Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Apynasris šundaktariams

 
LŽ archyvo nuotraukos

Valdžia užsimojo pagaliau įvesti tvarką natūraliosios ir netradicinės medicinos srityje - atskirti pagrįstus gydymo būdus nuo šarlatanizmo. Kvalifikuotiems specialistams bus suteiktos licencijos, o apsišaukėliai taps nelegalais.

Netradicinės medicinos problemoms spręsti Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) neseniai sudaryta darbo grupė, į kurią įeina ministerijos ir Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų atstovai, įvairių sričių žinovai. Natūraliosios ir netradicinės medicinos populiarumas kyla kaip ant mielių, tačiau ši veikla nei reglamentuojama, nei kontroliuojama, nėra jokios atsakomybės už netinkamai suteiktų paslaugų pasekmes sveikatai.

Beje, dar 1994 metais priimto Sveikatos sistemos įstatymo vienas iš straipsnių įpareigojo Vyriausybę pateikti įstatymų projektus, reglamentuojančius natūraliąją, netradicinę mediciną ir kitas gydymo metodikas. Tačiau iki šiol nieko taip ir nebuvo padaryta.

Prieš dvejus metus įsikūrusių Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų tikslas ir buvo, kad šios srities specialistai susivienytų ir parengtų tam tikras taisykles, kurios padėtų atrinkti kvalifikuotus žmones, galinčius dirbti savo darbą, o kartu apsaugotų nuo šarlatanų bei apgavikų. Dėl bendradarbiavimo rūmai ne kartą kreipėsi į SAM, tačiau iki šiol dirbę ministrai nesileido į kalbas. Dabartinis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis pritarė idėjai, jog natūralios medicinos srityje reikia pagaliau įvesti tvarką. "Norime apsaugoti žmones nuo jų sveikatai žalingų pasekmių. Naudinga sveikatai veikla bus skatinama, o šundaktariams užkertamas kelias", – teigė ministras.

Gydo, kas netingi

Natūraliosios medicinos srityje šiuo metu dirba tūkstančiai paslaugų teikėjų. Tai ir masažuotojai, ir akupunktūrininkai, ir žolininkai, ir gydantieji gyvūnais, ir psichoemocinę pusiausvyrą koreguojantys žmonės bei įvairiausių kitokių metodų atstovai. Tikslus jų skaičius nežinomas, nes nėra jokios registracijos. O kol nėra ir jokios paslaugų reglamentacijos, kas ką nori, tą ir daro.

"Inžinierius gydo akupunktūra, o masažą atlieka jokios specialybės neturintis žmogus. Tačiau niekas netikrina jų išsilavinimo, nevertina sugebėjimų. Dabar visi – ir rimti specialistai, ir nieko verti suplakti į vieną krūvą", – kritiką žeria Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų prezidentas profesorius Algimantas Kirkutis. Jo nuomone, sąmoningai ligonius apgaudinėja tik pavieniai asmenys, tačiau yra daug "specialistų", kurių norai gal ir geri, bet nei išsilavinimas, nei kvalifikacija nėra pakankami.

Jam antrino SAM ministras V.P.Andriukaitis. Anot ministro, kol kas šioje srityje tvyro didžiulis chaosas. "Greta racionalių gydymo būdų, tokių kaip fitoterapija, refleksoterapija, akupunktūra, Rytų medicina, homeopatija, hirudoterapija (gydymas dėlėmis), klesti ir tokie, kurie primena šamanizmą ar šarlatanizmą. Gauname aibę skundų, kai žmonės suviliojami įvairiomis reklamomis, žarnyno plovimais, skysčių lašinimu, kurie esą padidina žmogaus kūne deguonies", – teigė ministras.

Žinomas manualinės terapijos specialistas Alfredas Maruška prisipažino anksčiau skaičiuodavęs vadinamuosius šundaktarius. Dabar jis to nebedaro, tačiau esamą situaciją vaizdingai apibūdino vienu pavyzdžiu. "Anksčiau į mano ir kolegų rengiamus seminarus susirinkdavo apie 200 žmonių, iš jų 180 būdavo gydytojai. Tačiau dabar ateina vos vienas kitas, nes gydytojo paslaugoms teikti pakanka interneto pamokų. Itin greitai išpopuliarėja aktyvūs savo sukurtų metodų propaguotojai, aiškinantys, kad gydytojai nieko verti. Esą vien jų pačių "gydymas" bei preparatai gali išgelbėti nuo visų pasaulio negalių", – kartėlio neslėpė A.Maruška.

A.Maruška siekia, kad informacija apie įvairius natūraliosios ir netradicinės medicinos metodus būtų prieinama jauniems gydytojams, o kova su šarlatanais – antraeilis dalykas.
A.Maruška siekia, kad informacija apie įvairius natūraliosios ir netradicinės medicinos metodus būtų prieinama jauniems gydytojams, o kova su šarlatanais – antraeilis dalykas.

Gydytojo nuomone, tiksliau būtų kalbėti ne apie šundaktariavimą, o apie verslą. "Daugeliui tų, kurie neturi jokio išsilavinimo ar specialybės, tai labai paranku, nes nėra jokių reikalavimų. Pasakai, kad matai kiaurai, kaip žmogaus organizmas užterštas, ir - pirmyn. Net kirpėjai, ir tie dabar turi aibę diplomų, o šioje srityje pakanka dalyvavimo kursuose", – vardijo A.Maruška.

Pasak gydytojo, medicininį ar bent kolegijos lygio išsilavinimą turintis žmogus dar atsirenka, kas yra kas, aklai netiki pseudospecialistais, tačiau kitiems pakanka garsios reklamos. "Kol nėra aiškių kriterijų, pacientui neįmanoma suprasti, ar kreipėsi į patikimą specialistą. Be to, jis gali būti asmens paveiktas, užhipnotizuotas, tad gali patekti į pinkles - sumokėti didelius pinigus ir negauti jokio rezultato", – teigė A.Maruška.

Diskusijų objektas - energetinė veikla

Netradicinės medicinos metodų - rytietiškų ir vakarietiškų - yra šimtai. Prof. A.Kirkutis nenorėjo atskleisti, kokie metodai, jo nuomone, priskirtini prie šarlataniškų ir gali likti už legalumo ribos. Tačiau, profesoriaus teigimu, žadama sertifikuoti ajurvedos, kinų medicinos, homeopatijos, fitoterapijos, gydymo gyvūnais, manualinės terapijos, gydymo fiziniais pratimais (kineziterapijos), masažo specialistus, taip pat energetinės medicinos, kai bandoma gydyti biologiniu lauku, veikiant žmogų per atstumą, atstovus. Kaip vieną populiariausių šios srities metodų jis įvardijo reiki, bet yra nemažai ir kitų.

Energetinė veikla, ko gero, yra pati neaiškiausia ir sunkiausiai įvertinama. "Kai veikiama žmogaus emocinė būsena, naudą labai sunku išmatuoti. Juolab kad nėra jokių šios srities mokslinių tyrimų. Bet žmonės teigia, kad efektas yra", – sakė A.Kirkutis. Tačiau net ir patys natūraliosios medicinos atstovai nesutaria dėl energetinės medicinos metodų poveikio. "Apie reiki daug kalbama, bet aš nemačiau pasveikusiųjų iš tų, kuriems buvo taikomas šis metodas", – teigė A.Maruška.

Atsakys už gydymo pasekmes

A.Kirkutis pripažino, kad atskirti šundaktarius nuo gerų specialistų bus gana sudėtinga. Jo nuomone, geriausiai šį darbą sugebės atlikti žmonės, patys dirbantys šiose srityse. Numatoma, kad vertinimo kriterijus nustatys geriausiai išsilavinę, didžiausią savo srities patirtį turintys atstovai, kurie sudarys ekspertų grupes. Žinoma, bus atsižvelgta, ar paslaugų teikėjai turi akademinius diplomus, yra išklausę rimtus kursus ir kt. "Natūraliosios medicinos specialistai, suteikus jiems kvalifikaciją, įgis ir licenciją, panašiai kaip vyksta įprastoje medicinos praktikoje. Vėliau licencija turės būti atnaujinama, nes reikės kelti kvalifikaciją ir pan.", – paaiškino A.Kirkutis.

LŽ pašnekovo teigimu, su sveikatos apsaugos ministru sutarta, kad licencijavimas bus patikėtas Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmams, tačiau šios srities specialistų veiklos kontrolę vykdys pati SAM. Pasak V.P.Andriukaičio, įvedus licencijas, bus sprendžiamas ir natūraliosios medicinos atstovų atsakomybės už savo veiklos pasekmes klausimas. Čia teks pasidarbuoti teisininkams. "Jei šio reikalo nesutvarkysime, bus atvejų, kaip ir iki šiol, kai žmonės gydomi nežinia kuo, o ligos užleidžiamos. Už tokią "pagalbą" niekas neatsako, o žala žmogaus sveikatai jau būna padaryta", – teigė ministras.

Gausės studijų programų

Specialistų licencijavimas greičiausiai bus patikėtas prof. A.Kirkučio vadovaujamiems Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmams.
Specialistų licencijavimas greičiausiai bus patikėtas prof. A.Kirkučio vadovaujamiems Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmams.

Pasak prof. A.Kirkučio, negavusieji licencijų asmenys turės mokytis arba tobulintis, įgyti reikiamą kvalifikaciją. Jeigu jie ir toliau dirbs neturėdami tam reikalingų žinių, bus vertinami kaip nelegalai.

Tačiau šiuo metu dar sunku pasakyti, kur bus galima įgyti minėtą reikiamą kvalifikaciją. Tai paaiškės vėliau, nustačius natūraliosios medicinos specialistų darbą reglamentuojančią tvarką. Kol kas šios srities mokslo įstaigų Lietuvoje negausu, ypač – universitetinio lygio. Pasirenkamas natūraliosios medicinos kursas bent jau anksčiau buvo dėstomas Lietuvos sveikatos mokslų universitete, o nuo šio rudens Klaipėdos universitete bus pradėta pirmoji šalyje papildomosios ir alternatyviosios medicinos magistrantūros studijų programa. Ateityje šios srities studijų programų turėtų atsirasti daugiau. Pasak A.Kirkučio, vien Londone, Didžiojoje Britanijoje, dabar yra 6-7 universitetai, kur mokoma fitoterapijos, ajurvedos, kinų medicinos. O Kinijoje ar Japonijoje jų daug daugiau. Šiuo metu pasaulyje jau yra šimtai universitetų, kuriuose dėstoma natūralioji medicina.

A.Maruškos teigimu, labai svarbu, kad informacija apie įvairius natūraliosios ir netradicinės medicinos metodus būtų prieinama jauniems gydytojams, kad jie galėtų jų mokytis, naudoti savo praktikoje ir įsitikinti rezultatais. "Tai yra pagrindinis tikslas, o kova su šarlatanais – antraeilis dalykas, nes jų visada buvo ir bus", – LŽ teigė pašnekovas.

Įstatymo apmatai - po pusmečio

Prof. A.Kirkutis LŽ teigė, kad gali praeiti net keleri metai, kol pavyks nuveikti visus numatytus darbus. Tačiau jis pasidžiaugė, kad pagaliau atsirado šviesa tunelio gale. "Yra vilties, kad bus suvaldytas tas chaosas, visi šios srities specialistai nebebus vadinami šarlatanais, o žmonės pagaliau gaus kokybiškas ir patikrintas paslaugas", – sakė Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų prezidentas.

Sveikatos apsaugos ministras tikisi, kad tam tikrus natūraliąją mediciną reglamentuojančių įstatymų apmatus galbūt pavyks parengti jau per artimiausią pusmetį. SAM šiuo metu kuriamas ir natūraliosios medicinos skyrius, kuriam bus pavesti šios srities darbai. LŽ pašnekovai vylėsi, kad nustačius veiklos tvarką ir įvedus licencijavimą gerokai sumažės apsišaukėlių ar bent jau atsiras įrankis jiems kontroliuoti. Nors, anot A.Maruškos, neverta tikėtis, kad ateityje visiškai išvengsime apgaulių. "Sukčiai juk neišnyks, laisvoje visuomenėje visų nesugaudysi", – teigė A.Maruška.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"