Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Londono pergalės ir pamokos

 
2012 08 16 8:26
Auksas: L.Asadauskaitė (šiuolaikinė penkiakovė)./AFP/Scanpix, Reuters/Scanpix nuotraukos
Auksas: L.Asadauskaitė (šiuolaikinė penkiakovė)./AFP/Scanpix, Reuters/Scanpix nuotraukos

Gerai arba labai gerai. Tokiais žodžiais Lietuvos sporto vadovai apibūdino sportininkų pasirodymą Londono vasaros olimpinėse žaidynėse.

Olimpiada Londone buvo sėkmingiausia per trumpą nepriklausomos Lietuvos istoriją. Joje mūsų atletai iškovojo du aukso, vieną sidabro ir du bronzos medalius. Dar vienuolika įvairių sporto šakų atstovų pateko į meistriškumo simboliu laikomus olimpiados geriausiųjų aštuntukus. Tiesa, būta ir nuviliančių rezultatų.

Auksas: R.Meilutytė (plaukimas 100 m krūtine).
Auksas: R.Meilutytė (plaukimas 100 m krūtine).

Apie ką tik pasibaigusias 2012 metų vasaros olimpines žaidynes LŽ kalbėjosi su Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) viceprezidentu, olimpinės misijos Londone vadovu ALGIRDU RASLANU.

Džiugino ir liūdino

- Ar nekeista, kad tris medalius iškovojo sportininkai, iš kurių mažiausiai jų tikėtasi - plaukikė, boksininkas, imtynininkas?..

- Iš dvikovės sporto šakų tikėjomės vieno medalio, o turime net du. Tačiau negalima sakyti, kad visi šie sportininkai buvo nežinomi. Plaukikė Rūta Meilutytė pernai jaunimo olimpiniame festivalyje Trabzone iškovojo tris medalius, boksininkas Evaldas Petrauskas ir irkluotojas Rolandas Maščinskas 2010 metais jaunimo olimpiadoje Singapūre tapo čempionais. Tai rodo, kad mūsų jaunimo sporto sistema leidžia siekti aukštų rezultatų. Todėl ir ateityje reikėtų sujungti atskirų sporto šakų atstovus į bendrus centrus, kur jie turėtų galimybę kartu treniruotis ir konkuruoti tarpusavyje bei taip tobulėtų.

- Ne visi džiugino. Treko dviratininkei Simonai Krupeckaitei iš anksto buvo kabinamas medalis, bet jos pasirodymas nuvylė...

- Sporte negalima kabinti medalio, kol nepasiektas finišas. Manau, kad jaunimui lengviau, o vyresni atletai prieš startus jaučiasi kitaip. Jiems tenka dvigubai didesnis mūsų dėmesys ir spaudimas tikintis medalio. Tai sunku atlaikyti, ir nenuostabu, kad nutinka tokių dalykų. Iš tiesų S.Krupeckaitės ir šaulės Dainos Gudzinevičiūtės rezultatai galėjo būti geresni.

- Turėjome gausią lengvaatlečių rinktinę. Metikai Virgilijus Alekna ir Zinaida Sendriūtė, šuolininkė Airinė Palšytė varžėsi finale. Iki medalio nedaug trūko Austrai Skujytei, Lietuvos rekordą pasiekė pusfinalyje bėgusi sprinterė Lina Grinčikaitė. Tačiau buvo ir tokių, kurie liko toli ne tik nuo finalų, bet ir nuo geriausių savo rezultatų.

- 20 lengvaatlečių olimpiadoje rodo šios sporto šakos pajėgumą. Nors medalių šį kartą iškovoti nepavyko, pamatėme, kad jaunieji atletai turi daug potencialo. Turistų neturėjome. Reikia suprasti, kad lengvoji atletika yra sporto karalienė ir visi į aštuntukus tikrai nepateks. Antra vertus, Lengvosios atletikos federacija turėtų išstudijuoti, kodėl sportininkams planuotos aukštesnės vietos, nei jie gali užimti.

- Bene garsiausiai kalbėta apie krepšininkus. Ar 8 vieta tenkina?

- Prieš kelerius metus kalbėta, kad rinktinė bus atjauninama. "EuroBasket 2011" turėjo tapti savotišku testu siekiant olimpinio kelialapio, o Londone žadėta kautis dėl aukščiausių vietų. Deja, sudėtis buvo formuojama pagal kitus principus. Bet jei vertintume blaiviai, turėtume prisiminti, kad teko dalyvauti ir atrankos turnyre. O du kartus pasiekti sportinės formos piką per vieną vasarą neįmanoma.

Sidabras: J.Šuklinas (kanoja).
Sidabras: J.Šuklinas (kanoja).

Rusas sutriko

- Visą olimpiadą vainikavo auksinis penkiakovininkės Lauros Asadauskaitės pasirodymas, suteikęs daug džiaugsmo akimirkų lietuviams.

- Mažai kam pasiseka laimėti auksą taip, kaip tai padarė Laura. Po to, kai jojimo rungtyje ji susitvarkė su įtampa ir išliko varžybų lyderė, supratome, kad bus aukso medalis, nes paskutinė rungtis yra lietuvaitės stiprybė. Finišuodama L.Asadauskaitė net nebėgo visa jėga, nes žinojo, kad kontroliuoja situaciją. Atrodė, kad link aukso juda lengvai ir užtikrintai.

- Gal teko pabendrauti su Rusijos šiuolaikinės penkiakovės atstovais, jų federacijos prezidentu Viačeslavu Aminovu?

- Matėme šį žmogų, kuris kėlė daug vėjo iki olimpiados. Ir Londone V.Aminovas spinduliavo didžiule arogancija, bet atvėso po L.Asadauskaitės finišo. Palikdamas tribūnas, jis atsisuko į lietuvių delegaciją ir linktelėjo galvą, taip kukliai pasveikindamas su pergale. Teko girdėti, kad V.Aminovas pasiryžęs išvaikyti visą Rusijos penkiakovės federaciją, nes jų sportininkės Londone patyrė fiasko (Jekaterina Churaskina liko 17-ta, Jevdokija Gretčičnikova tik 35-ta, - red.). Pagaliau rusai pamatė, kad mūsų penkiakovės sporto mokykla labai stipri - olimpiados debiutantai J.Kinderis ir G.Venčkauskaitė taip pat pasirodė gerai, po galingo finišo užimdami atitinkamai 8 ir 12 vietas.

- Grįžusi į Lietuvą L.Asadauskaitė nepagailėjo kritikos valdžiai. Tačiau penkiakovininkai pasirengimo olimpiadai sąlygomis tikriausiai skųstis negalėjo?

- Finansinių problemų jie neturėjo. Žinoma, jie, kaip ir kiti atletai, nori gerų sporto bazių, kad varžyboms galėtų rengtis Lietuvoje. Dėl to mes ir iškėlėme Druskininkų sporto centro idėją, dėl to Kaune renovuojamas senas baseinas. Dėl stringančių statybų bendrovės atliekamų darbų vėluojama jį atidaryti, tačiau klausimas bus išspręstas greitai.

Bronza: E.Petrauskas (boksas).
Bronza: E.Petrauskas (boksas).

8 iš 10

- Kas Londone nuvylė labiausiai?

- Įsitikinome, kad varžybų organizatoriams suteikta per daug galios sprendžiant dopingo kontrolės klausimus. Kalbu apie nesusipratimą dėl A.Skujytės. Pateikėme skundą Tarptautiniam olimpiniam komitetui (IOC), laukiame atsakymo. Nieko nepakeisime, bet norime atkreipti dėmesį, kad antidopingo procedūra negali būti vienose rankose, kaip yra dabar. Tokiu būdu varžybų organizatorių rankose atsiduria didelis ginklas, kuriuo galima sužlugdyti sportininką prieš jo startą, ir nei IOC, nei mes negalime nieko padaryti.

Antra, Lietuva turi stengtis turėti kuo daugiau savo atstovų tarptautinėse federacijose, ypač teisėjų korpuse. Nes teisėjavimas dvikovinėse sporto šakose buvo labai prastas ne tik mums, bet ir kitoms mažesnėms valstybėms. Ir trečia, lietuviai privalo būti vieningesni, palaikyti savo sportininkus. Kartais paskaitau komentarus internete ir matau daug negatyvo, priešiškumo sportininkams, kurie atiduoda visas jėgas kaudamiesi už Lietuvą.

- Londone plačiai nuskambėjo žinia apie rasizmu apkaltintą ir už tai nubaustą krepšinio rinktinės gerbėją. Kaltinimai pagrįsti, ar skandalas išpūstas?

- Labiau nukentėjome dėl britų požiūrio, kurie turi savitas nuostatas, įstatymus ir griežtai jų laikosi. Tai, kas leidžiama Lietuvoje, ne visada legalu kitose šalyse. Ten vykstant reikėtų su tuo detaliau susipažinti.

- Kokie jūsų įspūdžiai iš šios olimpiados?

- Man tai buvo penktoji vasaros olimpiada ir ketvirtoji kaip misijos vadovui. Organizacija Londone buvo puiki. Su britais šiuo klausimu galėtų lygiuotis tik 2000-ųjų Sidnėjus, sukūręs panašų vadybos modelį. Bet Londonas jį gerokai patobulino. Organizatoriai saugiai išsprendė judėjimo srautus ir pasirūpino sportininkais. Nesklandumų būta, bet jie nereikšmingi, išspręsti žaibiškai.

- Kaip įvertintumėte olimpiados organizaciją?

- Aštuonetu dešimtbalėje sistemoje, nes niekas neįsivaizduoja, kaip atrodytų dešimtuko verta olimpiada. Sidnėjui skirčiau septynetą. Arti septyneto buvo Pekinas, bet ten surengtos labiau parodomosios žaidynės pasauliui. Tiek dėmesio patiems sportininkams, kiek skyrė organizatoriai Londone, nebuvo niekur. Ir tai didelis pliusas jiems, nes pirmiausia reikia rūpintis atletais.

Bronza: A.Kazakevičius (graikų-romėnų imtynės).

Lietuvių pasirodymas Londono žaidynėse

Atletas    Sporto šaka    Vieta, rungtis

RŪTA MEILUTYTĖ    plaukimas    1 (100 m krūtine), 26 (50 m laisvuoju stiliumi), 29 (100 m laisvuoju stiliumi)

LAURA ASADAUSKAITĖ    šiuolaikinė penkiakovė    1

JEVGENIJUS ŠUKLINAS    baidarių ir kanojų irklavimas    2 (vienvietė kanoja)

ALEKSANDRAS KAZAKEVIČIUS    graikų-romėnų imtynės    3 (iki 74 kg)

EVALDAS PETRAUSKAS    boksas    3 (iki 60 kg)

VIRGILIJUS ALEKNA    lengvoji atletika    4 (diskas)

AUSTRA SKUJYTĖ    lengvoji atletika    5 (septynkovė)

SIMONA KRUPECKAITĖ    dviračių trekas    5 (sprintas), 7 (keirinas)

GINTARĖ SCHEIDT    buriavimas    6 ("Laser Radial")

SAULIUS RITTERIS ir ROLANDAS MAŠČINSKAS    akademinis irklavimas    6 (dvivietė valtis)

EDGARAS VENCKAITIS    graikų-romėnų imtynės    7 (iki 60 kg)

MINDAUGAS GRIŠKONIS    akademinis irklavimas    8 (vienvietė valtis)

DONATA VIŠTARTAITĖ    akademinis irklavimas    8 (vienvietė valtis)

GIEDRIUS TITENIS    plaukimas    8 (100 m krūtine), 11 (200 m krūtine)

JUSTINAS KINDERIS    šiuolaikinė penkiakovė    8

VYRŲ RINKTINĖ    krepšinis    8

ZINAIDA SENDRIŪTĖ    lengvoji atletika    9 (diskas)

EGIDIJUS BALČIŪNAS    baidarių ir kanojų irklavimas    10 (vienvietė baidarė)

AIRINĖ PALŠYTĖ    lengvoji atletika    11 (šuoliai į aukštį)

JUOZAS BERNOTAS    buriavimas    12 (burlentė RS:X)

GINTARĖ VENČKAUSKAITĖ    šiuolaikinė penkiakovė    12

VILMA RIMŠAITĖ    dviračių sportas    13 (BMX dviračiai)

VYTAUTAS JANUŠAITIS    plaukimas    13 (200 m kompleksiniu būdu), 39 (100 m peteliške)

DAINA GUDZINEVIČIŪTĖ    stendinis šaudymas    14

EGIDIJUS KAVALIAUSKAS    boksas    aštuntfinalis (iki 69 kg)

KAROLIS BAUŽA    dziudo    aštuntfinalis (iki 90 kg)

MARIUS PAŠKEVIČIUS    dziudo    aštuntfinalis (per 100 kg)

ROKAS GUŠČINAS    sportinė gimnastika    17 (pratimai ant arklio)   

LINA GRINČIKAITĖ    lengvoji atletika    17 (100 m sprintas)

INDRĖ JAKUBAITYTĖ    lengvoji atletika    18 (ietis)

KRISTINA SALTANOVIČ    lengvoji atletika    21 (20 km sportini ėjimas)

RAMŪNAS NAVARDAUSKAS    dviračių sportas (plentas)    21 (asmeninės lenktynės laikui), 46 (grupinės lenktynės)

DARIUS DRAUDVILA    lengvoji atletika    25 (dešimtkovė)

POVILAS MYKOLAITIS    lengvoji atletika    26 (šuoliai į tolį)

BRIGITA VIRBALYTĖ    lengvoji atletika    26 (20 km sportini sėjimas)

RAIVYDAS STANYS    lengvoji atletika    27 - šuoliai į aukštį

RASA DRAZDAUSKAITĖ    lengvoji atletika    27 (maratonas)

DIANA LOBAČEVSKĖ    lengvoji atletika    28 (maratonas)

MINDAUGAS SADAUSKAS    plaukimas    28 (100 m laisvuoju stiliumi)

RYTIS SAKALAUSKAS    lengvoji atletika    31 (100 m sprintas)

SONATA TAMOŠAITYTĖ    lengvoji atletika    34 (100 m barjerinis bėgimas)

EGLĖ STAIŠIŪNAITĖ    lengvoji atletika    34 (400 m barjerinis bėgimas)

NERINGA AIDIETYTĖ    lengvoji atletika    39 (20 km sportinis ėjimas)

MARIUS ŽIŪKAS    lengvoji atletika    40 (20 km sportinis ėjimas)

ROKAS MILEVIČIUS    buriavimas    42 ("Laser")

TADAS ŠUŠKEVIČIUS    lengvoji atletika    46 (50 km sportinis ėjimas)

LAURA ŠVILPAITĖ    sportinė gimnastika    50 (daugiakovė)

GEDIMINAS BAGDONAS    dviračių sportas (plentas)    58 (grupinės lenktynės)

REMALDA KERGYTĖ    lengvoji atletika    75 (maratonas)

AKVILĖ STAPUŠAITYTĖ    badmintonas    atrankos etapas

Ketvirtas: V.Alekna (diskas).

Valstybės premijos už 1-8 vietas  

Atletas    Premija sportininkui (Lt)    Premija treneriams** (Lt)    Premija kitiems rinktinės nariams** (Lt)    Iš viso (Lt)

I vieta                

Rūta Meilutytė    400 000    200 000    100 000    700 000

Laura Asadauskaitė    400 000    200 000    100 000    700 000

II vieta                

Jevgenijus Šuklinas    200 000    100 000    50 000    350 000

III vieta                

Aleksandras Kazakevičius    150 000    75 000    37 500    262 500

Evaldas Petrauskas    150 000    75 000    37 500    262 500

IV vieta                

Virgilijus Alekna    80 000    40 000    20 000    140 000

V vieta                

Austra Skujytė    60 000    30 000    15 000    105 000

Simona Krupeckaitė    60 000    30 000    15 000    105 000

VI vieta                

Gintarė Scheidt    40 000    20 000    10 000    70 000

Saulius Ritteris, Rolandas Maščinskas    80 000    *    *    80 000*

VII vieta                

Simona Krupeckaitė    30 000    15 000    7 500    52 500

Edgaras Venckaitis    30 000    15 000    7 500    52 500

VIII vieta                

Mindaugas Griškonis    20 000    10 000    5 000    35 000

Donata Vištartaitė    20 000    10 000    5 000    35 000

Giedrius Titenis    20 000    10 000    5 000    35 000

Justinas Kinderis    20 000    10 000    5 000    35 000

Vyrų krepšinio rinktinė    240 000    *    *    240 000*

Iš viso  3 260 000

Premijų dydžiai olimpiečiams - pagal Vyriausybės nutarimą 2000 m. rugpjūčio 6 d. Nr. 927

* - sportinių žaidimų ir komandinių rungčių nariams (sportinikams, treneriams ir kitiems rinktinės nariams) premija pasiskirstoma atsižvelgiant į tai, koks kiekvieno indėlis į pergalę (šią informaciją pateikia atitinkama sporto šakos federacija).

** -  jeigu sportininką rengė keli treneriai, premija padalijama treneriams, atsižvelgiant į tai, koks jų indėlis į sportininko rengimą (šią informaciją pateikia atitinkama sporto šakos federacija). Tokia pat nuostata taikoma ir kitiems rinktinės nariams.

LTOK medalininkams dovanos BMW

Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) nutarė Londono vasaros olimpinių žaidynių čempionėms plaukikei R.Meilutytei ir šiuolaikinės penkiakovės atstovei L.Asadauskaitei, vicečempionui kanojininkui J.Šuklinui ir bronzos medalininkams graikų-romėnų imtynininkui A.Kazakevičiui bei boksininkui E.Petrauskui skirti po BMW automobilį.

Penkta: A.Skujytė (septynkovė).
Penkta: A.Skujytė (septynkovė).

Penkta: S.Krupeckaitė (dviračių trekas - sprintas).

Šešta: G.Scheidt (buriavimas).

Šešti: S.Ritteris (kairėje), R.Maščinskas (akademinis irklavimas)

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"