Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

T.Vaitkus: greta legendos ir toli nuo rinktinės

 
2009 03 12 0:00
Kolegos: daugkartinis Lietuvos čempionas T.Vaitkus (kairėje) "Astanos" klube treniruojasi drauge su septyniskart "Tour de France" nugalėtoju L.Armstrongu.<br>AFP/Scanpix ir LŽ archyvo nuotraukos
Kolegos: daugkartinis Lietuvos čempionas T.Vaitkus (kairėje) "Astanos" klube treniruojasi drauge su septyniskart "Tour de France" nugalėtoju L.Armstrongu.
AFP/Scanpix ir LŽ archyvo nuotraukos

Dviračių lenktynėse Belgijoje alkūnės traumą patyręs Tomas Vaitkus šioje šalyje nuolat gauna skaudžią gimtadienio dovaną.

Kiekvienais metais, kai vasario pabaigoje vienadienėmis lenktynėmis Belgijoje prasideda dviračių sporto sezonas, vasario 4 dieną gimtadienį švenčiantis Kazachstano "Astanos" ekipos dviratininkas T.Vaitkus neišvengia traumų.

Tačiau geriausias šiuo metu Lietuvos dviratininkas jau planuoja pergales kitose vienadienėse lenktynėse Belgijoje ir Prancūzijoje. 27-erių T.Vaitkų "Astanos" komandos draugai kalbina padėti jiems prestižinėse daugiadienėse lenktynėse "Tour de France", Vuelta Espana" ir "Giro d'Italia". Lietuvis puikiai supranta, kad jėgų visiems trims "vojažams" po Europą gali neužtekti. Dviratininkas teigia, kad komandai ir dabar sunku. Mat prieš šį sezoną prie dešimtimis milijonų dolerių biudžetą skaičiuojančios "Astanos" komandos prisidėjo legendinis dviratininkas - septyniskart lenktynių "Tour de France" nugalėtojas Lensas Armstrongas. Per treniruotę ekipa negali ramiai išvažiuoti į kelią - ją nuolat persekioja būriai fotografų ir žurnalistų.

Apie Lietuvos vyrų dviračių sporto užkulisius, dopingo problemą ir legendinį komandos draugą amerikietį L.Armstrongą - "Lietuvos žinių" interviu su Tomu VAITKUMI.

Brausis į lyderius

- Kaip pavyko pasiruošti sezonui ir kokius tikslus komanda jums kelia šiemet?

- Ruošiausi Ispanijoje, šioje šalyje turiu nusipirkęs butą. Dviratininkai profesionalai sezonui ruošiasi individualiai ir tik pačioje pasiruošimo pabaigoje renkasi į klubų rengiamas stovyklas. Tad numyniau nemažai kilometrų Ispanijos kalnais ir kaimeliais. Vėliau Tenerifėje buvo pirmoji stovykla, tačiau ten daugiau pokštavome ir pažindinomės su komandos draugais, nei treniravomės. Vėliau surengta stovykla Kalifornijoje, ten daug ir labai rimtai dirbome. "Laipiojome" į kalnus, įveikėme įvairius atstumus. Sezonui esu pasiruošęs puikiai, tik gaila, kad ta nelemta trauma sutrukdė. Tačiau viskas bus gerai. Kausiuosi dėl pergalių artimiausiose lenktynėse, nes man komanda kaip tik ir kelia tokias užduotis - brautis į lyderius vienadienėse lenktynėse. O daugiadienėse dirbu pagalbininku mūsų grandams.

Po didinamuoju stiklu

- Į didįjį sportą sugrįžo legendinis Lensas Armstrongas. Negana to - jis prisidėjo prie jūsų komandos. Ar dėl to kas nors pasikeitė "Astanos" klube?

- Be jokios abejonės. Galima sakyti, L.Armstrongas dviračių sporte - dievas. Tad po kiekvienų lenktynių prie viešbučių ar kitose vietose jo jau tyko būriai paparacų ir žurnalistų. Neabejoju, niekas iš dviratininkų nesusilaukia tiek dėmesio, kiek jis. Jei išvažiuoji su Lensu į treniruotę, ji žlunga vos prasidėjusi, nes aplinkui pradeda zvimbti motociklai su kameromis, net malūnsparniai skraido. Aišku, treniruotis galima, bet tas perdėtas dėmesys labai blaško.

- Jūs jau buvote profesionalų sporte, kai L.Armstrongas laimėjo vienas po kitų "Tour de France" lenktynes. Ar niekada nekilo įtarimų dėl amerikiečio išskirtinės jėgos ir ištvermės?

- Įdomus klausimas. Niekada nesikišau į kitų sportininkų reikalus. L.Armstrongas tiek kartų buvo tikrinamas, tad kažin ar begali kilti abejonių dėl jo "švarumo".

- Dviračių sporto prestižui pastaraisiais metais skaudžiai kirto dopingo skandalai. Kaip jaučiate, ar jūsų sportas liko tame pačiame lygyje, ar susidomėjimas juo sumažėjo?

- Aišku, skandalai naudos nedavė. Prisidėjo ir finansinė krizė. Dopingas niekam nepridėjo garbės, ne tik dviratininkams. Jei visose sporto šakose dopingo kontrolė būtų tokia kaip pas mus, išgirstume ojojoj kiek daug. Mes privalome duoti kraujo keturis kartus per metus. Beje, pas mane jau šiemet keturis kartus buvo atvažiavę dopingo kontrolės pareigūnai - apžiūrėjo mano namus, bet nieko nerado. Manau, šiais laikais medicina taip pažengusi, kad sunku ką nors nuslėpti. Tad reikia būti labai drąsiam ir dar kažin kokiam, kad taip rizikuotum ir vartotum dopingą. Aš laikausi tokios nuomonės: jau geriau važiuoti savais resursais, nei labai rizikuoti pasikrovus dopingu.

Karo kirvis užkastas?

- Neseniai dviračių sporte baigėsi karas, kuriame jūsų tėtis, dviračių sporto treneris Algirdas Vaitkus, su keliais dviratininkais, tarp jų - ir jūs, buvo pasitraukę iš Lietuvos rinktinės ir net ketino pakeisti pilietybę. Karo kirvis užkastas, kai kurie dviratininkai vėl rinktinės nariai. Jūs nesiruošiate sugrįžti?

- Gal ir norėčiau, bet, kiek girdėjau, turiu rašyti kažkokį prašymą ar atsiprašymą, kad noriu grįžti į rinktinę. Aš tikrai tokių dalykų nedarysiu. Juk tam ir yra rinktinės treneris, kad nuspręstų, kas turi būti rinktinėje. Rinktinės treneris turi kalbėtis su sportininkais. Kadangi nesulaukiau jokio skambučio, nesiruošiu pats lįsti į rinktinę. Turiu savo planus, savo komandą, ir joje kuriu savo ateitį. Žinoma, galėčiau prisidėti prie Lietuvos rinktinės, tačiau turiu planuoti savo startus iš anksto. O pas mus Lietuvoje viskas vyksta taip: ateina olimpiniai metai, iki olimpiados lieka mėnuo, tada man sako: "Tomai, reikia važiuoti į olimpiadą." Negaliu aš taip iš niekur nieko mesti klubą iš anksto jo neperspėjęs ir vykti ginti Lietuvos garbės.

- Jūsų tėtis buvo dviračių sporte kilusio karo epicentras. Ar jis buvo teisus, sukeldamas tokią nesantaiką?

- Kai kur tėtis gal ir klydo, tačiau iš esmės jis kovojo dėl mūsų, dviratininkų. Jis kovojo dėl mūsų ateities ir labiausiai nukentėjo. Su juo palaikome ryšį, nes tėtis yra tėtis.

- O jums neskaudu, kad, kol vyko šis karas, vyrų dviračių sportas nusirito žemyn: juk reikės laiko, kol viskas sugrįš į savo vėžes?

- Ne tiek daug ir reikėtų, kad viskas vėl būtų gerai. Reikia paskirti tinkamą rinktinės vyriausiąjį trenerį, tada ir sportininkai sportuos su malonumu. Dabar dviratininkai nežinomybėje. Reikėtų specialisto, gerai nusimanančio apie mūsų sportą. Treneris turėtų bandyti kalbinti sugrįžti į rinktinę Liną Balčiūną. Ir man galėtų paskambinti, pasikalbėti apie susidariusią situaciją. Panašu, jog dabar Lietuvai esame nereikalingi, niekas per daug negalvoja apie rezultatus.

- Koks treneris galėtų sugrąžinti Lietuvos dviratininkus į rinktinę?

- Artūras Trumpauskas galėtų būti treneris, kuris prižiūrėtų rinktinę. Jis su sportininkais gerai sutaria, moka su jais kalbėti. Jis visai neseniai baigė sportininko karjerą, tad puikiai supranta dviračių sporto vingrybes, žino visas naujienas.

Vienas, bet neliūdi

- Kiek man žinoma, jūs bandėte suvienyti garsiausius Lietuvos sportininkus ir norėjote, kad visi išsisakytų apie negeroves šalies sporte. Kodėl nepavyko prikalbinti sporto žvaigždžių?

- Problema ta, kad kitų sporto šakų atstovai labai priklausomi nuo šalies sporto vadovų, tad bet kokia kritika jų atžvilgiu kirstų per sportininkų finansus ir prestižą. Jie labiau bijo reikšti savo nuomonę, nes žino, kad jei pasakys ne tai, ką reikia, liks be pragyvenimo šaltinio. Man paprasčiau - turiu gerą kontraktą, tad nesu priklausomas nuo funkcionierių malonės. Galiu sakyti viską tiesiai ir nepagražintai, įvardyti visus trūkumus.

- O ar jums pačiam nieko netrūksta? Ar esate laimingas?

-Tikrai neliūdžiu. Žinoma, ir pas mus komandoje, kaip ir visur gyvenime, būna nesutarimų. Bet kai esi geriausioje pasaulio komandoje, kai atvažiuoji į lenktynes ir tau visi šypsosi, ar gali norėti dar daugiau? Visi žino savo darbą, ir niekam nebekyla jokių klausimų. Esu laimingas ir patenkintas tuo, ką turiu dabar.

- Gal vis dėlto jums trūksta antrosios pusės?

- Kai važinėji po visą pasaulį ir niekada nebūni vienoje vietoje, sunku palaikyti artimus santykius. Jei ir užsimezga maloni intriga, vėliau sunku ją išlaikyti per didžiulį atstumą. Tad dabar esu vienas, atsidėjęs karjerai dviračių sporte.


Tomas VAITKUS

Gimė 1982 metų vasario 4 dieną

Iškovojimai:

2003, 2004, 2008 metų Lietuvos čempionas (plentas)

2002 - pasaulio U21 čempionas atskiro starto lenktynėse

2006 - 1 vieta devintajame "Giro d'Italia" lenktynių etape

Klubai:

2003 - 2004 m. "Landbouwkrediet-Colnago" (Belgija)

2005 - 2006 m. "Ag2r Prevoyance" (Prancūzija)

2007 m. "Discovery Channel" (JAV)

2008-ųjų išvakarėse atėjo į klubą "Astana" (Kazachstanas)

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"