Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Tobulo plaukimo formulių kūrėjas

 
2011 02 17 0:00
2008-ieji Pekine: atsidėkodamas už ką tik iškovotą olimpinį auksą M.Phelpsas savo medalį užkabino G.Sokolovui (dešinėje).<br>G.Sokolovo asmeninio albumo nuotrauka
2008-ieji Pekine: atsidėkodamas už ką tik iškovotą olimpinį auksą M.Phelpsas savo medalį užkabino G.Sokolovui (dešinėje).
G.Sokolovo asmeninio albumo nuotrauka

Kai garsusis JAV plaukikas Michaelas Phelpsas Pekino žaidynėse iškovojo net 8 aukso medalius, vieną iš jų sportininkas užkabino Genadijui Sokolovui.

Nenuostabu, kad kaunietis G.Sokolovas nusipelnė išskirtinio pasaulio garsenybės dėmesio. Prieš dešimtmetį už Atlanto išvykęs Lietuvos mokslininkas kasdien daug dirbo, kad M.Phelpsas ir visa JAV plaukikų rinktinė pasiektų neįtikimų aukštumų.

Naujos galimybės

G.Sokolovas - Lietuvos kūno kultūros instituto (dabar - akademijos, LKKA) auklėtinis, buvęs penkiakovininkas. JAV plaukimo federacijos dėmesį jis patraukė savo kompiuterinėmis programomis, leidžiančiomis planuoti sportininkų treniruotes. Mokydamasis aspirantūroje Maskvoje (ten išvyko 1984 m.) jaunas mokslininkas ir pradėjo kurti programas, o grįžęs į Lietuvą ėmė taikyti jas praktikoje. LKKA Trenerių fakulteto dekanas G.Sokolovas 2000-aisiais tapo JAV plaukimo federacijos fiziologijos direktoriumi. Mokslininkui iš Lietuvos Amerikoje atsivėrė naujos galimybės.

"Čia per porą metų sukūriau daugiau kompiuterinių programų ir duomenų bazių, nei Lietuvoje būčiau tai padaręs per 10-15 metų", - sakė G.Sokolovas iškart po Pekino olimpiados, kurioje triumfavo Amerikos plaukikai. Prie jų pergalių prisidėjo unikalūs Lietuvos mokslininko tyrimai bei išradimai. Tačiau biurokratija visur vienoda, todėl Genadijus prisipažino vis dažniau pagalvodavęs apie savo verslą. Netrukus po Pekino olimpinių žaidynių jiedu su žmona Birute Olimpiniame treniruočių centre įkūrė privačią konsultacinę įmonę "Global Sport Technology, Inc."

Sokolovų šeima Kolorado Springse jau vienuolikti metai. Žmona Birutė naujame krašte iš pradžių jautėsi svetima, bet dabar gyvena visavertį gyvenimą. Jos sritis - reabilitacija: ligoniams naudoja pažangiausią metodiką ir įrangą, kol kas vienintelius pasaulyje FDA ("Food & Drug Administration") registruotus vibracinius prietaisus. Duktė Justina Amerikoje baigė mokyklą ir universitetą. Nuo rudens toliau gilins medicinos žinias. Kompanijai "Global Sport Technology, Inc." - jau dveji metai. Ji siūlo treniruočių ir reabilitacijos įrangą, kompiuterines programas, atlieka sportininkų pasiruošimo tyrimus, rengia rekomendacijas atletams ir jų treneriams, apmoko medikus, fizioterapeutus, trenerius bei sportininkus.

Patikimi partneriai

Šiandien LŽ siūlo pokalbį su "Global Sport Technology, Inc." vyriausiuoju fiziologu daktaru Genadijumi SOKOLOVU.

- Po Pekino olimpinių žaidynių nutarėte pradėti dirbti savarankiškai - ar pasiteisino šis žingsnis?

- Šiuo metu atlieku gerokai daugiau tyrimų su daug didesniu būriu sportininkų. Ne tik su plaukikais - ir šiuolaikinės penkiakovės, triatlono, vandensvydžio, sinchroninio plaukimo bei kitų šakų atstovais. Dirbdamas Amerikos plaukimo federacijoje negalėjau tirti kitų sportininkų. Dabar esu nepriklausomas, tačiau kontaktų su JAV plaukimo federacija nepraradau - testuoju ir jos sportininkus.

- Kokia jūsų įkurtos kompanijos "Global Sport Technology, Inc." veikla, kas jūsų partneriai?

- Kompaniją įkūrėme su žmona Birute. Rengiame triatlono, penkiakovės, kitų vandens sporto šakų stovyklas. Dauguma į jas atvykstančių sportininkų užsako testavimą. Žmona daugiausia dirba su ligoniais: atlieka reabilitacines procedūras, taiko sportininkams paruoštą metodiką. Šiuo metu turime partnerių Čikagoje, Šiaurės ir Pietų Kalifornijoje (Kalifornijoje plaukimas labai populiarus), Floridoje, Atlantoje (Džordžijos valstija) ir Memfyje (Tenesis) bei užsienyje - Lenkijoje, Turkijoje, Pietų Korėjoje. 90 proc. testų atliekame Amerikoje. Mums svarbiausia apmokyti partnerius, kad jie patys tai darytų, o aš galėčiau analizuoti duomenis ir lyginti juos su kitų sportininkų, su geriausių pasaulio plaukikų rezultatais. Mano partneriai praeityje buvo geri sportininkai arba treneriai, tad jie gerai orientuojasi šioje rinkoje.

Plaukimo subtilybės

- Technologijos tobulėja. Ką nauja šiuo metu siūlote? Kokie pastarųjų dvejų metų išradimai jau taikomi plačiai?

- Prieš dvejus metus pradėjome testuoti plaukimo greitį ir jėgą plaukimo ciklo metu. Tai unikali metodika, padedanti atskleisti mažiausius plaukimo technikos trūkumus. Jie gali būti grybšnio pradžioje, viduryje ar pabaigoje, gali būti kvėpavimo pradžioje, viduryje ar pabaigoje. Gali būti skirtumų tarp kairiosios ir dešiniosios rankų grybšnio, tarp mušimo kaire ir dešine kojomis, mušimo aukštyn ir žemyn ir t. t. Plika akimi to nepastebėsi. Mūsų aparatūra padeda tiksliai išanalizuoti klaidas. Svarbu, kad turime labai daug duomenų. Testavome du tūkstančius plaukikų, tarp jų - 27 olimpinius čempionus, 45 olimpinių žaidynių medalininkus. Turėdami tokią duomenų bazę galime atsakyti į įvairius klausimus. Kodėl M.Phelpsas plaukia gerai? Kodėl kiti gerai plaukia? Koks skirtumas tarp M.Phelpso ir, tarkime, olimpinio čempiono iš Korėjos Park Tae-Hwan? Koks skirtumas tarp japono Kosuke Kitajimos, laimėjusio keturis aukso medalius dviejose pastarosiose olimpiadose, ir Amerikos rekordininko Brendano Hanseno? Turėdami didžiulę duomenų bazę galime teigti, kad M.Phelpso plaukimo technika nėra ideali. Jis laimi pirmiausia dėl to, kad yra labai stiprus ir ištvermingas.

- Ar anksčiau būtume pagalvoję, kad mokslas turės tiek įtakos sporto rezultatams?

- Plaukimas labai sudėtinga sporto šaka. Žmonės vandenyje jaučiasi kitaip nei žuvys ar delfinai. Žmogui reikia nuolat galvoti, kaip rasti būdų plaukti dar geriau. Dėl to plaukimo sporte daroma bene daugiausia tyrimų. Jeigu paanalizuotume plaukimo rekordus, pamatytume, kad čia rezultatai, palyginti su bėgimu, gerėja daug greičiau, pasaulio plaukimo rekordų prieaugis tris ar keturis kartus didesnis. Bėgimo rekordai gerinami rečiau, nes žmonės sukurti vaikščioti ir bėgioti žeme. Tad sugalvoti ką nors nauja bėgimo technikoje ar treniruočių metodikoje labai sunku. Plaukime tų galimybių kur kas daugiau. Artimiausiais metais plaukimo rekordai toliau gerės, nors Tarptautinė plaukimo federacija ir uždraudė naudoti greituosius plaukimo kostiumus iš poliuretano (jie buvo populiarūs 2008-2009 metais). Bet 2010-aisiais kai kurie pasaulio rekordai jau buvo pagerinti. Štai JAV plaukikas Ryanas Lochte'as gruodžio mėnesį sugebėjo pagerinti kelis pasaulio rekordus.

Apie Londono žaidynių netikėtumus

- Ar jūsų programomis naudojamasi ir Lietuvoje?

- Taip. Palaikome gerus ryšius su Lietuvos plaukikais ir treneriais, ypač dabar, kai Lietuvos rinktinės vyriausiuoju treneriu tapo Žilvinas Ovsiukas, mano buvęs studentas LKKA. Jis jau parengė kelis gerus sportininkus. Kai kurie treniruojasi Amerikoje ir atstovauja JAV universitetams, o geriausias plaukikas Giedrius Titenis, 2009 metais Romoje laimėjęs pasaulio čempionato bronzą, treniruojasi su Ž.Ovsiuku Lietuvoje. Prieš minėtą pasaulio čempionatą Giedrius buvo atvykęs į Kolorado Springsą. Tris kartus testavome jį savo aparatūra, pakoregavome techniką, ir jis iškart pradėjo geriau plaukti. 200 m distancijoje Giedrius rezultatą pagerino keturiomis sekundėmis! Tais metais tai buvo didžiulis sportininko šuolis į priekį - aukso medalininkui pasaulio pirmenybėse jis pralaimėjo tik 0,16 sekundės. Tikėsimės, kad G.Titenis 2012 metų Londono olimpiadoje plauks finale ir laimės medalį.

- Prognozės - nepalankus dalykas. Vis dėlto kokie netikėtumai mūsų laukia Londone?

- Manau, plaukime jų turėtų būti daug. Daugelio šalių sportininkai treniruojasi labai geruose klubuose ir, manau, turi visas galimybes parodyti gerus rezultatus. Pavyzdžiui, Amerikoje dabar treniruojasi ir olimpinis čempionas K.Kitajima iš Japonijos, ir plaukikas iš Tuniso Oussama Mellouli, 2008 metais laimėjęs olimpinį auksą, sprinteris iš Brazilijos Cesaris Cielo Filho, tose pačiose žaidynėse triumfavęs 50 m distancijoje, ir keli lenkų plaukikai, pasaulio bei olimpiniai čempionai. Labai daug plaukikų suvažiavę į Ameriką treniruojasi įvairiuose universitetuose. Čia nuolat vyksta daug varžybų, yra daug sportininkų, daug klubų, plaukimo treniruočių metodikų, aparatūros. Čia jie tobulėja žymiai greičiau. Nereikia užmiršti ir jaunų sportininkų, kurie auga ypač greitai. Manau, 2012 metų olimpiadoje labai daug šalių iškovos medalius plaukimo takeliuose - ne tik tradiciškai stiprūs amerikiečiai, australai ar vokiečiai.

Kaip tapti M.Phelpsu

- Man labai patiko jūsų kompanijos šūkis internetinėje svetainėje - "Impossible is the Degree of Difficulty" ("Neįmanomybė yra aukščiausias sunkumo laipsnis"). Ar jį taikote ir sau?

- Šis šūkis daugiau taikomas mūsų klientams - sportininkams, treneriams. Bet ir mes nuolat sukame galvą, kaip, pavyzdžiui, dar tiksliau išanalizuoti ir sudaryti tokias treniruočių programas bei rekomendacijas, kad sportininkai maksimaliai išnaudotų savo galimybes. Naujas dalykas - kompiuterinė programa plaukikams E-Coach ("elektroninis treneris"). Tai vienintelė pasaulyje kompiuterinė programa, kuri normuoja treniruotes pagal sportininko būseną. Pagal ją keičiasi ir krūvis, treniruočių intensyvumas ar apimtis. Tarkime, geresnė ištvermė - reikia didinti ištvermės apimtį, didesnis anaerobinis pajėgumas - būtina padidinti greičio pratimų kiekį. Ši kompiuterinė programa iš anksto numato, kaip jūsų būsena turi keistis, jeigu norite, tarkime, 4-5 proc. per metus pagerinti savo rodiklius ir iš A pozicijos pereiti į B. Kompiuterinė programa taip suplanuoja vienų metų treniruotes, kad krūvis nuolat atitiktų jūsų būsenos keitimąsi. Šia programa jau naudojasi tūkstančiai trenerių ir pavienių plaukikų visame pasaulyje. Neužtenka vien padidinti krūvį ir manyti, kad taip iškart pasieksi gerą rezultatą. Reikia žinoti, kaip krūvį didinti. Naivu manyti: jeigu treniruosies pagal M.Phelpso planą, tai ir plauksi kaip jis. Taip nebus. Gali būti geriausias planas ir geriausios rekomendacijos, bet jeigu jos neatitiks kasdienės jūsų būsenos, nieko neišeis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"