Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Ž. Savickas nepatenkintas: antrųjų vietų daugiau nei pirmųjų

 
2015 10 03 6:00
2004 metais pirmąsyk pagerinęs pasaulio rąsto kėlimo rekordą per dešimtmetį tokių rekordų Žydrūnas Savickas pasiekė jau 16.
2004 metais pirmąsyk pagerinęs pasaulio rąsto kėlimo rekordą per dešimtmetį tokių rekordų Žydrūnas Savickas pasiekė jau 16. LŽ archyvo nuotrauka

Stipriausiu planetos žmogumi tituluojamas lietuvis Žydrūnas Savickas šiais metais buvo numatęs baigti įspūdingą galiūno karjerą. Pasitraukti jis ketino 2015-aisiais tapdamas pasaulio čempionu ir laimėdamas „Arnold Strongman Classic“ turnyrą. Tačiau jėgos iš viršaus, kaip juokauja sportininkas, pasistengė, kad jis dar nepasitrauktų iš galiūnų sporto, nes abiejuose svarbiausiuose turnyruose lietuvis liko antras.

„Sezonas buvo man neįprastas, – apžvelgdamas savo rezultatus sakė liepos 15-ąją keturiasdešimtmetį atšventęs Ž. Savickas. – Labiausiai mėgstu užimti pirmąsias vietas. Esu laimėjęs apie 80 proc. varžybų, kuriose per sportinę karjerą dalyvavau. Man tai buvo pirmas sezonas po kokio dešimtmečio, kai antrųjų vietų užėmiau daugiau nei pirmųjų.“

Kovo pradžioje Ž. Savickas vyko į JAV miestą Kolambusą aštuntą kartą laimėti tradicinio galiūnių turnyro „Arnold Strongman Classic“, kuris šiemet buvo surengtas jau keturioliktą kartą. Tačiau didįjį prizą iškovojo vienu tašku lietuvį aplenkęs amerikietis Brianas Shaw (42,5 tšk.). Toks pat netikėtas scenarijus Lietuvos milžino laukė ir balandžio pabaigoje Malaizijos sostinėje Kvala Lumpūre vykusiame pasaulio galiūnų čempionate. Čia vėl triumfavo B. Shaw, o Žydrūnas šeštą kartą tapo planetos vicečempionu.

Tad Lietuvos sportininkas jau dėlioja kitų metų planus ir pasirengęs susigrąžinti titulus: aštuntą karti tapti stipriausiu turnyro „Arnold Strongman Classic“ žmogumi ir penktąkart triumfuoti pasaulyje. Todėl dabar Ž. Savickas gydosi traumas, kad 2016-ųjų kovo mėnesį būtų geriausios sportinės formos.

Įprastos rungtys nepadėjo

– Kas gi nutiko, kad svarbiausiose metų varžybose dukart likote antras? – pasiteiravome Žydrūno Savicko.

– Viskas dėl traumos, kurią patyriau praėjusiais metais, – trūko kojos dvigalvis raumuo. Nors praėjo kiek laiko, nepavyko taip greitai atsigauti. Be to, dar pradėjo skaudėti nugarą. Todėl sau įprastas štangos atkėlimo rungtis, kuriose būdavau pirmas arba antras ir surinkdavau daug taškų, pralaimėjau per svarbiausias metų varžybas – pasaulio čempionatą ir „Arnold Strongman Classic“ turnyrą.

Nors buvau labai arti pergalės: „Arnold Strongman Classic“ turnyre pralaimėjau vienu tašku, pasaulio pirmenybėse – dviem. Man tai buvo skaudus įvykis, nes treniruočių planas buvo puikiai sudėliotas, pagerinau savo rezultatus rungtyse, kuriose nebūdavau stipriausias. Pavyzdžiui, laimėjau piramidės sukėlimo ir vilkiko tempimo rungtis, palankesnes aukštesniems sportininkams.

– O kas šiemet buvo gero?

– Pavyko pratęsti tradiciją ir pagerinti rąsto kėlimo pasaulio rekordą. Žinoma, norėjosi svariau pagerinti rekordą, bet vis tiek yra žingsnelis į priekį – nuo 227 kg rekordas išaugo iki 228 kilogramų. Šioje rungtyje tai mano jau šešioliktas pasaulio rekordas. Juos pradėjau gerinti dar 2004 metais nuo 188 kg svorio. „Prieaugis“ per tuos metus nemažas – 40 kilogramų.

Du titulai ir rekordas

– Tai ką esate sumanęs padaryti per 2016-uosius?

– Norėčiau nuveikti tris svarbiausius dalykus: susigrąžinti pirmąją vietą „Arnold Strongman Classic“ turnyre, kuris vyks kovo pradžioje, vėl tapti pasaulio čempionu ir pagerinti rąsto kėlimo rekordą. Noriu peržengti 230 kg ribą. Jau būtų laikas įveikti šį svorį. Tam esu pasirengęs, tik paprasčiausiai per paskutines varžybas – vasario mėnesį Anglijoje vykusiame pasaulio rąsto kėlimo čempionate, – kai bandžiau pagerinti rekordą, prietaisas buvo labai slidus, todėl nepavyko iškelti 230 kilogramų. Netgi patyriau nedidelę traumą, bet ją jau išsigydžiau.

Prieš savaitę man buvo atlikta alkūnės operacija. Dabar vyksta aktyvi reabilitacija. Po mėnesio pradėsiu rimtai rengtis 2016-ųjų varžyboms.

Būtent dėl alkūnės operacijos negalėsiu dalyvauti šį savaitgalį Vilniuje, „Litexpo“ parodų rūmuose vyksiančiame pasaulio rąsto kėlimo čempionate, Čempionų lygos etape bei Europos čempionate. Tačiau kiti Lietuvos galiūnai gins šalies garbę. Manau, Čempionų lygoje Mariui Lalui galbūt pavyks pakartoti rezultatą Austrijoje, kai jis laimėjo etapą ir tapo trečiuoju lietuviu, laimėjusiu etapą. Tai yra pavykę padaryti tik man ir Vytautui Lalui.

Pyktis motyvuoja

– Ar ne pikta, kad svarbiausius turnyrus pralaimėjote vienam ir tam pačiam amerikiečiui B. Shaw?

– Pikta ne todėl, kad tam pačiam varžovui. Praėjusiais metais aš jį įveikiau tose varžybose. Pikta dėl to, kad netekau pirmųjų vietų dėl vienos rungties, kuri man yra viena palankiausių, – maksimalaus svorio atkėlimo. Daugelyje pasaulio čempionatų laimėdavau šią rungtį. Ir viskas dėl traumos. Tas pyktis mane motyvuoja kitiems metams. Nes prieš praėjusį sezoną buvau nutaręs, kad jei laimėsiu tuos du titulus, baigsiu sportinę karjerą. Galbūt toks nusiteikimas ir pakišo koją. Kažkokios jėgos turbūt nenorėjo, kad baigčiau karjerą (juokiasi).

– Jei kitąmet laimėsite, baigsite?

– Dabar taip jau nebesakysiu (šypsosi). Nes kai pasakiau, nebelaimėjau.

– Alkūnę susižeidėte keldamas rąstą?

– Ne. Tai senesnė trauma. Man alkūnę skaudėjo jau metus, bet netrukdė varžybose dalyvauti visa jėga. Ji trukdė tik vienoje rungtyje, kuri būna „Arnold Strongman Classic“ turnyre. Tai svarmens kėlime viena ranka. Šių varžybų nelaimėjau, nes negalėjau ta ranka iš visų jėgų treniruotis. Taigi, nusprendžiau operuotis, kad kitąmet būčiau geriausios formos ir susigrąžinčiau titulą.

Trečio klausimo nėra

– Rąsto kėlimo rekordų siekiate dėl didelių premijų ar sportinio azarto vedamas?

– Galiūnų sporte esu pasiekęs 80 skirtingų pasaulio rekordų. Jei paklaustume galiūnų sportu besidominčių žmonių apie rekordus, jie pasakytų žinantys tik dviejų rungčių rekordus – rąsto kėlimo arba maksimalaus svorio atkėlimo. Šios rungtys įdomiausios, populiariausios, aktualiausios. Šie rekordai svarbūs galiūnų sporte, nes minėtos rungtys yra standartizuotos. Pavyzdžiui, naščių ar lagaminų nešimo rungtyje yra svoris, distancija, bet prietaisai būna skirtingi, todėl žmogus gali lengviau pasiekti rekordą. O čia, kai reikia pakelti nuo žemės svorį arba iškelti rąstą virš galvos, nuo prietaiso konstrukcijos ar kitų savybių rezultatas nepriklauso.

Rekordai man mieli todėl, kad aš galiu juos pasiekti. Galiūnų sporto gerbėjams tai yra esminiai rekordai, pasakantys apie žmogaus fizines galimybes. Ir jei susitinka du galiūnai, vienas kito visada paklaus – kokio svorio iškeli rąstą ir kokio svorio štangą atkeli nuo žemės. Trečio klausimo nėra, nes kitos rungtys nėra tokios svarbios.

Kitas dalykas – už rekordus galiūnų sporte nėra mokama. Kas, beje, ir nėra taip gerai (šypsosi). Tik kartais organizatoriai įsteigia specialų prizą sportininkui, jei šis pagerins rekordą. Rekordus gerinu tik tam, kad pagerinčiau ir nugalėčiau save.

Pirmąkart stovyklautų kaip tikras sportininkas

– Jau susidėliojote kitų metų varžybų grafiką?

– Pagrindiniai startai bus kovo mėnesį. Pirmą kovo savaitgalį vyks turnyras „Arnold Strongman Classic“, o mėnesio pabaigoje – balandžio pradžioje numatytas pasaulio čempionatas. Kokioje šalyje vyks planetos pirmenybės, visada pranešama prieš pusmetį. Bet, kiek žinau, surengti šias varžybas nori tik dvi valstybės – JAV ir Malaizija. Didesnė tikimybė, kad čempionatas vyks Amerikoje, Los Andžele, kur man pavyko du kartus laimėti – 2012 ir 2014 metais. Veikiausiai dvejos svarbiausios metų varžybos bus surengtos JAV, todėl turiu minčių tarp šių varžybų net negrįžti į Lietuvą. Jei abu turnyrai vyktų Amerikoje, esu numatęs vykti į JAV prieš mėnesį iki varžybų, ko niekada gyvenime nesu daręs. Šiam reikalui pinigų yra pažadėjęs premjeras. Tikiuosi, jis pažado laikysis ir aš pirmą kartą karjeroje galėsiu surengti tikrą treniruočių stovyklą JAV. Tada nekiltų jokių problemų dėl aklimatizacijos.

Įdomiausia, kad mano pagrindinio varžovo B. Shaw komanda – masažuotojai, gydytojai, asistentai – jį paliko. Ir jie man siūlosi padėti ruoštis bei treniruotis nemokamai. O B. Shaw jiems mokėdavo. Tai puiki komanda, geri savo darbo specialistai. B. Shaw niekada nebūtų laimėjęs varžybų be savo komandos pagalbos.

Kitąmet gali būti, kad pasaulio rąsto kėlimo čempionatas iš rudens bus perkeltas į pavasarį. Norėčiau tame čempionate laimėti šeštą kartą ir pagerinti rekordą – peržengti išsvajotus 230 kilogramų. Galbūt po dvejų metų pertraukos dalyvausiu Lietuvos galiūnų čempionate, nes keisis varžybų formatas: varžybos vyks ne keliais etapais visą vasarą, o vieną savaitgalį. Taip galiūnai galės suderinti savo varžybų grafikus su šalies čempionatu, todėl Lietuvos čempionate turėtume pamatyti visus stipriausius šalies sportininkus.

Taip pat dar esu numatęs pasirodyti keliuose Čempionų lygos etapuose. Iš viso kitąmet ketinu dalyvauti 6-8 turnyruose.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"