Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Geras šepetėlis turi nekenkti dantims

 
2012 12 18 6:00
Romo Jurgaičio nuotraukos/Dantų šepetuką paprastai patariama keisti kas tris mėnesius, bet reikėtų atsižvelgti į nusidėvėjimą, o patį šepetuką kartais išplauti karštu vandeniu su soda ar ūkiniu muilu.
Romo Jurgaičio nuotraukos/Dantų šepetuką paprastai patariama keisti kas tris mėnesius, bet reikėtų atsižvelgti į nusidėvėjimą, o patį šepetuką kartais išplauti karštu vandeniu su soda ar ūkiniu muilu.

Vardydama, pagal kokius kriterijus rinktis dantų šepetuką, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Odontologijos instituto dėstytoja, medicinos mokslų daktarė Rūta Bendinskaitė atkreipė dėmesį, kad tinkamai parinktas dantų šepetukas ne tik gerai valo, bet ir tausoja dantis.

Šis pasirinkimo kriterijus susijęs su problema, apie kurią pastaruoju metu kalbama vis daugiau. Tai - plintanti dantų emalio erozija. Pasak R.Bendinskaitės, anksčiau jos atvejų nebuvo taip gausu.

Manoma, kad erozijai atsirasti įtakos turi gėrimai su burbuliukais, tokie kaip kokakola, energiniai gėrimai ir panašūs. Mat juose esanti rūgštis tirpina dantis. Panašiai veikia ir šviežiai spaustos citrusinių vaisių sultys ar dažnai vartojami patys vaisiai. Dantų emalio tirpimas iš gomurio pusės siejamas su padidėjusiu skrandžio rūgštingumu, ir ši bėda kaskart vis dažnesnė.  

Kaip tai susiję su dantų šepetėliais? Ogi taip, kad šepetuku brūžinant emalį, kuris ir taip jau aptirpintas rūgščių, šio danties sluoksnio netenkama dar daugiau, o tai lemia dantų gedimą. Todėl firmos, investuojančios į dantų šepetukų tobulinimą, didina šerelių tankumą, šereliai ploninami, jų galai apvalinami.

Švelnesnis prisilietimas  

"Šluota iš trijų ražų šluos prasčiau nei surišta iš daugelio. Panašiai ir šereliai. Kuo daugiau plonų, dantų emalio nežeidžiančių šerelių, tuo švariau jie nuvalo", - pasakojo R.Bendinskaitė.

Jos skaičiavimais, šepetuką sudarančių šerelių skaičius gali skirtis net 3 kartus: nuo 1500 iki daugiau nei 5000. Naujausias dantų šepetukas tų šerelių turi net 5600. Jų kiekis paprastai nurodomas ant šepetėlio koto.

Tobulinami ir patys šereliai. Įprastai supjausčius valą, lieka kampuoti galiukai. Stipriau paspaudus dantų šepetuko galvutę, šie valo kampučiai žeidžia dantenas, ilgainiui nutrina dantų kaklelius. Todėl kai kurios firmos ėmė gaminti šepetėlius, kurių kiekvienas šerelis tam tikru būdu suapvalintas. Šis patobulinimas pavaizduojamas piešinėliu ant pakuotės.

Gaminami ir šepetėliai, kurių šerelių galai yra paploninti ir todėl švelnesni, ne taip smarkiai trina. Atsirado ir tokių šepetėlių, kurių šerelių galai ir plonėjantys, ir suapvalinti.

R.Bendinskaitė kasdien susiduria su netinkamo dantų valymo pasekmėmis, kylančiomis ir dėl pernelyg intensyvaus dantų brūžinimo.
R.Bendinskaitė kasdien susiduria su netinkamo dantų valymo pasekmėmis, kylančiomis ir dėl pernelyg intensyvaus dantų brūžinimo.

Minkštesnis ar kietesnis

Paprastai patariama įsigyti minkštą ("soft") dantų šepetuką. Vis dėlto, anot R.Bendinskaitės, tokio tipo užrašų standartai neegzistuoja, tad vienas gamintojas gali užrašyti "soft", o kitas ant tokio pat minkštumo šepetėlio parašys, pavyzdžiui, "medium". Todėl tenka rinktis pačiam arba klausiant gydytojo patarimo.

R.Bendinskaitė priminė, kad naudoti kasdien netinka labai minkšti šepetukai ("supersoft", "ultrasoft"), nes kad ir kaip spausi, apnašų jie neišvalys. Šiuos dantų šepetukus patariama naudoti po chirurginių dantenų ar burnos srities operacijų.

Rūkantiems asmenims dažnai siūlomi vidutinio kietumo ("medium") dantų šepetukai. Tačiau nikotino apnašų turbūt joks šepetėlis nenugremš, nebent jas pašalintų burnos higienos specialistas. "Aišku, kietesnis dantų šepetėlis išvalys geriau nei minkštesnis. Kita vertus, jis labiau nutrins ir dantų emalį. Juk dėl dervos emalis netampa kietesnis, nesiimpregnuoja. Į dėl nubraižymo atsiradusius nelygumus nusėda arbatos, kavos ar rūkalų pigmentai, tad šitaip danties paviršius dar labiau užteršiamas. Todėl rūkaliams verčiau rinktis specialią, labiau grandančią dantų pastą", - patarė R.Bendinskaitė.

Kartais manoma, kad valant mechaniniu elektriniu šepetuku dantis nenubrūžinamas, nes šepetukas neprispaudžiamas prie danties, o pernelyg prispaudus jis sustoja. Vis dėlto R.Bendinskaitės praktika to nepatvirtino. Gydytoja teigė, kad ir valant elektriniu šepetuku dantys kartais "nudrožiami" gana stipriai.

Gudrybės ir nauda

Specialistės teiravomės, ar svarbu atsižvelgti į šerelių iškarpymą. Pasak R.Bendinskaitės, mokslinių duomenų, kad tai turi įtakos valymo kokybei, nėra. Žinoma, jeigu burnoje yra išsiklaipiusių dantų ar kokia nors duobutė, galbūt patogiau įsigyti dantų šepetuką su ilgesniu šerelių kuokštu.

Yra šepetukų, šonuose turinčių ilgesnių, o centre - trumpesnių šerelių, kai kurie iš tokių šepetukų skirti nešiojantiesiems dantų kabes. Tam tikras iškarpymas esą pritaikytas dantenų masažui. "Bet ar iš tiesų tai efektyviau, įrodymų nėra. Jeigu kam nors taip atrodo - prašom, naudokitės, bet tik nedraskykite dantenų", - perspėjo gydytoja.

R.Bendinskaitė teigė neradusi jokių įtikinamų mokslinių duomenų, kurie įrodytų įvairių gumų ar plastiko gabalėlių, dedamų dantų šepetuko centre, naudą. Reklamuojama, kad šios detalės praverčia dantenoms masažuoti. Tačiau, specialistės nuomone, dantenas efektyviau masažuoti vandeniu ar net pirštu, taip pat - grubesniu maistu.  

Dar kritiškiau R.Bendinskaitė vertino dantų šepetukų priedėlius liežuviui valyti. Gydytoja pabrėžė, kad liežuvį reikia valyti ne dėl karieso ar periodonto ligų, o dėl švarios burnos ir gero kvapo. Tai reikėtų daryti specialiais grandikliais, parduodamais vaistinėse. Be to, valomas ne pats liežuvio galiukas, o ten, kur pakankamai nemalonu - ties liežuvio šaknimi.

Pasižiūrėjus į žandikaulius  

R.Bendinskaitė atkreipė dėmesį į, ko gero, mažiau girdėtą dantų šepetuko pasirinkimo kriterijų. Pasirodo, vertėtų atsižvelgti ir į žandikaulių formą. Jeigu jie yra siauri, vadinasi, dantų lankas yra gerokai išlenktas, tad norint išvalyti kiekvieną dantį šepetėlį, turintį didesnę galvutę, reikės labai kraipyti. Šiuo atveju geriau tiks šepetėlis mažesne galvute. Jeigu žandikauliai labai stambūs, šepetėlis didesne galvute nepralįs, tad irgi rekomenduojama mažesnė galvutė. Vaikams skirto šepetėlio galvutė taip pat turi būti mažesnė. Maždaug nuo 8 metų jiems galima pirkti ir suaugusiesiems skirtą dantų valymo priemonę.

Pradedant užmaunamu šepetuku

Pusės metų mažyliams gaminami labai minkšti dantų šepetukai, bet Lietuvoje tokių lyg ir nematyti. Tačiau galima įsigyti užmaunamą ant piršto šepetuką. Jis turi gana storus, bet minkštus plaušus, labiau tinka masažui ir kelių pirmųjų dantukų valymui. Valyti vaiko burnytę, užsimovus šepetuką ant piršto, saugiau nei tai daryti priemone su koteliu, kuriuo galima skaudžiai užgauti.

Vaikutį pripratinus valyti dantukus, o ir dantukų atsiradus daugiau, galima pereiti prie įprasto dantų šepetuko. "Svarbu, kad vaikas matytų tinkamai dantis valančius tėvus ir kad jie iki 1-3 klasės prižiūrėtų, kaip jų vaikas valosi dantis", - pabrėžė R.Bendinskaitė.  

Siekiant skatinti vaiko norą valytis dantis, galima įsigyti keletą skirtingų spalvų ir dizaino šepetukų bei leisti vaikui juos rinktis. Tam tikslui tinka ir smagiai - net lietuviškai - dainuojantys dantų šepetukai.  

Valymas pagal sistemą

Vis dėlto dažnas mūsų nemoka tinkamai valyti dantų. Tai daryti reikia ne šluojančiais judesiais, bet sukant šepetuką mažais ratukais. Norint nepakenkti dantų emaliui, labai svarbu šepetuko pernelyg nespausti. Valant šereliai turėtų būti nukreipti ne tiesiai į dantį, stačiu 90 laipsnių kampu, o paversti įstrižai 45 laipsnių kampu. Itin ištobulinti dantų šepetukai turi šešiabriaunę rankenėlę, kuri ją paėmus iš karto palinksta taisyklingu kampu.  

Pusė šepetuko šerelių turėtų patekti ant dantų, pusė - ant dantenų. Dantų šepetėliu paprastai apimami du dantys. Sukamo ratuko amplitudė turėtų užgriebti ne daugiau kaip pusę danties pločio. Dera valyti pagal liniją dantena-dantis, nes danties dalis, esanti prie kandamojo krašto, dažnai nusivalo savaime valgant grubų, neapdorotą maistą.

R.Bendinskaitė pabrėžė, kad valant reikia dirbti pagal sistemą. Patariama pradėti nuo galo iš lūpų pusės ir apimti po du dantis, atliekant po 10 judesių. Tada valyti iš gomurio pusės, vėlgi skaičiuojant po du dantis. Vėliau tą patį pakartoti valant kramtomąją dantų dalį. Tai turėtų užtrukti daugiau nei 2 minutes.

Valant elektriniu šepetuku atliekama gerokai daugiau judesių, šimtai ir tūkstančiai. Bet ir tokiu atveju reikia 2 minučių - jau vien tam, kad sureaguotų dantys ir veikliosios pastos medžiagos. Valant ultragarsiniu dantų šepetėliu svarbu žinoti, kad dantys iš viso neturi būti juo liečiami, o šereliai per visą procesą laikomi pačioje pastoje. Tai gana sudėtinga, ypač - prižiūrint galinius dantis. Mat ultragarsinio dantų šepetėlio poveikis pasireiškia kitaip: šereliais sklindantis ultragarsas sukelia burbuliukus pastoje ir šie išsprogdina apnašas, kurios atšoka nuo danties. Taigi, ultragarsiniu šepetuku prisilietus prie danties laukiamo poveikio nebus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"