

Pasak SRK pirmininko, nežinia kodėl iki šiol nepatvirtintas GMP brigadų išdėstymo savivaldybėse planas, neaišku, kodėl SAM nutarė vienu metu ir optimizuoti dispečerinių tinklą, ir sumažinti brigadų atsižvelgiant į gyventojų skaičių. Dėl to 19 savivaldybių turės likti tik po vieną ar pusantros budinčios GMP brigados. 

"Nežinia kodėl nenorima atsižvelgti, kad Lietuvoje GMP medikai vykdo ne tik būtinosios medicinos pagalbos, kaip yra daugelyje valstybių, bet ir kitas funkcijas. Todėl aklai kopijuoti Prancūzijos ar kitų valstybių modelį mūsų krašte nederėtų", - tvirtino A.Matulas. 

Pasak jo, susirūpinimą kelia ir tai, kad šiai pertvarkai nepasirengusios ir savivaldybės, ypač tos, kurioms GMP brigadas teko perduoti greta esančioms stambesnėms merijoms. Joms net prireikė keisti kai kuriuos savo dokumentus.

Norėjo geriau, o išėjo...

Sveikatos apsaugos viceministrė J.Kumpienė dėl nesėkmingai pradėtos GMP dispečerinių pertvarkos kaltina pinigų trūkumą. Esą SAM neturėjo pakankamai lėšų, kad apskričių GMP stotims būtų galėjusi nupirkti visą būtiną įrangą. Tai bus stengiamasi padaryti pamažu dar šiemet. Tačiau ar tai pavyks, viceministrė nesiryžo prognozuoti. 

"Viskas priklausys nuo finansinių galimybių. Jei krizė užsitęs, finansavimas, matyt, nebus toks, kokio mums norėtųsi. Tačiau jei tik leis finansinės galimybės, įrangą nupirksime ir pertvarkos laikas sutrumpės", - LŽ tikino viceministrė. 

Skaičiuojama, kad vienam automobiliui reikalinga įranga gali kainuoti apie 20 tūkst. litų, o Lietuvos GMP stotyse ir tarnybose nuolat budi 240 automobilių. J.Kumpienė tvirtino, kad vos tik kurios nors apskrities merijos ir GMP tarnybos bus pasirengusios, jas bus skubama aprūpinti reikalinga kompiuterine įranga. Pirmiausia, matyt, tai bus padaryta Klaipėdoje ir Kaune. 

"Tačiau dėl dispečerinių tarnybų darbo pertvarkos pacientai nenukentės. GMP brigadų skaičius išliks panašus, kaip ir iki šiol. Keisis tik jų pavaldumas", - skubėjo patikinti sveikatos apsaugos viceministrė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"