Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Lietuvos mokslininkas kala medalius JAV plaukikams

 
2007 10 18 0:00
G.Sokolovas su keturiskart pasaulio čempione K.Zigler.<br>LŽ archyvo nuotrauka
G.Sokolovas su keturiskart pasaulio čempione K.Zigler.
LŽ archyvo nuotrauka

Neseniai gimtinėje viešėjęs bene garsiausias užsienyje dirbantis mūsų šalies sporto medicinos mokslo atstovas Genadijus Sokolovas susitikęs su LŽ žurnalistais pasakojo apie savo darbą JAV plaukikų nacionalinėje rinktinėje, nelengvą adaptacijos periodą užantlantėje, savo šeimą, svarstė, kodėl ir šiandien Lietuvai nelabai reikia mokslo naujovių.

Plaukikui, penkiakovininkui, daugelio Lietuvos ir tuometinės Tarybų Sąjungos čempionatų, tarptautinių varžybų dalyviui baigiant vidurinę mokyklą nekilo klausimų, ką pasirinkti. "Aišku, kad turėjau studijuoti Kūno kultūros institute (LKKI).

Smalsumas vedė į priekį

Visada norėjau išsiaiškinti, kaip galima pasiekti gerų rezultatų sporte.

Institute baigiau plaukimo specialybę, taip ir likau šalia jo", - prisimena savo veiklos pradžią G.Sokolovas.

Baigęs LKKI (o mokėsi gerai, net Lenino stipendininkas buvo), turėjo pasirinkti: likti institute ar eiti dėstytojauti į kitą aukštąją. Genadijus nusprendė išbandyti save tuomet itin populiariame Kauno politechnikos institute (KPI), tačiau po metų grįžo į savąją Alma Mater. "Čia išsilaikiau kandidatinio minimumo egzaminus, kad galėčiau rašyti disertaciją aspirantūroje, ir 1984 metais išvykau į Maskvą. Ten gavau puikų dabartinės savo veiklos pradžiamokslį", - sako G.Sokolovas.

Adaptacijos algoritmai, matematiniai modeliai pamažu paskatino jaunąjį mokslininką pradėti kurti kompiuterines programas, kurias grįžęs į Lietuvą pradėjo naudoti rengdamas trenerius.

Pastebėjo Amerikos lietuvis

Minint LKKA penkiasdešimtmetį tarp gausybės svečių buvo ir Amerikos lietuvis, JAV olimpinio komiteto leidžiamo žurnalo vyriausiasis redaktorius Audrius Barzdukas. "Jis susidomėjo mano veikla, nuvežė Amerikos specialistams mano kuriamas

programas ir tyrimų rezultatus. Amerikiečiai susidomėjo - iškart atsiuntė plaukimo federacijos atstovą į Lietuvą", - tarptautinio pripažinimo pradžią šiandien prisimena Genadijus. Tuomet amerikiečiai dar neturėjo minčių, kad galima suprogramuoti treniruočių procesą. Amerikiečiai turėjo ir savų reikalavimų - jie mėgsta, kad sudėtingi dalykai būtų pateikiami paprastai. Sokolovo programos nebuvo išimtis.

"Netrukus paaiškėjo, kad universitetai, kurie taikė mano metodikas, kompiuterines programas, neblogai pasirodo varžybose, pradeda gerėti jų rezultatai. Treneriams tai buvo labai svarbu, nes JAV plaukimo federacijos nuostata paprasta: jei rezultatai gerėja, vadinasi, mokslas "teisingas", jei ne - tokio mokslo jiems nereikia", - sako G.Sokolovas. Pasak jo, jei gali parašyti tik mokslinį straipsnį į

žurnalą, o neturi ko pasiūlyti treneriams - esi nereikalingas.

Pradžia nebuvo sunki

"Pradžia Amerikoje nebuvo sunki. Mane labai parėmė geriausių universitetų treneriai. Tačiau buvo ir tokių, kurie, švelniai tariant, buvo nustebę. Jiems buvo nesuprantama, kodėl kviečiamas specialistas iš Lietuvos - nejaugi Amerikos mokslininkai silpnesni? Jų nuomone, Amerikos treneriai ir taip žino, kaip plaukti, nes jų sportininkai geriausi pasaulyje... Darbu man pavyko nugalėti skeptikus", - šiandien sako Genadijus. Gana greitai "Sokolovo metodika" davė teigiamų rezultatų. "O geriausia reklama, kai čempiono ar rekordininko treneris sako, kad būtent dėl mano sukurtos sistemos pasiektas vienas ar kitas laimėjimas. Dabar mūsų konsultacijomis naudojasi visi su rinktinės nariais dirbantys treneriai", - sako prieš 8 metus į JAV išvykęs lietuvis.

"Kaip vadinasi mano pareigos? Esu fiziologijos direktorius. Mūsų grupė nėra didelė. Dirba tik 8 žmonės, tačiau darbo labai daug - federacija turi apie 10 tūkst. trenerių, jai priklauso 32 tūkst. plaukikų, todėl mūsų prioritetas - nacionalinė JAV plaukimo rinktinė. Dirbame tik su geriausiais plaukikais, kurie gali laimėti medalius olimpinėse žaidynėse", - konstatuoja G.Sokolovas.

Lietuvoje nėra sistemos

"Kodėl Lietuvoje nėra pasaulinio lygio plaukikų? Yra Vytautas Janušaitis, bet jis greičiau nukrypimas nuo taisyklės. O pagrindinė Lietuvos bėda - nėra sistemos. Turėdami sistemą amerikiečiai ir be jokio mokslo gerai plauktų. Yra vaikų grupės, yra geros materialinės sąlygos, yra labai daug gerų baseinų, ypač pietiniuose rajonuose - Kalifornijoje, Teksase, Arizonoje, Floridoje. Didžiuma jų - atviri, žinoma, daug nekainuoja juos įrengti. Bet pagrindinė sistemos dalis, mano manymu, yra universitetinis sportas. Jei sportininkas ateina į universitetą, jis atleidžiamas nuo mokesčių, jam sudaromos visos sąlygos baigti mokslus ir pan. Būtent apie šią ašį ir sukasi viskas", - įsitikinęs G.Sokolovas. Pasak jo, ir jaunasis sportininkas, ir jo tėvai puikiai žino: jeigu pateks į universitetą, jam bus sudarytos puikios sąlygos, o svarbiausia - mokslas nekainuos. Antra labai svarbi grandis - rėmėjai. Visi gerų rezultatų pasiekę nacionalinės rinktinės nariai turi rėmėjus, kurie padeda sportininkui, finansuoja jo keliones, pratybas, treniruotes.

"2000 metais Sidnėjaus olimpiadoje turėjome vos kelis sportininkus profesionalus, dabar 100 proc. komandos nariai yra profesionalai. Vadinasi, visi turi sutartis su kompanijomis. Kai kurie, pavyzdžiui, Michaelas Phelpsas, ne vieną milijoną dolerių per metus uždirba iš savo kontraktų. Plaukime jau atsirado agentai, kaip ir kitose sporto šakose", - teigia G.Sokolovas.

Plaukikai neišlepę

"Amerikoje plaukimas - šeimos sportas, todėl jis nėra pavojingas, čia nėra skandalų, dopingo istorijų, nėra ir nusikaltėlių. Plaukikui, jei nori pasiekti rezultatą, reikia daug dirbti. Baseine nėra bendravimo. Aš mūsų plaukikus pavadinčiau išsilavinusiais, labai talentingais ir itin sektinais jaunimui pavyzdžiais", - sako G.Sokolovas.

O kuo skiriasi amerikietis profesionalas nuo profesionalo lietuvio? "Nepažįstu nė vieno plaukiko, kuris savo elgesiu būtų panašus kad ir į Lietuvos krepšininkus, kurie, vos laimėję kelerias rungtynes, tampa žvaigždėmis, kurioms nebegalioja elgesio taisyklės ar normos. Plaukikai neserga žvaigždžių liga greičiausiai dėl išskirtinio darbštumo. Michaelas Phelpsas. Jis baseine nuo 4-5 metų, yra aukščiausio lygio profesionalas. Plaukikai treniruojasi 2-3 kartus per dieną. Viena treniruotė trunka mažiausiai 2 valandas. Ir jie neturi laiko net su draugais šnekėtis. Bet Michaelas pasirengęs bent kelias valandas tyliai dalyti autografus vaikams", - sako G.Sokolovas.

Lietuviški vardai

Prisimename ir lietuvių plaukikų bandymus Amerikoje. G.Sokolovas sako, kad geriausiai ten žinomi Maskvos olimpiniai čempionai Lina Kačiušytė ir Robertas Žulpa. "Seulo olimpinis čempionas Raimondas Mažuolis yra net bandęs sportuoti JAV, bet didelių pergalių nebuvo. Kodėl? Gal jis geriau atsakytų, kodėl. Talentingas vaikis. Jis ir dabar gyvena Floridoje, susitvarkė savo gyvenimą. Bet turbūt jam, kaip ir daugeliui jaunų žmonių, apsisuko galva, kai suprato, kad ir be sporto galima gerai gyventi. Norint siekti dar geresnių rezultatų, reikia sunkiai dirbti, bet jei randi kitų galimybių uždirbti tuos pačius pinigus lengviau... " - šypsosi G.Sokolovas.

Apie šeimą

"Iš pradžių galvojau važiuoti vienas, bet pasitarę su žmona nusprendėme vykti kartu. Nežinojome, ar išvykstame visam laikui, nes sutartis buvo pasirašyta tik trejiems metams. Nuvažiavę pamatėme darbo sąlygas, aparatūrą, galimybes dirbti su geriausiais sportininkais bei treneriais ir nusprendėme, kad geresnio pasiūlymo greičiausiai nebus. Ir po gerų metų nutarėme likti JAV, o plaukimo federacija tuomet iškart pasiūlė nuolatinę darbo vietą", - apie darbo JAV pradžią pasakoja G.Sokolovas. Nei žmona, nei dukra tuomet angliškai nekalbėjo.

"Justinai buvo 12 metų, tad jai adaptuotis buvo lengviausia", - sako Genadijus. Jis didžiuojasi, kad anglų kalbos testą baigdama vidurinę mokyklą dukra vienintelė išlaikė 100 procentų. Dabar Justina studijuoja biologiją ir chemiją, o toliau stos į

medicinos universitetą. Žmona Birutė dirba dviejose vietose. Dalį etato ji turi Olimpiniame centre, daugiausia testuoja penkiakovininkus. "Birutė baigusi

doktorantūrą LKKA, dirbome kartu ir Lietuvoje", - sako G.Sokolovas. Jis džiaugiasi, kad sutuoktinė dabar puikiai prisitaikė JAV. "Ji čia rado ir naują sritį - ligoninėje dirba reabilitacijos srityje, jos specializacija - raumenų ligos", - sako su JAV nacionaline plaukimo rinktine dirbantis vyras. Ir pabrėžia dabar esantis būtent ten, kur jo labiausiai reikia.

Paklausus, ar potencialūs žentai jau beldžiasi į namų duris, G.Sokolovas juokiasi: "Turiu puikų metodą. Šalia durų stovi šachmatų lenta, tad vaikinams, kurie ateina pas Justiną, pasiūlau sužaisti partiją. Nelabai amerikiečiai moka... Aš dukrai linkiu protingo ir gero vyro, o šachmatai tam labai tinkami", - įsitikinęs Genadijus.

LKKA - kaip gimtieji namai

Gimtajame Kaune G.Sokolovas laukiamas ir šiandien. Jį puikiai pažįsta ir sveikina visi sutikti LKKA pedagogai, o mūsų pokalbiui savo kabinetą maloniai užleido ir sportininkų kalvės rektorius profesorius, habilituotas daktaras Albertas Skurvydas. "Man akademija iki šiol kaip gimtieji namai - čia studijavau, vėliau dėstytojavau, ne vienus metus dirbau dekanu", - sako Genadijus. Tačiau jau kitądien jo laukė skrydis į naujuosius namus. Kokios lauktuvės keliaus į Kolorado Springsą? "Keli paveiksliukai, keli lietuviški suvenyrai. Ten mums nieko netrūksta, bet gal pasiimsiu juodos duonos kepaliuką", - visai rimtai svarstė vienas garsiausių JAV sporto pasaulyje dirbančių lietuvių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"