Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Tituluotasis A.Zadneprovskis praranda saiką

 
2012 11 29 7:20
Vargu ar be trenerio J.Moskvičiovo (centre) A.Zadneprovskis (kairėje) ir E.Krungolcas būtų pasiekę svaiginamų aukštumų. /Alinos Ožič nuotrauka
Vargu ar be trenerio J.Moskvičiovo (centre) A.Zadneprovskis (kairėje) ir E.Krungolcas būtų pasiekę svaiginamų aukštumų. /Alinos Ožič nuotrauka

Du pastaruosius dešimtmečius Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacija (LŠPF) buvo pavyzdinė - darbšti, susitelkusi, produktyvi. Nors auksinė karta savo karjerą baigė dar prieš Londono žaidynes, Lietuvos penkiakovininkai ir ten nudžiugino medaliu. Tačiau džiaugsmas truko neilgai. Iškovotas auksas netikėtai sujudino, atrodė, tokius tvirtus LŠPF pamatus.

Atėnų olimpiados vicečempionas, Pekino žaidynių bronzinis prizininkas Andrejus Zadneprovskis net ir baigęs sportininko karjerą išliko matomas. Dabar jis - LŠPF viceprezidentas, neseniai tapo Tarptautinės šiuolaikinės penkiakovės sąjungos vykdomojo komiteto nariu. 38 metų vyrą tarsi kas pakeitė.

Drastiški užmojai

Pastaruoju metu jis itin dažnai sporto visuomenę šokiruoja savo pareiškimais ir užmojais.

Iškart po Londono olimpiados, kurioje A.Zadneprovskio žmona penkiakovininkė Laura Asadauskaitė iškovojo aukso medalį, jis viešumoje ne kartą užsiminė, kad seniesiems treneriams laikas užleisti vietas jaunimui. Visi puikiai suprato - LŠPF viceprezidentas pasiryžo išstumti Jurijų Moskvičiovą ir Jevgenijų Kliosovą. Pirmasis išugdė per visą nepriklausomybės laikotarpį Lietuvą garsinusius elitinius penkiakovininkus - Barselonos olimpiados dalyvį Gintarą Staškevičių, Pekino žaidynėse startavusią Donatą Rimšaitę, Pekino olimpinį vicečempioną Edviną Krungolcą, šiemet Londono žaidynėse debiutavusį aštuntąją vietą užėmusį Justiną Kinderį ir jau minėtą dviejų olimpiadų prizininką A.Zadneprovskį. Pirmas J.Moskvičiovą išdavė G.Staškevičius. Vėliau - D.Rimšaitė. Dėl šiemet sportininko karjerą baigusio E.Krungolco taip pat jau tapo vieša paslaptis, kad jis bandė pervilioti dabartinį J.Moskvičiovo auklėtinį. A.Zadneprovskis irgi "deramai" atsidėkojo treneriui. Nors dar 2009-ųjų išvakarėse šių eilučių autorė pati girdėjo, kai Andrejus per sporto žmonių pagerbtuves Metų treneriu išrinktą J.Moskvičiovą vadino "batia" (rus. - tėvas).

Bet tai jau praeitis. Pagarba išgaravo. Tituluotasis sportininkas nusisuko ne tik nuo savo trenerio. A.Zadneprovskis jau nurašo ir trenerį J.Kliosovą, šiemet ant auksinės olimpinės pakylos atvedusį jo žmoną Laurą. O visai neseniai Andrejus dar sykį sublizgėjo viešumoje pareikšdamas, kad neturi ką gero pasakyti apie daug metų Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui vadovavusį Artūrą Poviliūną.

Visi A.Zadneprovskio paniekintieji daug metų stengėsi jam nutiesti kuo lygesnį kelią į sporto aukštumas. Jas pasiekęs dabar Andrejus žaidžia šių žmonių likimais.

Taip ir užmušti galima.

Amžius - ne yda

Pastaruoju metu LŠPF viceprezidentas A.Zadneprovskis labai rūpinasi minėtų trenerių darbo krūviu - kad tik nebūtų per didelis. Tad pirmiausia LŽ ir paskambino Andrejui Zadneprovskiui. Ne tiek buvo svarbu išsiaiškinti valandų kiekį, kiek įsitikinti, jog buvusio sportininko požiūris į trenerį pasikeitė iš esmės.

- Sporto visuomenės užkulisiuose netyla kalbos, kad Penkiakovės federacijoje gana keistai paskirstytos valandos su olimpiečiais dirbantiems treneriams.

- Nenoriu kol kas kalbėti šia tema - nebandykime aplenkti traukinio. Noriu, kad L.Tubelis (Lietuvos olimpinio sporto centro (LOSC) direktorius Linas Tubelis - aut.) ramiai ateitų į protą, ir viskas susitvarkys.

- Ne sykį spaudoje pareiškėte, kad senieji treneriai pamažu turėtų trauktis. Juk kalbėjote apie Jus išugdžiusį Jurijų Moskvičiovą ir Jūsų žmonos Lauros trenerį Jevgenijų Kliosovą?

- Supraskite, kad jiems jau netoli septyniasdešimt. Tai kiek jie dar trauks?

- Tikriausiai tiek, kiek pajėgs. Visi senstame. Negi J.Moskvičiovo ir J.Kliosovo patirties federacijai nebereikia?

- Kas taip sako? Mes turime išnaudoti jų patirtį. Iki Rio de Žaneiro olimpiados abu trenerius dar matau dirbančius. Bet per tą ciklą turime parengti ir kelis stiprius jaunus trenerius, o vidutinybių pas mus pilna.

- Kaip, Jūsų įsivaizdavimu, atsiranda geri treneriai?

- Juos reikia auginti.

- Bet vadovaujantis Jūsų logika išeina, jog patyrusiems treneriams kapojate pirštus, kad juos priaugintumėte jauniesiems...

- Ar Jūs girdite mane - juk sakau, kad J.Kliosovas ir J.Moskvičiovas iki Rio de Žaneiro turi išlikti mūsų gretose ir vesti rinktinę į olimpines žaidynes. Ir tuo pat metu turime užauginti jaunų trenerių.

- Sprendžiant pagal numatytų savaitinių valandų kiekį neatrodo, kad jiems esate numatę pagrindinį vaidmenį.

- Tai jūs L.Tubeliui užduokite šį klausimą. Kodėl manęs klausiate?

- Sklinda kalbos, kad pateikėte LOSC paraišką, kurioje siūlote skirti šiems treneriams vos ne po minimumą valandų.

- Ką jūs šnekate! J.Kliosovui buvo skirta 24 ar 28 valandos, J.Moskvičiovui - 24 valandos ar kiek ten. Jūs net nežinote, kad jie dirba tik su puse žmogaus ir už tai gauna TIEK valandų. O jauni treneriai, kurie augina daug sportininkų, gauna dar mažiau valandų. Tai kažkoks balansas juk turi būti. Ar ne?

- Lygiavos laikai seniai praėjo. Kalbame apie skirtingas svorio kategorijas. Jūs puikiai žinote, kad ugdyti žalią jaunimą ir treniruoti aukščiausio lygio sportininką - nesulyginami dalykai. Be to, moskvičiovais netampama - moskvičiovais gimstama.

- Pagal paskutinį skirstymą ir J.Kliosovas, ir J.Moskvičiovas turi po 28 ar net po 32 savaitines valandas. Taip Tubelis padarė.

- Tuomet kodėl iš pradžių Jūs šiems treneriams siūlėte skirti daug mažiau valandų?

- Tai ne mano idėja buvo. Taip buvo nuspręsta federacijos posėdyje. Gal jūs netreniruokite mūsų - geriau rašykite savo straipsnius. Viso gero. (Ragelyje - pyp pyp pyp.)

Mįslė: kas bando nusavinti drauge su L.Asadauskaite olimpinį auksą nukalusio J.Kliosovo nuopelnų? /Romo Jurgaičio nuotrauka
Mįslė: kas bando nusavinti drauge su L.Asadauskaite olimpinį auksą nukalusio J.Kliosovo nuopelnų? /Romo Jurgaičio nuotrauka

Vandenį drumsčia vienas žmogus

Bet juk negali rašyti savo straipsnio, neišklausęs kitos pusės.

LŽ pavyko susisiekti su A.Zadneprovskio oponentu - LOSC direktoriumi Linu Tubeliu. Malonus geranoriškas pašnekovo tonas sugrąžino tikėjimą, jog ne viskas taip juoda aplinkui.

- Ar tiesa, jog LOSC dirbantiems nusipelniusiems treneriams J.Kliosovui ir J.Moskvičiovui nuo kitų metų sumažės valandų kiekis?

- Valandos ne viską lemia. Dar yra priedai, mokami už trenerio kategoriją, už olimpinės rinktinės sportininkus ir už olimpinės rinktinės pamainos sportininkus. J.Kliosovui yra patvirtintos 32 valandos. Tiek pat, kiek ir buvo. J.Moskvičiovui šiek tiek sumažinta valandų, kadangi dabar jis turi tik vieną sportininką. E.Krungolcas šiemet pasitraukė iš didžiojo sporto. Dar anksčiau karjerą baigė A.Zadneprovskis. Jei ne šiuolaikinės penkiakovės specifika, kuriai taikomas koeficientas 2, būtų apskritai labai sudėtinga. Nes pas mus gali dirbti tik treneriai, turintys ir olimpinės rinktinės, ir jos pamainos sportininkų.

- Be J.Kinderio, J.Moskvičiovas turi ir jauną talentingą Justą Maksimavičių. Neseniai jis pateko į avariją ir patyrė sunkią traumą. Bet juk vaikinas gali sugrįžti.

- Neabejoju. Atvirai jums pasakysiu, kad šiuo metu konfliktuojame su kai kuriais LŠPF žmonėmis. Ir labai džiaugiuosi, kad mums pavyko apginti šiuos aukštos kvalifikacijos trenerius. Pasistengėme, kad jie kuo mažiau nukentėtų, nes planų būta OJOJOI. Dar turėčiau susitikti su laikinai LŠPF prezidento pareigas einančiu Vytautu Polujansku, bandysiu jį įtikinti dėl kitų dalykų. Nežinau, kaip pavyks, nes ankstesnis pokalbis su A.Zadneprovskiu buvo labai sunkus.

- Tiesą sakant, net nejauku aptarinėti, kaip aukštumų pasiekęs sportininkas "atsidėkoja" savo treneriui už paaukotus metus ir sveikatą.

- Iš tiesų tai yra baisus dalykas. Tiesa, mes J.Moskvičiovui nesugebėjome suteikti anksčiau turėtų 36 valandų, teko sumažinti iki 28. Tačiau pagal LŠPF atsiųstą sąrašą federacijos pageidavimas buvo jam skirti 22 valandas.

Žinojau, kad bus didelis triukšmas ne dėl to, kad nedavėme valandų, bet dėl to, kad davėme. Manau, šios federacijos viceprezidentas A.Zadneprovskis dar darys žingsnių, norėdamas pakoreguoti situaciją. Bet jis jau tiek įsigijo priešų, kad, manyčiau, nelabai kas jo ir klausys.

- Ką jis dar norėtų koreguoti?

- Mano pasirašytas įsakymas dėl kitų metų darbo valandų galioja nuo spalio 30 dienos. O minėtą LŠPF raštą su jos pageidavimais gavau lapkričio 16 dieną. Tad traukinys tarsi jau ir nuvažiavo.

Antras dalykas - LŠPF vadovų trumpa atmintis. Kai A.Zadneprovskis pernai pareiškė norįs dirbti treneriu, sugebėjau jam rasti tas 18 valandų, nors visas valandų limitas jau buvo išnaudotas. Jis tai jau pamiršo, o juk tiek daug valandų šiuolaikinė penkiakovė niekada neturėjo. Antra vertus, gana keista, kai šiame sporte alga mokama abiem sutuoktiniams. Visi žinome, kad L.Asadauskaitę parengė J.Kliosovas su J.Moskvičiovu, tačiau kai ji laimėjo auksą, laurų panoro ir kiti...

- Anksčiau ši federacija lyg ir nebuvo išsišokėlė?

- Tai buvo viena federacijų, su kuria kone idealiai bendradarbiavome. Buvau šokiruotas, kai po Londono olimpiados joje prasidėjo šitokie dalykai. Ir šiuo atveju net ne federacija drumsčia vandenį, o vienas žmogus.

Mes tarpusavyje dažnai pasišnekame, kad, jei ne J.Moskvičiovas, šis sportas niekada nebūtų tapęs toks matomas Lietuvoje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"