Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Pasaulyje dominuojantiems kinams iššūkį meta japonai

 
2017 06 07 15:00
Dar istorijoje nėra buvę, kad toks jaunas sportininkas – trylikametis japonas Tomokazu Harimoto – būtų pasaulio pajėgiausių stalo tenisininkų aštuonete.
Dar istorijoje nėra buvę, kad toks jaunas sportininkas – trylikametis japonas Tomokazu Harimoto – būtų pasaulio pajėgiausių stalo tenisininkų aštuonete. AFP/Scanpix nuotrauka

Lietuvos stalo teniso asociacijos (LSTA) garbės prezidentas Rimgaudas Balaiša įsitikinęs, jog 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių stalo teniso varžybose mažojo kamuoliuko virtuozams kinams rimčiausią konkurenciją sudarys Japonijos sportininkai. Tokią išvadą jis padarė po pirmadienį Vokietijos mieste Diuseldorfe pasibaigusio pasaulio stalo teniso čempionato.

Jame, kaip ir tikėtasi, didžiausią dalį medalių susižėrė Kinijos sportininkai. Šios šalies atstovai kovojo moterų ir vyrų vienetų bei moterų ir vyrų dvejetų finaluose. Tik mišrių dvejetų varžybose triumfavo Japonijos sportininkai.

Kadangi pasaulio čempionate dalyvavę japonų sportininkai yra jauni, o Kinijos stalo tenisininkams gresia kartų kaita, po kelių metų Tokijuje vyksiančiose olimpinėse žaidynėse japonai gali sudaryti kinams rimta konkurenciją.

Pasaulio čempionate Diuseldorfe dalyvavo ir Lietuvos moterų ir vyrų rinktinės: Rūta Paškauskienė, Eglė Stuckytė, Auksė Gecevičiūtė, Alfredas Udra, Matas Skučas ir Medardas Stankevičius. R. Paškauskienė mišrų dvejetą žaidė su ilgamečiu dvejetų partneriu serbu Aleksandru Karakaševičiumi. Į šį duetą dėta daugiausia vilčių, tačiau jis pasirodymą baigė jau po pirmos kovos.

Diuseldorfe daug tikėtasi iš Rūtos Paškauskienės ir serbo Aleksandro Karakaševičiaus poros, tačiau jie pasitraukė jau po pirmos kovos.„Lietuvos žinių“ archyvo nuotrauka
Diuseldorfe daug tikėtasi iš Rūtos Paškauskienės ir serbo Aleksandro Karakaševičiaus poros, tačiau jie pasitraukė jau po pirmos kovos.„Lietuvos žinių“ archyvo nuotrauka

Pagal galimybes

– Mūsų sportininkai gerais rezultatais nenudžiugino. Kas sutrukdė jiems pasirodyti geriau? – „Lietuvos žinių“ dienraštis pakalbino daugiau nei du dešimtmečius LSTA vadovavusį Rimgaudą Balaišą, kuris mūsiškių kovas stebėjo Diuseldorfe.

– Visi trys mūsų vyrai neįveikė atrankos etapo. Realiausiai atranką galėjo įveikti tas, kuris liko Lietuvoje – Tomas Mikutis. Į pasaulio čempionatą sportininkai buvo atrenkami pagal Lietuvos pirmenybių rezultatus. Tomas nesugebėjo prasibrauti į šalies čempionato pusfinalį – pralaimėjo ketvirtfinalyje ir neteko galimybės atstovauti šaliai planetos pirmenybėse.

Rimgaudo Balaišos teigimu, Lietuva ITTF prezidento rinkimuose balsavo už vokietį, kurio vadovaujama organizacija dirba garbingai ir sąžiningai, be jokių intrigų.„Lietuvos žinių“ archyvo nuotrauka
Rimgaudo Balaišos teigimu, Lietuva ITTF prezidento rinkimuose balsavo už vokietį, kurio vadovaujama organizacija dirba garbingai ir sąžiningai, be jokių intrigų.„Lietuvos žinių“ archyvo nuotrauka

A. Udra ir M. Skučas pasaulio čempionato atrankos pogrupiuose liko antri. Prasčiau nei galėtų pasirodė M. Stankevičius. Jam buvo nelengva – per tris savaitgalius tai buvo trečios varžybos. Gal tai ir trenerių klaida, nes prieš tai jis dalyvavo atvirose Lenkijos ir Ispanijos jaunių čempionatuose. Jam reikėjo bent penkių dienų treniruočių stovyklos prieš planetos čempionatą. Aišku, Medardui pasaulio čempionatas, kuriame jis įgijo patirties, nebuvo pagrindinės varžybose. Po mėnesio M. Stankevičius dalyvaus Europos jaunių ir jaunučių čempionate, paskui – Europos atrankoje į jaunimo olimpines žaidynes, kurios kitąmet vyks Argentinoje. Tai bus svarbiausi jo startai. Tačiau Vokietijoje Medardas galėjo geriau pasirodyti.

Iškart į pagrindines varžybas patekusi R. Paškauskienė pirmame rate 4:1 nugalėjo olandę Kim Vermaas. Žengti toliau Rūta neturėjo galimybių, nes kita jos varžovė buvo antra pasaulio raketė kinė Liu Shiwen. Rūta jai pralaimėjo 0:4 ir čempionate pasidalijo 33–64 vietas.

Gerai pasirodė E. Stuckytė. Ji įveikė atrankos etapą, laimėjo atkrintamąsias varžybas ir iškopė į pagrindinį turnyrą. Čia Eglei teko žaisti su natūralizuota kine iš Lenkijos Li Qian. Mūsiškė pralaimėjo 0:4.

Trečia mūsų sportininkė – pirmą kartą pasaulio čempionate dalyvavusi A. Gecevičiūtė – taip pat pasirodė pagal galimybes – atrankos pogrupyje iškovojo vieną pergalę.

Reikia pagirti mūsų moterų dvejetą – R. Paškauskienę su E. Stuckyte, kurios čempionate pasidalijo 17–32 vietas. Puikiai kovojusioms merginoms kelią į aštuntfinalį užkirto Honkongo sportininkės, laimėjusios 4:2. Esant rezultatui 2:3, lietuvės pirmavo 10:8. Nežinia, kuo viskas būtų pasibaigę, jei mūsiškės būtų išlyginusios rezultatą 3:3. Nesitikėjau, kad abi sportininkės gali tokiu lygiu žaisti.

Žinoma, daugiausia vilčių buvo dėta į mišrų dvejetą – R. Paškauskienės ir A. Karakaševičiaus porą. Rūta stovyklavo Serbijoje, ten juodu kartu rengėsi pasaulio čempionatui. Deja, jau pirmame rate jiems teko nepatogi pora – Ispanijai atstovaujantys Jesusas Cantero ir Maria Xiao, kurie ir laimėjo 4:2. Paskutiniame sete mūsiškiai pirmavo 8:4, ir galėjo viskas apsiversti, bet to neįvyko. Mišriuose dvejetuose, esant sėkmei, galima įveikti du tris ratus. Rūtai ir Aleksandrui, deja, to padaryti nepavyko.

Jaunųjų japonų staigmenos

– Šiame čempionate buvo kokių nors netikėtumų?

– Didelių staigmenų nebuvo. Tiek moterų ir vyrų vienetų, tiek moterų ir vyrų dvejetų varžybų finaluose žaidė vien Kinijos sportininkai. Tik mišrių dvejetų turnyre triumfavo Japonijos sportininkai. Tai jau ne pirmas kartas, kai mišriuose dvejetuose nelaimi kinai. Prieš tai mišrių dvejetų pasaulio čempionais yra tapę Šiaurės Korėjos atstovai.

Kinų atotrūkis nuo kitų valstybių stalo tenisininkų yra didelis. Bet šiame čempionate tapo akivaizdu, kad į kovą kyla japonai. Vienas tokių pavyzdžių – pasaulio jaunių (iki 18 metų) čempionas trylikametis japonas Tomokazu Harimoto Diuseldorfe pateko į pajėgiausiųjų aštuntuką. Dar istorijoje nėra buvę, kad toks jaunas sportininkas būtų pasaulio pajėgiausiųjų aštuonete.

Pajėgios ir japonų merginos, kurioms dabar 16–17 metų. Japonių pora dvejetų varžybose iškovojo bronzos medalius. O septyniolikmetė Miu Hirano vienetų varžybose pateko į ketvertuką ir pasidabino bronzos medaliu. Tokio rezultato japonės nebuvo pasiekusios daugiau nei keturiasdešimt metų. Prieš kelias savaites M. Hirano laimėjo Azijos žaidynėse, nugalėjusi kines, esančias pasaulio reitingo pirmoje, antroje ir penktoje vietose. Tai didžiausia sensacija, nes Azijos žaidynėse kinės nebuvo pralaimėjusios apie dvidešimt metų.

Tarptautinė stalo teniso federacija yra didžiausia sporto organizacija, kuri sujungė visas 226 pasaulio šalis.

Manau, japonai bus pajėgūs Tokijo olimpinėse žaidynėse. Net neabejoju, kad pagal medalių skaičių japonų stalo tenisininkai atsiliks tik nuo Kinijos atstovų.

Balsavo už stabilumą

– Čempionato metu vyko Tarptautinės stalo teniso federacijos (ITTF) prezidento rinkimai. Juo perrinktas vokietis Thomas Weikertas surinko 118 balsų, kitas kandidatas belgas Jeanas-Michelis Saive'as surinko 90 balsų. Už kurį pretendentą balsavo Lietuva?

– Pirmiausia pradėsiu nuo to, kad ITTF yra didžiausia sporto organizacija pasaulyje. Kongrese į federaciją buvo priimtos dar keturios valstybės, tad dabar iš viso ITTF vienija 226 valstybes. Tiek, kiek jų yra pasaulyje. Daugiau nebėra ko prijungti. Tad ITTF ryškiai pirmauja tarp visų sporto šakų pagal jos organizacijoje esančių šalių skaičių. Tai rodo, kad stalo tenisas planetoje labai populiarus, ypač Azijoje.

Th. Weikertas prieš trejus metus kaip pirmasis viceprezidentas pradėjo vadovauti ITTF, nes ankstesnis vadovas pasitraukė nebaigęs kadencijos. Jo pranašumas tas, kad jis yra vokietis, o Vokietija yra didžiulė jėga visose sporto šakose, taip pat ir stalo tenise. Dažniausiai stalo teniso pasaulio čempionatus rengia Kinija, antroje vietoje yra Vokietija, trečiojoje – gal Japonija.

Kitas pretendentas J.-M. Saive'as – buvęs stalo tenisininkas, Europos čempionas, pagal reitingą yra buvęs pirmas pasaulyje. Jis aktyviai rengė rinkimų kampaniją, man skambino, kvietė susitikti.

Lietuva balsavo už vokietį, nes ITTF sistema veikia puikiai. Mes pasirinkome stabilumą, nes viskas vyksta garbingai ir sąžiningai, be jokių intrigų.

Tam, kad prezidento rinkimus laimėjo Th. Weikertas, turėjo įtakos gal ir tai, jog Tarptautiniam olimpiniam komitetui (IOC) vadovauja taip pat vokietis Tomas Bachas, kuris atvyko į Diuseldorfą stebėti stalo tenisininkų kovų. Be to, su IOC vyksta derybos, kad į 2024 metų olimpines žaidynes būtų įtrauktos ir kitos stalo teniso rungtys. Kadaise olimpinėse žaidynėse stalo tenisininkai kovodavo asmeninėse ir dvejetų varžybose. Dabar olimpiadose stalo tenisininkai rungiasi asmeninėse ir komandinėse varžybos. Norima, kad vėl olimpiadoje kovotų ir dvejetai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"