Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Gydytojas ir pacientas: kas nuo ko ginasi

 
LŽ archyvo nuotrauka

Dabar, kai abiturientai renkasi, ką studijuoti, nemažai geriausiai egzaminus išlaikiusių jaunuolių jau žino savo kelią: tai – medicina. Profesija, nepavaldi nei mados, nei laiko įgeidžiams, būtina ir gerais, ir sunkiais laikais, nes žmonėms reikalinga kompetentinga pagalba, atjauta.

Tačiau paprastai yra ir kita nuomonė. Tėvai, trokštantys apsaugoti savo atžalas nuo pernelyg didelių sunkumų, mano: jei vaikas rengiasi būti gydytoju, tada tegul renkasi bent lengvesnę specialybę, tarkime, šeimos gydytojo. Esą poliklinikoje priiminės senukus, kurių dažnam labiau reikia pokalbio ir paguodos nei gydymo, išrašinės receptus ir neturės kasdien žvelgti mirčiai į akis.

Reikalavimai ir galimybės

„Poliklinika tikrai nėra ramus užutėkis, - sako Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) prezidentas profesorius Liutauras Labanauskas. – Tiek Sveikatos apsaugos ministerijos Žalos sveikatai atlyginimo ir ginčų komisijos statistika, tiek LGS atlikto tyrimo duomenys rodo, kad šeimos gydytojui tenka labai daug kontaktuoti su pacientais, todėl tai yra viena rizikingiausių specialybių. Šeimos gydytojui reikia užduoti žmogui tiek klausimų, paskirti tyrimų, kad visko tinkamai atlikti per tam skirtas 8,5 minutės tiesiog neįmanoma. Ypač į keblią situaciją jis patenka, kai turi diagnozuoti staigias ligos formas, tokias kaip meningokokinė infekcija arba tromboembolija. Tuomet ligonio būklė kinta minutėmis. Kilus konfliktui paprastai apkaltinamas medikas... Todėl labiausiai tikėtina šeimos gydytojo pozicija – iš anksto vengti konflikto, pildyti bet kokį paciento pageidavimą: norite antibiotikų – išrašysiu, norite tyrimų ar konsultacijos – pasiųsiu.“

Kodėl gydytojas jaučiasi toks pažeidžiamas? „Medicina iš gydymo meno tapo paslauga, o medikas – paslaugų teikėju. Tie dalykai atsirado iš poreikio sutvarkyti lėšų skirstymą ir panaudojimą, pacientų teises ir kita, - tvirtina profesorius. – Problemų kelia skirtumas tarp gydytojo profesijos esmės ir visuomenės lūkesčių. Juk iš paprasto paslaugų teikėjo reikalaujame kur kas mažiau nei iš gydytojo, kuriam patikime savo sveikatą, - tikimės ypatingo jo požiūrio, pagarbos, maksimalaus rūpestingumo. Tik į galimybes nesame linkę atsižvelgti. Kita vertus, gydytojo profesijos prestižas visuomenės akyse pastaraisiais metais buvo gerokai nuvertintas. Prie to prisidėjo ir viešas problemų bei neigiamų įvykių eskalavimas. Per dieną suteikiama tūkstančiai medicinos paslaugų, išgelbėjama šimtai gyvybių, deja, geros naujienos niekam neįdomios. Pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatyme nurodyta, kad už patirtą žalą sveikatai pacientai gali reikalauti kompensacijos, tačiau net nepasidomėta, ar sveikatos įstaigos tam pasirengusios. Visuomenė įsivėlė į ginčus.“

Pacientas turi teisę, o gydytojas...

„Gydytojo teisės apsiginti ginčytinu atveju labai ribotos, - teigia LGS sekretoriato vadovė teisininkė Aistė Sivakovaitė. - Pagal Medicinos praktikos įstatymą, jam suteikiama teisė verstis medicinos praktika. Beveik tuo teisės ir apsiriboja, nes jų turinys iš esmės – vėlgi pareigos. Tiesa, tas pats įstatymas suteikia gydytojui teisę atsisakyti teikti sveikatos priežiūros paslaugas, jeigu tai prieštarauja jo profesinei etikai. Naujame Gydytojų etikos kodekse įtvirtinta daugiau teisių, ir jos vertintinos kaip moralinės nuostatos: teisė į adekvatų atlyginimą, į valstybės garantuotą profesinės kvalifikacijos tobulinimą ir kt. Tačiau pareigų vis tiek labai daug."

Dėl pacientų teisių, pasak A. Sivakovaitės, yra priešingai. Mat pirma įsigaliojo įstatymas, nustatantis pacientų teises be jokių pareigų. Tik vėliau atsirado kita redakcija, apibrėžianti ir tam tikras pareigas. Pastaruoju metu, anot pašnekovės, pareigų ir teisių santykis tapo apylygis, bet pacientai dažniausiai linkę akcentuoti savo teises, o ne pareigas. "Dabar pacientas - nebe gydytojo globotinis, bet partneris, kuris, išklausęs mediko rekomendacijas, gali pareikšti savo nuomonę, apsispręsti dėl gydymo", - sako A. Sivakovaitė.

Šiandien pacientams reikia pasirašyti keletą sutikimų dėl tam tikrų procedūrų. Bet ar medikas turi laiko išsamiai paaiškinti žmogui apie procedūros pasekmes, prognozes, juo labiau – apie alternatyvas? „Priimantieji teisės aktus nesivargino apskaičiuoti, ar gydytojui pakaks laiko visoms pareigoms įvykdyti. Šeimos gydytojas kasdien turi priimti 30-40 pacientų. Nors protu nesuvokiama, tokia nuostata galioja. Ir jei pacientas skundžiasi, kad kuri nors procedūra buvo atlikta netinkamai ar be jo sutikimo, gresia teisinės pasekmės. Į gerus gydytojų ketinimus arba laiko stygių niekas nesirengia atsižvelgti“, - apgailestauja A. Sivakovaitė.

Ar gydytojas atliko pareigas, lengva įsitikinti patikrinus medicininius dokumentus. Ar pacientas vykdė gydytojo rekomendacijas, vartojo vaistus, laikėsi režimo, daugeliu atvejų lieka tik jo sąžinės reikalas.

„Nugydė" sveiką žmogų

Vis akivaizdesni tampa ir kai kurių gyventojų norai gauti kuo daugiau, o įdėti kuo mažiau. „Esu sveikas, todėl nematau reikalo mokėti privalomojo sveikatos draudimo mokesčių“, - pareiškia pilietis, ir nemoka. Tačiau vos užklumpa liga, pasipila pageidavimai: gydytis universitetinėje ligoninėje, pas aukščiausio lygio profesionalus, garsius profesorius, geriausiais vaistais ir t. t. Patyręs, kad pro duris nepateks, toks žmogelis brausis pro langus, ieškos pažinčių, reikalaus ir pan. Jeigu pavyks, tačiau paaiškės, kad net aukščiausios kvalifikacijos profesoriai – ne dievai, ir, tarkime, dėl netinkamo gyvenimo būdo visiškai nualintos širdies ar didžiulio kiekio pilstuko sukelto pankreatito jie neįstengs išgydyti, pasiskųs.

Nuo ūmaus pankreatito mirus jaunuoliui, kuris, motinos teigimu, iki tol buvo „visiškai sveikas“, moteris nedelsdama kreipėsi į policiją ir parašė skundą: „Nugydė.“ Maža to, vakare į ligoninę atvyko pareigūnai saugoti jo kūno, „kad gydytojai nepaslėptų įkalčių“. Kadangi patanatomijos skyriaus administracija jau nedirbo, o be jos nebuvo kam atiduoti mirusiojo, medikams dar buvo iškelta ir administracinė byla dėl trukdymo policijai vykdyti savo pareigas, tačiau teisėja skundą atmetė. Vėliau paaiškėjo ir tai, kad tas „visiškai sveikas jaunuolis“ buvo mirtinai apsinuodijęs neaiškios kilmės gėralu...

Baudžiamosios bylos medikams keliamos vis dažniau. Pacientai ar jų artimieji, siekdami revanšo, gali lengvai užvirti mokesčių mokėtojams brangiai kainuojančią košę - pakanka tik kaip nors suraityti skundą policijai, ir bus iškelta byla dėl profesinės pareigos neatlikimo. Tuomet prasideda ilgas ekspertizių ir teismų maratonas, kurio pabaigos lemta sulaukti ne visiems kaltinamiems medikams.

Kur brėšime ribą

Ar yra riba, kurią reikėtų nubrėžti valstybėje, besididžiuojančioje savo tolerantiška, solidaria visuomene? Ar yra drąsos, leidžiančios pasakyti: norintieji turėti teises privalo atlikti ir pareigas? Tapo įprasta, kad griežčiausius reikalavimus kelia tie, kurie į visuomenės gerovę įdeda menkiausią indėlį, ignoruoja sveikos gyvensenos nuostatas, vengia mokėti mokesčius ir renkasi išlaikytinių dalią.

„Problema yra tai, jog daugiau kaip per du nepriklausomos Lietuvos dešimtmečius taip ir neatsirado politinės valios pasakyti: taip, sveikatos priežiūra mūsų šalyje nemokama, tačiau tik tam tikra dalimi. Kitkuo tenka pasirūpinti patiems. LGS pastangomis visos pastarosios vyriausybės į savo veiklos programas įtraukia savanoriško sveikatos draudimo sistemos kūrimą, bet šio klausimo svarstymą vis atideda, - tvirtina LGS prezidentas L. Labanauskas. – Net Konstitucinis Teismas pripažino, kad valstybė negali apmokėti visų sveikatos paslaugų, kad reikia ieškoti alternatyvių šaltinių. O kai iki šiol deklaruojame nemokamą sveikatos priežiūrą, vadinasi, meluojame. Melas skatina nepagrįstus lūkesčius, o jų neišsipildymas - konfliktą.“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"