Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Olimpiečių gyvenimas už spygliuotos tvoros

 
2012 08 02 7:45
Olimpinio kaimelio 180 tūkst. kv m ploto valgykla vienu metu gali pamaitinti 5500 sportininkų./Sauliaus Ramoškos nuotraukos
Olimpinio kaimelio 180 tūkst. kv m ploto valgykla vienu metu gali pamaitinti 5500 sportininkų./Sauliaus Ramoškos nuotraukos

Ne vienas smalsuolis norėtų atsidurti ten, kur kas ketverius metus suvažiuoja ir įsikuria stipriausi pasaulio sportininkai. Gyvenimas ten primena bet kurį Vilniaus mikrorajoną.

Specialiai LŽ iš Londono

Vienodi daugiabučiai, įvairios parduotuvės, valgykla, vaistinė, pramogų ir poilsio zonos su pievelėmis. Pirmą kartą žaidynėse išskirtos rūkymo vietos. Jos nebūna tuščios, o kubiečiai sutartinai traukia cigarus. LŽ turėjo galimybę pasivaikščioti po teritoriją, kurią juosia trijų metrų aukščio spygliuota tvora.

Į Londono olimpinį kaimelį galima patekti tik gavus specialų leidimą. Tuomet teritorija bus atvira - nuo kambarių, kuriuose verda įprastas sportininkų gyvenimas, iki milžiniškos valgyklos, veikiančios visą parą. Po olimpinių žaidynių kaimelis virs gyvenamuoju rajonu, naujakuriams bus pasiūlyta 2818 naujų būstų.

Ant LŽ žurnalisto marškinėlių išvydęs užrašą LIETUVA ispanų krepšinio milžinas P.Gasolis mirktelėjo akį.
Ant LŽ žurnalisto marškinėlių išvydęs užrašą LIETUVA ispanų krepšinio milžinas P.Gasolis mirktelėjo akį.

Įeiname ir ...

Į 2008 metais pradėtą statyti olimpinį kaimelį, kuriame gali gyventi apie 17 tūkst. sportininkų ir oficialių asmenų, Londono žaidynėse akredituotiems žurnalistams galima patekti bet kada. Tiesa, tuomet pakliūsi tik į tarptautinę zoną, nedidelę teritoriją, kurioje yra suvenyrų parduotuvė ir dar keli aptarnaujantys punktai. Tačiau giliau, į sportininkų gyvenamąsias patalpas, valgyklą, nosies neįkiši, nes tam jau reikalingas iš anksto užsakytas specialus leidimas. Be to, vienas neįeisi ir neišeisi - reikia, kad šalies atstovas visur jus lydėtų. Ir slapta į vaizdo kameromis stebimą teritoriją neįsibrausi - apsaugos darbuotojai atlieka nuodugnią patikrą. Tarsi ruoštumeisi į lėktuvą. Atletų gyvenamoji vieta griežtai saugoma jau 40 metų - nuo kruvinų įvykių 1972 metų Miuncheno olimpiadoje.

Tarptautinėje zonoje pirmasis svečius pasitinka šalia penkių olimpinių žiedų pritvirtintas deglas. Būtent tokiu iš Graikijos keliavusi olimpinė ugnis liepos 27 dieną pasiekė Londono olimpinį stadioną ir įsiplieskė ten įspūdingame aukure. Visi atėjusieji iškart skuba fotografuotis su deglu rankose.

Neįmanoma aplenkti ir suvenyrų parduotuvės, kurioje kai kurių prekių kainos mažesnės nei, tarkime, Olimpiniame parke, žurnalistams skirtoje teritorijoje. Nori įsigyti kepuraičių su vasaros žaidynių simbolika - klok 15 svarų, marškinėlių kaina startuoja nuo 18, maži kamuoliukai - po 6, didesni - po 10 svarų. Yra netgi Londono žaidynių simboliais išpuošta virtuvinė pirštinė (12), o už 8 svarus gali įsigyti guminę formą ledukams šaldyti - ledukai atspindės įvairias sporto šakas. Nori rankšluosčio - mokėk 20 svarų. Svajoji, kad mylimoji namie pasitiktų su olimpine prijuoste ir virtuviniu rankšluosčiu - mokėk atitinkamai 15 ir 7 svarus. Pliušinių talismanų galima įsigyti už 10, 12, 15 svarų - kaina priklauso nuo dydžio.

Suvenyrų parduotuvėje yra linkėjimų lenta - kiekvienas lankytojas gali ant lapuko užrašyti savo norus vienai ar kitai valstybei ir sportininkui. Lapukų galybė, tačiau iškart į akis krito viduryje pakabintas lapelis su užrašu: "Lietuva - pirmyn, Latvija - čiau."

Medicins punkte - gimnastai

Lietuvos olimpinė delegacija gyvena arčiausiai įėjimo į kaimelį esančiame daugiabutyje. Kalbama, kad Londone gyvenantys ir su žaidynių organizaciniu komitetu susiję lietuviai pasistengė dėl tokios puikios strateginės vietos. Namo balkonus puošia Lietuvos trispalvės, virš mūsiškių gyvena gruzinai (irgi su vėliava).

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) atstovas spaudai Bronius Čekanauskas buvo kelių Lietuvos žurnalistų gidas. Savo akimis išvydome kambarius, kuriuose sportininkai gydomi, jiems daromas masažas. Kambariai vienodo planavimo, visos lovos - vienodomis lovatiesėmis. Olimpinės misijos štabe ant stalo pūpsojo prezidentės Dalios Grybauskaitės atvežtas juodos duonos kepalas. Tiksliau - iš jo belikęs puskepalis.

Lietuvos rinktinės medicinos punkte sutikome gydytoją Liudmilą Kuzminienę ir olimpinėse žaidynėse debiutavusią aštuoniolikmetę gimnastę Laurą Švilpaitę. Gimnastikos daugiakovėje Laura surinko 50,299 taško ir tarp 60 sportininkių užėmė 50 vietą. Mergina neatsitiktinai užsuko pas medikę - norėdama kuo geriau atlikti pratimus ant lygiagrečių, ji dirbo be apsaugų ir iki kraujo nusitrynė delnus. "Nieko baisaus, rankų negipsuos, tik "suklijuos", - žurnalistus ramino atletė. 164 cm ūgio gimnastė pripažino, kad olimpinės žaidynės skiriasi nuo kitų varžybų. "Esu buvusi jaunimo festivalyje 2009-aisiais, ten buvo panašiai, bet Londone mastai didesni," - sakė pasirodymu olimpiadoje patenkinta Laura. Būsimoji dvyliktokė žadėjo stebėti kitų gimnastų pasirodymus, galbūt pavyks pamatyti ir žaidžiančius mūsų krepšininkus. O sugrįžusi namo su mama vyks prie jūros į Juodkrantę.

Netrukus medicinos punkte pasirodė L.Švilpaitės kolega Rokas Guščinas. Prieš olimpiadą federacija planavo 20-32 vietas, o Rokas pratimuose ant arklio užėmė 17 vietą. Jo pasirodymas buvo įvertintas 14,366 balo. R.Guščino 17 vieta yra geriausias Lietuvos gimnastų pasirodymas olimpinėse žaidynėse.

"Savo pasirodymą vertinu labai gerai, esu laimingas, juolab, kad man buvo planuotos žemesnės vietos, - džiaugėsi 21 metų R.Guščinas ir su LŽ pasidalijo įspūdžiais. - Kaimelį tokį ir įsivaizdavau. Nieko čia netrūksta." Jei ko ir trūktų, jis neprapultų - anksčiau pats gyveno Londone, dabar jame įsikūrusios mama su sese. Be to, čia turi daug draugų, kurie stebėjo Roko pasirodymus.

Giedrius Titenis tikėjosi plaukti ir 200 m krūtine rungties finale...
Giedrius Titenis tikėjosi plaukti ir 200 m krūtine rungties finale...

Paliko be šautuvo

Lietuvos olimpinės misijos kiemelyje sutikome 2000-ųjų Sidnėjaus žaidynių nugalėtoją šaulę Dainą Gudzinevičiūtę. Tuo metu dar niekas nenutuokė, kad po kelių dienų pasaulį supurtys penkiolikmetė iš Lietuvos Rūta Meilutytė, tapdama pirmąja nepriklausomos Lietuvos olimpine plaukimo čempione.

Pasak jau penktoje olimpiadoje dalyvausiančios D.Gudzinevičiūtės, olimpiniai kaimeliai visur panašūs: "Kol kas čia nieko ypatingo - kambariuose nėra kondicionierių, bet kad ir lauke nekaršta. Sakote, nėra ir lygintuvų? Nežinau, kas tai per daiktas, man jis visiškai neaktualus (juokiasi)."

Iškilmingo žaidynių atidarymo dieną į Londoną atvykusią šaulę Hitrou oro uoste pasitiko pareigūnas ir atėmė šautuvą. "Tikiuosi, kad taip pat tvarkingai, kaip mane nuvežė į kaimelį, pavyks ir atsiimti šautuvą, - vylėsi sportininkė. - Tik kelionė į kaimelį užtruko, nes gatvėse kamščiai, žmonių minios."

Šaudymo varžybose Daina dalyvaus rugpjūčio 4 dieną.

Gurmanų rojus

Tradiciškai olimpinio kaimelio traukos centru tampa valgykla, kurioje prie vieno stalo lygūs jaučiasi ir žaidynių debiutantai, ir pripažintos žvaigždės. LŽ žurnalistas, jau palikdamas šį maisto fabriką, tarpduryje akis į akį susidūrė su pernai Lietuvoje vykusiame Europos krepšinio čempione triumfavusios Ispanijos rinktinės lyderiu Pau Gasoliu. Sportininkai draugiški ne tik vieni kitiems, bet ir žiniasklaidos atstovams. Ant mano marškinėlių išvydęs užrašą LIETUVA Rusijos krepšinio rinktinės treneris Davidas Blattas nusišypsojo, o P.Gasolis mirktelėjo akį.

Lankomiausia kaimelio vieta - 180 tūkst. kv m ploto valgykla - vienu metu gali pamaitinti 5500 olimpiečių. Į ją vien su akreditacijos kortele nepateksi - prie įėjimo budintiems apsaugos darbuotojams būtina pateikti specialų 80 svarų vertės taloną. O viduje - milžiniška erdvė su įvairių pasaulio kraštų virtuvėmis. Kvapais ir patiekalų įvairove vilioja Europos, Amerikos ir Viduržemio regiono virtuvė, kiek paėjus - Indijos, Azijos, arabų šalių patiekalai. Prie kiekvieno patiekalo rasi aprašymą apie jo energetinę vertę, kalorijas, riebalus. Iš valgyklos gali išsinešti tarp stalų dėžėse prikrautų vaisių ir milžiniškuose šaldytuvuose vėstančių gaiviųjų gėrimų, sulčių ir vandens.

Jau ganėtinai prisiragavęs indiško, kinų ir arabų maisto LŽ žurnalistas nebegalėjo žiūrėti į šią įvairovę. Tačiau seilės vėl pradėjo varvėti, išvydus valgyklos pradžioje įsikūrusią britišką virtuvę, ten - lietuviams įprastas keptas kumpis, keptos bulvės... Bet jau buvo šaukštai po pietų. Liko tik gailėtis, kad vietoj skrandžiui įprasto maisto teko raukytis ragaujant kažin kurios šalies virtuvės keptų bananų - jų įsidėjau su kaupu įsitikinęs, kad tai keptos bulvės.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"