Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Šachmatų čempionas ir jo turtingas treneris

 
Sočyje Peterio Heine Nielseno (kairėje) didžiausias rūpestis buvo padėti Magnusui Carlsenui išlaikyti vidinę ramybę.
Sočyje Peterio Heine Nielseno (kairėje) didžiausias rūpestis buvo padėti Magnusui Carlsenui išlaikyti vidinę ramybę. LŽ archyvo nuotrauka

Sočyje (Rusija) mačą dėl pasaulio šachmatų karūnos laimėjęs norvegas Magnusas Carlsenas apgynė titulą. Nemažai prie šios pergalės prisidėjusiam treneriui Peteriui Heine Nielsenui tai buvo jau septintas (!) jo auklėtinių pelnytas pasaulio čempiono titulas.

Sekmadienį jis baltosiomis figūromis laimėjo vienuoliktą partiją ir 6,5:4:5 šventė pergalę prieš Viswanathaną Anandą iš Indijos. Lapkričio 30 dieną 24-ajį gimtadienį švęsiantis M. Carlsenas antrus metus iš eilės nugalėjo penkioliktą pasaulio čempioną 44-erių V. Anandą. Pernai Čenajuje (Indija) norvegui pakako dešimties partijų, kad nukarūnuotų V. Anandą ir taptų šešioliktu pasaulio čempionu (6,5:3,5).

Vienintelis Sočyje su Magnusu buvęs treneris - pasaulyje gerai žinomas 41 metų Danijos didmeistris P. H. Nielsenas. Anksčiau jis dešimt metų dirbo V. Anando komandoje ir padėjo indui keturis kartus iškovoti pasaulio čempiono titulą (kai pirmą kartą Indijos didmeistris pelnė karūną, danas dar nebuvo jo treneris). 2013-ųjų pradžioje M. Carlseno komanda perviliojo P. H. Nielseną (tiksliau – paprašė sugrįžti, nes Danijos didmeistris anksčiau buvo dirbęs su jaunuoju šachmatų talentu), ir jis padėjo Magnusui Londone laimėti Pretendentų turnyrą, o mačą dėl karūnos Čenajuje paisydamas etikos stebėjo iš šalies.

P. H. Nielsenas yra vedęs geriausią visų laikų Lietuvos šachmatininkę. Viktorija Čmilytė-Nielsen, būdama Šiauliuose su trijų mėnesių sūneliu Mariumi Nielsenu, mačą dėl karūnos stebėjo internetu, tad ji mielai sutiko pasidalyti su LŽ savo ir vyro Peterio (pokalbio metu jis jau keliavo į Šiaulius) įspūdžiais apie minėtą dvikovą ir jos herojus.

Amžiaus skirtumas

- Pirmiausia sveikinu su pergale, prie kurios nemažai prisidėjo Jūsų vyras. Ar jautėte, kad vienuolikta partija bus paskutinė?

- Situacija Magnusui buvo palanki - juk ne jam reikėjo atsilošti. Prieš šią partiją su Peteriu svarstėme, kokią strategiją pasirinks V. Anandas: ar jau vienuoliktoje partijoje žaisdamas juodosiomis figūromis bandys žūtbūt išlyginti rezultatą, ar nutars viską išspręsti dvyliktoje partijoje baltosiomis. Partijos eiga buvo išties dramatiška. Iš pradžių maždaug 25 ėjimus Vishy (taip vadinamas V. Anandas) žaidė puikiai ir šiek tiek persvėrė situaciją sau naudingai. Vienu metu aš ir Peteris sunerimome. Tačiau viena yra stebėti partiją iš šalies ir dar matyti kompiuterinės programos siūlomus geriausius patarimus vienoje ar kitoje situacijoje, kas kita - kai žaidėjams tenka išlaikyti didžiulę įtampą ir viską spręsti patiems. Kai V. Anandas nutarė rizikuoti, tai buvo labai nesėkmingas ėjimas. Jis pasirinko netinkamą momentą. Vėliau Vishy spaudos konferencijoje prisipažino, kad neišlaikė įtampos, ir tai lėmė tokį nesėkmingą jo pasirinkimą.

Viktorija Čmilytė: "Viena yra stebėti partiją iš šalies ir dar matyti kompiuterinės programos siūlomus geriausius patarimus, kas kita - kai žaidėjams tenka išlaikyti didžiulę įtampą ir viską spręsti patiems." / LŽ archyvo nuotrauka
Viktorija Čmilytė: "Viena yra stebėti partiją iš šalies ir dar matyti kompiuterinės programos siūlomus geriausius patarimus, kas kita - kai žaidėjams tenka išlaikyti didžiulę įtampą ir viską spręsti patiems." / LŽ archyvo nuotrauka

- Tačiau akivaizdu, kad šiame mače V. Anandas retai rizikuodavo.

- Jam nebūdinga rizikuoti. Vishy itin pragmatiškas. Gal dėl to ir yra toks ilgaamžis pasaulio čempionas ir kovotojas dėl šio titulo.

- Ne veltui M. Carlsenas pramintas Šachmatų Mocartu - jo fone V. Anandas daugeliui šio sporto gerbėjų atrodo gana nuobodus.

- Nereikėtų pamiršti, kad juos skiria 20 metų. Kai sekmadienį baigėsi mačas, tryliktas pasaulio čempionas Garis Kasparovas internete rašė, jog labai pasigenda laiko mašinos – jam būtų labai įdomu pažiūrėti, kaip V. Anandas žaidė savo geriausiais laikais, ir jo žaidimą palyginti su M. Carlseno. Smalsu, kaip vyktų tuomečio Vishy ir dabartinio M. Carlseno dvikova.

Sekmadienį žaista vienuolikta partija buvo tikra vyriška kova. Tačiau Magnusas pirmasis prabildavo, kai reikėdavo rasti vienintelį teisingą ėjimą arba kai reikėdavo balansuoti. Jis tai darė puikiai. O Vishy pradėjo žaisti netiksliai.

M. Carlseno charizma

- Jūsų vyrui teko dirbti ir su V. Anandu. Kaip jis apibūdina Vishy ir Magnusą?

- Kalbant apie Magnusą reikėtų pabrėžti, kad iš visų pasaulio čempionų jis labiausiai nusipelnė būti vadinamas sportininku. Ne kartą yra kalbėta, kad šachmatai galbūt yra arčiau meno, kad tai labiau yra kultūros dalis. M. Carlsenas tokių minčių tikrai neturi. Jam šachmatai yra tik sportas, jis yra labai azartiškas žaidėjas. Magnuso fizinis pasirengimas ir jo elgesys prie lentos rodo, kad jam labai patinka kovoti dėl pergalės.

V. Anandas iš savo kartos žaidėjų buvo pragmatiškiausias. Jo puiki intuicija, jam buvo būdingas lengvumas, jis itin greitai žaisdavo. Tai yra didžiulis talentas, labai daug dirbantis. Nemėgstantieji V. Anando jį vadina komformistu, o simpatizuojantieji pripažįsta, kad Vishy yra labai taikus inteligentiškas žmogus. Tačiau tiek daug kartų tapęs pasaulio čempionu jis vis dėlto nėra sunkaus kampuoto charakterio, kuris dažniausiai yra būdingas čempionams.

- Su Magnusu Peteriui lengva dirbti?

- Magnuso didysis privalumas tas, kad jis sugeba tiek daug jėgų atiduoti prie lentos ir išlikti psichologiškai tvirtas. Jis nebijo suklysti. Nebijo pralaimėti. Šios šachmatininkams būdingos baimės Magnusas kol kas neturi, arba turi daug mažiau nei kiti. Nors Magnusui šachmatai yra svarbūs, juos vertina tik kaip sportą, kaip dalį savo gyvenimo. Galbūt dėl to ir sugeba nemažai laiko skirti šachmatams populiarinti. Daug keliaudamas jis žaidžia simultaną, dalyvauja įvairiuose šou, televizijos laidose, turi veikiančią savo vardo šachmatų programą. Ankstesniems pasaulio čempionams tam tiesiog neužtekdavo laiko. Dabartiniame pasaulyje protas yra labai vertinamas, o M. Carlsenas yra puikus šios vertybės ambasadorius.

Kai Viswanathas Anandas nutarė rizikuoti, pasirinko netinkamą momentą, ir tai buvo lemtinga jo klaida. / Sochi2014.fide.com nuotrauka
Kai Viswanathas Anandas nutarė rizikuoti, pasirinko netinkamą momentą, ir tai buvo lemtinga jo klaida. / Sochi2014.fide.com nuotrauka

Magnuso nuomonė visada būna originali, jis turi humoro jausmą, daug juokauja. M. Carlsenas turi stilių, kurio neįmanoma nukopijuoti. Šių savybių kombinacija, jo protas bei jaunystė ir daro lyderį tokį charizmatišką. Šalia tokios asmenybės V. Anandas gal ir atrodo nuobodokas. Tačiau nereikia pamiršti, kad savo geriausais laikais Vishy buvo nuostabus žaidėjas. Gal ne visai teisinga dabar jį lyginti su M. Carlsenu, neginčytinu pastarųjų kelerių metų pasaulio lyderiu. Tai, kad savo karjeros saulėlydyje V. Anandas vėl žaidė mačą su Magnusu, parodo, koks didis šachmatininkas jis yra.

Taip dar nėra buvę

- Kiek laiko Peteris skyrė M. Carlseno pasirengimui šiam mačui?

- Tai nesuskaičiuojama. Kiek bemiegių naktų praleista vien galvojant, kaip įdomiau pasirengti, kuo nustebinti varžovų štabą. Nuolatinis darbas vyko maždaug pusmetį. Daugiausia internetu. Beje, Norvegijoje buvo dar trys šachmatininkai, internetu padėję M. Carlsenui per šį mačą. Sekmadienį Magnusas pagaliau atskleidė jų pavardes.

- Ar Peterio ir Magnuso tandemas išliks ir ateityje?

- Kadangi mačas laimėtas, tokia galimybė tarsi ir būtų. M. Carlsenas turi savybę dažnai keisti sekundantus. Tačiau niekas kitas, išskyrus Peterį, nėra su juo dirbęs ilgiau nei metus. Kai sekmadienį po Magnuso pergalės per skaipą kalbėjomės su Peteriu, jis užsiminė, kad jau septynis kartus iš eilės jo auklėtiniai tapo pasaulio čempionais. Keturis kartus – V. Anandas, ir tris - M. Carlsenas. Praėjusių metų Magnuso pergalės Čenajuje Peteris neskaičiuoja, nes tuo metu nebuvo su juo. Užtat šiemet M. Carlsenas laimėjo greitųjų šachmatų ir žaibo pasaulio čempionatus Dubajuje birželį ir dabar - klasikinių šachmatų mačą dėl pasaulio šachmatų karūnos. Šiuo metu M. Carlsenas yra absoliutus pasaulio šachmatų čempionas. Taip dar nėra buvę šio sporto istorijoje.

- Ar skambiai M. Carlsenas šventė savo pergalę Sočyje?

- Buvo surengta vakarienė visai Magnuso komandai: dalyvavo jo tėtis, sesuo, gydytojas, virėjas, vadybininkas, Peteris. Čempiono garbei pagamintas didžiulis tortas. Kadangi mačo metu M. Carlsenas nevartoja maisto su cukrumi, sekmadienio vakarą pagaliau jis galėjo iki soties mėgautis desertu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"