Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Koks tikrasis teniso statusas Lietuvoje

 
Dar nepamiršome, kaip 2010 metais visai jauna Lietuvos rinktinė įveikė galingą britų komandą.
Dar nepamiršome, kaip 2010 metais visai jauna Lietuvos rinktinė įveikė galingą britų komandą. LŽ archyvo nuotrauka

Su Lietuvos teniso sąjungos (LTS) prezidentu pradėję pokalbį apie mūsų rinktinių pasirodymą 2014 metų pasaulio moterų ir vyrų teniso komandinėse pirmenybėse nejučia nuklydome daug giliau.

Kas šiame sporte yra svarbiausia? Ko labiausiai pasigendame mūsų tenise? Kokie didžiausi iššūkiai jo laukia kitais metais? Apie tai ir šnekėjomės su 33 metų šalies teniso vadovu Ramūnu GRUŠU, nuo šių metų stojusiu ir prie Vilniaus teniso akademijos vairo.

Šiauliai nurungė Vilnių

- Spalio mėnesį LTS išplatino pranešimą, jog Federacijos taurės (Fed Cup) pirmenybių Europos ir Afrikos zonos antrosios grupės varžybos kitais metais vyks Lietuvoje. Prieš kiek laiko LTS pateikė prašymą, kad prestižines moterų teniso varžybas leistų rengti pas mus?

- Tam yra nustatyti terminai. Mes jau pernai pateikėme tokią paraišką Tarptautinei Teniso federacijai (ITF), norėdami, kad 2013 metais leistų mums organizuoti Fed Cup varžybas. Tačiau tada ITF pasirinko Juodkalniją . O dėl kitų metų pavyko susitarti. Tuo tikslu šiemet Vimbldone buvau susitikęs su ITF atstovais, kuruojančiais Fed Cup varžybas. Labai svarbu gyvai pasikalbėti su atsakingais už tokius renginius žmonėmis. Su jais viską aptarėme ir jie sutiko, kad 2014 metais Fed Cup Europos ir Afrikos zonos antrosios grupės varžybos vyktų Lietuvoje. Be Lietuvos rinktinės, čia dar žais Bosnijos ir Hercegovinos, Egipto, Gruzijos, Juodkalnijos, Lichtenšteino, Pietų Afrikos Respublikos ir Suomijos moterų teniso komandos.

- O sprendimas, jog Fed Cup varžybos vyks Šiauliuose, priimtas ITF ar LTS?

- Pirmiausia patys turėjome pasirinkti, kur organizuoti tokį turnyrą. O jau tada ITF sprendė – patvirtinti ar ne mūsų siūlymą.

- Kodėl Šiauliuose, o ne Vilniuje?

- Pirmiausia, Šiauliai pozityviai į tai reagavo. Miestas pasirengęs prisidėti prie Fed Cup varžybų rengimo. Šiaulių teniso mokyklos bazė atitinka visus tokio turnyro reikalavimus. Juolab ir personalas yra patyręs, organizavęs ne vieną panašų renginį - įvairių tarptautinių jaunių turnyrų ir šiemet žiemą „Šiaulių“ arenoje vykusį Daviso taurės mačą tarp Lietuvos ir Kipro. Šie dalykai ir lėmė Fed Cup turnyro Lietuvoje vietą.

LTS prezidentas R.Grušas: "Manau, Daviso taurės varžybas jau galima rengti didžiausiose mūsų arenose." / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
LTS prezidentas R.Grušas: "Manau, Daviso taurės varžybas jau galima rengti didžiausiose mūsų arenose." / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Kasmet po milijoną

- Ar, patikėjus Saulės miestui pirmą kartą Lietuvoje surengti Fed Cup varžybas, neskriaudžiami Vilniaus teniso gerbėjai? Juk sostinėje yra gausesnė ir įvairesnė tenisu besidominti publika. O ir aštuonioms valstybėms atstovausiančių komandų žaidėjoms tikriausiai būtų smagiau savaitę praleisti Vilniuje. Juolab sostinė irgi turi didžiulę tokio lygio turnyrų organizavimo patirtį.

- Šiaulių miesto savivaldybė jau kurį laiką kasmet į tenisą investuoja milijoną litų, kartais - ir daugiau. Jei lyginsime kitų miestų savivaldybes – po prieš ketverius metus atlikto specialaus tyrimo gauti skaičiai tikrai neprilygo Šiaulių savivaldybės investicijoms. Tad neslėpsiu – daug lemia rengėjų finansinės galimybės.

- Vadinasi, rinkdamasi Fed Cup turnyro organizatorių LTS pirmiausia paiso ne žiūrovų, o varžybų rengėjo interesų. Konkrečiu atveju – Šiaulių miesto savivaldybės.

- Nemanau, kad reikėtų akcentuoti Šiaulių savivaldybę. Svarbiausia, kad renginys atsipirktų, nes už jį pirmiausia esame atsakingi mes – Teniso sąjunga, o ne vieno ar kito miesto savivaldybė.

- Septynerius metus vadovavote Šiaulių miesto Teniso mokyklai. Matyt, dalis Jūsų širdies vis dar šiame mieste. Juolab Saulės miestas išties pajėgus susidoroti su tokia užduotimi.

- Žinau, kad Šiauliai susidoros. Bet anksčiau juk ne vienus metus Daviso taurės varžybos vyko Vilniuje. Jei burtai lems, kad 2014 metų Daviso taurės mačas vyks Lietuvoje, mes ketiname jį rengti Vilniuje. (Daviso taurės burtai numatyti spalio 28 dieną Londone – red.)

Burtų galia

- Anksčiau viešojoje erdvėje buvote užsiminęs, jog toks renginys galėtų vykti ir Kaune.

- Kadangi vyrų varžybose jau išplaukėme į platesnius vandenis ir jau perkėlėme Daviso taurės turnyrą į savo didžiąsias arenas, būtų puiki proga kitais metais jį organizuoti „Siemens“ arba „Žalgirio“ arenoje. Kalbėsimės su šių arenų operatoriais.

- Iki šiol viskas puikiai vykdavo ir sostinėje esančioje „Seb“ arenoje. Ten pasidarė per ankšta?

- Taip. Manau, mačo formatas išaugo iki tokio lygio, kad varžybas jau galima rengti didžiausiose mūsų arenose. Juolab jei burtai lemtų lietuviams pajėgų, sunkiai įveikiamą varžovą, kuris sutrauktų daug žiūrovų. Taip buvo 2010 metais, kai į Vilnių atvyko pasaulyje pripažinta Didžiosios Britanijos komanda, ir ją nugalėjo visai jauna Lietuvos rinktinė. Tokie burtai retai išpuola...

Trenerių badas

- Šiemet palikote Šiaulių teniso mokyklos direktoriaus postą ir tapote Vilniaus teniso akademijos vadovu. Ar tai reiškia, kad į sostinę atvykote gelbėti Teniso akademijos prestižo?

- Kritikuoti yra lengviausia. Nenorėčiau sakyti, jog kažkas buvo daroma neteisingai. Tiesiog bandysiu akcentuoti, ką esame numatę. Kadangi Vilniuje sukurta ideali infrastruktūra, o ir neseniai buvo padidintas šios sporto bazės plotas, tad sąlygos vystyti tenisą yra idealios. Žmonių srautas čia didžiulis. Šiandien Teniso akademijoje yra per 600 sportininkų. Viena mūsų užduočių - išnaudoti šį potencialą. Kad tai įgyendintume, visur būtina siekti kokybės. Tai gali lemti darnus komandinis darbas. Pirmiausia turime suformuoti gerą trenerių kolektyvą, nes sporte viskas matuojama rezultatais ir užimtomis vietomis. Norisi, kad vaikai nuo mažens būtų ugdomi teisingai.

- Smagu, jog Akademijoje jau pluša vienas užsienietis – serbas Vladimiras Živkovičius. Tačiau iš dvidešimties čia dirbančių trenerių mažiau nei dešimt gali pasigirti didele patirtimi ir jų profesionalumą liudijančiais dokumentais.

- Tai atspindi visos Lietuvos situaciją. Šis sportas - komercinis, tad vos baigusiam sportininko karjerą tenisininkui labai patogu iš karto pradėti trenerio karjerą. Tokie dažniausiai tampa suaugusiųjų – mėgėjų – treneriais. Vienas mūsų tikslų – kad tokie treneriai lankytų visus įmanomus tobulinimosi kursus ir gautų visas įmanomas licencijas, kad jie augtų ir tobulėtų kartu su savo mokiniais. Taip, dauguma šiandien Akademijoje dirbančių trenerių yra jauni ir nepatyrę. Tikrai nepaliksime jų ramybėje, jie privalės tobulėti. Jau kitų metų pradžioje LTS kartu su Kūno kultūros ir sporto departamentu rengs teniso trenerių licencijavimo kursus. Be to, daug lemia ir žmogaus nuostatos: kiek treneris bus pedagogiškas, kiek jis norės pasiekti tenise, tiek mes ir turėsime.

- Gal ketinate kviestis ir daugiau trenerių iš užsienio?

- Šiandien jų turime du: jau minėtą V.Živkovičių ir ispaną Jesusą Rodriguezą. Šis atvyko kol kas trim mėnesiams – iki gruodžio 20 dienos. Ispanas čia dirba pagal Leonardo da Vinci mobilumo programą. Neatmetame galimybės, kad J.Rodriguezas pratęs savo buvimą čia gal jau kitu statusu. Be to, jau yra keli užsienio treneriai, besidomintys galimybėmis dirti Vilniaus teniso akademijoje.

Be aiškumo ir skaidrumo

- Norėčiau paklausti Jūsų, LTS vadovo, apie teniso situaciją Lietuvos didmiesčiuose: kur yra geriausia būklė ir kur – prasčiausia? Juk didmiesčiai yra pagrindiniai būsimųjų tenisininkų profesionalų ugdytojai.

Ilgametė moterų teniso rinktinės lyderė Lina Stančiūtė niekada neatsisako atstovauti Lietuvai komandinėse varžybose. / RitosStankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Ilgametė moterų teniso rinktinės lyderė Lina Stančiūtė niekada neatsisako atstovauti Lietuvai komandinėse varžybose. / RitosStankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

- To negalima pamatuoti vienareikšmiškai. Tai lemia subjektyvūs ir objektyvūs dalykai. Daug reiškia infrastruktūra. Šiuo atžvilgiu visi didmiesčiai turi bazes.

- Iš didžiųjų išsiskiria Vilnius ir Šiauliai, turintys puikias sąlygas treniruotis žiemą ir vasarą.

- Kaunas ir Klaipėda taip pat turi teniso bazes. Tačiau ten trūksta struktūros, kuri aiškiai ir skaidriai iki galo deklaruotų savo veiklą. Ir norėtųsi, kad ta veikla turėtų tęstinumą – norą dirbti su vaikais. Jokiu būdu neteigiu, kad ten tai nedaroma, tačiau ryškaus postūmio nėra.

- Ar neatrodo, kad minimuose miestuose trūksta trenerių solidarumo. Jie dirba kiekvienas sau, todėl ir sistema neveikia...

- Yra tiesos. Gal ir nėra blogai, kad yra susikūrę nemažai organizacijų, kurios kiekviena savaip bando įsiprasminti. Deja, ne visada tai pavyksta.

R.Berankio indėlis

- Ir vis dėlto per pastaruosius metus Lietuvos tenisas gerokai pažengė pirmyn. Kokie iššūkiai laukia mūsų teniso kitais metais?

- Jei kalbėtume apie aukščiausio lygio tenisą - reikėtų bandyti abiem mūsų rinktinėms Fed Cup ir Daviso taurės varžybose bent jau išsilaikyti Europos ir Afrikos zonos antrojoje grupėje. Kitas iššūkis – rasti galimybių padėti perspektyviausiam mūsų jaunimui tobulėti, kad galėtų išvykti į tarptautinius turnyrus. Kuo toliau, tuo sunkiau mums tampa pakelti finansinę naštą. Norėtųsi, kad teniso finansavimas padidėtų, juolab nebeįsivaizduoju, kad galima būtų jį dar sumažinti. Juk iš valstybės tenisas gauna vos 70 tūkstančių litų. Tai ir yra didžiausi iššūkiai, nes sportas visada labai priklausomas nuo finansavimo.

- Bet juk pastaruoju metu tenisas pritraukia vis daugiau privačių rėmėjų.

- Žinoma, privatūs rėmėjai visada pozityviai žiūri į populiarią sporto šaką. Bet tam impulsą turi duoti valstybinis finansavimas. To šiandien labai pasigendame. Per ketverius metus Ričardas Berankis Lietuvos tenisui padarė tiek, kiek niekas kitas anksčiau nepadarė per visą savo sporto karjerą. Tačiau už tai LTS nebuvo pamaloninta valstybiniu mastu.

- Akivaizdu, jog negali būti taikomi vienodi vertinimo kriterijai visoms sporto šakoms. Ar įmanoma palyginti kieno rezultatas geresnis – imtyninko laimėtos keturios kovos ir iškovotas Europos čempiono titulas ar Didžiojo kirčio serijos teniso turnyre įveikti keturi ratai iš septynių?

- Tiesa. Manau, kad visų „suvienodinimas“ yra neteisingas kai kurių sporto šakų atžvilgiu. Turėtų būti kitoks požiūris ir į tenisą, kur tokia milžiniška konkurencija.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"