Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Per metus sukaupta politiko patirtis

 
2011 05 19 0:00
K.Rimšelis (dešinėje) prisipažino, kad dažni pagerbimai jam pabosta, tačiau privalo juose dalyvauti, antraip liks nesuprastas.<br>Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
K.Rimšelis (dešinėje) prisipažino, kad dažni pagerbimai jam pabosta, tačiau privalo juose dalyvauti, antraip liks nesuprastas.
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Vakar suėjo lygiai metai, kai Kūno kultūros ir sporto departamentui (KKSD) vadovauja Klemensas Rimšelis. Ta proga 52 metų valstybės pareigūnas papasakojo, ką per tą laiką spėjo nuveikti.

Iki 2010-ųjų gegužės 18-osios departamentui laikinai vadovavo Ritas Vaiginas, mat buvęs generalinis direktorius Algirdas Raslanas po nepalankių Valstybės kontrolės išvadų atsistatydino 2009 metų rugsėjį.

Praėjusių metų gegužę liberalcentristas K.Rimšelis laimėjo premjero tarnybos organizuotą konkursą KKSD generalinio direktoriaus pareigybei užimti. Konkurse dalyvavo keturi kandidatai: K.Rimšelis, Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis, Lietuvos krepšinio federacijos darbuotojas Mindaugas Špokas ir verslininkas Algimantas Breikštas.

"Rimti žmonės man aiškiai pasakė, kad viskas dėl konkurso aišku ir siūlė nesisieloti, jei ištiktų nesėkmė. Draugams sakiau, kad man svarbiausia konkurse nebūti paskutiniam. Bet jį laimėjau", - metų senumo įvykius prisiminė K.Rimšelis.

KKSD vadovo postą užėmęs K.Rimšelis prieš metus LŽ pasakojo, kad jau pirmą darbo dieną vienas svarbiausių darbų buvo vizitas į Lietuvos tautinį olimpinį komitetą - ten penkiasdešimtmečio proga pasveikino tuometinį Vilniaus "Lietuvos ryto" trenerį Rimą Kurtinaitį.

"Ar šiemet jį taip pat pasveikinote"? - pasmalsavo LŽ. "Ne, - atsakė K.Rimšelis ir šypsodamasis prisipažino, kad įvairūs pagerbimai neretai jam įgrista. - Net žiedą turiu nusimauti, nes karatistai ar regbininkai sveikindamiesi taip suspaudžia ranką... Tačiau privalau dalyvauti sveikinimo ceremonijose, antraip liksiu nesuprastas."

Pinigai pagal tvarką

Pradėjęs vadovauti KKSD K.Rimšelis netrukus susidūrė su taisyklėmis, kurias senesnieji darbuotojai vadino "nusistovėjusia praktika".

"Klausiu - kodėl taip yra? - prisiminė KKSD vadovas. - Atsako - nusistovėjusi praktika. Kaip tai gali būti, jei viskas susiję su finansais? Už tokią nusistovėjusią tvarką gali grėsti kalėjimas. Tad likvidavome tokią praktiką."

Vadovui užkliuvo ir tai, kad prašantieji pinigų savaip supranta jo žodžius. "Užeina, prašo skirti pinigų. Sakau, žiūrėsime, nagrinėsime. Tas išėjęs pro duris jau džiaugiasi gavęs, - pasakojo K.Rimšelis. - O per renginį prieina prie manęs ir pakeltu tonu sako - žadėjote, o nedavėte. Supratau, kad negalima nieko sakyti."

Iš kai kurių federacijų atstovų K.Rimšelis sulaukė ir viliojančių pasiūlymų. Jei, pavyzdžiui, joms bus skirta Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo lėšų, iki 30 proc. sumos, kaip visada, bus grąžinta "į viršų". Tokią praktiką jis irgi "užraukė".

Ką spėjo nuveikti

"Nemėgstu pasakymų - pakovoti dėl biudžeto, eiti pramušti. Jei sugebi įtikinti finansų ministrę, pinigų galima sulaukti", - paprastą tiesą atskleidė K.Rimšelis.

Kalbėdamas apie nuveiktus darbus jis šypsodamasis pradėjo nuo "pagrindinio" - prie KKSD pastatyto dviračių stovo. Mat spaudoje buvo užsipultas, kad nekenčia dviratininkų ir veja juos iš departamento.

K.Rimšelis pasidžiaugė, kad palyginti su praėjusiais metais, Vyriausybė KKSD 2011-ųjų biudžetą padidino 21 proc. - beveik 21 mln. litų. Po 11 metų padidintos valstybės stipendijos olimpinių ir parolimpinių sporto šakų didelio meistriškumo sportininkams. Dabar didžiausia stipendija - 3497 litai, ji padidėjo beveik dvigubai (buvo 1963 litai).

KKSD vadovas išskyrė ir tai, kad per 2010 metus departamentas iš sutaupytų lėšų padengė beveik visą daugiau nei 0,5 mln. litų (150 tūkst. eurų) įskolinimą dėl 2011 metų Europos krepšinio čempionato organizavimo, kurio šleifas vilkosi nuo 2008 metų.

K.Rimšelis pasirengęs padaryti taip, kad KKSD skiriamos lėšos sportininkus ir federacijas pasiektų skaidriai. Nuo šių metų liepos 1 dienos nebebus operacijų grynaisiais pinigais - viskas bus tvarkoma perlaidomis į sąskaitas bankuose.

Kontrastų valstybė

Metinių proga bendraudamas su žiniasklaidos atstovais KKSD vadovas nevengė ironijos ir sarkazmo. Pasak jo, Lietuva - precedentų neturinti šalis, ji daug kur yra pionierė.

"Lietuva pirmoji iš sovietinių respublikų paskelbė Nepriklausomybę, - kalbėjo K.Rimšelis. - Lietuva pirmoji Europoje apkaltos keliu nušalino teisėtai išrinktą prezidentą. Lietuva turbūt pirmoji šalis, demokratijos sąlygomis statanti Valdovų rūmus. Kai valdovai statė valdovų rūmus, niekas neklausė, kiek jie kainuoja ir valstybės kontrolė nesiaiškino, kiek, ko ir už ką perka. O demokratijos sąlygomis statomi rūmai mums ir brangūs, ir viskas neskaidru. Mes tūktstantmečio stadioną statome tūkstantį metų. Ir man visai negėda dėl žolės Kauno S.Dariaus ir S.Girėno stadione per Lietuvos ir Ispanijos futbolo rinktinių rungtynes. Ispanijos futbolo federacija puikiai žinojo, kur važiuoja. Turėjo žinoti, kad krašte, kur iš ryto - minus 4, negali būti net minties apie žolę."

Kas ta Rimšaitė?

KKSD vadovo teigimu, Lietuva bene vienintelė valstybė, kurią slapčia paliko sportininkė. Jis turėjo galvoje šiuolaikinės penkiakovės atstovę Donatą Rimšaitę, kuri, nors ir buvo pasižadėjusi Lietuvai atstovauti 2012 metų Londono olimpiadoje, praėjusių metų pabaigoje slapta pabėgo į Rusiją.

Šios sportininkės atvejis įrodė, kad būtina sukurti įstatymą, pagal kurį kitai valstybei atstovauti nutarę sportininkai privalėtų grąžinti į juos investuotus valstybės pinigus.

Pasak K.Rimšelio, su D.Rimšaite taip pat buvo pasirašyta tokia sutartis, tik joje nebuvo numatyta, kaip susigrąžinti pinigus.

Tad kaip jų išsireikalauti iš tokio atleto?

"Sportininkas anksčiau ar vėliau norės grįžti į Lietuvą, juk turi čia giminių, draugų. Norėdamas, kad Lietuvoje jo nepersekiotų antstoliai, jis turės išspręsti visas savo problemas, - įsitikinęs KKSD vadovas. - Juk užsienyje yra daug garsių sportininkų, kurie nenori grįžti į tėvynę dėl ten nemokėtų mokesčių."

K.Rimšelis pasakojo, jei kas nors jo klausia apie D.Rimšaitę, jis atsako: "Rimšaitė - kas ji tokia? Olimpinės rinktinės sąrašuose tokios nėra."

O desertui KKSD vadovas pateikė paskutinį apie save girdėtą gandą - kad Rimšaitė yra jo, Rimšelio, dukra.

Atsirado sportinis azartas

Daugiau nei porą valandų su žurnalistais bendravęs K.Rimšelis po renginio atsakė ir į kelis LŽ klausimus.

- Prieš metus teigėte, jog nebūtina turėti darbo patirties sporto srityje, kad galėtumėte valdyti tokį ūkį. Ar ir dabar esate

tos pačios nuomonės?

- Patirtis sporto srityje įgyjama, bet ne departamento pareiga treniruoti, bėgti už olimpietį ar gerinti rekordą. Sakiau, kad KKSD - biudžetinė įstaiga, kurioje dirbama vadovaujantis įstatymais. Mūsų pareiga - vykdyti konkrečią funkciją ir kaip įmanoma geriau tvarkytis. O ar pavyko, sunku pasakyti. Bet mes stengiamės.

- Kas jus labiausiai išgąsdino vos sėdus į šį postą?

- Esu daug matęs, todėl manęs niekas šiame gyvenime nebegąsdina. Nustebino nusistovėjusi praktika. Niekas nereglamentuota, bet pagal senus principus net ir lėšos skirstomos. Viskas turi būti aiškiai apibrėžta. Mano tikslas - kad konkrečiai sporto sričiai skirtos lėšos tiesiogiai ją pasiektų. Todėl nuo liepos 1 dienos įsigalios nauja tvarka - įvestos mokėjimo kortelės, į kurias ir bus pervedami pinigai. Taip sportininkai žinos, kiek konkrečiai jie gauna pinigų.

- Kuo vilioja KKSD vadovo postas ir kuo atgraso?

- Kai kas mano, kad čia aukso kasyklos. Nėra aukso gyslos. Finansinė gysla nedidelė, bet kad ir kokie pinigai, noriu, kad jie keliautų tam, kam priklauso. Dėl to dirbti ir įdomu - atsirado sportinis azartas, norisi ką nors atlikti pagal savo kompetenciją.

- Kokia jūsų mėgstamiausia sporto šaka?

- Mylimiausia daina, dailininkas, aktorius... Jau seniai persirgau tokiomis meilėmis. Yra daug dainininkų ir aktorių, kurie man patinka. Taip ir sporto šakos. Tiesa, yra šakų, kuriomis nesižaviu, bet jei pradėčiau jas vardyti, sakytų, kad primetu savo požiūrį kitiems. O jei dar netyčia mano "nemėgstama" sporto šaka gautų mažesnį finansavimą, sakytų, visa tai todėl, kad man nepatinka.

- O kokio sporto visai nesuprantate?

- Tokio nėra. Tik man nepatinka kovos be taisyklių. Tai nei sportas, nei žaidimas - kova nežinia dėl ko.

- Kalbama, darbe didelę įtaką jums daro liberalcentristas Gintautas Babravičius...

- Jis įtakos man nedaro. Su juo bendravau ir bendrausiu. Per daug pažįstame vienas kitą, kad dabar išsižadėtume bičiulystės. G.Babravičius yra vienas iš sporto strategijos bendraautorių, iš jo sulaukiu dėmesio vertų patarimų. Bet KKSD sprendimams jis neturi įtakos. Be to, jis dar yra ir Lietuvos futbolo federacijos (LFF) viceprezidentas, tad iš LFF sulaukiu daugiau pretenzijų nei padėkų (juokiasi).

Man niekas nesakė: jei tu užimsi aukštas pareigas, turėsi to ir to klausyti. Atėjau dirbti to, už ką atsakau. Ir nėra kitos institucijos, kuriai galėčiau užkrauti atsakomybę.

- Sporto visuomenę labai papiktino, kai pernai rudenį atleidote puikiai sporto reikalus išmanantį savo pavaduotoją Ritą Vaiginą ir į jo vietą pasodinote jauną teisininką Vytautą Vainį.

- Ilgai ieškojau, kas yra sporto visuomenė, prašiau, kad man pasakytų jos vardą ir pavardę, kad galėčiau su ja susitikti ir pasikalbėti. Dangstymasis sporto visuomene primena ankstesnį darbo žmonių prašymą, kad sovietų armija įžengtų į Prahą. Vyriausybė sudarė optimizavimo komisiją, o mes turime atsižvelgti į Vyriausybės rekomendacijas. Kas dirbo departamente? 22 žmonės, generalinis direktorius, trys generalinio direktoriaus pavaduotojai, buvo keturi automobiliai. Kiekvienam pavaduotojui teko po du skyrius, skyriuje - vedėjas, pavaduotojas ir vienas darbuotojas. Ir tai mes vadiname struktūra? Buvo atleisti dirbantys žmonės, o iš vadovaujančiųjų - nė vienas. Tik pradėjęs dirbti pasakiau, kad trijų pavaduotojų nebus. Ir nežinau, kodėl visuomenė piktinasi dėl vieno asmens, kai atleisti buvo trys pavaduotojai?

Struktūros klausimus spręsti pradėjau tik pradėjęs dirbti. To nereikia vadinti susidorojimu. Vyko reorganizacija, dabar tie žmonės turi darbus ir toliau dirba.

Kodėl pasirinkau jauną pavaduotoją? Jį paskyriau atsižvelgdamas į kolektyvo atsiliepimus, o ir pats septynis mėnesius stebėjau, kaip jis dirba, ką sugeba ir išmano.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"