Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Globos įstaigos: už pinigus vietų yra

 
2013 01 19 5:36
Apie 50-70 proc. globos namų gyventojų guli patale. /LŽ archyvo nuotrauka
Apie 50-70 proc. globos namų gyventojų guli patale. /LŽ archyvo nuotrauka

Valstybė atkakliai ignoruoja senatvę, kratosi globos namų, kaskart bandydama mažinti neįgalių gyventojų skaičių. Bene tik sostinė ketina plėsti globos paslaugas, tobulinti slaugą.

Vilniaus miesto savivaldybės slaugos ir globos reikalų komisijos pirmininkė Rūta Vanagaitė vardija: nors praėję metai Europoje buvo paskelbti Aktyvaus senėjimo metais, Lietuva nesurengė nė vienos konferencijos šia tema, nepriėmė nė vieno senatvę lengvinančio įstatymo.

Europos institucijoms raportuota, kad slaugai ir globai per metus skiriama 253 mln. eurų. Bet, R.Vanagaitės duomenimis, iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo slaugai ir globai skiriama tik 126 mln. litų.

Nors Lietuvoje yra 700 tūkst. asmenų, kuriems per 60 metų, arba kas ketvirtas šalies pilietis, paslaugas namie gauna tik 1 proc. senyvų žmonių, o paslaugų globos institucijose negauna nė tiek.

Lietuva paskutinė Europoje įteisino paliatyviąją slaugą, tačiau 100 tūkst. gyventojų numatomos tik 6 paliatyviosios slaugos lovos.

"Apie 50-70 proc. globos namų gyventojų guli patale, kamuojami pragulų, žaizdų. Per metus miršta net penktadalis globos namų gyventojų. Be to, miršta patirdami kančių. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija nenori pripažinti, kad šiems žmonėms reikalinga normali slauga, tad šių paslaugų nefinansuoja. Matyt, patogiau įsivaizduoti, kad visi ten groja armonikomis ir šoka. Jų supratimu, seneliai gyvena namuose, tad susirgę turi eiti į polikliniką. Kita vertus, ministerija nereikalauja, kad globos namų gyventojai būtų prirašyti prie poliklinikų", - negeroves vardija R.Vanagaitė.

R.Vanagaitės teigimu, būtina labiau kontroliuoti globos namuose teikiamų paslaugų kokybę. /Romo Jurgaičio nuotrauka
R.Vanagaitės teigimu, būtina labiau kontroliuoti globos namuose teikiamų paslaugų kokybę. /Romo Jurgaičio nuotrauka

Paslaugų nekontroliuoja

Realiai teikdami slaugos paslaugas globos namai dirba neturėdami slaugos licencijų. Jų neturi du trečdaliai valstybinių globos namų. Kam tvarkytis, jei niekas nesikabinėja? Taigi žmonės gauna slaugos paslaugų, bet jų kokybės niekas nekontroliuoja. Iš globos namų nereikalaujama, kad jų gyventojai būtų vežami į lauką, kad šios įstaigos įrengtų nuovažas neįgaliesiems.

"Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš 200 globos įstaigų per metus patikrino tik 36, nors šiam darbui turi net 23 valdininkų etatus. Nepatikrinta nė viena privati, savivaldybės ar parapinė įstaiga. Privačių globos įstaigų ne tik niekas nekontroliuoja, bet net ir nežinoma, kiek jų yra", - tikina R.Vanagaitė.

Politikę piktina pastaruoju metu svarstomas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymas globos įstaigose gyvenančius proto ir psichikos neįgaliuosius grąžinti į bendruomenes, o globos įstaigas, kur jiems šiuo metu teikiama pagalba, ilgainiui uždaryti.

Dideli planai

Pernai sostinės valdžia patvirtino Vyresnio amžiaus asmenų priežiūros 2012-2020 metų strategiją, šiuo metu svarstomas jos įgyvendinimo veiksmų planas.

"Kurdami strategiją domėjomės daugeliu visai Lietuvai bendrų dalykų: kaip keisti įstatymus, normatyvus, higienos normas. Bet Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų į darbo grupę neprisikvietėme", - sako R.Vanagaitė.

Ko gero, kiti šalies rajonai galėtų pavydėti sostinei. Čia bent planuojama, kad iki 2015-ųjų slaugos lovų sostinėje padaugės nuo 690 iki 1000, globos namų paslaugų gavėjų kasmet daugės iki 10 procentų. Tiek pat kasmet daugėtų asmenų, gaunančių lankomąją priežiūrą. Planuojama, kad 20 proc. daugiau ligonių gaus slaugos paslaugas namie. Be to, numatoma įsteigti 6 naujus dienos centrus pagyvenusiems žmonėms, įkurti iki 100 vietų nakvynės namus žiemos sezonu, o vieną iš slaugos ligoninių pertvarkyti į municipalinius 200 vietų slaugos namus. Taip pat žadama, kad mieste veiks 2-3 slaugos namai, įstaigos, kur iki mirties prižiūrimi nepagydomai sergantys žmonės. Statomi nauji ligoninių korpusai būsią pritaikyti slaugai, steigiamos atskiros paliatyviosios slaugos palatos.

Ieško pigiau

Vilniaus savivaldybės siuntimo į globos įstaigas šiuo metu laukia apie 100 žmonių. R.Vanagaitės duomenimis, vienas mėnuo valdiškuose globos namuose sunkios negalios žmonėms kainuoja 2300-2500 litų. Tvirtinama, kad už mažesnę sumą teikti kokybiškų paslaugų neįmanoma.

Vienų brangiausių Lietuvoje - Vilniuje įsikūrusio privataus reabilitacijos centro "Gemma" kaina per mėnesį - 2950 litų žmogui. "Kaune panašios kokybės paslaugas galima gauti daugiau nei 2 kartus pigiau - už 1500 litų", - teigia R.Vanagaitė. Todėl kai kuriuos vilniečius ketinama siųsti į Kaune ir jo apylinkėse esančius globos namus. Tai būtų galimybė už tuos pačius pinigus globos namuose apgyvendinti dvigubai daugiau žmonių.

"Sunkią negalią turinčio žmogaus buvimą globos namuose apmokanti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kompensuoja visą kainą, kad ir kokia ji būtų. Tačiau tai - didelis neūkiškumas. Kai kurie globos namai tikrai galėtų susispausti ir prašyti mažiau", - įsitikinusi Vilniaus politikė.

Užsimokėti įmanoma

R.Vanagaitės teigimu, už save susimokėjęs žmogus iš karto gali patekti į bet kurią globos įstaigą, nes laisvų vietų yra visur. Vis dėlto savivaldybės kompensacijos savo giminaičiams prašo net turtingi verslininkai. Mat manoma, jog visą gyvenimą valstybei mokesčius mokėjusiam žmogui priklauso nemokama priežiūra.

Be to, paprastai susitvarkoma taip, kad į globos namus keliaujantys senoliai savo turtą išdovanoja vaikams ar vaikaičiams, o šie tada prašo, kad už artimojo gyvenimą globos namuose sumokėtų valstybė.

Pagal nustatytą tvarką 1 proc. nuo parduoto ar dovanoto turto valstybei (savivaldybei) privaloma mokėti tik 12 mėnesių, po to valstybė (savivaldybė) apmoka visą gyvenimo globos namuose kainą.

R.Vanagaitė pasakoja apie Vokietijos patirtį: šios šalies socialinės tarnybos iššniukštinėja bet kokį į valstybės globą pretenduojančio žmogaus turtą, o įnašai nuo jo mokami 8 metus.

"Dabartinė situacija ilgai netruks - valstybė neturės iš ko visko apmokėti. Bus kaip visame pasaulyje: dalį išlaidų primokės šeima arba pats žmogus sukaups tam lėšų. Tarkime, visą gyvenimą mokėdamas draudimo įmokas", - teigia R.Vanagaitė. Ji tvirtina, kad susimokėti už gyvenimą globos namuose nėra neįmanoma. Žmonės gauna visiškos negalios išmoką, siekiančią per 700 litų, taip pat bent 700 litų pensiją. Taigi apie 1500 litų dauguma turi. Kita vertus, jei vaikai ar anūkai dovanų gavo butą, papildomus 400 ar 500 litų savo artimui tikrai gali rasti.

"Per gyvenimą sukauptas turtas privalo būti panaudotas senatvėje", - įsitikinusi Vilniaus miesto savivaldybės slaugos ir globos komisijos pirmininkė.

Kai kurių globos namų kainos ir paslaugos Vilniuje ir jo apylinkėse

* Senelių namai "Senevita". 230 vietų, šiuo metu yra laisvų vietų. Lovadienio kaina 72 litai, jei reikalinga nuolatinė priežiūra, 80 litų - jei reikalinga nuolatinė slauga. Suma per mėnesį 2160-2400 litų. Kambariai - vienviečiai, dviviečiai (priemoka už vienvietį - 8 litai per dieną). Maitinama 4 kartus per dieną.

* Antavilių pensionatas. 268 vietos, yra laisvų. Vienviečiai ir dviviečiai kambariai, kai kuriuose jų - bendri patogumai (gulintiems žmonėms). Mokama 60-85 litai per parą, priklausomai nuo sveikatos būklės. Vienvietis kambarys kainuoja 100-200 litų per parą. Gyventojai maitinami 4 kartus per dieną.

* Gerontologijos ir reabilitacijos centras. 155 vietos planinei globai (laisvų vietų nėra) ir 15 vietų dienos centrui (6 mėnesių trumpalaikė globa, vietų yra). Gyvenama 1-2 vietų kambariuose. Kaina per mėnesį 1960-2482 litai, priklausomai nuo sveikatos būklės. Priemoka už vienvietį kambarį - 100-200 litų per mėnesį. Maitinama 4 kartus per dieną.

* Reabilitacijos centras "Gemma". Yra laisvų vietų. Socialinė globa - 2950 litų per mėnesį žmogui dviviečiame kambaryje. Už vienvietį kambarį - 20 litų priemoka per parą. Tos pačios kainos ir paslaugos - už palaikomąjį gydymą ir slaugą (4 mėnesių buvimą asmeniui triviečiame kambaryje visiškai apmoka ligonių kasos, už vietą dviviečiame kambaryje - 40 litų priemoka, už vietą vienviečiame kambaryje - 80 litų priemoka). Maitinama 5 kartus per dieną.

* Senelių globos namai "Sevilis". 45 vietos, 21 kambarys, yra laisvų vietų. Kambariai dviviečiai ir triviečiai. Kaina per mėnesį 1100-1800 litų, priklausomai nuo būklės. 1100 litų - galintiems savimi pasirūpinti asmenims, 1800 litų - asmenimis, kuriems reikalinga slauga ir globa. Maitinama 5 kartus per dieną.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"