LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA

Kroatijos kelias į FIFA 2018 pusfinalį – po 11 metrų baudinių serijos ir didvyrišku vartininko pasirodymu

2018 07 08 0:00
Sipa/Scanpix nuotrauka

Sočyje paaiškėjo paskutinė pasaulio futbolo čempionato pusfinalio dalyvė, kuria tapo Kroatijos futbolo rinktinė. Šiose rungtynėse prireikė ne tik pratęsimo, bet ir 11 metrų baudinių serijos, kurioje Kroatijos rinktinės vartininkas žaidė jausdamas skausmą. Jis susižeidė dar pagrindinio laiko, kuris baigėsi rezultatu 1:1, pabaigoje.

Rusijos rinktinė čempionatą pradėjo pakiliai – atidaromosiose rungtynėse jie 5:0 sutriuškino Saudo Arabiją, kitame susitikime 3:1 įveikė Egiptą. Paskutiniame grupių etapo mače šeimininkė kovėsi su Urugvajaus rinktine dėl pirmosios A grupės vietos. Rusai nebuvo pasiruošę atlaikyti Urugvajaus uraganinio puolimo ir pralaimėjo rezultatu 0:3.

Rusai siekė visiems kritikams įrodyti, kad jie yra pajėgūs kovoti ir turnyre eiti toliau. Aštuntfinalyje jie pasiekė istorinę pergalę prieš Ispaniją, nors ir po baudinių serijos. Tai čempionato šeimininkus ir visą šalį nunešė į euforiją.

Pirmosiose grupės rungtynėse Kroatija savo pranašumą įrodė prieš Nigerijos rinktinę 2:0, antrosiose europiečiai 3:0 palaužė Argentiną, o paskutiniajame susitikime nepasigailėjo naujokų islandų 2:1. Po šių rezultatų ji užėmė pirmąją vietą D grupėje.

Pirmasis rimtas išbandymas kroatų laukė aštuntfinalio dvikovoje su Danija, kurioje jie pergalę šventė taip pat tik po baudinių serijos. Joje nuostabiai žaidė abiejų komandų vartininkai.

Rusijos rinktinė jau prieš prasidedant ketvirtfinalio dvikovai turėjo kuo džiaugtis – jie pirmą kartą po Sovietų Sąjungos griūties pateko į pasaulio futbolo čempionato ketvirtfinalį. Kroatijai tai pavyko padaryti tik kartą 1998 metais, kuomet nužygiavo iki pusfinalio.

Tokį pasiekimą kroatai gali pakartoti ir šįkart, ypač žinant tai, kaip gerai veikia šios komandos puolimas. Ši rinktinė per ketverias rungtynes jau yra įmušusi aštuonis įvarčius, tiek pat įvarčių ji įmušė 2006 ir 2014 metų čempionatuose kartu sudėjus.

Į Rusijos rinktinės startinį vienuoliktuką grįžo Denis Čeryševas, kuris pakeitė Jurijų Žirkovą.

Kroatijos rinktinės sudėtyje vienas pasikeitimas – rungtynes pradėjo saugas Andrejus Kramaričius.

Rungtynių pradžia Rusijos rinktinei buvo visiškai skirtinga, lyginant su Rusijos dvikova su Ispanija. Rusijos futbolininkai pasileido į puolimą, o jau antrą minutę D. Čeryševo smūgis buvo blokuotas.

Kad tokių progų nebus daug, kroatai parodė jau greitai. 6-ą minutę nuo pavojaus jau gelbėjo Rusijos vartų sargas Igoris Akinfejevas. Po minutės Ante Rebičius pamėgino smūgiuoti galva, tačiau jo smūgis buvo netikslus.

Per pirmas 10 minučių kroatai kamuolį valdė net 67 proc. laiko. O vis aktyvesnes priešininkų atakas rusams teko stabdyti ir pražangomis. Sužaidus 15 minučių Ilja Kutepovas prasižengė prieš A. Rebičių, tačiau Ivano Rakitičiaus baudos smūgis buvo itin netikslus.

Per pirmas 20 minučių abu Rusijos smūgiai buvo blokuoti, o kroatai keturis kartus smūgiavo prie vartų. Nei viena komanda neatliko smūgio į vartų plotą.

Rungtynėse sužaidus beveik pusvalandį komandos apsikeitė pavojingesnėmis progomis. Pirma Ivanas Perišičius kiek per plačiai smūgiavo galva.

Po Ivano Striničiaus pražangos kamuolį link vartų baudos smūgiu nukreipė D. Čeryševas, tačiau prie kamuolio pirmasis suskubo Danijelis Subašičius.

Tačiau tas pats Rusijos rinktinės saugas čia pat sugebėjo pasižymėti. Puikiai sužaidęs sienele su Artiomu Džjuba D. Čeryševas atsidūrė baudos aikštelės prieigose ir puikiu smūgiu nuginklavo Kroatijos rinktinės vartininką.

Galinga rusų paraiška į pusfinalį.

Toks siurprizas sujaukė Kroatijos rinktinės kortas – po šio epizodo pasipylė ne tik klaidos, bet ir pražangos. Už pražangą prieš A. Džjubą geltona kortele buvo nubausta Dejanas Lovrevas.

38-ą minutę įspėtas buvo ir I. Striničius.

Tiesa, kroatų desperacija ir rusų džiaugsmas Sočyje netruko ilgai. Sužaidus beveik 40 minučių Mario Mandžukičius pabėgo į priekį, nesulaukė Rusijos rinktinės gynėjų dėmesio, sėkmingai skersavo kamuolį į baudos aikštelę, kur A. Kramaričius galva pasiuntė kamuolį į vartus. 1:1.

Per likusį kėlinio laiką nei viena komanda nesukūrė nieko pavojingesnio ir futbolininkai į persirengimo kambarius patraukė švieslentei rodant rezultatą 1:1. 65 proc. laiko kamuolį kontroliavę kroatai atliko 7 smūgius (rusai – 6), iš kurių 5 skriejo prie vartų (rusų – 2), tačiau tik vienas bandymas – į vartų plotą (rusų – 2).

Antrąją rungtynių pusę kur kas aktyviau pradėjo kroatai, o tokia įvykių eiga nepatenkintas Stanislavas Čerčesovas atliko savo pirmąjį keitimą – Aleksandrą Samedovą pakeitė Aleksandras Jerokhinas.

Sužaidus beveik valandą puikią progą turėjo Ivanas Perišičius, kurio smūgiuotas kamuolys atsimušė į virpstą.

Čia pat savo progos neišnaudojęs kroatas buvo pakeistas – vietoj jo aikštėje pasirodė Marcelo Brozovičius.

67-ą minutę aikštėje neliko ir D. Čeryševo, vietoj kurio ant žaliosios vejos – Fedoras Smolovas.

Iki pagrindinio laiko pabaigos likus 20 minučių 66 proc. kamuolį valdžiusi Kroatijos rinktinė atliko 12 smūgių, iš kurių tik du skriejo į vartų plotą. Tuo metu Rusijos futbolininkai atliko 7 smūgius, iš kurių net 3 skriejo į vartų plotą.

Vos už 4 minučių – keitimas Kroatijos rinktinės sudėtyje. Zlatko Daličiaus sprendimu I. Striničius paliko aikštę, o jo vietą užėmė Josipas Pivaričius.

Likus žaisti vos 10 minučių S. Čerčesovas atliko ir paskutinį savo keitimą per pagrindinį rungtynių laiką – sėkmingai rungtyniavusį A. Dziubą pakeitė Jurijus Gazinskis.

O aikštėje vyko lygus žaidimas – tiek kroatai, tiek rusai turėjo neblogų progų. Švieslentei rodant 88-ą minutę A. Kramaričių pakeitė Mateo Kovačičius. Šis keitimas galėjo tapti itin prastomis naujienomis Kroatijos rinktinei, mat čia pat gaudydamas kamuolį D. Subašičius pajuto skausmus šlaunyje. Tačiau suteikus medicininę pagalbą vartų sargas galėjo toliau tęsti rungtynes.

Teisėjas pridėjo 5 papildomo laiko minutes, per kurias kroatai spėjo pakelti du kampinius, o F. Smolovas išbandė prastai besijautusio D. Subašičiaus budrumą, tačiau ir smūgio kampas buvo prastas, ir pats vartininkas pasirodė neblogai.

Per 90 minučių kroatai kamuolį kontroliavo 65 proc. laiko, tačiau į vartus smūgiavo 2 kartus, kai rusai tai darė 4 kartus.

Pratęsimas prasidėjo aktyviu kroatų puolimu, tačiau jau 7-ą minutę Z. Daličius turėjo atlikti priverstinį keitimą. Susižeidusį Sime Vrsaljko pakeitė Vedranas Čorluka.

Tačiau sužaidus 11 minučių pirmajame pratęsimo kėlinyje kroatai sugebėjo pasiųsti kamuolį į vartus. Po Luka Modričiaus pakelto kampinio Domagojus Vida galva įsūdė kamuolį į vartų tinklą.

Tiesa, švęsdamas įvartį jis už nusiimtus marškinėlius užsidirbo geltoną kortelę.

Vos už minutės S. Čerčesovas atliko savo paskutinį keitimą – Aleksandrą Goloviną pakeitė Alanas Dzagoevas.

Jau pačioje kėlinio pabaigoje D. Subašičius vėl atsidūrė ant vejos po Aleksandro Jerokhino pražangos. Labai sunki rungtynių pabaiga pagrindiniam Kroatijos vartininkui.

Antrasis pratęsimo kėlinys prasidėjo aktyviu abiejų komandų žaidimu, kuris buvo stabdomas ir pražangomis. Už greitos Kroatijos atakos sustabdymą geltoną kortelę prieš save išvydo Jurijus Gazinskis.

Sužaidus 113-ą minučių geltoną kortelę užsidirbo ir Josipas Pivaričius, kuris baudos aikštelės prieigose sužaidė ranka. Prie kamuolio stojęs Alanas Dzagoevas pasiuntė kamuolį į baudos aikštelę, kurioje jo laukė Mario Fernandesas. Šis natūralizuotas žaidėjas pasiuntė kamuolį į vartų tinklą. 2:2.

Jau baigiantis pratęsimui Romanas Zobninas išbandė Kroatijos vartininką, tačiau, nors ir jausdamas skausmą, D. Subašičius sužaidė patikimai.

Per pridėtą laiką A. Rebičius galėjo sukurti kažką pavojingo prie Rusijos rinktinės vartų, tačiau jo sumanymą „perskaitė“ Rusijos rinktinės gynėjai. Teisėjas paskelbė apie 11 metrų baudinių seriją, kurią, panašu, Kroatijos rinktinės vartininkas pradėjo jausdamas traumos padarinius.

5. Ivanas Rakitičius – taiklus.

Kroatija pusfinalyje žais su Anglijos nacionaline futbolo rinktine, kuri šeštadienį nugalėjo Švedijos futbolininkus.

Po pratesimo – Rusija – Kroatija 2:2 (1:1)

31` [1:0] Denis Cheryshev

39` [1:1] Andrej Kramaric

101` [1:2] Domagoj Vida

115` [2:2] Mario Fernandes