Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Ar mums reikalingi vyrai?

 
2010 10 05 0:00
Užsienio spaudos nuotrauka
Užsienio spaudos nuotrauka

Pusketvirto tūkstančio - tiek Lietuvos vyrų kasmet išgirsta sukrečiančią diagnozę - prostatos vėžys. Ligą diagnozavus vienam šeimos nariui, suserga visa šeima, nes kiekvienas savaip išgyvena šį sunkų išbandymą. Ar galima vėžio išvengti arba bent jau atitolinti šią ligą?

Daugelis vyresnio amžiaus vyrų tokius požymius kaip dažnesnis šlapinimasis naktį, silpnesnė arba nutrūkstanti šlapimo srovė, sunkumas tarpvietėje bei seksualinio gyvenimo sutrikimai vertina kaip natūralius ir neišvengiamus amžiaus pokyčius, todėl pernelyg ilgai nekreipia į juos dėmesio. Į šeimos narių raginimus pasitikrinti sveikatą nemažai vyrų irgi ilgą laiką įsiklauso ne labiau nei į uodo zyzimą, susigalvodami daugybę prastesnės savijautos pateisinimų, o kylantį nerimą nugesindami taure ko nors stipresnio... Bėda ta, kad pikta liga prisėlina paslapčia, ilgai neduodama jokių aiškių signalų.

Sveikatos priežiūros specialistai vieningai sutaria, kad mirties pranašu laikomas vėžys yra ne toks ir baisus, jeigu diagnozuojamas esant ankstyvai stadijai. Statistikos duomenimis, 70-80 proc. pacientų, kuriems anksti nustatytas prostatos vėžys, po gydymo gyvena daugiau kaip 10 metų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai prognozuoja, kad onkologinių ligų profilaktika, ankstyva diagnostika ir šiuolaikinis gydymas iki 2020 metų perpus sumažintų mirtingumą nuo šių ligų, o dar ketvirtadaliui padėtų jų visiškai išvengti.

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Onkochirurgijos centro Onkourologijos vyresnysis ordinatorius dr. Albertas Ulys sako, kad persilaužimas diagnozuojant onkologines ligas įvyko pradėjus vykdyti krūtų, gimdos kaklelio vėžio, prostatos ir storosios žarnos profilaktinių tikrinimų programas, kurios padeda nustatyti ankstyvas vėžio stadijas. Iki tol daugiausia būdavo diagnozuojama apleistų, jau 3-4 stadijos ligų. Pastaruoju metu beveik 60 proc. ligos atvejų nustatoma esant pradinei stadijai, taigi ši diagnozė jau nebeprilygsta nuosprendžiui. Skaudžiausia, kad vis dar pasitaiko ir tokių vyrų, kurie rimtai sirgdami apie profilaktinius tikrinimus nebūna net girdėję.

Vėlai diagnozuotas vėžys auga pačioje prostatoje ir plinta į kitus organus - dubens limfmazgius, kaulus. Vyrų mirštamumas nuo prostatos vėžio užima trečią vietą po plaučių ir virškinamojo trakto navikų.

"Moterys labiau rūpinasi savo sveikata ir drąsiau kreipiasi į gydytojus, naudojasi profilaktikos programų galimybėmis, - sako dr. A.Ulys. - Gerai būtų, kad vyrai labiau pasikliautų savo moterų nuojauta ir anksčiau kreiptųsi į gydytojus. Sumažėjo atvejų, kai susergama sunkiomis krūties vėžio formos ligomis, tačiau padaugėjo prostatos vėžio diagnozių. Tarp krūties ir prostatos vėžio yra paveldimumo ryšys. Jeigu mama arba senelė sirgo krūties vėžiu, tos šeimos sūnums yra didesnė tikimybė sirgti prostatos vėžiu, todėl profilaktika ir ankstyva diagnostika šiuo atveju įgauna ypatingą vertę, ir apie ją reikėtų galvoti kiekvienoje šeimoje."

Ką reiškia PSA testas?

Lietuvoje ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos programa pradėta vykdyti nuo 2006 metų. Visiems vyresniems nei 50 metų vyrams kartą per metus atliekamas nemokamas PSA (prostatos specifinio antigeno) testas. PSA - tai baltyminės medžiagos, kurią gamina prostatos liaukinis epitelis, koncentracijos kraujyje tyrimas. Jo koncentracija gali padidėti ne tik dėl vėžio, bet ir dėl kitų nevėžinių ligų. Kai PSA yra daugiau kaip 3 ng/ml, šeimos gydytojas turėtų pacientą siųsti urologo konsultacijai. Prostatos vėžio diagnozė nustatoma atlikus digitalinį rektalinį tyrimą, PSA koncentracijos ir transrektalinės echoskopijos kartu su biopsija tyrimais. Kai profilaktinė programa buvo pradėta vykdyti, jos tikslas buvo per 5 metus ištirti 80 proc. 50-75 metų vyrų. Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos nuomone, prostatos būkle reikėtų susirūpinti dar jaunesniems - keturiasdešimtmetį peržengusiems vyrams, ypač priklausantiesiems rizikos grupei, t. y. tiems, kurių šeimoje yra sergančiųjų prostatos vėžiu. Tačiau jau nuo praėjusių metų liepos, taupant lėšas, PSA testas vyresniems kaip 50 metų vyrams nemokamai atliekamas tik kas antrus metus. Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos pirmininko Gedimino Žižio nuomone, jeigu jau JAV prezidentas rugsėjį paskelbė Nacionaliniu prostatos vėžio supratimo mėnesiu, tai Lietuvoje apie prostatos vėžį būtina kalbėti ne tik rugsėjį, kad kuo daugiau žmonių išgirstų ir kitus padrąsintų šiuolaikinėmis medicinos priemonėmis išsitirti, ar nėra prostatos pakitimų. "Vyrų vidutinė gyvenimo trukmė jau ir taip 12 metų trumpesnė nei moterų, kas dešimtam vyresniam kaip 50 metų vyrui gresia rizika susirgti prostatos vėžiu, - sako G.Žižys, - o pagrindinė mirčių nuo onkologinių ligų priežastis - pavėluota jų diagnostika."

Naujausi gydymo būdai - tausojantys

Mokslininkai daug dirba su tomis grupėmis vyrų, kuriems gresia vėžys, t. y. atlikus biopsiją randama pakitusių ląstelių, artimų vėžiui. "Lietuvoje yra vaistų, stabdančių piktybinių ląstelių vystymąsi. Ankstyvųjų stadijų vėžiui gydyti medikai gali parinkti didžiausią gydymo priemonių diapazoną, - sako dr. A.Ulys. - Sergantiesiems neagresyvia vėžio forma, jeigu navikai kliniškai nereikšmingi, vis dažniau taikomas aktyvus stebėjimas arba atidėtas gydymas. Vos tik pastebėję neigiamų pokyčių galime pacientą operuoti arba taikyti spindulinį gydymą, kurio galimybės pastaruoju metu gerokai išsiplėtė. Onkologijos institute taikoma ne tik išorinė terapija, bet ir palyginti naujas brachiterapijos metodas. Tai intervencinis gydymas, kai jonizuojamosios spinduliuotės šaltinis sunaikina prostatoje esančias vėžines ląsteles. Taikant bendrąją nejautrą į prostatą įvedamos specialios radioaktyviojo jodo "sėklos", kad maksimaliai efektyviai apšvitintų naviką ir turėtų minimalų šalutinį poveikį. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad brachiterapija - vienas veiksmingiausių nechirurginių ankstyvo prostatos vėžio gydymo metodų. Agresyvioms vėžio formoms gydyti taikoma didelių dozių spindulinė terapija, ateityje numatome taikyti fokusuotą didelių dozių spindulinę terapiją, kai gana tiksliai veikiamas tik pats navikas."

Naudojantis naujosiomis technologijomis Onkologijos institute labai išsiplėtė diagnostikos ir gydymo galimybės. Vilniečiai onkologai jau taiko ir pačius naujausius diagnostikos metodus, tokius kaip sonoelastografija, be to, planuojama įdiegti prostatos biopsijos ir magnetinio rezonanso diagnostikos sistemą, kuri būtų taikoma, kai biopsijos ir ultragarso kontrolės metodu nepavyksta nustatyti įtariamo prostatos vėžio.

Prietaisuose matydami trimatį arba erdvinį vaizdą gydytojai gali nustatyti tikslią naviko vietą, jo išplitimą ir jį sunaikinti minimaliai invazinėmis priemonėmis.

Artimiausiu metu rengiamasi pradėti lokalizuotą prostatos vėžio gydymą didelių dozių spinduline terapija, pačias didžiausias spindulių dozes nukreipiant į vieną ar kelis prostatos vėžio židinius, taip pat termodestrukcijos metodą, tiriamos galimybės gydyti šalčiu, fokusuotu ultragarsu ir kitais naujais metodais, kol kas taikomais tik moderniose pasaulio klinikose.

Patirti gyvenimo pilnatvę

Kadangi prostatos vėžiu serga darbingo amžiaus vyrai, kyla teisėtas klausimas: "Ar mūsų valstybei vyrai vis dar reikalingi?" Tokį skaudų klausimą G.Žižys kelia dar ir dėl to, kad geriausiai žino vyrų, patyrusių prostatos operacijas, gyvenimo problemas, tarp kurių - ne tik žmogiškojo orumo, bet ir su juo susiję finansiniai dalykai. "Jeigu po prostatos pašalinimo operacijos žmogus nelaiko šlapimo, kodėl tai nevertinama kaip neįgalumas ir jam nekompensuojami įklotai? Juk žmogus susiduria su rimtomis problemomis, menkinančiomis jo orumą ir gyvenimo kokybę. Galime džiaugtis, kad dabar jau yra galimybių šiems žmonėms padėti. Tačiau vyrų gyvenimo pilnatvei labai trukdo ir kita komplikacija - erekcijos sutrikimai. Tarkime, jeigu žmogui prireikia keisti sąnarį, už jį nereikia mokėti, o jeigu komplikacija susijusi su seksualine sveikata? Nors šiuo metu žinoma daug erekcijos sutrikimų gydymo metodų ir priemonių, dėl didelių kainų ir dėl to, kad nėra kompensuojamos, Lietuvos vyrams jos sunkiai prieinamos. Apgailėtina, kad ir efektyvūs vaistai, kurių injekcija į varpos akytkūnį padeda susigrąžinti vyriškumą, yra ne tik brangūs, bet Lietuvoje net neregistruoti. Ne visada patogu kreiptis į gydytoją, kad jis išrašytų specialų receptą pagal individualų užsakymą. Nejaugi 45-55 metų vyras turi prarasti galimybę būti lytiškai aktyvus? Juk dėl to, kad negali gyventi normalaus šeiminio gyvenimo, dažnas palūžta, net suserga depresija... Nejaugi nėra svarbu padėti vyrams jaustis vyrais?" - klausia G.Žižys ir priduria, kad dėl daugelio visuomenėje vyraujančių stereotipų sergant liga, paliečiančia pačią vyriškumo esmę, tenka patirti nemažai nepatogumų. "Lietuvos politikams mažai rūpi žmonių gyvenimo kokybė, - sako jis. - Būtent dėl to be atgarsio lieka ir Nacionalinės sveikatos tarybos, kuri geba tik teisingai suformuluoti problemą, nuomonė..."

Todėl jis ragina vyrus rimčiau rūpintis savo sveikata, taip pat ir gyvenimo pilnatve. Jis stebisi, kad Lietuvoje vidutiniškai tik apie 40 proc. vyrų naudojasi nemokamų profilaktinių tikrinimų galimybe ir svarsto, kodėl šeimos gydytojai pacientams vangiai primena apie profilaktines programas. Akivaizdu, jog ten, kur pirminės sveikatos priežiūros specialistai nepamiršta profilaktinių tikrinimų svarbos, primena apie tai savo pacientams, dauguma vyrų pasitikrina.

"Vėžys nesirenka nei turto, nei rasės, nei socialinės padėties, visiems jis vienodai pavojingas, o rūpinimasis sveikata - vienas svarbiausių visuomenės ir paties žmogaus asmeninės kultūros dalykų. Todėl kviesčiau visus vyrus drąsiau bendrauti su gydytojais ir pasinaudoti nemokamais profilaktiniais prostatos tyrimais, kurie šiuo metu atliekami Vilniuje. Geriau karti tiesa negu alinanti nežinomybė",- sako G.Žižys.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"