Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

"Žuvėdra" nepripažįsta pigaus masalo

 
2011 05 12 0:00
S. ir R. Idzelevičiai su "Žuvėdra" šešis kartus iškovojo pasaulio čempionų titulus ir septynis kartus triumfavo Europos čempionatuose.
S. ir R. Idzelevičiai su "Žuvėdra" šešis kartus iškovojo pasaulio čempionų titulus ir septynis kartus triumfavo Europos čempionatuose.

Klaipėdos universiteto Lotynų Amerikos (LA) sportinių šokių ansamblis 'Žuvėdra', vykdamas į Tiumenę, nujautė, kad Europos čempionų titulas iš anksto rezervuotas Rusijos kolektyvui. Ir neapsiriko.

Nukakusi į plačiosios Rusijos tolimąjį Sibirą tituluotoji "Žuvėdra" Europos LA sportinių šokių ansamblių čempionate Tiumenėje pademonstravo kompoziciją "Uraganas", sukurtą pagal legendinės roko grupės "Scorpions" muziką. Pelnė publikos ir sportinių šokių specialistų pripažinimą. Tačiau liko antra. Pirmąją vietą net penki teisėjai iš septynių skyrė garsiajai Tiumenės komandai "Vera".

Naujoji Europos čempionė išgarsėjo ne išskirtinėmis programomis ar fenomenaliais šokėjų gebėjimais. Kai prieš metus "Vera" pirmą kartą tapo Europos čempionato prizininke (pelnė bronzą), šio kolektyvo vadovybė garsiai skelbė, kad tais pačiais metais Maskvoje jie taps pasaulio čempionais. Ir tapo. O praėjusį šeštadienį tas pats scenarijus pasikartojo kitame Rusijos mieste - Tiumenėje. Ten "Veros" kolektyvui itin palankūs teisėjai įteikė ir kitą garbingą titulą - Europos čempionų.

Gražaus sporto išsigimusi teisėjavimo sistema labiausiai žeidžia LA šokių profesionalus. LA šokių meistrai ir vadovai Skaistė ir Romaldas Idzelevičiai su "Žuvėdra" šešis kartus iškovojo pasaulio čempionų titulus ir septynis kartus triumfavo Europos čempionatuose. Ne kartą buvo nusodinti. Tačiau dirba toliau ir tiki, jog ne už kalnų diena, kai teisėjavimas iš esmės pasikeis. Kaip dailiajame čiuožime - ten jau įvyko revoliucija.

Šiandien "Žuvėdros" vadovas Romaldas Idzelevičius su LŽ dalijasi iš Tiumenės parsivežtais įspūdžiais.

Neišprusę vertintojai

- Net nežinau - sveikinti Jus su Europos vicečempionų titulais, ar apgailestauti, kad likote antri?

- Kaip pažiūrėsi... Visos komandos stengėsi. Labai daug priklausė nuo teisėjų išprusimo. Jie privalėtų žinoti, kas yra kompozicija, kaip ji sudėliota, kaip plėtojama tema. Yra teisėjų, kurie sugeba šokėjams kurti tik sportines kompozicijas, tačiau neturi supratimo, kaip kurti kompozicijas ansambliams. Tokie šokių "asai" nėra baigę specialių choreografijos ir kompozicijos mokslų. Jie, kaip paprasti žiūrovai, pirmiausia vertina muziką ir ritmiką. Jei ritmas aiškus ir norisi ploti, teisėjai ir pakimba ant šio pigaus masalo. Kompoziciniu atžvilgiu tik mūsų ir vokiečių kompozicijos buvo vertos dėmesio. Tiesa, Vokietijos kolektyvas "neištempė" iki pabaigos - jų programoje nebuvo kulminacijos. Tikrieji šokių žinovai iškart po pasirodymo mus gyrė. Net ir internetiniame Rusijos forume daug kas pripažino, kad su programa "Uraganas" buvome visa galva aukščiau už varžovus. Mes kuriame spektaklį - dramą. Nenorime pataikauti neišprususiam žiūrovui. O dauguma ansamblių savo programose tik žaidžia ir džiaugiasi.

- Kaip pasaulio čempionate atsirado tokie "gudrūs" teisėjai?

- Buvo sunku juos privilioti į Tiumenę. Iškart sutiko tik du - Rusijos ir Lietuvos atstovai. Pirmoji parinkta brigada atsisakė taip toli vykti. Ir antroji atsisakė. Negaliu tvirtinti, bet girdėjau, kad trečiąją teisėjų brigadą - penkis iš septynių arbitrų - rinko ir įkalbinėjo atvykti pats Tiumenės kolektyvo "Vera", kuris ir tapo čempionu, vadovas.

- Jei Rusijos sportinių šokių federacijos vardu teisėjus kvietė "Veros" vadovas, ko gera, jis viską gerai apgalvojo?..

- Tikriausiai. Žinoma, aš irgi galėčiau pasikviesti gerus pažįstamus ar net draugus, pavyzdžiui, vokietį, kuris visada mums skiria pirmąją vietą. Bet tai jau būtų ne sportas.

Tolimasis Sibiras

- Daug teisėjų atsisakė tolimos kelionės į Vakarų Sibirą. Jūsų tai neišgąsdino?

- Ne. Tačiau labai pavargome, kol nusigavome į Tiumenę. Manau, organizatoriai pasistengė dar labiau apsunkinti mūsų kelionę. Pradinis jų atsiųstas lėktuvų grafikas mums buvo palankus - nuskridę į Maskvą 13 val. jau po trijų valandų (16 val.) turėjome išskristi į Tiumenę. Tačiau organizatoriai padarė taip, kad iš Maskvos išskristume tik 22.30 val. - dešimt valandų trynėmės oro uoste. Į Tiumenę nuskridome tik 3 val. nakties, valandą laukėme bagažo, tik 5 val. ryto buvome viešbutyje. Išvargome nežmoniškai, o jau kitą dieną - varžybos. Įsikūrę ir papusryčiavę dieną miegojome. Po pietų mums pasiūlė pašokti. O po repeticijos paprašė sumokėti 290 eurų už autobusą ir sporto salės nuomą. Nors iš pradžių organizatoriai net neužsiminė, kad už tai turėsime mokėti.

- Ar tik "Žuvėdra" buvo taip skriaudžiama?

- Panašiai pasielgta su Vokietijos komanda ir vienu Austrijos ansambliu. Rusai "pasistengė" tik dėl didžiausių konkurentų.

Tik septynios

- Į tolimąją Tiumenę nenorėjo važiuoti ne tik teisėjai - Europos čempionate dalyvavo kaip niekad mažai komandų.

- Dalyvavo tik septyni kolektyvai. Įprasta, kad į tokius renginius suvažiuoja 18-20 kolektyvų.

- Iškart galėjote šokti finale?

- Taip ir turėjo būti, bet rengėjai organizavo pusfinalio varžybas, po jų iškrito tik viena komanda - Rusijos.

- Čempionatų meistriškumas kyla, o masiškumas byra?

- Tai lėmė didžiuliai pinigai ir sudėtinga kelionė.

- Kaip Jums pavyko gauti pinigų tokiai kelionei?

- Jau manėme, kad nepajėgsime nuvykti į Tiumenę. Apie tai sužinoję Seimo nariai, priklausantys Liberalų sąjūdžiui - kaip ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas - padėjo mums išvykti į Maskvą ir grįžti iš ten namo. Su nuolaida tai kainavo apie 40 tūkstančių. O kelionę iš Maskvos į Tiumenę ir atgal finansavo Rusijos sportinių šokių federacija.

Išskirtinis penketukas

- Grįžkime prie "Veros". Šis ansamblis pernai pavasarį pirmą kartą tapo Europos čempionato bronziniu prizininku, rudenį Maskvoje jau džiaugėsi pasaulio čempiono titulu, o praėjusį šeštadienį Tiumenėje jis paskelbtas ir Senojo žemyno čempionu.

Norėtųsi Jūsų komentaro.

- Rusijoje teisėjus priima labai svetingai. Net ir suvenyrai jiems iš anksto buvo palikti viešbutyje.

- Kokie suvenyrai?

- Aš jų nemačiau. Tačiau girdėjau, kad suvenyrais rūpinosi tie, kurie parinko teisėjus, su kuriais galima susitarti. Jau prieš čempionatą vienas specialistas iš Tiumenės man tiesiai pasakė, kad laimės jų miesto kolektyvas.

- Teisėjas iš Lietuvos irgi gavo dovanų?

- Jo suvenyras nebuvo prastas, tačiau palyginti su dovanomis teisėjų, kurie "Tiumenei" skyrė pirmąją vietą, itin kuklus.

- Tai kiek tų "teisingųjų" buvo?

- Pirmąją vietą Tiumenės "Verai" skyrė penki arbitrai iš septynių.

- Tai liudija, kad sportinių šokių teisėjavimo sistema išsigimė?

- Artėjame prie dailiojo čiuožimo skandalo, kai Povilas Vanagas ir Margarita Drobiazko garsiai prakalbo apie teisėjavimo machinacijas.

- Praktiškai be atlygio kruvinai dirbdami ir per varžybas demonstruodami aukščiausio lygio kompozicijas turėtumėte jausti didžiulį apmaudą.

- Nuoskaudų yra. Ir ne tik dėl teisėjavimo. Pavyzdžiui, Rusijos ansamblį "Vera" išlaiko valstybė. "Veros" vadovai ir sportininkai gauna didžiulius atlyginimus. Ten atidaryta ir valstybės dotuojama vaikų sportinių šokių mokykla, ją kuruoja "Veros" vadovai. Mokslas visiems šokėjams nemokamas, jie be jokių egzaminų priimami į Tiumenės universitetą. Ten veikia sportinių šokių katedra, kaip ir pas mus Klaipėdoje.

"Vera" būtų trečia

- Pasaulio ir Europos čempionė "Vera" per metus labai patobulėjo?

- Kompozicijos ir muzikos jungimo atžvilgiu - nė kiek. Techniškai jų šokėjai dirba aukštu lygiu. Tačiau kai reikia atlikti labai sudėtingus sukinius, jiems dar toli toli iki mūsų. Mūsų programos sudėtingumas ir greitis dvigubai didesni. Net ir antroji "Žuvėdros" komanda šoka greičiau už daugumą finalininkių.

- Jei paprašyčiau paskirstyti vietas Tiumenėje šokusioms finalininkėms, kaip jas išrikiuotumėte po "Žuvėdros"?

- Antrąją vietą skirčiau Vokietijos komandai "FG Aachen-Dusseldorf A-Team", trečiąją - Tiumenės "Verai", ketvirtąją - "Žuvėdrai-2", penktąją - Austrijos ansambliui "TSC Schwarz-Gold" iš Vienos, šeštąją - kitam Austrijos kolektyvui "HSV Zwolfaxing Sektion Tanzsport".

Pasaulio čempionatas - Vilniuje

- Šių metų pasaulio čempionatas vyks gruodžio 3-iąją Vilniuje. Tai didelis pliusas "Žuvėdrai"?

- Viskas priklausys, kokius teisėjus paskirs Tarptautinė sportinių šokių federacija (IDSF).

- Ar realu, kad renkant arbitrus rusai vėl bandys paveikti IDSF?

- Tai realu. Mat IDSF prezidiume yra Rusijos sportinių šokių federacijos prezidentas, mūsų žmogaus ten nėra. Rusas puikiai sutaria su IDSF sporto direktoriumi iš Ispanijos, kuris ir skiria teisėjus. Manau, Vilniuje teisėjai gali "patempti" vokiečius, nes "Veros" ilgai nelaikys viršūnėje. Lyderiai nuolat keičiasi. Juk ir viena vokiečių komanda ilgai neužsibūdavo ant aukščiausio prizininkų pakylos laiptelio, ją nukonkuruodavo kitas Vokietijos ansamblis arba mes.

- Taip LA šokių ansamblių varžybose skatinama rotacija?

- Pas mus mėgstama rotacija, juolab tai daryti lengva, kai yra apylygių stiprių kolektyvų. Žiūrovams nusibosta tas pats lyderis. Pavyzdžiui, kai siekėme antrosios vietos, o vėliau - pirmosios, už mus labai sirgdavo žiūrovai, plodavo net pasišokinėdami. Kai įsitvirtinome lyderių pozicijoje, jų simpatijos atvėso. Nusibodome žiūrovams - jie panoro naujų čempionų.

- Kaip buvo Tiumenėje?

- Ten žiūrovai mums labai plojo - gal net labiau nei "Verai".

- Ką prieš artėjantį pasaulio čempionatą kužda nuojauta?

- Tradicija, jog dažniausiai laimi šeimininkai, Vilniuje gali būti ir sulaužyta. Vis dėlto laimėti turėtume mes arba vokiečiai. Tik ne rusai.

Europos čempionato finalininkų rikiuotė

1. Tiumenės "Vera" (Rusija)

2. Klaipėdos "Žuvėdra-1" (Lietuva)

3. "FG Aachen-Dusseldorf A-Team" (Vokietija)

4. "HSV Zwolfaxing Sektion Tanzsport" (Austrija)

5. Vienos "TSC Schwarz-Gold" (Austrija)

6. Klaipėdos "Žuvėdra-2" (Lietuva)

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"