Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Lietuvos sporto orumas prieš Rusijos pinigus

 

Rytoj Vilniuje rengiamoje Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) generalinėje asamblėjoje bus balsuojama dėl į Rusiją perbėgusios Donatos Rimšaitės galimybės dalyvauti 2012-ųjų Londono olimpiadoje.

Rusija to siekė kone metus, atvirai deklaruodama išbandysianti visus įmanomus būdus, kad tik gautų, ko trokšta. Mes tuo metu skaitėme apie penkiakovininkės adaptaciją naujojoje tėvynėje, klausėmės jos aimanų dėl Lietuvoje patirto skurdo. O dabar net nedrįstame leisti sau suabejoti, kad turintieji balso teisę neužkibo ant rusų masalo. Norisi tikėti, jog penktadienį absoliučia balsų dauguma bus apginta mūsų sporto garbė ir jam ištikimai tarnaujančių žmonių orumas. Donatai tai būtų tinkamiausia dovana 24-ojo gimtadienio išvakarėse (ji gimė sausio 29-ąją). Tiek šiandien Lietuvoje verta šiuolaikinės penkiakovės atstovė Rimšaitė.

Pabėgo kaip nusikaltėlė

Jau pakankamai titulų susižėrusios penkiakovininkės autoritetas subliūško, kai ji 2011-ųjų išvakarėse kaip kriminalinė nusikaltėlė pabėgo iš Lietuvos.

Gal kas iki šiol mano, kad Rimšaitės talentą laiku pastebėjęs ir pasaulinio lygio atletę iš jos nulipdęs treneris Jurijus Moskvičiovas kategoriškai prieštaravo jos apsisprendimui? Nei prieštaravo, nei atkalbinėjo. Donata net nesiteikė jo informuoti apie savo planus persikelti į didžiąją Rusiją, tokią jai artimą ir tokią turtingą. Ši valstybė Rimšaitę prisiviliojo žadėdama aukso kalnus ir bevardį mylintį vyrą. Kaip kitaip be kažkokio sutuoktinio skubos tvarka gausi naują pilietybę. Ir gavo. Pernai vasarą. O jos menamo vyro iki šiol niekas nei matė, nei žino, kuo jis vardu. Nors įsiliepsnojusi meilė paslaptingajam, pasak Rimšaitės, buvo viena priežasčių, privertusių ją taip skubiai susiruošti į Rusiją. Kai Donata jau keliavo į svajonių žemę, treneris J.Moskvičiovas iš Vokietijos jai gabeno specialiai užsakytą sporto inventorių. Nebeprireikė. Rimšaitė išdūmė. Neperspėjusi. Neatsiprašiusi. Nepadėkojusi už jai paaukotus metus, jėgas ir sveikatą. Trenerio lyg nebūta. Skurdus kraštas, kuriame, pasak Donatos, nėra nei gerų specialistų, nei sąlygų treniruotis, vis dėlto padarė iš jos puikią penkiakovininkę. Bet - ne patriotę. Ir ne kilnaus elgesio šalininkę.

Tenkino visus kaprizus

Niekas neginčija, kad dabar Lietuvoje sportininkams itin sunkus metas. Bet geriausieji čia neskursta net ir per ekonomikos krizę. LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas niekada nenusisuka nuo talentingų sportininkų. Ir Donata nebuvo išimtis. Sunkmečiu iš kelių šaltinių jai parūpinta stipendija padidėjo iki 6000 litų. Ir premijas už 2010-ųjų Europos ir pasaulio čempionatuose iškovotas prizines vietas ji gavo daug didesnes, nei oficialiai priklausė. Nors Rimšaitė buvo vilnietė ir gyvendama su šeima nesiskundė erdvės stygiumi, ji vis tiek panoro atsiskirti nuo namiškių. Tad ir šis Donatos kaprizas buvo patenkintas - jai pasiūlytas kambarys Lietuvos olimpinio sporto centro bendrabutyje.

Su Rimšaite Lietuva siejo gražiausias viltis Londono olimpiadoje. Atrodė, ji labai rimtai tam rengėsi.

Dabar nebesvarbu, kuriuo momentu Donata apsisprendė gėdingai pabėgti į Rusiją. Baisiausia, kad ji iš tikrųjų pabėgo. Paslapčia. Spjovusi į veidą visiems, kuriems iki paskutinės savo dienos turėtų būti dėkinga už tai, kuo tapo.

Gyvenimo kokybės matai

Mūsų pažiba Simona Krupeckaitė ištekėjo už Rusijos piliečio. Niekas nebūtų drįsęs prieštarauti, jei ji pasirinktų vyro ir trenerio Dmitrijaus Leopoldo tėvynę. Bet nepasirinko. Simona Londone gins Lietuvos garbę.

Ir Margarita Drobiazko su Povilu Vanagu, jau būdami pripažinti pasaulyje, galėjo perbėgti į Rusiją, kad lengviau prasiskintų kelią ant prizininkų pakylos. Neperbėgo. Nepaisant to, Rusija iki šiol jais žavisi, niekada nepamiršdama visiems priminti, kad šis žavus duetas - iš Lietuvos.

Talentai patys netampa čempionais. Juos su didžiule meile ir pasiaukojimu ilgai ir kantriai ugdo geriausi specialistai.

Kam apie tai? Kad visada prisimintume, jog sporte, kaip ir visur, būtinas padorumas. Akivaizdu, kad Donatai ši sąvoka tolima kaip kosmosas. Greičiausiai dėl to rusams ir pavyko taip greitai suvystyti Rimšaitę. Jie suprato, ką pasiūlyti lietuvei, gyvenimo kokybę matuojančiai tik materialinėmis vertybėmis.

Kam tokios kalbos

Neskanu buvo skaityti netrukus po Rimšaitės pabėgimo viešoje erdvėje pasirodžiusį olimpinės čempionės šaulės Dainos Gudzinevičiūtės komentarą (nuomonę), kuriame ji palaimino Rimšaitės poelgį. Be to, ji siūlė ir kitiems sportininkams panašiai elgtis, kad priverstų valstybės galvas pakeisti požiūrį į sportą.

Nemaloniai nustebino ir neseniai vienoje interneto svetainėje išsakytas 2011-ųjų geriausia Lietuvos sportininke išrinktos penkiakovininkės Lauros Asadauskaitės pageidavimas Londono olimpiadoje tarp varžovių matyti Rusijai atstovausiančią D.Rimšaitę. Pamaniau: jei dar keli ryškūs sporto veidai sumanytų taip pasireikšti, mūsų čempionų kalvė netruks pavirsti atletų turgumi.

Atvirai bjaurimės politine prostitucija. Gėdijamės žurnalistikos prostitučių (-tų). Negi atėjo ir sporto eilė...

Įsivaizduoju, kaip po minėtų pareiškimų turėtų jaustis D.Gudzinevičiūtės ir L.Asadauskaitės treneriai. Šviesaus atminimo Vytautas Blonskis (Gudzinevičiūtės mokytojas) išvengė smūgio. O ką pamanė Lauros aplinkos žmonės, kai ji pasiūlė uždegti žalią šviesą tėvynės išdavikei?

Mačiau, kaip po Rimšaitės pabėgimo jautėsi J.Moskvičiovas. Niekam nelinkėčiau to patirti. Likimo ironija: įžvelgęs Donatos talentą treneris nepastebėjo akmeninės jos širdies.

Gudrūs žaidimai?

J.Moskvičiovo Lietuvai išaugintą žvaigždę pasigriebusi visagalė Rusija greitai suderino visus formalumus su tarptautinėmis sporto organizacijomis. Jau nuo praėjusio pavasario Donata atstovauja naujajai tėvynei visose tarptautinėse varžybose. Tiesa, nelabai sėkmingai. Bet jau pamokyti Rimšaitės ir aplink ją susibūrusių įtakingų žmonių, galime daryti prielaidą, kad tai - irgi akių dūmimas. Panašu, kad Donata su visa dėl jos kovojančių Rusijos sporto valdininkų armija nori pademonstruoti nebesanti rimta varžovė L.Asadauskaitei. Ar taip ji tikisi paveikti ir rytdienos balsavimą LTOK asamblėjoje? Mat Lietuva liko vienintelė kliūtis jos kelyje į Londono žaidynes.

Olimpinė chartija skelbia, kad sportininkas, kuris atstovavo vienai šaliai olimpinėse žaidynėse, pasaulio ar Europos čempionatuose, naujajai šaliai olimpinėse žaidynėse gali atstovauti praėjus ne mažiau kaip trejiems metams nuo paskutinio atstovavimo ankstesnei valstybei. Sutikus atitinkamiems nacionaliniams olimpiniams komitetams ir tarptautinėms federacijoms, Tarptautinio olimpinio komiteto vykdomasis komitetas, neatsižvelgdamas į kiekvieno atskiro atvejo aplinkybes, gali šį laikotarpį sutrumpinti arba visai panaikinti.

Neįgali didybė

Pernai balandžio 11-ąją LTOK rezidentas A.Poviliūnas gavo laišką iš Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijos prezidento Viačeslavo Aminovo, o netrukus, gegužės 12-ąją, sulaukė notos ir iš Rusijos olimpinio komiteto prezidento Aleksandro Žukovo. Spaudimas didžiulis. Tačiau šiais raštais Rusija pademonstravo savo neįgalumą - būdama didžiulė valstybė, kurioje sportą kuruoja galingasis Putinas, ji net nesugeba išsiugdyti aukšto lygio penkiakovininkės.

Viltingai laukdama rytdienos balsavimo neabejoju, kad ant svarstyklių atsidūręs Lietuvos sporto orumas nusvers gėdingus Rusijos įgeidžius.

Tik ketveri metai

Per karą už išdavystę skirdavo aukščiausią bausmę. Laimė, dabar taikos metas. Tad geriausia pamoka Rimšaitei būtų pakentėti ketverius metus. Iki Rio de Žaneiro olimpiados. Tuomet jai bus 28-eri. Kaip dabar L.Asadauskaitei, tvirtinančiai, jog jau pasirengusi pelnyti olimpinį medalį. Ir kas tie ketveri metai - iš trenerio J.Moskvičiovo Rimšaitė atėmė daug daugiau. Ji net nepagalvojo, kad išduotiesiems visada labiausiai skauda. Bet garbingame sporte to nebūna. O kitoks, kurį pasirinko Rimšaitė, mums neįdomus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"