Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Naujoji karta keičia vertybių skalę

 
2012 04 25 7:55

Lietuvos ledo ritulio rinktinė įsivėlė į skandalą. Jos treneris Sergejus Borisovas po pasaulio čempionato Lenkijoje apkaltino žaidėjus lėbavimu, atsainiu požiūriu į savo pareigas rinktinėje. Komandos žaidėjas ir Lietuvos ledo ritulio federacijos (LLRF) prezidentas Petras Nausėda neneigė gėręs alų ir stebėjosi - o kas čia tokio?

Sunku prisiminti, kada Lietuvos ledo ritulio rinktinė atrodė tokia silpna kaip šiemet. 2004 metais iškopusi į I divizioną (antras lygmuo) iš karto tapo stipria vidutinioke. 2006-aisiais net iškovojo sidabro medalius. 2008 ir 2009 metais buvo ketvirta. Tada LLRF vadovybėje įvyko perversmas. Nuvertusi Rolandą Bučį į LLRF atėjo nauja komanda su naujuoju jaunu prezidentu P.Nausėda priešaky. Su permainomis prasidėjo ir rinktinės smukimas.

2010-ųjų pasaulio čempionate Olandijoje lietuviai per 5 rungtynes sugebėjo praleisti 33 įvarčius, tik pergalė prieš serbus padėjo išlikti divizione. Po metų Kijeve mūsiškiai vėl tapo patrankų mėsa. Išlikimą dar sykį garantavo vienintelė pergalė (prieš estus). Po šio čempionato buvo reorganizuota pasaulio čempionatų struktūra. I divizionas suskaidytas į dvi pakopas - B grupės pirmenybės šį mėnesį Lenkijos mieste Krynicoje tapo tik trečiuoju lygmeniu. Ten lietuviai kalnų nevertė: 0:9 pralaimėjo Lenkijai, 0:3 Pietų Korėjai, 1:7 Olandijai, 5:6 Rumunijai ir tik kukli pergalė 3:2 prieš Australijos mėgėjų rinktinę apsaugojo nuo iškritimo į dar žemesnį divizioną. LLRF vadovybė teisinasi kadrų problema - dėl įvairių priežasčių rinktinei negalėjo padėti devyni žaidėjai. Ar tik tai buvo tokio pasirodymo priežastis?

Įžvelgė dvasinę negalią

Sekmadienį iš čempionato parvykusios mūsų rinktinės treneris iš Rusijos S.Borisovas pateikė šokiruojantį pasirodymo įvertinimą: "Žaidėjai į Lenkiją vyko pailsėti ir pasilinksminti baruose, o ne žaisti ledo ritulį." Nuo trenerio ypač kliuvo P.Nausėdai.

"Jo galvoje buvo tik diskotekos, striptizo klubai ir alus. Pagrindinis linksmybių organizatorius buvo P.Nausėda, LLRF prezidentas, kuris turi būti pavyzdys kitiems. Žaidėjai naktį linksminosi, o dieną miegojo, į viešbutį jie pareidavo 3-5 val. ryto, nors reikalavau, kad 23 val. jau būtų lovose. Esu užsienietis, bet man garbė atstovauti Lietuvos rinktinei. Kodėl žaidėjai tuo nesididžiavo, negaliu suprasti", - piktinosi antrus metus Lietuvos rinktinę treniruojantis S.Borisovas. Ko gera, jau reikėtų sakyti - treniravęs, nes tolesnis bendradarbiavimas atrodo neįmanomas.

Viešai prakalbus treneriui P.Nausėda iš pradžių nekėlė telefono ragelio, o vėlų pirmadienio vakarą LLRF išplatino pritrenkiantį pranešimą spaudai, kuriame su purvais sumaišytas S.Borisovas.

P.Nausėda bandė įtikinti, kad treneris norėjo dirbti ir agentu - į stovyklą žaidėjus siūlė kviesti už pinigus, imti ir tuos, kurie nėra atstovavę net jaunimo rinktinėms.

P.Nausėdai antrino ir Dovydas Kulevičius: "Per treniruotes jauniems žaidėjams treneris kartodavo, kad čempionato metu reikia parsiduoti, nes kai tik jie taps nebereikalingi, bus pamiršti. Buvo iš anksto modeliuojamas neigiamas požiūris į bendrą tikslą čempionate."

Juodindamas trenerį labiausiai sužibėjo Darius Pliskauskas: "Jis darė viską, kad išbalansuotų komandą, supriešintų žaidėjus. Treneris primelavo ir sudirbo visą Lietuvos ledo ritulį. Tokio dvasinio invalido nesu matęs per savo karjerą. Jeigu jis toks geras treneris, kodėl neranda darbo profesionalioje komandoje, o treniruoja tik Maskvos naktinės lygos komandą?"

Į sveikatą!

Vakar LŽ susisiekė su P.Nausėda, kuris taip pat pažėrė įdomių minčių.

"Mes išsakėme savo nuomonę. Niekas nesitikėjo, kad treneris tokiu būdu gali pateisinti savo nevykusius veiksmus. Viduryje čempionato žaidėjai norėjo, kad jis paliktų komandą. Samdomas darbuotojas neturi teisės taip elgtis ir juodinti komandos", - piktinosi P.Nausėda. Paklaustas, kodėl nebuvo atsisakyta S.Borisovo paslaugų anksčiau, jei jis toks blogas, LLRF vadovas tik atsiduso: "Kartu dirbame dvejus metus, bet pernai tokių dalykų nebuvo. Įžvelgiau problemą anksčiau, maniau, kad viską išspręsime komandos viduje..."

Čempionato metu 27-ąjį gimtadienį šventęs P.Nausėda nematė nieko bloga, kad ta proga pakvietė komandą išgerti alaus: "Taip buvo. Susodinau komandą prie stalo, kad pasėdėtume ir išgertume po bokalą. Nematau tame problemos - esame suaugę sportininkai ir gyvename ne sovietiniame rėžime, kad turėtume nuo kažko slėptis."

LŽ pastebėjus, kad federacijos prezidentas neturėtų jaunimui rodyti pavyzdžio tokiais pareiškimais, P.Nausėda atšovė: "Negi jūs gimėte vakar ir negeriate alaus? Nesate girdėjęs, kad sportininkai po varžybų ar dar kažkur išgeria alaus? Nebent esate kitoje planetoje. Galite pasiteirauti medikų - jie patikins, kad po rungtynių tai galima daryti. Kai tokie dalykai hiperbolizuojami, tai yra kiekvieno žmogaus iškrypimo ar aplinkos nesuvokimo laipsnis."

S.Borisovas žinojo, kad jo žodžius žaidėjai neigs, todėl žurnalistams drąsiai pareiškė: "Jeigu netikite manimi, paskambinkite į Krynicos viešbučio administraciją, barus, policijos nuovadą. Jie tokių dalykų papasakos, kad įrašo juostelės neužteks. Po linksmybių buvo kviečiama policija, o man teko raudonuoti dėl lietuvių."

Tačiau ir šios S.Borisovo replikos P.Nausėda nesureikšmino: "Gal žmogus kalbėjo emocijomis. Nenoriu veltis į diskusijas ir žodinį karą su žmonėmis, kurie vėjais paleidžia komandą."

Gili problema

Buvęs LLRF prezidentas R.Bučys, kurį prieš dvejus metus nuvertė P.Nausėda su kompanija, išgirdęs apie lietuvių nuotykius Krynicoje, neslėpė nuostabos. Jis tikino, kad ankstesnėse rinktinėse nėra buvę nieko panašaus.

- Ar tikite, kad S.Borisovas spaudė federaciją agentauti ir net grasino? - LŽ paklausė Rolando BUČIO.

- Suprantu, kai norima padėti žaidėjui susirasti komandą užsienyje, bet čia... (juokiasi) Nematau logikos, tai kažkokia nesąmonė.

- Ar pažįstate S.Borisovą?

- Neteko su juo susidurti, bet, manau, su tokia komanda jis ir negalėjo išspausti daugiau. Žinant dabartinę ledo ritulio virtuvę, abejoju, ar pats tą komandą surinko. Labai abejoju.

- Silpno pasirodymo priežastimi laikoma pagrindinių žaidėjų netektis. Ar tai gali būti vienintelis pasiteisinimas?

- Problema gilesnė. Kodėl ne visi žaidėjai atvyko į rinktinę? Nes ne visi norėjo važiuoti į tokią netvarką. Tai ne tik P.Nausėdos "nuopelnas", viskas eina iš giliau - tai prieš dvejus metus įvykusio perversmo pasekmė.

- Iki perversmo rinktinė kovodavo dėl medalių. Po jo - dėl išlikimo. Tik kukli pergalė prieš australus šiemet leido neiškristi iš trečios pakopos pirmenybių...

- Galiu pasakyti, kas žaidžia Australijos rinktinėje. Tie vyrai, kurie sugeba iš savo kišenės susimokėti už lėktuvo bilietus į Europą, kur paprastai vyksta čempionatas. O jaunimas vyksta net su šeimomis - kol vaikai žaidžia čempionate, jų tėvai surengia sau trumpas atostogas. Štai ir matome dabartinį mūsų lygį. Pamenu, kai pats žaidžiau, Pietų Korėjos nelaikėme sau lygiu varžovu, laimėdavome lengvai. Dabar nuo jos gavome 0:3.

Intrigų katilas

- Ar jums vadovaujant LLRF rinktinės nariai per čempionatą eidavo išgerti alaus?

- Aš to nežinau, galbūt yra pasitaikę vienetinių atveju. Bet tuometis treneris Dmitrijus Medvedevas buvo įvedęs griežtą tvarką. Ir jei kurio nors nerasdavo viešbutyje nustatytu laiku, iš karto mesdavo lauk, be jokių aiškinimų. Ką galėjo šių metų rinktinė, sunku spręsti. Bet ji nežaidė nė vienų kontrolinių rungtynių - taip negalima. O stovykloje treniravosi vos dešimt žaidėjų. Anksčiau būdavo beveik 30.

- Kaip vertinate federacijos prezidento prisipažinimą apie gertą alų ir nuostabą dėl kilusio šurmulio?

- Negaliu suprasti, kaip jis gali taip viešai kalbėti. Gal ateina tokia jaunimo karta? Gal tai ne tik sporto, o visos valstybės problema? Gal vyksta vertybių perkainavimas...

- LLRF vis pabrėžia apie jūsų vadovavimo metu paliktas šimtatūkstantines skolas ir finansines machinacijas...

- Tos machinacijos labai aiškiai išdėliotos ant popieriaus. Problemos prasidėjo, kai sporto departamentui dar vadovavo Algirdas Raslanas. 2008 metais vykome į pasaulio čempionatą Japonijoje. Mums pažadėjo pinigų, buvo nupirkti brangūs lėktuvo bilietai, bet pinigų negavome. 2009 metais rengėme čempionatą Vilniuje. Vėl žadėta finansuoti, tačiau gavome kelis kartus mažesnę sumą. Tai kokios čia machinacijos? Kur tie paslėpti milijonai, apie kuriuos turėjo nuskambėti visas pasaulis?

Kitas klausimas - pagal ką sprendžiame, kad rinktinė šiemet pasirodė prastai. Lyginame su tais laikais, kai vadovavo R.Bučys ir D.Medvedevas? Tad ir vėl R.Bučys kaltas, kad tada žaidėme gerai, o dabar - prastai (juokiasi)?

- Prabėgo dveji metai nuo perversmo. Kodėl buvo sukilta prieš jus?

- Ir tada, ir dabar esu tikras, kad žaidėjai ieškojo sau vietos kažkokiame versliuke. Manau, mane nuvertė ne P.Nausėda, o Šlikų "klanas" - tėvas Vytautas ir sūnus Martynas. Kur dabar pastarasis? Jis yra federacijos tarybos primininkas, atsakingas už rinktinių sudarymą, todėl ir turėtų prisiimti atsakomybę.

Kalbant apie P.Nausėdą, visi pamatė, koks šis žmogus. Jam leido pabūti prezidentu, nes tikėjosi, kad bus lengvai tampomas. Pamėgino pabūti savarankiškas, gavo "per stogą". Tie, kurie į situaciją žvelgia paviršutiniškai, problemos nemato. O žvelgiantys giliau pritars mano nuomonei. Vyresni ir į dabartinę rinktinę nepanorę atvykti žaidėjai skambina man ir stebisi, kas vyksta. Tik jų pavardžių nenoriu minėti ir velti į intrigas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"