Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Madraso tigras paneigė šachmatų specialistų prognozes

 
V.Anandas (kairėje) tikisi laimėti pretendentų turnyrąi ir rudenį vėl žaisti mačą su jaunuoju M.Carlsenu, kad susigrąžintų pernai prarastą karūną.
V.Anandas (kairėje) tikisi laimėti pretendentų turnyrąi ir rudenį vėl žaisti mačą su jaunuoju M.Carlsenu, kad susigrąžintų pernai prarastą karūną. AFP/Scanpix nuotrauka

Viename prestižiškiausių renginių šachmatų pasaulyje – aštuonių pretendentų turnyre iki šiol be pralaimėjimų žaidžia tik pasaulio eksčempionas iš Indijos Viswanathanas Anandas.

Chanty Mansijske (Rusija, Tiumenės sritis) vykstančiose varžybose 44-erių V.Anandas yra surinkęs daugiausia taškų - 6 iš 9 galimų (3 pergalės ir 6 lygiosios). Pirmadienį didmeistriai ilsėjosi, o šiandien vyks dešimtojo turo partijos.

Iš viso numatyta 14 turų (žaidžiama dviem ratais po 7 partijas). Turnyro nugalėtojas paaiškės kovo 30 arba 31 dieną. Jis pelnys teisę rudenį kovoti dėl šachmatų karūnos mače su 23-ejų pasaulio čempionu iš Norvegijos Magnusu Carlsenu. Šis pernai Indijoje nukarūnavo penkiskart pasaulio čempioną V.Anandą – naujasis šachmatų karalius M.Carlsenas mačą su tituluotuoju indu laimėjo 6,5:3,5.

Apžvelgti pretendentų partijas ir aptarti turnyro tendencijas LŽ mielai sutiko ne vieną šachmatų žvaigždę išugdęs Lietuvos nusipelnęs treneris Gediminas Rastenis.

Neparankus varžovas

- Po aštuntojo turo pasaulio eksčempionas V.Anandas ir aukščiausią reitingą šiame turnyre turintis Levonas Aronianas turėjo po 5 taškus. Devintame ture V.Anandas šventė pergalę prieš Veseliną Topalovą, o L.Aronianas pralaimėjo Šakrijarui Mamedžarovui, tačiau išliko antrojoje pozicijoje. Kaip vertinate abiejų pretendentų galimybes? Ar jų žaidimo stilius labai skiriasi?

- Turnyruose kartais pasitaiko, kad jau pirmame ture susitinka būsimieji nugalėtojai, ir jų partijos rezultatas lemia turnyro eigą. Taigi V.Anando ir L.Aroniano partija buvo daugeliu aspektų išskirtinė. Pirmiausia - L.Aronianas yra labai neparankus varžovas V.Anandui: iki turnyro Chanty Mansijske V.Anandas tik sykį buvo laimėjęs jų tarpusavio partiją, o pralaimėjo net penkis kartus. Antra - beveik visi komentatoriai teigė, kad Madraso tigro (taip V.Anandą praminė dar jaunystėje, susiedami jo gimimo vietą su žaidimo stiliumi) iltys jau atšipo, kad jis dar neišsilaižė žaizdų po triuškinamo pralaimėjimo mače dėl pasaulio čempiono karūnos, kad žudiko instinktas išsivėdėjo ir t.t. Kitokią tikrovę pirmasis savo kailiu pajuto nuolatinis V.Anando skriaudikas L.Aronianas. Ši pirmojo turo partija labai patiko ir pasaulio čempionui M.Carlsenui: „Labai malonu buvo ją stebėti – V.Anandas pademonstravo puikią techniką“. Pergalė Indijos šachmatininkui buvo nepaprastai svarbi psichologiškai. Be to, jei indas ir armėnas po 14 turų surinktų po tiek pat taškų, nugalėtoją tektų aiškinti peržiūrint papildomus rodiklius, jie pagal tarpusavio susitikimų rezultatus būtų naudingi V.Anandui. Kaip išsireiškė vienas šio turnyro komentatorių Danijos didmeistris Peteris Heine Nielsenas, V.Anandas turi 1,25 taško daugiau už L.Aronianą...

O žaidimo stiliai abiejų labai skirtingi. V.Anandas – klasikas, mėgstantis dinamines pozicijas, bet jis puikiai žaidžia ir kitų tipų pozicijas. Jis - universalas. L.Aroniano stilių irgi galima apibūdinti kaip universalų: šio žaidėjo technika yra aukšto lygio, jis gerai ir greitai skaičiuoja variantus, tačiau nevengia ir iracionalių pozicijų, kurių nemėgsta V.Anandas. Tad lengva suprasti, kodėl pasaulio eksčempionas taip švytėjo per spaudos konferenciją po antros jų tarpusavio partijos. Šioje V.Anandas jau ketvirtuoju ėjimu juodaisiais originaliai paaukojo pėstininką ir sukūrė visiškai iracionalią poziciją, kurioje L.Aronianas, kaip pats prisipažino spaudos konferencijoje, pasijuto labai nejaukiai. Tad greitai ši partija baigėsi lygiosiomis. Kartais lygiosios vienam iš varžovų prilygsta pergalei - štai kodėl toks patenkintas atrodė V.Anandas spaudos konferencijoje.

Kaip išvengti juodų dienų

Lietuvos nusipelnęs treneris Gediminas Rastenis: "Kartais lygiosios vienam iš varžovų prilygsta pergalei - štai kodėl toks patenkintas atrodė V.Anandas." / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Lietuvos nusipelnęs treneris Gediminas Rastenis: "Kartais lygiosios vienam iš varžovų prilygsta pergalei - štai kodėl toks patenkintas atrodė V.Anandas." / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

- Sekmadienį per spaudos konferenciją paklaustas, ar psichologiškai bus labai sunku žaisti likusius penkis turus, V.Anandas nieko neatsakė. Kiek jam gali padėti per daug metų įgyta didžiulė patirtis? O gal ji nieko nelemia tokiuose turnyruose?

- V.Anandas jau ankstesnėse spaudos konferencijose užsiminė, kad į tokius klausimus neatsakinės. Todėl ir šį kartą jo atsakymas buvo labai konkretus: “Nieko nekalbėsiu apie 5 likusius turus, juos reikia tiesiog sužaisti. Toks atsakymas parodo, kad V.Anandas kaip galėdamas veja tolyn mintis apie situaciją turnyro lentelėje, nes dar per anksti atsipalaiduoti, reikia galvoti tik apie kiekvieną būsimą partiją. Tokių turnyrų patirtis lemia daug: labai svarbu mokėti paskirstyti jėgas, sugebėti valdyti emocijas, kontroliuoti turnyrinę situaciją. Kol kas V.Anando pasirinkta taktika šiame turnyre veikia puikiai: laimėjęs dvi partijas iš trijų, jis penkis turus nerizikuodamas laukė naujos aukos (apsilpusios, užsižiopsojusios ar per daug nuklydusios į lankas). Tai - tipiška mažų ir didelių kačių medžioklės strategija. Ar jos pakaks, kad laimėtų turnyrą, pamatysime.

- Likus penkiems turams tik pusantro taško nuo pralaimėjimo dar nepatyrusio lyderio V.Anando atsilieka net trys šachmatininkai – buvęs pasaulio čempionas Vladimiras Kramnikas ir du jauniausi dalyviai - Sergejus Kariakinas ir Dmitrijus Andreikinas (jiems – 24-eri). Kurio iš jų didžiausi šansai pasivyti ar gal net aplenkti lyderį?

- V.Anandas ne tik vienintelis dar nepatyrė pralaimėjimo, bet ir, kas irgi labai svarbu, nė karto neturėjo blogesnės pozicijos už varžovą. Tai yra retas dalykas taip ilgai trunkančiuose tokio lygio turnyruose. Atrodo, Madraso tigras išsilaižė žaizdas ir vienintelis išvengia klaidų ir žaidžia labai profesionaliai. Apie pusantro taško galima sakyti ir „tik“, ir „net“. Persekiotojams tai atrodo labai daug, vadinasi - „net“. Tačiau jų šansus didina tai, kad visi trys dar žais su V.Anandu. Egzistuoja tarsi aksioma: nė vienam žaidėjui tokiuose turnyruose nepavyksta išvengti juodų dienų. Visi trys minėtieji jų jau turėjo. Pavyzdžiui, V.Kramnikas, apžvalgininkų vadinamas debiutų karaliumi, devintajame ture partijoje su S.Kariakinu lemiamą klaidą padarė jau 7-uoju ėjimu. Spaudos konferencijoje pats sakė, kad pasiduoti buvo galima iškart... Pavojingiausias iš trijulės - S.Kariakinas, nes jam pirmam turnyre pavyko laimėti dvi partijas iš eilės. Staiga atsiradę tokie „serijiniai“ lyderiui labai pavojingi: prisiminkime kad ir 2013 pretendentų turnyrą Londone, kai labai ilgai pirmavo M.Carlsenas, o tris partijas iš eilės laimėjęs V.Kramnikas jį ne tik prisivijo, bet ir aplenkė 12-ame ture. Tad visaip būna tokiuose turnyruose - ypač pabaigoje, kai žaidėjai pavargę. Tada įprastos prognozės ir dėlionės negalioja.

Aukštos kultūros komentatoriai

- Gal galėtumėte palyginti šį turnyrą su pernykščiu. Juk iš pernykščių dalyvių šiemet žaidžia tik trys – V.Kramnikas, L.Aronianas ir Piotras Svidleris.

- Londono turnyras buvo stipresnis ir labiau traukė dėmesį vien dėl to, kad žaidė M.Carlsenas. Ir apskritai pernykštis buvo stipresnis - ta begalinė įtampa iki pat pabaigos. Tokie turnyrai atmintyje išlieka ilgam.

- Jei būtų leista pasirinkti, kurį šachmatininką šį rudenį norėtumėte matyti M.Carlseno varžovu mače dėl karūnos?..

- Norėčiau, kad turnyrą laimėtų V.Anandas.

- Šio turnyro oficialioje internetinėje svetainėje partijas tiesiogiai anglų kalba komentuoja Jūsų mokinė Viktorija Čmilytė-Nielsen su savo vyru P.H.Nielsenu. Viktorijai tai - nauja patirtis. Kaip patinka šio dueto darbas?

- Puikus tikrų profesionalų duetas – grakštus dialogas, subtilūs balso tembrai. Idealūs komentatoriai: aukštos kultūros, taktiški, neįkyrūs. O kad tokie būtų Lietuvos televizijų sporto komentatoriai!

Po devynių turų (ELO koeficientas, surinkti taškai)

1.Viswanathanas Anandas (Indija)27706
2. Levonas Aronianas (Armėnija)28305
3. Vladimiras Kramnikas (Rusija)2787
4. Sergejus Kariakinas (Rusija)2766
5.Šakrijaras Mamedžarovas (Azerbaidžanas)2757
6. Piotras Svidleris (Rusija)27584
7. Dmitrijus Andreikinas(Rusija)27094
8. Veselinas Topalovas (Bulgarija)2785
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"