Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Minskas tapo turistų traukos centru

 
"Minsk" arenoje daugiausia žiūrovų susirenka per Baltarusijos rinktinės rungtynes.
"Minsk" arenoje daugiausia žiūrovų susirenka per Baltarusijos rinktinės rungtynes. Reuters/Scanpix nuotrauka

Dar neišblėsus įspūdžiams po Vilniuje šurmuliavusių pasaulio ledo ritulio I diviziono B grupės pirmenybių, Lietuvos sporto aistruolių žvilgsniai susmigo į Baltarusijos sostinę Minską. Ten vyksta elitinio diviziono pasaulio čempionatas.

Kaimynėje šalyje surengtas prestižinis turnyras - puiki proga iš arti pamatyti ledo ritulio žvaigždes. Juolab iki Baltarusijos sostinės - apie pora šimtų kilometrų. Juos su visomis muitinės procedūromis traukiniu ar autobusu galima įveikti maždaug per keturias valandas. Pirmąjį čempionato savaitgalį Minske apsilankė ir LŽ žurnalistas.

Sovietinė simbolika

Vos įvažiavusius į Minską miesto svečius pasitinka kone ant kiekvieno stulpo plevėsuojančios raudonos ir žalios spalvų Baltarusijos vėliavėlės. Prie didesnių sankryžų sušmėžuoja čempionato reklamos. "Viskas bus ledo ritulys", - skelbia viena iškaba, perdaryta iš posakio "Viskas bus gerai".

Nuo pat miesto prieigų patruliuoja gausios kelių policijos pajėgos. Nemaža dalis pareigūnų budi po vieną, jie stebi eismą ir situaciją praneša ratuotiems kolegoms.

Miesto viešojo transporto vairuotojai visi pasipuošę skaisčiai mėlynais marškiniais ir tamsiomis liemenėmis. Riedant per miestą žvilgsnis nejučia užkliūva už masyvių pastatų, kurių viršūnes puošia sovietiniai simboliai - kūjis ir pjautuvas arba rėkiantys didžiuliai raudoni plakatai su žvaigžde centre. Minske gausu sporto bazių - stadionų, maniežų, uždarų arenų.

Čempionato reklamoje buvo skelbta, jog bilietus ar akreditacijas į rungtynes turintys aistruoliai po Minską galės važinėti nemokamai. Domimės, tačiau to patvirtinti mums niekas negali. Stotyje esančio varžybų informacinio centro atstovė tik gūžteli pečiais: "Atrodo, kad taip."

Gūžčioja ir vairuotojai. "Nežinau. Sėskit ir važiuokit", - paklaustas ranka mosteli autobuso vairuotojas. Važiuojame.

Erdvu ir patogu

Nuo geležinkelio ir autobusų stočių iki varžybas rengiančių arenų "Minsk" ir "Čižovka" parengti specialūs maršrutai. Iki "Minsk" arenos tenka važiuoti daugiau nei pusę valandos.

2010 metais baigtas statyti ir 350 mln. JAV dolerių kainavęs sporto kompleksas jau iš tolo atrodo įspūdingai. Pagrindinė šios sporto bazės dalis - beveik 15 tūkst. vietų erdvi ledo ritulio arena. Greta stūkso 2 tūkst. vietų dviračių treko maniežas ir 3 tūkst. vietų greitojo čiuožimo centras.

Milžinišką komplekso erdvę užpildo čia įrengta sirgalių zona. Publika smaginasi kaip kam patinka. Vieni šėlsta klausydamiesi koncerto, kiti apsipirkinėja suvenyrų parduotuvėse, treti skanauja alaus ar šiaip bičiuliaujasi. Kas nori, gali prisėsti visiškai naujo tramvajaus prototipe. Kalbama, kad tokie netrukus riedės Minsko gatvėmis.

Suvenyrų kainos ne visus priverčia atverti piniginę. Kolekcininkų mėgstamas oficialus turnyro ritulys kainuoja 77 litus. Pora litų mažiau - marškinėliai su čempionato logotipu. Varžybose dalyvaujančių rinktinių aprangos kaina - maždaug du šimtai litų.

"Minsk" arenoje žiniasklaidos atstovai įkurdinti dviejose stovyklose - viršutiniame aukšte ir apatiniame. Apačioje vaizdas į aikštę atsiveria lyg ant delno. Tačiau norint naudotis internetu, dirbti kompiuteriu ar stebėti vaizdo transliaciją per monitorių, reikia kopti į viršų. Žurnalistų vietos nepažymėtos, tad čia galioja taisyklė "kas pirmesnis - laimingesnis".

Nauja arena ne tik talpi, bet ir erdvi. Žiūrovų srautai juda greitai, praėjimai tarp sėdimų vietų - platūs.

Alus - tik baltarusiškas

Į akis krinta gausios milicijos ir apsaugos darbuotojų pajėgos. Norėdamas patekti į areną privalai pereiti du kontrolės punktus, kuriuose laukia nuodugni patikra. Visi įeinantieji į arenos teritoriją yra filmuojami. Operatoriai su kameromis stovi nuošaliau, kad neerzintų žmonių. Į atvykstančiuosius su kuprinėmis žiūrima įtariai. "Jūs čia į ledo ritulį ar kur?", - pykteli ant manęs apsaugininkas ir liepia nešulį palikti specialioje saugykloje.

Gerokai atokiau patruliuoja specialiosios paskirties milicijos darinio "Omon" vyrai su guminėmis lazdomis rankose. Grėsmingas vaizdas. Prie geležinkelio stoties jau gerokai "prisivaišinęs" vietinis plevėsa užsieniečių grupelėje nutarė pasiieškoti draugų. Bet užteko poros omonininko žodžių, ir smalsusis minskietis spruko šalin sparčiu žingsniu.

Tvarka arenoje ir šalia jos kruopščiai rūpinasi jos darbuotojai: greitai surenka netvarkingų turistų numestas šiukšles ir nuorūkas.

"Minsk" arenos užkulisiuose prie alaus mini barų nuolat (prieš, per ir po rungtynių) driekiasi ilgos eilės. Alus - tik vietinis, puslitris kainuoja 6,25 lito. Šalies valdžia čempionato metu uždraudė Minske pardavinėti užsieninį alų. Taip keliama vietinė ekonomika. Arenoje alumi prekiaujantys darbuotojai vos spėja keisti statines. Užkandžių kainos - nuo 5 iki 10 litų. Nei gėrimų, nei maisto neštis į tribūnas negalima, bet apsukriausiems pavyksta tai padaryti.

Latvijos rinktinė (viduryje - Mikas Indrašis) iškovojo istorinę pergalę prieš suomius. / AFP/Scanpix nuotrauka
Latvijos rinktinė (viduryje - Mikas Indrašis) iškovojo istorinę pergalę prieš suomius. / AFP/Scanpix nuotrauka

Nepaisant to po kiekvienų rungtynių minios žiūrovų užgriūva artimiausius barus ir maitinimo įstaigas. Maisto kainos čia panašios į lietuviškas - pietūs kainuoja tik 2-3 litais pigiau nei Vilniuje. Užtat užsieniečiai vargsta mėgindami atsiskaityti vietine valiuta. Kvatodami stebėjome, kaip vokietis mėgino susimokėti prie baro - iš kišenių išsitraukęs šūsnį banknotų prašė pardavėjo - pasiimk, kiek reikia. Susigaudyti nelengva - juk 1 euras čia tolygus maždaug 14 tūkst. baltarusiškų rublių.

Latvių dienos

Norėdami "apšilti" pirmiausia apsilankome Vokietijos ir Kazachstano komandų rungtynėse. Ir stebimės baltarusių meile ledo rituliui - mačas nėra intriguojantis, bet arenoje sėdi apie 9 tūkst. žiūrovų. Dauguma palaiko kazachus. Rungtynės nuobodokos, komandoms sunkiai sekasi regzti atakas. Trečiame kėlinyje žiūrovai sukuria įspūdingą kelias minutes trunkančią "meksikietišką bangą", ir tai tampa bene įdomiausiu rungtynių epizodu. Vokiečiai laimi po pratęsimo ir baudinių serijos 2:1, taip nuliūdindami daugelį žiūrovų.

Ypatingas desertas laukė per Latvijos ir Suomijos rinktinių dvikovą. "Braliukai" pasistengė, kad jų rinktinė pasijustų kaip namie. Savaitgalį Minske apsilankė 7 tūkst. Latvijos aistruolių. Visi buvo linksmi ir draugiški. Nors suomių irgi buvo nemažai, jie paskendo latviškoje gerbėjų jūroje. Galėjai pamanyti, kad Baltarusijos sostinėje vyksta latvių dienos.

Rungtynėse su Suomija Latvijos ledo ritulininkai kovėsi kaip liūtai. Suomiai žaidė nedrausmingai, per rungtynes "užsidirbo" net 18 baudos minučių. Latviai sumaniai naudojosi varžovų klaidomis ir išplėšė įspūdingą pergalę 3:2.

Latvių sirgalius apėmė didžiulė euforija. Apsiginklavę būgnais ir dainuodami jie pasipylė į gatves švęsti pergalės. Nors vakarinį Minską skalbė liūtis, latviams tai buvo nė motais. Vienas "braliukas" pasiryžo pabučiuoti visas sutiktas tautietes ir mėgaudamasis tai darė.

Pergalė prieš suomius Latvijoje sukėlė skambų atgarsį. Oficialiose varžybose mūsų kaimynai Suomijos rinktinę nugalėjo pirmą kartą.

"Liūdna, kad pasidžiaugti istorine pergale turime vos kelias valandas. Čempionatas ilgas ir reikia rengtis kitoms rungtynėms", - sakė puolėjas Kasparas Daugavinis.

Po pergalės prieš Suomiją buvo praėję 18 valandų, kai latviai kilo į kovą su vokiečiais. Per šį mačą Latvijos rinktinė buvo lyg nesava - visos jėgos paliktos alinančiose rungtynėse su suomiais. Vokiečiams latviai pralaimėjo 2:3.

Viltis iškovoti antrą pergalę latviams teko atidėti iki šio vakaro, kai stos prieš Kazachstano rinktinę.

Latvių aistruolių armija paįvairino ledo ritulio fiestą Minske. Tačiau gausiausiai palaikoma (ir nieko čia nuostabaus) yra šeimininkų rinktinė. 13,6 tūkst. žiūrovų stebėjo Baltarusijos rungtynes su JAV. Šeimininkams teko pripažinti skaudų pralaimėjimą - 1:6. Baltarusijos ledo ritulininkai reabilitavosi per kitas rungtynes su Kazachstanu - 4:1. Šią kovą stebėjo 13,8 tūkst. žiūrovų.

REZULTATAI

A grupė

Prancūzija - Kanada 3:2 po pratęsimo, Slovakija - Čekija 2:3 po pratęsimo, Italija - Norvegija 0:3, Švedija - Danija 3:0, Kanada - Slovakija 4:1, Prancūzija - Italija 1:2, Norvegija - Danija 4:3, Švedija - Čekija 4:3 po pratęsimo.

Rikiuotė: Norvegija 6 tšk., Švedija 5, Kanada 4, Čekija ir Italija - po 3, Prancūzija 2, Slovakija 1, Danija 0.

B grupė

Šveicarija - Rusija 0:5, Baltarusija - JAV 1:6, Kazachstanas - Vokietija 1:2 po pratęsimo, Suomija - Latvija 2:3, JAV - Šveicarija 3:2, Vokietija - Latvija 3:2, Baltarusija - Kazachstanas 4:1, Suomija - Rusija 2:4.

Rikiuotė: Rusija ir JAV - po 6 tšk., Vokietija 5, Latvija ir Baltarusija - po 3, Kazachstanas 1, Suomija ir Šveicarija - po 0.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"