LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA

2018 02 27 7:00
Septyniolika dienų žiemos sporto šakas suvienijusi šventė buvo baigta įspūdingu reginiu. / Vytauto Dranginio/LTOK nuotrauka

Pjongčango žiemos olimpinės žaidynės sekmadienį nuleido uždangą. 17 dienų šiame kurorte švietusi olimpinė ugnis užgeso. Olimpinę vėliavą perėmė Kinijos sostinė Pekinas, kuriame po ketverių metų rinksis pajėgiausių planetos žiemos sporto šakų sportininkai.

Lietuvos vėliavą uždarymo ceremonijoje nešė jauniausias mūsų šalies delegacijos narys – aštuoniolikmetis kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas. Per žaidynių atidarymą vasario 9-ąją Lietuvos vėliavą nešė biatlonininkas Tomas Kaukėnas.

Prieš uždarymo iškilmes Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) paliko galioti ankstesnį sprendimą, draudžiantį gausiai Rusijos atletų delegacijai per olimpinių žaidynių pabaigtuvių šventę žygiuoti su Rusijos vėliava. IOC prezidento Thomo Bacho teigimu, tokiam sprendimui įtakos turėjo teigiami Rusijos sportininkų dopingo testų rezultatai per olimpines žaidynes.

„Pademonstravote, kaip sportas tiesia tiltus. 2018-ųjų Pjongčango žiemos olimpiada yra naujų horizontų žaidynės“, – prieš paskelbdamas žaidynių pabaigą atletams sakė IOC prezidentas.

Žaidynių karalienė ir čekės unikalumas

Pjongčange varžėsi 93 nacionalinių olimpinių komitetų atstovai, tai buvo daugiausia delegacijų per visą žiemos olimpiadų istoriją. Sportininkai išsidalijo net 102 medalių komplektus. Jie atiteko 30 valstybių atstovams. Šių metų medaliai yra sunkiausi olimpinių žaidynių istorijoje – auksinis medalis sveria 584 g, sidabrinis – 580 g, bronzos – 493 gramus.

Paskutinis medalių komplektas buvo įteiktas per uždarymo ceremoniją. Moterų slidinėjimo kroso 30 km masinio starto klasikiniu stiliumi varžybų nugalėtoja tapo norvegė Marit Bjoergen: ji iškovojo aštuntąjį olimpinį aukso medalį savo karjeroje. Šis apdovanojimas padėjo Norvegijai užimti pirmą vietą olimpinių medalių lentelėje.

Žaidynių karaliene tituluojama 37 metų M. Bjoergen Pjongčange dalyvavo penkiose rungtyse ir visose pelnė medalius – du aukso, vieną sidabro ir du bronzos. Iš viso ji dalyvavo penkeriose olimpinėse žaidynėse ir iškovojo 15 medalių.

Savo šalies vėliavą per žaidynių uždarymo ceremoniją nešė unikalų rezultatą žiemos olimpiadoje pasiekusi Čekijos sportininkė Ester Ledecka. Ji tapo dukart olimpine čempione, tačiau skirtingose sporto šakose. Paskutinę žaidynių dieną ji triumfavo snieglenčių lygiagretaus didžiojo slalomo lenktynėse, o prieš tai laimėjo auksą kalnų slidinėjimo didžiausiojo slalomo varžybose. Taip ji tapo pirmoji, laimėjusi aukso medalius dviejose skirtingose sporto šakose.

Snieglenčių varžybose E. Ledecka buvo laikoma favorite, tačiau šliuoždama slidėmis ji nė sykio nėra patekusi į elitą.

Lietuvos vėliavą uždarymo ceremonijoje nešė jauniausias mūsų šalies delegacijos narys – aštuoniolikmetis kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas. / Vytauto Dranginio/LTOK nuotrauka

Vienas latvių medalis

Mūsų kaimynai latviai iš Pjongčango parsigabeno gerokai mažesnį laimikį nei prieš ketverius metus iš Sočio. Tąkart Latvijos sportininkai pelnė 2 sidabro ir 2 bronzos medalius (rogučių ir bobslėjaus rungtyse) ir galutinėje įskaitoje užėmė 23 vietą.

Pjongčange vienintelio apdovanojimo mūsų kaimynai sulaukė dešimtą žaidynių dieną, kai bronzą pelnė dvivietė bobslėjaus įgula – Oskaras Melbardis ir Janis Strenga. Bobslėjaus vyrų keturviečių ledrogių varžybose latviai tikėjosi medalių ir iš Sočio žaidynių vicečempionės Latvijos komandos. Tačiau ši sekmadienį užėmė penktąją vietą.

Iškovoję vieną medalį latviai su Kazachstanu ir Lichtenšteinu pasidalijo 28–30 vietas. Latvija į žaidynes delegavo 34 atletus (9 sporto šakos), kita lietuvių kaimynė Baltarusija – 33 atletus (6 sporto šakos), o Estija – 22 sportininkus (6 sporto šakos). Per žingsnį nuo medalio liko Estijos čiuožėja. Greitojo čiuožimo moterų bendro starto lenktynėse 23 metų sportininkė Saskia Alusalu užėmė ketvirtą vietą.

Slidininką sustabdė teisėjas

XXIII žiemos žaidynėse Lietuvai, kaip ir prieš ketverius metus Sočyje, atstovavo daugiausia per visą istoriją sportininkų – devyni. Jie varžėsi trijose sporto šakose – slidinėjimo, kalnų slidinėjimo ir biatlono. Šalies garbę gynė biatlonininkai Diana Rasimovičiūtė, Natalija Kočergina, T. Kaukėnas ir Vytautas Strolia, slidininkai Marija Kaznačenko, Mantas Strolia ir Modestas Vaičiulis bei kalnų slidininkai A. Drukarovas ir Ieva Januškevičiūtė.

Paskutinis iš lietuvių Pjongčange startavo slidininkas M. Strolia. 50 km lenktynių klasikiniu stiliumi jis nebaigė: likus kiek daugiau nei 10 km iki finišo teisėjai sustabdė 31 metų slidininką, kai šis buvo aplenktas ratu. Tarp 63 klasifikuotų sportininkų Mantas liko 61-as. „Net nepastebėjau, kaip jie priartėjo. Buvo likę tik du pakilimai – būčiau ramiai važiavęs paskutinį ratą ir pabaigęs distanciją. Bet teisėjas išėjo į trasą ir pasakė, jog čia kovojama dėl aukso, gal leiskime jiems tvarkingai finišuoti. Taip varžybos man ir pasibaigė“, – po finišo pasakojo M. Strolia, kuriam tai buvo penktas startas Pjongčange.

Aukščiausią vietą iš mūsų rinktinės pasiekė T. Kaukėnas, biatlono 12,5 km persekiojimo lenktynėse finišavęs tryliktas. Tai yra geriausias mūsų šalies biatlonininkų rezultatas olimpinių žaidynių istorijoje.

33 metų D. Rasimovičiūtė žiemos olimpinėse žaidynėse dalyvavo jau penktą kartą, taip pakartojusi Lietuvos ledo šokių poros – Povilo Vanago ir Margaritos Drobiazko – rekordą. Jie taip pat olimpiadose dalyvavo penkis kartus ir jiems priklauso kol kas aukščiausia nepriklausomos Lietuvos žiemos sportininkų vieta – 2002-aisiais Solt Leik Sityje (JAV) Margarita su Povilu užėmė penktą vietą.

Čekijos sportininkė Ester Ledecka tapo dukart olimpine čempione, tačiau skirtingose sporto šakose. / SIPA/Scanpix nuotrauka

Keturi skandalai

Šiose žaidynėse neapsieita be dopingo skandalų. Jų kol kas buvo užfiksuota keturi.

Pirmasis dopingo skandalas kilo dėl japonų greitojo čiuožimo trumpuoju taku atstovo Kei Saito, kurio organizme buvo aptikta draudžiamo diuretiko acetazolamido. Vasario 12 dieną jis paliko žaidynių sostinę.

Antras ir daugiausia kalbų sukėlęs dopingo skandalas buvo susijęs su Rusijos akmenslydininku Aleksandru Krušelnickiu. Jis kartu su žmona Anastasija Bryzgalova akmenslydžio mišrių porų varžybose iškovojo olimpinę bronzą. 25 metų A. Krušelnickis buvo vienas iš 168 patikrinimą išlaikiusių „švarių“ sportininkų, kuriems buvo leista dalyvauti olimpiadoje. Per žaidynes abiejuose ištirtuose A. Krušelnickio mėginiuose buvo rasta draudžiamos medžiagos meldoniumo. Sportininkas pripažino pažeidęs dopingo taisykles, tad Sporto arbitražo teismo (CAS) sprendimu jis neteko olimpinio bronzos medalio.

Trečias dėl dopingo įkliuvo Slovėnijos ledo ritulininkas 29 metų Žiga Jegličius. Jo organizme aptikta draudžiamo preparato fenoterolio. Jis taip pat buvo pašalintas iš žaidynių.

Paskutinis dopingo atvejis, kaip jau rašėme, susijęs taip pat su Rusija. Šios šalies bobslėjininkės Nadeždos Sergejevos organizme aptikta širdį veikiančio preparato, įtraukto į draudžiamų preparatų sąrašą. Dviviečių ekipažų bobslėjaus varžybose N. Sergejeva su Anastasija Kočeržova užėmė 12 vietą.