Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Dėl kontaktinių lęšių gresia prarasti akis

 
Prieš įsigyjant lęšius dėl jų nešiojimo ir priežiūros ypatumų būtina pasitarti su gydytoju oftalmologu. 
Prieš įsigyjant lęšius dėl jų nešiojimo ir priežiūros ypatumų būtina pasitarti su gydytoju oftalmologu.  mamashealth.com nuotrauka

Pernai Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) medikams teko gelbėti akis trims lęšius nešiojusiems pacientams – žmonėms grėsė jas prarasti. Kad vienam šių pacientų nereikėtų nešioti akies protezo, tebekovojama iki šiol. Šių itin sunkių problemų priežastis – netinkamai nešiojami ir prižiūrimi lęšiai.

Vilnietė Kristina (pavardė redakcijai žinoma) pasakojo, jog pernai vasarą vieną vakarą pajutusi akies skausmą manė, kad ją pritrynė lęšis ir dėl to atsirado uždegimas. Moteris tikėjosi, jog skausmas netrukus praeis, bet jam nesiliaujant ir varginant pojūčiui, kad akyje tūno svetimkūnis, skubiai nuvyko į ligoninę. Akį apžiūrėjusi specialistė įtarė bakterijos ar viruso sukeltą infekciją, tad suleido stiprių vaistų nuo uždegimo. Vėliau Kristina kreipėsi į savo akių gydytoją, ši skyrė antibiotikų. Nors moteris lašinosi vaistus, pagerėjimo nejuto. Po dviejų savaičių tokio gydymo akį vėl stipriai suskaudo. Teko skubėti į ligoninę, tik jau į kitą – Santariškių klinikas. Čia akių ligų specialistai pasakė, kad ragenoje jau susiformavo pūlingas infiltratas, vadinamas abscesu, situacija yra labai rimta. Kol buvo atliekamas ligos sukėlėjo tyrimas, moteris gydyta stiprių antibiotikų dozėmis. Paėmus tepinėlį iš ragenos pūlingo infiltrato paaiškėjo, kad tikroji bėdos priežastis yra ne kokia nors bakterija, o grybelis. Užkratas sukėlė nekrozę – akies ragenos irimą.

Siekiant išsiaiškinti, iš kur jis pateko, buvo patikrintas moters naudotas kontaktinių lęšių skystis ir konteineris. Pastarajame buvo aptiktas užkratas. Kaip Kristinai paaiškino medikai, vienas ligą sukėlęs grybelis buvo itin retas, neaptinkamas Lietuvoje, paprastai pasitaikantis Azijos šalių – Kinijos, Indijos ir kt. - gyventojams. Nuo jo gelbstintys vaistai buvo neapsakomai brangūs, bet problema buvo išspręsta, kai Valstybinė ligonių kasa skubiai skyrė finansavimą.

Kitas sunkumas – Kristina rūpinęsi medikai negalėjo pasitelkti gydymo schemų, nes jos tiesiog nesukurtos. Mat visame pasaulyje maždaug per 50 metų registruota vos daugiau nei 100 susirgimų atvejų, kuriuos lėmė šis grybelis. Lietuvos akių ligų specialistai su šiuo užkratu anksčiau nebuvo susidūrę.

G.Baltrūnienė per savo darbo metus daug kartų susidūrė, kai lęšius nešiotojantiems žmonėms atsirado sudėtingų problemų./Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka
G.Baltrūnienė per savo darbo metus daug kartų susidūrė, kai lęšius nešiotojantiems žmonėms atsirado sudėtingų problemų./Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Iškeitė į akinius

Moterį gydę Santariškių medikai konsultavosi su užsienio kolegomis, skaitė visą įmanomą literatūrą. Apsispręsta pirmiausia suleisti vaistų į rageną ir į priekinę akies kamerą. Tai paveikė nelemtą užkratą – jis pradėjo irti, bet kartu ardė rageną, ir ji prakiuro. Gelbėdami rageną medikai ant jos užsiuvo amniono membraną, kuri ruošiama iš moters placentos dangalų ir veikia kaip biologinis tvarstis.

Tačiau situaciją galėjo pakeisti tik skubi ragenos transplantacija. Kartu toliau buvo lašinami vaistai. Tai reikėjo daryti kas 15 minučių, net ir naktį. LŽ pašnekovei labai pasisekė: po keleto dienų ji sulaukė donoro ragenos. Operacijos metu buvo pašalinta grybelio paveikta ragena ir prisiūta sveika donoro.

Po 5 savaičių, praleistų ligoninėje, moteris grįžo namo. Teko gerti imunitetą silpninančių vaistų ir nuo grybelio, kad organizmas neatmestų persodintos ragenos, ir tai atėmė daug jėgų.

"Bet dabar džiaugiuosi, kad akis gyja. Tiesa, dar reikės palaukti, kad būtų tikrai aišku, ar transplantatas tikrai prigijo", – sakė Kristina.

Anot jos, daktarai jos akies išgelbėjimą vadino stebuklu, nes iš pradžių duota vos 0,01 proc., kad gydymas bus sėkmingas. Nors regėjimas šia akimi nebėra toks kaip anksčiau (tam tikru kampu ją pasukus geriausias regos aštrumas yra apie 80 proc.), džiugina ir toks rezultatas, nes moteriai grėsė akies šalinimas baiminantis, kad sargdinantys procesai išplis ir į sveikąją akį.

"Dabar kiekvienam žmogui, nešiojančiam kontaktinius lęšius, noriu pasakyti: prieš juos įsigydami būtinai pasitarkite su gydytoju oftalmologu, kad žinotumėte, kaip lęšius nešioti ir prižiūrėti, ką daryti, jeigu akys parausta ar atsiranda kitų simptomų. Tai kainuos pigiau nei sudėtingas gydymas, kokį man teko patirti. Lęšių nebenešioju, juos iškeičiau į akinius, o kai pamatau lęšius perkantį žmogų, skubu papasakoti savo istoriją", – teigė Kristina.

Dažnos bėdos

VUL SK ragenos ligų ir kontaktinių lęšių kabineto vedėjos Idalijos Baltrūnienės teigimu, akių ligų dėl lęšių nešiojimo pasitaiko gana dažnai. Apskaičiuota, kad minkštuosius kontaktinius lęšius nešiojantis žmogus vidutiniškai kartą per metus gali patirti akių uždegimą. Mat lęšis remiasi į rageną, ir jeigu ją pratrina, susidaro mikroerozija, per kurią ant lęšio esantis mikrobas keliauja į gilesnius akies sluoksnius ir sukelia uždegimą. Nors uždegimas dažniausiai greitai praeina, 1 atveju iš 20 gali atsirasti rimtų padarinių. "Sunkios infekcijos nėra dažnos. Bet ir pavieniai atvejai labai skaudūs, nes žmonėms gresia netekti akių", – pabrėžė I.Baltrūnienė. Jos duomenimis, pernai VUL SK buvo gydyti trys pacientai, kurie dėl problemų, susijusių su lęšiais, prarado akis. Pasak oftalmologės, šie žmonės netinkamai nešiojo lęšius, nesilaikė higienos, nesilankė pas akių gydytoją.

Pirkimo internetu pavojai

"Problemų padaugėjo prieš keletą metų pradėjus prekiauti kontaktiniais lęšiais internetu. Jie yra geri, bet negaunama informacijos, kaip su jais elgtis, specialistai nepamoko elementarių įgūdžių. Taigi žmogus daro taip, kaip pataria koks nors draugas. Be to, nesilanko pas akių gydytoją, tad jo niekas neperspėja, kad lęšių nešiojimas gali sukelti neigiamų padarinių. Žmonės neįsivaizduoja, kad dėl lešių galima net akį prarasti", – vardijo I.Baltrūnienė. Jos teigimu, dėl prekybos internetu kylančios problemos yra aktualios visame pasaulyje, bet sunku tikėtis, kad tokia prekyba bus uždrausta.

"Nešiojantieji kontaktinius lęšius privalo labai dažnai plauti rankas, lęšius nuolat dezinfekuoti, juos reguliariai keisti, kaip ir konteineriukus, kuriuose jie laikomi. Būtina atidžiai stebėti, kad lęšis nepatektų į jam netinkamą aplinką. Pavyzdžiui, buvo atvejis, kai bėgdamas per balą žmogus prisitaškė akis. Iš purvino vandens ant lęšio patekęs infekcijos sukėlėjas išprovokavo ragenos uždegimą su drumstimis – keratitu, pabloginusiu žmogaus regėjimą", – aiškino oftalmologė.

Tinka ne visiems

Specialistė pritarė, kad Lietuvoje nėra paprasta patekti pas oftalmologus, bet priminė, kad ir optikose dirba akių gydytojai bei optometristai, galintys pamokyti, kaip prižiūrėti lęšius. Tiesa, konsultacijos optikose mokamos, todėl žmonės, matyt, taupo.

Pasak I.Baltrūnienės, gydytojo konsultacija praverstų ir dėl to, kad ne kiekvienam žmogui galima nešioti kontaktinius lęšius, yra daugybė atvejų, kai jų net nepavyksta įdėti.

"Pavyzdžiui, minkštieji kontaktiniai lęšiai nerekomenduotini kirpėjams. Mat grožio salonuose sklando plaukų, nagų lako sudedamosios dalelės, kvapai. Šios lakios medžiagos susigeria į lęšius ir palengva pradeda graužti akis", – perspėjo I.Baltrūnienė.

Gydytoja pasakojo apie vieną lęšius nešiojusį pacientą, dėl kurio akies išsaugojimo VUL SK medikai kovoja iki šiol. Vyras prarado regėjimą viena akimi, nebemato net šviesos. Šiam pacientui buvo persodinta ragena, bet gero rezultato nepasiekta. Dabar medikai bando išsaugoti bent akies obuolį, kad žmogui netektų nešioti akies protezo.

"Pacientas vienkartinius lęšius nešiojo kaip ilgalaikius. Neretai žmonės mano, kad vienadienius lęšius galima nešioti mėnesį, du ar pusę metų, tačiau jie tam nepritaikyti", – teigė gydytoja.

Per 30 darbo metų ji dažnai susidūrė, kai nešiojantiesiems lęšius atsirado labai sudėtingų problemų. "Jeigu esi susidūręs bent su vienu tokiu atveju, savaime tampi atsargesnis. Mano, kaip gydytojos, požiūris yra toks: kuo mažiau kenksmingumo. Kam kišti lęšius į akis, jeigu galima nešioti akinius. Bet, žinoma, kartais tenka leistis į kompromisus. Juk pasitaiko ir tokių dalykų, kai paaugliai primygtinai reikalauja nupirkti lęšius, arba žmogaus toks darbas, kad privalo nešioti lęšius. Tarkim, baleto šokėjai, narai. Tačiau kontaktinių lęšių nešiotojai privalo bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją, ypač jei lęšiai nešiojami kasdien", – teigė gydytoja.

Atsargumo priemonės

Pasak oftalmologės, bent kiek sudirgus, paraudus akiai, ant veido atsiradus bėrimų, pakilus temperatūrai, sergant gripu ar smarkiai sloguojant būtina išsiimti kontaktinius lęšius ir jų nenešioti, kol minėti negalavimai liausis. Akims ypač pavojingas herpeso virusas. Nuo pūslelinės pažeistos vietos pernešus mikrobų į akį, gresia labai ilgas ir ne visada sėkmingas gydymas.

"Dėl uždegimo žmonės neskuba kreiptis į gydytoją manydami, kad problema praeis savaime, arba lašinasi vaistinėje įsigytus akių lašus. Dažniausiai uždegimai iš tiesų praeina, bet gali ir komplikuotis. Tad jeigu sunku patekti pas poliklinikos akių gydytoją, vertėtų užsukti į optiką, kur dirbantys specialistai bent pažiūrės, ar pavojingas šis atvejis. Jei uždegimas nesiliauja 2-3 dienas – skauda akis, jos raudonuoja, blogėja matymas – reikia kreiptis į akių gydytoją arba vykti į skubią pagalbą teikiančią ligoninę", – pabrėžė I.Baltrūnienė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"