Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Olimpinis ledas šokėjams vėl trūkinėja

 
2013 01 04 6:00
D.Stagniūnas ir I.Tobias gali būti priversti pasukti į skirtingas puses, taip ir nepasiekę didžiojo tikslo./Romo Jurgaičio nuotrauka
D.Stagniūnas ir I.Tobias gali būti priversti pasukti į skirtingas puses, taip ir nepasiekę didžiojo tikslo./Romo Jurgaičio nuotrauka

Sausio 3 d. paviešinta žinia, jog Pilietybės reikalų komisija siūlo nesuteikti Lietuvos pilietybės ledo šokėjai iš JAV, ko gero, nuliūdino ne tik elitinį Isabellos Tobias ir Deivido Stagniūno duetą, bet ir daugybę jų talento gerbėjų.

Tiesa, šiuo metu pora treniruojasi už Atlanto - ten rengiasi sausio 21-27 dienomis Zagrebe vyksiančiam Europos dailiojo čiuožimo čempionatui, kuriame kovos ir dėl kelialapio į 2014-ųjų žiemos olimpiadą Sočyje. Dueto viltys dar nežlugo, nes lemiamą žodį netrukus tars Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Norėdamos išgirsti sporto visuomenės atstovų vertinimą "Lietuvos žinios" išklausė trijų vadovų nuomonę.

Jokių sentimentų

Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) generalinis direktorius Klemensas Rimšelis be užuolankų pareiškė esąs nuolankus Lietuvos įstatymų ir Konstitucijos tarnas: "Manau, turime elgtis taip, kaip numatyta Lietuvos Konstitucijoje ir įstatymuose. Esu valstybinės institucijos vadovas ir šiuo atveju jokių sentimentų neturiu. D.Stagniūnas pirmiausia čiuožė su viena mergina, dabar čiuožia su kita. Anksčiau pageidavo, kad vienai jo partnerei būtų suteikta pilietybė. Dabar jis čiuožia jau su kita. Supraskite: jei kas nors nepasiseka, pavyzdžiui, partnerė, kuriai, tarkime, buvo suteikta Lietuvos pilietybė, patiria traumą, vadinasi, ir naujajai partnerei reikės suteikti pilietybę. Emociškai lyg ir viskas suprantama. Tačiau Konstitucija ir įstatymai pilietybės suteikimo procese KKSD nenumato jokio tarpininkavimo. Yra įstatymai ir privalu juos gerbti."

Paklaustas, ar galėtų į šią problemą pažvelgti ne kaip politikas ar valdininkas, o tik kaip sporto visuomenės atstovas, K.Rimšelis nesutriko. "Mes negalime taip žiūrėti. Aš visuomet nagrinėju tuos klausimus, kurie man priklauso. Jei tai nėra Sporto departamento kompetencija, tas nagrinėjimas yra niekinis. Mums neduota tarpininkavimo teisė, tad jei pažeistume ją, iš mūsų pasišaipytų. Aš Pilietybės komisijos sprendimų nekvestionuoju. Kaip nekvestionuoju ir teismų sprendimų - aš juos vykdau.

Dabar pasakysiu grynai emociškai, kad nemanytumėt, jog ne su žmogumi kalbėjote. Aš, kaip Sporto departamento direktorius, labai apgailestauju, jog tokio lygio sportininkių kaip I.Tobias neatsiranda Lietuvoje, kad galėtų mūsų šaliai atstovauti olimpiadoje. Jei įstatymuose būtų bent kokia užuomina, kad Sporto departamentas galėtų reikšti poziciją pilietybės klausimu, mes, įvertinę visas aplinkybes, ją suformuotume ir pateiktume. Dabar negalime to padaryti, tad gerbiu Pilietybės komisijos sprendimą. Jei vadovautumėmės tik emocijomis, niekur nenueitume. Nemanau, kad valstybė turėtų įsigyti sportininkų. Tačiau viską suprantu. Tikrai norėčiau, kad D.Stagniūnas su I.Tobias šoktų olimpiadoje. Aš daug ko norėčiau. Ir jūs gi daug norėtumėte, bet ne viską turite. Tačiau reikia gerbti įstatymus, antraip bus palaida bala. Puikiai prisimename krepšininkę amerikietę Katie Douglas, kuri irgi norėjo atstovauti Lietuvai. Neabejoju, kad jos indėlis būtų buvęs didžiulis, deja, jos atžvilgiu pilietybės klausimas išspręstas neigiamai. Girdėjau per televiziją žodžius: "Myliu Stagniūną ir myliu Lietuvą." Jei jau pabrėžiate, jog pavienio sportininko negalima lyginti su pora, tai, manau, šis duetas gali kitaip išspręsti meilės klausimą", - štai po tokio netikėto pasiūlymo LŽ padėkojo KKSD vadovui už atvirumą.

Mūsų sporto labui

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė I.Tobias pilietybės problemą komentavo vakar iš ryto, dar nežinodama Pilietybės reikalų komisijos sprendimo. 2000 metų Sidnėjaus olimpiados šaudymo čempionė situaciją vertino atsižvelgdama į sportininkų ir sporto aistruolių interesus.

"Rasti partnerę mūsų šalyje kol kas yra neįgyvendinama užduotis šioje sporto šakoje. Taigi pilietybės suteikimas I.Tobias turėtų didelę prasmę ir naudą Lietuvos sportui. Kas yra ledo šokių pora, gali paaiškinti tik patys sportininkai. Kitose sporto šakose, kur kiekvienas atsako tik už save arba yra komandinio žaidimo atstovai, Lietuvoje turime pakankamai resursų. O štai ledo šokiai yra išimtis. Pirmiausia dėl to, kad abu partneriai turi atitikti vienas kitą kaip dvi obuolio puselės. Antra, ši šaka yra itin žiūrima ir itin matoma. Mano akimis - tai žiemos sporto šakų karalienė. Todėl turėti galimybę tokio aukšto lygio porą kaip I.Tobias ir D.Stagniūnas išvysti su Lietuvos vėliava Sočio olimpiadoje yra puiku. Juolab Isabella jau gana gerai kalba lietuviškai ir labai noriai mokosi mūsų kalbos. Amerikietės noras atstovauti mažai šaliai yra sveikintinas. Būtų puiku, jei sprendžiant šį klausimą būtų į tai atsižvelgta, - aiškino D.Gudzinevičiūtė, o paklausta, kas šiuo metu finansuoja šį duetą, ji atsakė: - Už viską moka I.Tobias tėvai. Lietuvos indėlis labai kuklus. Jei I.Tobias būtų suteikta pilietybė, mums tai nebūtų finansinė našta. Tai būtų tik pliusai. Minusas yra vienintelis - šiuo metu nevienareikšmiškai traktuojami Aukščiausiojo Teismo išaiškinimai dėl pilietybės suteikimo. Jei būtų pasakyta konkrečiai - negalima, tuomet viskas aišku. Bet jei yra suteikiama galimybė, reikia ieškoti būdų, kad ji būtų įgyvendinta."

LTOK vadovė pakomentavo ir keistą reikalavimą JAV sportininkei integruotis Lietuvoje, kai pas mus aukščiausio lygio ledo šokių atstovams nėra tinkamų sąlygų treniruotis. "Daugelis mūsų aukščiausio lygio sportininkų treniruojasi užsienyje. Ne tik dėl to, kad turime prastas bazes. Net ir turintieji geras sąlygas čia vyksta į užsienį, kad pakeistų bazes. Tai yra normali praktika, nes negali visą laiką treniruotis vienoje vietoje. Tai nepadeda didėti meistriškumui. Mūsų ledo šokių porai užsienyje yra kitos galimybės, kiti treneriai. Todėl tai neturėtų būti svarbus kriterijus, sprendžiant klausimą dėl sportininko pilietybės. Šiuo atveju juk jie abu treniruojasi užsienyje, tad kaip galima reikalauti, kad Deivido partnerė šoktų Lietuvoje. Juolab Deividas su savo šviesaus atminimo mama jau ne vienus metus gyveno Amerikoje. Aš negaliu ginčyti Konstitucinio Teismo sprendimo, tačiau žmogiškai labai palaikau šią porą ir labai norėčiau, kad I.Tobias būtų suteikta Lietuvos pilietybė. Mūsų sporto labui", - pažymėjo D.Gudzinevičiūtė.         

Tiki svajone

Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė praėjusį antradienį "Lietuvos žinioms" prisipažino, kad po Isabellos apsilankymo prezidentūroje ji kalbėjosi su Pilietybės komisijos pirmininkės pavaduotoja: "Ji pripažino, kad mergina jai pasirodė labai protinga ir charizmatiška. Beje, Isabella studijuoja literatūrą Harvardo universitete, su ja labai įdomu kalbėti visomis temomis.

Dabar belieka laukti. I.Tobias labai nerimauja laukdama sprendimo, nes viską daro labai nuoširdžiai: kalbos mokosi tris kartus per savaitę ir mūsų krašto istorija labai domisi.

Ji nuostabi visais atžvilgiais. O Deividą laikyčiau pavyzdžiu visiems jauniesiems mūsų sportininkams - jis jau antrą olimpinį ciklą nenuleidžia rankų ir tiki, kad vis tiek šoks olimpiadoje su Lietuvos vėliava."      

Taip arba ne

Sausio 3 d. išplatintas pranešimas, jog Pilietybės reikalų komisija siūlo prezidentei D.Grybauskaitei nesuteikti Lietuvos pilietybės ledo šokių atstovei amerikietei I.Tobias.

Komisija su I.Tobias prezidentūroje buvo susitikusi pernai gruodžio 20-ąją. Pasak Pilietybės komisijos pirmininkės, prezidentės patarėjos Indrės Pukanasytės, Pilietybės įstatymas reikalauja dviejų kriterijų atitikimo - ypatingų nuopelnų Lietuvai ir integravimosi į Lietuvos visuomenę. Komisijos nuomone, I.Tobias neatitinka nė vieno šių kriterijų, dėl to nuspręsta siūlyti prezidentei nepatenkinti sportininkės prašymo. Komisijos siūlymas yra rekomendacinis.

Tik trečius metus kartu šokantys I.Tobias ir D.Stagniūnas pernai Europos dailiojo čiuožimo čempionate iškovojo 9-ąją vietą. Duetas nuolat pabrėžia, kad svarbiausias jų tikslas - čiuožti Sočio olimpiadoje. Ar ledo šokių duetui bus uždegta žalia šviesa, turėtų paaiškėti jau šį mėnesį.

2009 metais prezidentė D.Grybauskaitė nesuteikė Lietuvos pilietybės išimties tvarka tuometei D.Stagniūno partnerei amerikietei Katherine Leigh Copely. Pilietybė nesuteikta atsižvelgiant į dvi Pilietybės komisijos rekomendacijas, neva pilietybės suteikimas prieštarautų Konstitucijai ir įstatymams.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"