Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Stebuklas buvo prieš ketverius metus. O dabar – kaltųjų paieškos

 
2016 08 10 6:00
Rūta Meilutytė po finalo neslėpė emocijų ir laukė trenerio Jono Ruddo paguodos žodžių.
Rūta Meilutytė po finalo neslėpė emocijų ir laukė trenerio Jono Ruddo paguodos žodžių. Vytauto Dranginio (LTOK) nuotrauka

„Neatvėsus aistroms galime Rūtą Meilutytę pasmerkti, nurašyti, bet ji stengėsi ir padarė tai, ką galėjo. O kodėl taip išėjo, reikia ramiai įvertinti“, – taip antradienio naktį Rio de Žaneiro žaidynėse vykusį moterų 100 m plaukimo krūtine finalą, kuriame didžiausia Lietuvos viltis tapti olimpine prizininke ar net čempione liko be medalio, apibendrino Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) viceprezidentas Gintautas Bartkus.

Praėjus keturioms dienoms nuo 2012-ųjų Londono žaidynių iškilmingo atidarymo Lietuva verkė iš džiaugsmo – pirmą medalį Lietuvos olimpinei rinktinei, ir ne bet kokį, o aukso, pelnė penkiolikmetė plaukikė R. Meilutytė.

Tai patyrusieji guodžia plaukikę

Sporto visuomenė tokio pat stebuklo laukė ir praėjus keturioms dienoms nuo Rio de Žaneiro žaidynių atidarymo, tačiau pirmo medalio Lietuva dar turės palaukti. Šįkart už visą Lietuvą verkė čempionės titulo neapgynusi devyniolikmetė R. Meilutytė, įsikniaubusi į savo trenerio brito Jono Ruddo glėbį. 100 m plaukimo krūtine rungtį ji įveikė per 1 min. 7,32 sek. ir finišavo septinta.

„Nežinau. Distancija yra labai trumpa. Galvoje daug nesisuka, tik kaip greičiau paliesti sienelę. Tiesiog per daug gal leidau emocijoms mane apimti. Jau prieš eidama į baseiną nesijaučiau geriausiai“, – ltok.lt svetainė cituoja po varžybų ištartus plaukikės žodžius.

R. Meilutytei priklauso šios rungties pasaulio rekordas – 1 min. 4,35 sekundės.

Tokią neviltį gali suprasti tik tie, kurie yra tapę ir olimpiniais čempionais, ir patyrę skaudžių nesėkmių.

„Jau nuo vakar su nerimu laukiau Rūtos starto. Kaip buvęs sportininkas šiandien Rūtą puikiai suprantu. Visada nugalėti negali niekas. Profesionaliajame sporte būna ir auksinių, ir juodų akimirkų. Vieną dieną tu laimi, o kitą dieną jau nesiseka. Tai yra patyrę visi sportininkai. Tačiau paskui pralaimėjimus vėl pakeičia pergalės. Tikiu, kad Rūtai taip ir atsitiks. Olimpiada dar nesibaigė. Rūta, tau dar viskas prieš akis. Bus dar daug pergalių ir medalių. Tavimi tiki ir didžiuojasi visa Lietuva. Tai yra svarbiausia“, – tokiais žodžiais savo paskyroje socialiniame tinkle R. Meilutytę ramino dukart olimpinis čempionas disko metikas Virgilijus Alekna.

Buvo nerimo ženklų

Ką apie R. Meilutytės, kuriai priklauso 100 m plaukimo krūtine pasaulio rekordas (1 min. 4,35 sek.) ir kuri yra laimėjusi visų amžiaus grupių visus įmanomus titulus savo rungtyje, pasirodymą Rio olimpiniame baseine mano Lietuvos plaukimo federacija? Apie tai „Lietuvos žinios“ kalbėjosi su LPF viceprezidentu Gintautu Bartkumi.

– Po R. Meilutytės pasirodymo pasipylė plaukimo trenerių ir specialistų nuomonių, kad Jonas Ruddas darė klaidų sportininkės pasirengimo procese, akcentavo jos jėgą, o ne ištvermę. Kokia yra Plaukimo federacijos pozicija?

– Federacija savo nuomonę pasakys, kai gausime trenerio J. Ruddo ataskaitą.

Nemanau, kad kas nors buvo kitaip nei anksčiau. Žinoma, kiekvienas treneris turi savo metodiką, niuansus, gal pastaraisiais mėnesiais kas nors ir netiko. Nors dar balandžio mėnesį Rūta šį nuotolį įveikdavo per minutę ir penkias sekundes. Matyt, kas nors nutiko pastarąjį mėnesį. Neatvėsus aistroms dar nesinorėtų nieko vertinti.

Gintautas Bartkus: „Jei žmogus prieš startą jaučiasi nevisiškai pasirengęs, tuomet atsiranda ir psichologinių problemų.“ /ltuswimming.com nuotrauka
Gintautas Bartkus: „Jei žmogus prieš startą jaučiasi nevisiškai pasirengęs, tuomet atsiranda ir psichologinių problemų.“ /ltuswimming.com nuotrauka

– Ilgametis Lietuvos plaukimo rinktinės treneris Algimantas Juozaitis dar prieš finalą sakė, kad jei R. Meilutytė iškovos bronzą, bus labai gerai, nes žaidynėms ji nėra maksimaliai pasirengusi. Jis skeptiškai vertino plaukikės kalbas, kad savo jėgas ji taupė finalui...

– Be abejo, taip, kaip plaukė Rio de Žaneire, medalis Rūtai nebuvo pasiekiamas. Bet kokios to priežastys? Manau, kad klaidų padaryta rengiantis žaidynėms. Jei žmogus prieš startą jaučiasi nevisiškai pasirengęs, tuomet atsiranda ir psichologinių problemų: nepasitikėjimas, susikaustymas.

– Londono žaidynėse Rūta buvo pirma ir atrankoje, ir pusfinalyje, ir finale. Čia, Rio de Žaneire, atrankoje ir pusfinalyje mūsiškės rezultatai buvo ketvirti. Jau iš to buvo galima spręsti, kad finale dėl medalio R. Meilutytei kovoti bus nepaprastai sunku?

– Čia Rūta teisinosi, neva taupiusi jėgas finalui. Tiek, kiek R. Meilutytę pažįstu, ji niekada netaupydavo jėgų ir visur atiduodavo visas jėgas.

– Bet jei treneris liepė taupyti jėgas?

– Nemanau. Nes ji normaliai plaukdavo 75 ar 80 metrų, o paskui atrodydavo, tarsi kas jai būtų atėmęs rankas ir kojas, nebelikdavo grybšnio. Kažin ar tai galima pavadinti taupymu.

– Tie, kurie laukė iš R. Meilutytės medalio, o ypač aukso, tokį pasirodymą gali pavadinti tragedija.

– Tai tikrai ne tragedija. Galima pasakyti kitaip: prieš ketverius metus Londone buvo stebuklas. Ir dabar viską vertiname pagal 2012-ųjų olimpiadą. Taip negalima. Rūta pateko tarp aštuonių pajėgiausių sportininkių ir tai jokia tragedija. Ir esu įsitikinęs, kad Rio de Žaneire užimta septintoji vieta neatspindi Rūtos pajėgumo.

– Juolab nuo Londono iki Rio de Žaneiro žaidynių R. Meilutytė pasaulio ir Europos čempionatuose ilguosiuose ir trumpuosiuose baseinuose iškovojo net devynis aukso medalius.

– Taip, kitose varžybose ji yra daug pasiekusi. Bet jau kiek nerimo kėlė praėjusių metų pasaulio čempionatas Kazanėje. Ten plaukdama 100 m krūtine Rūta nelaimėjo finalo (užėmė antrąją vietą – red.), o 50 m distancijoje jautėsi labai netvirtai ir buvo ketvirta. O dabar pamatėme, kad nerimauta ne be reikalo.

– Ar Rio de Žaneiro žaidynių prizininkių trejetas jus nustebino?

– Nė kiek. Tik tikėjausi, kad didžiausia kova vyks tarp keturių sportininkių – R. Meilutytės ir medalius iškovojusių plaukikių.

Kai prieš ketverius metus netikėtai puikiai pasirodė R. Meilutytė, taip dabar – Lilly King. Pernai juk niekas apie ją nežinojo.

Amerikietės ignoravo J. Jefimovą

Aukso medalį olimpiniame baseine iškovojusi 19-metė amerikietė L. King įveikė distanciją per 1 min. 4,93 sek. ir pagerino olimpinį rekordą. Sidabrą iškovojo tik prieš žaidynes teisę startuoti gavusi 24 metų rusė Julija Jefimova (1:05,5), bronzą – kita amerikietė 25-erių Katre Meili (1:05,69).

Prieš moterų 100 m plaukimo krūtine finalo startą žiūrovai švilpimu pasitiko skandalingąją J. Jefimovą, kuriai, jų manymu, neteisėtai leista dalyvauti Rio de Žaneiro žaidynėse. Po varžybų prizininkėmis tapusios abi amerikietės nepasveikino Rusijos plaukikės nei baseine, nei per apdovanojimų ceremoniją.

Olimpinė čempionė Lilly King (centre) ir bronzos medalininkė Catherine Meili (kairėje) per apdovanojimų ceremoniją ir po jos ignoravo Juliją Jefimovą (dešinėje). /Alfredo Pliadžio (LTOK) nuotrauka
Olimpinė čempionė Lilly King (centre) ir bronzos medalininkė Catherine Meili (kairėje) per apdovanojimų ceremoniją ir po jos ignoravo Juliją Jefimovą (dešinėje). /Alfredo Pliadžio (LTOK) nuotrauka

„Nemanau, kad Julija iš tiesų norėjo mano sveikinimų, – per spaudos konferenciją žurnalistams sakė L. King. – J. Jefimova puikiai plaukė, bet po finišo aš labiau norėjau pasveikinti bronzą pelniusią savo tautietę C. Meili.“

Išvakarėse L. King kritikavo Rusijos plaukikę, kaltino ją dėl dopingo vartojimo. Vėliau spaudos konferencijoje amerikietė pareiškė, jog sportininkai, anksčiau įkliuvę dėl dopingo, neturi teisės dalyvauti olimpinėse žaidynėse.

„Žmonės, kuriuos yra pagavę dopingo kontrolieriai, neturi dalyvauti olimpiadoje, bet, deja, mes tai matome“, – paaiškino L. King, kai jos paklausė apie dukart dėl dopingo įkliuvusį amerikiečių lengvaatletį Justiną Gatliną.

Savo nuomonę žurnalistams pareiškė ir J. Jefimova. „Suprantu visus, kurie manęs nepasveikino, nes žiniasklaidos priemonės buvo prikimštos klaidingų žinių apie mane. Kita vertus, niekaip nesuprantu kolegių iš užsienio. Sportininkai neturi politikuoti, tačiau jie žiūri TV ir tiki viskuo, kas pasakyta. Visada maniau, kad šaltasis karas jau praeityje, bet kam dabar jį velti į sportą?“ – piktinosi Rusijos plaukikė.

100 m plaukimo krūtine finalas

1. Lilly King JAV 1:4,93
2. Julija Jefimova Rusija 1:05,50
3. Katie Meili JAV 1:05,69
4. Jinglin Shi Kinija 1:06,37
5. Rachel Nico Kanada 1:06,68
6. Hrafnhildur Luthersdottir Islandija 1:07,18
7. Rūta Meilutytė Lietuva 1:07,32
8. Alia Atkinson Jamaika 1:08,10
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"