Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Apšiurusios ligoninės gimdyvių nebebaido

 
2010 11 16 0:00
Karolinos Dulytės nuotrauka
Karolinos Dulytės nuotrauka

Nors nuolat kartota, kad ateiti į šį pasaulį ir išeiti iš jo žmogus turi šviesiausioje aplinkoje, jaukumas ir patogumas gimdymo įstaigose ilgai tebuvo svajonė.

Pastaruoju metu sostinės gimdymo įstaigos viena po kitos renovuojamos, maloni aplinka tampa norma, mamos kuriasi tik dvivietėse palatose ar vienutėse, atsiranda šeimos palatų, kur po gimdymo apsistoja tėvelis, moters mama ar sesuo, o dešimtims gimdyvių netenka dalytis vos keletu sanitarinių patogumų.

Praeities vaizdeliai

Vilniaus miesto universitetinės ligoninės (VMUL) Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Gražina Drąsutienė puikiai mena studijų laikus, kai vienoje patalpoje iš karto gimdydavo bene trys moterys, apie vyrų dalyvavimą šiame procese nebuvo nė kalbos, motinos naujagimius pradėdavo maitinti praėjus 6 valandoms ir tai darydavo griežtai kas 3,5 valandos, o pagimdžiusių mamyčių lankytojai buvo vaikomi tarsi kariuomenėje. Sovietmečiu buvo įprastas toks vaizdelis: naujagimiai suguldomi į didelį vežimą ir jis, visas rėkiantis, stumiamas koridoriumi mamoms. Daugelis prisimena scenas, kai mamos mojuodavo pro langus, vyrai stovėdavo apačioje, ant virvių kabindavo siuntinukus žmonoms. Tačiau ir nepriklausomybės laikais vykę pokyčiai buvo lėti. Ne vienai gimdyvei įstrigo nudriskusi patalynė, stoties tualetus primenantys "patogumai".

Po remonto

VMUL Akušerijos ir ginekologijos klinikos pastatas sostinės Antakalnyje iškilo 1958 metais. "Nors čia gimdė daugelio veikėjų dukros ir marčios, aplinka niekuo neišsiskyrė. Pastaruoju metu buvo kilusių įvairių įstaigos ateities vizijų. Gal mąstyta: kam kišti pinigus, jei ligoninę uždarysime. Nors negaliu sakyti, kad mus skriaudė, turėjome būtiną aparatūrą, darbo rezultatai buvo nė kiek ne blogesni nei dabar", - sako G.Drąsutienė.

Vilniečio Sauliaus žmona šioje įstaigoje gimdė prieš metus. Tačiau palatą, į kurią jo žmona pateko prieš gimdymą, vyras palygino su studentų "baraku": tokį įspūdį kėlė kiauri langai, nudrengtas, atsilupęs linoleumas, iškritę kištukiniai lizdai, varvanti kriauklė. Tačiau nuo šiol gimdyv�ms bus daug geriau - po ką tik baigto kapitalinio remonto klinikos nepažinti, pakeitus langus nebestūgauja vėjai, pakanka šilumos. Moterys po gimdymo guli dviese arba po vieną, kiekviena palata turi savo dušą ir tualetą. Sudarytos sąlygos nusiplauti rankas prieš paimant naujagimį - tai padeda išvengti infekcijos. Įrengti 8 atskiri gimdymo kambariai, kur moterys gimdo tik po vieną, - anksčiau nėščiąsias skirdavo širmos. Anot G.Drąsutienės, bene visada šiame įvykyje dalyvauja ir vyras. Dabar daug porų lanko specialius kursus, tad vyrai apmokyti, kaip elgtis, kad padėtų malšinti skausmą. Tėčiai dabar gali pasilikti ir po gimdymo, - šeima įsikuria palatoje su antra lova. Už tai į ligoninės kasą vyrui tenka sumokėti 200 litų, suma nepriklauso nuo gulėjimo laiko. Už tą pačią sumą dvivietėje palatoje gali karaliauti ir viena gimdyvė. Tiesa, tokia galimybė buvo ir prieš remontą. Saulius džiaugiasi, kad jų šeima, gimus sūnui, galėjo ja pasinaudoti. Vyro draugo šeima atskiros palatos nesuskubo gauti, - šio patogumo rezervuoti negalima, yra "gyva" eilė.

"Mes priimame kasmet beveik 4000 gimdymų. Negalime tiksliai žinoti, kada vaikas pasibels į pasaulį. Norinčiųjų atskiros palatos šeimai yra daugiau, nei mes galime ją suteikti. Ir nesvarbu, kad tenka primokėti, tad neįžvelgiu, kur ta krizė Lietuvoje", - stebėjosi G.Drąsutienė. "Tikrai negaila tų 200 litų. Ką reiškia ši suma, jei, kaip kalbama, Vilniuje dabar gimdymo "mokestis į kišenę" siekia net ir 1500 litų", - sakė LŽ pašnekovas. Pats jis teigė papildomai klinikos medikams nemokėjęs. Beje, norint susitarti su konkrečiu gydytoju dėl dalyvavimo gimdyme, šioje įstaigoje yra oficialus mokestis - apie 600 litų į ligoninės kasą. "Reikia, kad gydytojas sutiktų. Mat ne kiekvienas norės pulti į ligoninę naktį, kai iš ryto vėl laukia sunki ir atsakinga darbo diena", - sako klinikos vadovė. Jos teigimu, moterims pageidaujant gimdymo metu galima įjungti muziką, prireikus pasitelkti į pagalbą kamuolį, pasėdėti vonioje. "Tačiau jokios saviveiklos negali būti", - nukerta G.Drąsutienė. Gydytoja teigia, kad gimdymo vonioje mada jau praėjo, pageidaujančiųjų šios galimybės, galima sakyti, nebėra.

Populiarios šeimos palatos

Remontas tebevyksta ir Vilniaus gimdymo namuose: pernai sutvarkytas naujagimių skyrius, šiemet remontuojamas akušerijos padalinys, kitąmet tikimasi pagerinti reanimacijos darbo sąlygas. Direktorės doc. Kornelijos Mačiulienės teigimu, ir šioje įstaigoje moterys gimdo tik po vieną. Be abejo, dalyvaujant tėveliui. Kiekviename gimdymo kambaryje jam skirta kėdė, fotelis ar kušetė, yra kamuolys moteriai atsisėsti. Įstaigoje yra viena gimdymo patalpa su vonia. Anot K.Mačiulienės, norinčiųjų gimdyti vonioje moterų daug mažiau nei prieš 5-6 metus. Tada šį būdą rinkdavosi maždaug 22 nėščiosios per metus, dabar - gal 3-4.

Vilniaus gimdymo namų palatose guli po dvi moteris, joms parūpinti nauji baldai, lovos, čiužiniai. Anksčiau jie buvo dengti klijuote, dabar - apvilkti specialia nešutinančia medžiaga, skirtingai nei senuosiuose, moterys juose neįdumba, vaikelį maitinti daug patogiau. Kad ligoninė labiau primintų namų aplinką, stengiamasi nepirkti baltos patalynės, sienos išdažytos ramiomis spalvomis.

Trijų palatų gyventojos dabar naudojasi vienu tualetu ir dušu, o dar prieš keletą metų šiuo patogumu turėjo dalytis net 30 palatų moterys. Nuo pernai pagimdžiusios mamos gali rinktis ir šeimos palatą. Tokių yra dešimt. Už visą praleistą laiką mokama 200 litų, nesvarbu, kiek laiko praleidžiama. Šeimos palatoje yra dar viena lova, kur gali įsikurti vyras, o jei jo nėra, - kitas artimas žmogus, tarkime, motina ar sesuo. Daugiau komforto suteikia vienoje patalpoje esantis dušas, mikrobangų krosnelė, šaldytuvas, interneto prieiga. Tačiau direktorė griežtai nusiteikusi prieš televizorių. Juk motina privalo užsiimti vaiku, o ne žiūrėti TV laidas. Jei įstaiga vis dėlto apsirūpintų televizoriais, juose naudotų kompaktinius diskus su patarimais, kaip prižiūrėti, maitinti naujagimį.

K.Mačiulienės teigimu, šeimų palatos labai populiarios, jų pakanka ne visiems norintiesiems.

Ar gimdymui prižiūrėti galima išsikviesti pageidaujamą specialistą? Pasirodo, tokiu atveju sąrėmius patirianti atvykusi moteris turi pasirašyti sutartį ir į gimdymo namų kasą sumokėti 695 litus. Be to, iškviestasis gydytojas neturėtų būti pervargęs, neviršyti leistino darbo krūvio. Direktorės teigimu, tokių iškvietimų dažniau pasitaiko savaitgaliais. "Pageidaujančiųjų yra daug, tačiau tik nedaugelis gydytojų nori taip dirbti", - teigė K.Mačiulienė.

Specialistai vienoje vietoje

Bene varganiausias šiuo metu - Akušerijos-naujagimių skyrius Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Centro filiale (buvusi Raudonojo Kryžiaus ligoninė). Prieš metus čia gimdžiusi Jūratė LŽ pasakojo, kad komfortas priklauso nuo to, kokią palatą pasirenki, ar už ją moki. Ji įsikūrė įprastoje. "Nors prabanga čia netviskėjo, buvo tvarkinga, švaru", - nesiskundė moteris.

Tačiau Centro padalinį planuojama perkelti į statomą modernų VUL SK Akušerijos-chirurgijos korpusą. Jo atidarymo tikimasi kitąmet. Didžiausiu būsimos įstaigos pranašumu vadinama tai, kad vienoje vietoje bus sutelkti visi aukščiausio lygio specialistai, garantuotas didžiausias naujagimių saugumas. Į korpusą persikels ir Žmogaus genetikos centras, teikiantis prenatalinės diagnostikos paslaugas, itin komfortiškoje aplinkoje moterys bus prižiūrimos iki ir po gimdymo, tik per kelią - Vilniaus universiteto vaikų ligoninė. VUL SK atstovės Gitanos Letukienės duomenimis, naujajame korpuse žadama įrengti modernias operacines, nebus didesnių nei dvivietės palatų, suprojektuota keletas šeimos palatų su gimdymo kambariu ir atskirais sanitarijos mazgais.

* 2009 metais Lietuvoje gimdžiusių moterų amžiaus vidurkis buvo 28,3 metų.

Dažniausiai gimdė 25-29 metų moterys, jos sudarė 34,4 proc., 30-34 metų moterys sudarė 25,5 proc., 20-24 metų moterys - 20,9 procento. Jaunesnių nei 16 metų buvo 0,1 proc., 35 metų ir vyresnių - 14,5 procento.

* Ištekėjusiųjų buvo 75,9 proc. gimdyvių, netekėjusiųjų - 17,6 proc., išsiskyrusiųjų - 2 proc., neįregistravusiųjų santuokos - 4 procentai.

* Cezario pjūvio operacija atlikta 24,4 proc. moterų, iš jų planine tvarka operuota 34,8 proc., skubos - 65,2 procento.

* Lietuvoje gimusių naujagimių svorio vidurkis buvo 3469 g.

* 2009 metais Lietuvoje gimė 1874 neišnešioti naujagimiai, t. y. 5,8 proc. visų gimusiųjų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"