Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Kodėl čiuožėja A.Sereikaitė ir čekas J.Hruza klaidina visuomenę?

 
2014 02 19 13:25
AFP/Scanpix nuotrauka

Vasario 18 d. internetiniame puslapyje lrytas.lt perskaičiau Agnės ir čeko Jarmilo interviu, kurį nepilnai buvau mačiusi per televiziją. Įpusėjus skaityti pastebėjau, jog jame kuo toliau, tuo daugėja neteisingų teiginių, kurie labai klaidina visuomenę. Taigi, pradėkime nuo pradžių.

Agnė Sereikaitė pradėjo treniruotis pas mane, Virginiją Ogulevičienę (Vilčinskaitę) Akropolio ledo arenoje su masiniu čiuožimu. Man išėjus į dekretines atostogas, treniruotes teko vesti Antanui Vilčinskui ir Marytei Vilčinskienei. Nebuvo nei vieno trenerio etato, todėl tai darėme visuomeniniais pagrindais. Važiuojant į stovyklas ir varžybas, savo nuolatiniame darbe turėdavau pasiimti neapmokamas atostogas. Be tarptautinių stovyklų ir varžybų patirties sunku pasiekti aukštus rezultatus. Taigi, teko kažką aukoti, bet tuo esu patenkinta. Agnė Lietuvoje treniravosi su tuometiniais Europos taurės prizininkais kaip ir ji pati - Laura Kurilaite ir Pauliumi Glušinu. Šie trys sportininkai buvo Vankuverio Olimpinių žaidynių sąrašuose, tačiau vėliau dėl neaiškių priežasčių buvo išbraukti iš Sočio Olimpinių žaidynių sąrašų ir iki šiol to dar niekas nepaaiškino. Taip Agnė liko viena ruoštis Sočio olimpiadai.

Lietuvos greitojo čiuožimo asociacijos buvęs generalinis sekretorius ir Agnės treneris Antanas Vilčinskas susitarė su Čekijos čiuožimo federacijos generaliniu sekretoriumi Pariku Jindrichu, jog Agnė galės treniruotis su jų rinktine ir pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Tuo tarpu Antanas net nepažinojo Jarmilo Hruzos ir nežinojo, kad jis pradės treniruoti Agnę. Mes niekada nebūtume pritarę atiduoti Agnę į visiškai patirties neturinčio specialisto rankas. Juolab, kad jis neturi nei sportinio išsilavinimo, nei trenerio kvalifikacijos (kas Lietuvoje yra privaloma), nei pasauliui žinomų asmeninių sportinių pasiekimų, nei žymių išugdytų čiuožėjų. Jis yra savo tėvo firmos darbuotojas ir treniruotes vykdo tik po darbo, o rytais sportininkai treniruojasi savarankiškai. Su Pariku Jindrichu buvo susitarta, jog Agnė gyvens viešbutyje, esančiame šalia ledo rūmų. Bet vėliau mus pasiekė pasiūlymas, kad Agnė galėtų gyventi vieno buvusio sportininko tėvų namuose. Agnė su tokiu siūlymu sutiko ir mes neprieštaravome, tačiau tik po metų mes sužinojome kieno tai tėvai – to paties Jarmilo Hruzos. Bet šiandien spaudoje parašyta: „Į Prahą atvykusią lietuvę pasitiko Jarmilas Hruza – jis priglaudė jaunąją čiuožėją savo tėvo namuose ir ėmė ją treniruoti.“ Nepavadinčiau tai priglaudimu, kai už tai yra mokami nemaži pinigai.

Agnė į Čekiją išvažiavo 2010 metais, po 2009/2010 m. sezono. Straipsnyje Jarmilas teigia: „Iš pradžių dalyvaudama varžybose (Agnė) būdavo trečia ar ketvirta, o po dviejų mėnesių treniruočių jau pradėjo skinti pergales.“ Tačiau panagrinėjus Agnės rezultatus iki išvykimo į Čekiją, mes matome visiškai kitokį vaizdą:

2007/2008 m. sezonas: 4 kartus Europos jaunimo taurės varžybose užėmė 2-ąją vietą (galutinėje įskaitoje); varžybose „Ateities čempionų taurė“, kurios dabar vadinamos Europos jaunimo taurės finalais, Agnė sensacingai laimėjo pirmąją vietą; garsiosiose Alta Valltelina Trophy varžybose ji užtikrintai galutinėje įskaitoje buvo 2-a.

2008/2009 m. sezonas: 1 vieta Europos taurės varžybose; 2 vieta Europos taurės varžybose ir tarptautinėse varžybose „Latvia open“. 3 vieta „Ateities čempionų taurės“ varžybose ir 3 kartus 3 vieta Europos taurės varžybose.

2009/2010 m. sezonas: 1 vieta „Ateities čempionų taurės“ varžybose ir Europos taurės varžybose, 3 kartus 2 vieta Europos taurės varžybose ir prestižinėse Alta Valtellina taurės varžybose.

Štai tokie puikūs rezultatai prieš jai išvykstant į Čekiją. Nepaminėjome labai daug svarbių dalykų, tokių kaip treniruotės su masiniu čiuožimu bei treniruotės Latvijoje, Ventspilyje, su profesionaliais sportininkais.

Tačiau jos pirmasis varžybų sezonas pradėjus treniruotes Čekijoje, nėra kažkuo stulbinantis – 2 kartus 1 vieta Europos taurės varžybose ir Europos taurės finale, 2 vieta ET varžybose; 3 vieta ET varžybose ir Alta Valtellina taurės varžybose. Debiutavusi Pasaulio jaunimo čempionate ji užėmė 10-ą vietą.

Reikia nepamiršti Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) tarptautinių stovyklų bei seminarų treneriams, kuriose dirba pasaulyje žinomiausi treneriai ir vienas iš jų - Sebastien Cross, kuris dabar treniruoja Rusijos čiuožėjus ir kai kurie iš jų jau tapo olimpiniais čempionais Sočyje. Taip pat Yves Nadeu, kuris išugdė begalę Europos, Pasaulio ir Olimpinių čempionų visame pasaulyje dviejose sporto šakose – irklavime ir greitajame čiuožime trumpuoju taku. Taip pat olimpinis čempionas, dabartinis Kanados treneris Jonathan Guilmette, Vengrijos rinktinės treneriai Akos Banhidia ir Tellegdi Attila ir kt. Kodėl tai paminėjau? Būtent šiose stovyklose, kurios būna 2-3 kartus per metus po 10 dienų, čiuožėjai yra nuolatos mokomi technikos bei taktikos, taip pat viso kito, kas svarbu čiuožėjams. Seminarų treneriams metu nagrinėjama absoliučiai viskas – nuo čiuožimo pagrindų iki pačiūžų galandinimo smulkmenų. Šiose stovyklose nuolatos dalyvavo visi mūsų sportininkai, tame tarpe ir Agnė, bei treneriai. Todėl po tokio pasakymo: „Ir taktika, ir technika. Niekas jai nesakė, kaip čiuožti per varžybas – kur būti, kaip išsiveržti į priekį", - man viduje pasidarė gėda prieš minėtus garsius trenerius, nes būtent jie čia buvo įžeisti. Kaip tik perskaičiau Rusijos čiuožėjos, su kuria Agnė startavo, - Olgos Beliakovos interviu. Klausimas buvo apie tai, kaip pasikeitė treniruotės tuomet, kai rinktinę 2012 metais pradėjo treniruoti prancūzas Sebastianas Krosas. Olga pasakė, kad „Jis pirmiausia iškėlė tikslus greičio tobulinimui, o vėliau - apkrovai“ (He goals firstly at the speed development and only after that come the loads). Apie taktiką net nėra kalbų, nes pagrindas yra tiek greityje, tiek ištvermėje ir t.t. Šiuo metu Agnei įveikti jos mylimiausią nuotolį – 500 m tikrai sudėtinga, nes nepakankamai buvo dirbama funkciniam pasiruošimui. Juk akivaizdžiai tai matėme Sočio olimpinėse žaidynėse, kai priešpaskutiniame posūkyje ji tiesiog sustojo ir ją aplenkė pajėgesnė čiuožėja.

Žinoma, reikia tikrai pripažinti, kad treniruotės Čekijoje atrodė geru pasirinkimu po Katerinos Novotnos triumfo Europos čempionate. Tačiau tik praėjusiais metais išaiškėjo, jog Agnė su ja treniruojasi tik ant ledo, o visos kitos treniruotės vyksta atskirai. Treneris Jindrichas Parikas pasakė, jog Agnė atsisako eiti į rytines treniruotes su Katerina Novotna. Treniruotes ant ledo veda ir jų programą sudaro ne Jarmilas Hruza, o Jindrichas Parikas. Be to, treneris Parik Jindrich (Katerinos Novotnos treneris) pripažino, kad tokių blogų rezultatų nėra buvę net 10 metų. Agnės minimi vaikinukai buvo anksčiau, dabar treniruojasi tik Voitech Loudin, kuris Sočyje 1500 m buvo 26 vietoje. Jis į kitas rungtis nepateko. Taip pat Agnė treniruojasi su čeke Katerina Novotna ir slovake Tatjana Bodova. Katerina Sočyje turėjo teisę dalyvauti 1000 m ir 1500 m nuotoliuose, o Tatjana – tik 1500 m, ir čia buvo diskvalifikuota. Po kvalifikacinių varžybų puikiai matėsi šių čiuožėjų prasti rezultatai, o Agnė interviu sakė, kad labai pergyveno dėl savo rezultatų.

Niekaip nesuprantu, kodėl nei Jarmilas nei Agnė nepasakė, jog Pasaulio jaunimo čempionato sidabrą ji laimėjo ne dėl treniruočių Čekijoje su Jarmilu, o, visgi, 4 mėnesius praleidus Kanadoje, Montrealyje. Jos apgyvendinimą suderinau su LR ambasada Kanadoje ir jie šauniai pagelbėjo. Čia jos treneris buvo anksčiau minėtas garsus buvęs čiuožėjas Jonathan Guilmette. Taigi, po tikrai sunkių ir efektingų treniruočių Agnė Pasaulio jaunimo čempionate 500 m nuotolyje pralaimėjo daugybę kartų per Sočio olimpines žaidynes minėtai SHIM Suk Hee. Skirtumas tebuvo 0,652 sekundės. Šiame sezone Shim Suk Hee reitingų lentelėse yra pirmose gretose. Atrodo, turėtų būti apmaudu, tačiau yra dar vienas pavydzys, kur Agnės rezultatas yra labai prastas. Žiemos universiada 2013 metais. 500 m. nuotolyje po Rusijos čiuožėjos Eminos Malagich nuobaudos, Agnė pelnė 3 vietą. Tačiau pažiūrėjus čempionės ir vicečempionės biografijas turime siurprizą – 1 vietą užėmė kinė Xue Wang, kurią Agnė lengvai aplenkė tapdama Pasaulio jaunimo vicečempione. Šios sportininkės nėra Kinijos rinktinėje ir Sočyje jos nematėme. Antros vietos laimėtoja kanadietė Caroline Trauchon apskritai šiame sezone nedalyvavo tarptautinėse varžybose ir, žinoma, jos nėra Kanados rinktinėje. Todėl Agnė turėjo būti universiadoje lyderė, o turim tik vieną medalį.

Žiemos olimpinės žaidynės Sočyje. Po Pasaulio jaunimo čempionato sidabro mes tikėjomės matyti ją Sočio olimpinių žaidynių dešimtuke. Tokiai „idėjai“ pritarė ir kitų valstybių treneriai. Tačiau čia grįžkime prie Agnės ir Jarmilo minėtos „taktikos“: „Niekas Lietuvoje to nemokė – tik čiuožk į priekį. Kaip zuikis bėgdavau, todėl pavargdavau ir pralaimėdavau“. Taktika yra toks dalykas, kuriam turi būti pasirengęs tiek fiziškai, tiek techniškai, tiek psichologiškai. Agnės pagrindinės rungtys yra 500 m ir 1000 m. Taktika šiose rungtyse yra kiek kitokia negu 1500 m, nes būtent šiame nuotolyje dažniausiai startas nebūna intensyvus. Visiškai atvirkščiai yra 500 m nuotolyje, kur starte iškovota vieta leidžia lengviau įveikti distanciją, nes nereikia įvairiais būdais mėginti prasiveržti į piekį. Pirmose gretose tereikia sutelkti jėgas ir iki finišo sėkmingai išlaikyti vietą. Vienas iš daugelio trenerių teiginių – jeigu sportininkas čiuožia pirmasis, maža tikimybė kad kažkas sutrukdys, kaip dažnai pasitaiko čiuožiantiems gale. Tokį pavyzdį parodė Agnė Sočyje 1000 m distancijoje. Jai reikėjo prasibrauti bent į antrą vietą, kas kainuoja daug jėgų ir taip atsiranda klaidos. Agnė taktinius veiksmus puikiai tegali taikyti Europos taurės varžybose, o ne Olimpinėse žaidynėse. Galų gale, kam ta taktika, jeigu jai yra aspkritai sudėtinga dideliu greičiu įveikti tuos pačius 500 metrų. 2013 m. pavasarį LEU Sporto tyrimų instituto specialistai patvirtino jos funkcinio pajėgumo sumažėjimą, kas ir parodo, kodėl Agnei neužtenka jėgų visuose nuotoliuose. Taktinius veiksmus nuolatos naudojo daugkartinė Olimpinė čempionė bulgarė Evgenija Radanova. Ji visuomet čiuoždavo paskutinėse gretose, o likus vienam ar dviem ratams išoriniu taku pasiekdavo pirmąją vietą.

Manau niekas neatkreipė dėmesio, kad Agnė po 1000 m finišo tiesiog patenkinta išėjo iš ledo arenos su treneriu Jarmilu, ko niekada nebūna po nesėkmingo starto. Argi yra puiku, kai tave aplenkia stipresnė sportininkė, o vėliau, bandydama taisyti padėtį, esi diskvalifikuojama? Daugelį kartų po nepavykusio starto Agnė ašarojo, tą juk matėme ir Sočyje. Tačiau šį kartą buvo visiškai kitaip... Neatmestina, kad diskvalifikacija buvo iš anksto suplanuota. Agnė juk puikiai žino, kad už tokius grubius veiksmus čiuožimo metu, diskvalifikacija garantuota.

Būtina pažymėti, kad Agnės asmeniniai rezultatai kartas nuo karto pagerinami. Taip nutiko ir Sočyje, kur džaigėsi 5 sekundėmis pagerinusi savo 1500 m rekordą. Tačiau tai yra natūralus sportininko tobulėjimo rezultatas. Su kiekviena diena, su kiekvienomis varžybomis bei startais sportininkas žengia į priekį. Todėl ir rezultato pagerinimas yra tų žingsnių sudedamoji dalis. Bet juk mūsų sporto šakoje parodytas laikas yra antraeilis dalykas, nes čia viską lemia finiše užimta vieta.

Nejaugi tokiais būdais čekas Jarmilas Hruza skelbiasi geriausiuoju. Galbūt jo turimą per didelį pasitikėjimą savimi įtakoja tai, jog jo sesuo Marcela Bradova yra jų federacijos darbuotoja ir pagrindinė tarptautinių varžybų Čekijoje organizatorė, o jos vyras Andrejus Brada yra federacijos prezidentas? Viskas buvo slepiama iki tol, kol patys nepamatėme. 2013 m. birželio mėnesį LTOK viceprezidentas V.Vasiliauskas bei LGČA buvęs prezidentas Č.Staišiūnas su tuometiniu generaliniu sekretoriumi A.Vilčinsku nuvyko į Benatky miestą Čekijoje pažiūrėti kokiomis sąlygomis treniruojasi Agnė. Čia ir išaiškėjo visa tiesa.

Praėjusį balandžio mėnesį mūsų asociacija nusprendė pakeisti Agnės trenerį, nes kovo mėnesį jau buvo pasibaigusi bendradarbiavimo sutartis. Po šio žingsnio kilo didelė sumaištis, nes tiek Agnė, tiek Jarmilas stengėsi mus nuteikti prieš visą Lietuvos sporto visuomenę. Tačiau po visų mūsų pastangų, Agnė liko treniruotis Čekijoje. Mūsų asociacijai prieštaraujant, bendradarbiavimo sutartį pasirašė LOSC su Čekijos greitojo čiuožimo federacija, kur Agnės treneriu įrašytas Jinrichas Parikas, o ne Jarmilas Hruza.

Pabaigai - dar viena smulkmena. Po praėjusio sezono prastų rezultatų, Tarptautinė čiuožimo sąjunga nusprendė padėti Agnei pasiruošti Sočio olimpinėms žaidynėms. Jie pasiūlė jai treniruotis su Vengrijos rinktine, kurią treniruoja trenerė iš Kinijos, bei konsultuoja vienas geriausių trenerių, anksčiau mano minėtas Yves Nadeu. Trenerių paslaugos mums būtų nekainavę, tačiau Agnei ir Jarmilui nesutikus, mokėjome ir mokame kas mėnesį po 500 Eur. Galbūt tada neverta sakyti, kad žiemos sportui skiriama per mažai lėšų? Tuo tarpu ilgametė Agnės priešininkė vengrė Zofija Konija šiais metais tapo Europos čempionato trečios vietos laimėtoja, o Bernadeta Heidum užėmė aukštas vietas pasaulinių reitingų lentelėse. Kodėl tada Agnė – labai talentinga čiuožėja - yra tolokai nuo lyderių, nors prieš porą metų visas pasaulis džiaugėsi jos puikiam pasipriešinimui Azijos valstybių čiuožėjoms? Manau dabar atsakymas yra aiškus ir straipsnis, apie kurį ką tik rašiau, yra įžeidžiantis ir klaidinantis visuomenę.

Lieka pasidžiaugti tik tuo, kad mūsų sporto šaka papildė Lietuvos žiemos sporto istoriją ir Žiemos olimpinių žaidynių greitojo čiuožimo trumpuoju taku istoriją.

Autoriai yra Agnės Sereikaitės treneriai

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"